www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Koliko stane 1h porabljene energije ?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.29
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 25, 2003 1:31 pm    Naslov sporočila:  Koliko stane 1h porabljene energije ? Odgovori s citatom

Na forumu je vrjetno nekaj obiskovalcev, ki so še "sveži" glede teorije...
Imam porabnik (toplotno črpalko) priključeno na trofazni sistem Izmerjen tok po fazah je 6.5, 6.5, 8,5A Koliko je strošek obratovanja v eni uri na nizki in koliko na visoki tarifi ?

lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6555
Aktiv.: 29.40
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 25, 2003 1:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mogoče si lahko kaj pomagaš s temle. Formule za izračun so podane, mogoče bi z malo predelave lahko nastal zanimiv trofazni instrument.

Tule pa lahko najdeš še tarifne postavke .

Lp, Frenki



pic_power.pdf
 Opis:
PIC power meter

Download
 Ime datoteke:  pic_power.pdf
 Velikost datoteke:  150.14 KB
 Downloadano:  32 krat


pmeter.zip
 Opis:
PIC koda

Download
 Ime datoteke:  pmeter.zip
 Velikost datoteke:  10.13 KB
 Downloadano:  17 krat

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Nace
Član
Član



Pridružen-a: Pon 12 Maj 2003 0:12
Prispevkov: 828
Aktiv.: 3.71
Kraj: Zagorje ob Savi

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 27, 2003 2:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo, mislim da toliko teorije poznaš tudi ti (mi stari mački), samo malo je treba pobrskat po skritih kotičkih možganov. No pa šalo na stran, sešteješ tokove posameznih faz, jih pomnožiš z napetostjo in dobiš moč (4945W), pomnožiš z 1h in dobiš 4,945kWh. Koliko tolarjev pa to znese boš pa sam izračunal v višji ali nižji tarifi.
Če pa hočeš malo eksperimentirat, pa lahko odklopiš vse ostale porabnike, vzameš štoparico in prešteješ kolikokrat se števec zavrti v določenem časovnem obdobju in deliš s konstanto, ki je napisana na števcu in dobiš porabo v kWh v tistem časovnem obdobju.
LP Nace
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.29
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 27, 2003 9:14 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ha, ha tista zadnja varianta je vrjetno najbolj sigurna. Glede seštevanja tokov nisem prepričan, da to najbolj drži Confused je treba mogoče potem vse skupaj deliti s korenom iz 3 ? Tale izračunana moč namreč bistveno odstopa od instalacijske moči črpalke katera je 3KW.

lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mhd
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Sep 2003 20:51
Prispevkov: 127
Aktiv.: 0.57
Kraj: M. Sobota

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 27, 2003 1:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

5kw/h je približno 100sit (jaz imam enotno merjenje), kar je nekje 3do 4 krat ceneje kot okoli 3 do 4 litre nafte na uro (se mi zdi da je poraba nekje tukaj). Reklame za toplotne črpalke govorijo ravno o takem izkoristku. Seveda je tole vse skupaj zelo poenostavljeno.
Glede računanja porabe trifaznega porabnika pa bi tudi jaz nisem ravno prepričan kako se računa. Bomo počakali, da pove kaki energetik! Smile

lpm
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gavran
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Maj 2003 12:16
Prispevkov: 415
Aktiv.: 1.86
Kraj: Posavje

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 27, 2003 8:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Trifazna moč je U x I x koren iz 3 x cos fi, za tok vzameš povprečje (v tvojem primeru 7,16A in dobiš 400 x 7,16 x 1,73 x 0,8 je 3,9 kW. Za cos fi sem vzel povprečnih 0,8, če imaš podatek s črpalke, pa uporabi tistega.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mhd
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Sep 2003 20:51
Prispevkov: 127
Aktiv.: 0.57
Kraj: M. Sobota

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 27, 2003 8:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aha, energetik nam je pojasnil zadeve! Hvala. Poraba kompresorja je torej 3x6.5A*400V*koren3*cos fi plus poraba črpalke 2A*230V ( * cos fi ?).

lpm
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Nace
Član
Član



Pridružen-a: Pon 12 Maj 2003 0:12
Prispevkov: 828
Aktiv.: 3.71
Kraj: Zagorje ob Savi

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 27, 2003 11:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo se opravičujem ker sem malo krive vere učil Embarassed . Zgleda da sem malo premalo pobrskal po možgančkih. Bila je pač malo bolj zgodnja ura in sem že napol dremal. No tista druga varianta pa 100% drži.
Pa še faraonke so me čist znervirale (čez dan se skrivajo, ponoči pa prilezejo ven iz vseh lukenj).
LP Nace
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pero
Član
Član



Pridružen-a: Sob 02 Avg 2003 10:03
Prispevkov: 145
Aktiv.: 0.65
Kraj: Sevnica

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 28, 2003 1:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Razlika med izracunano in podano mocjo je zaradi tega kej na motorjih pise mehanska moc na gredi in ne elektricna moc iz omrezja. Elektricna moc je vedno vecja od mehanske zaradi izgub v motorju.

lp,
Pero
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 74 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group