www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Klimatske naprave
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
.
Član
Član



Pridružen-a: Ned 19 Sep 2004 22:04
Prispevkov: 16777193
Aktiv.: 75311.10

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 30, 2005 10:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aly
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Sep 2004 14:51
Prispevkov: 9407
Aktiv.: 42.23
Kraj: Kranj - struževo

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 31, 2005 1:56 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
Zanima me v kateri prostor v stanovanjski hiši je pravzaprav najprimerneje zmotirat fiksno klimo. Se to montira na hodnike, dnevne prostore ...

Pri nas je klima po sistemu split (na steni), montirana v kuhinji. Tam je zelo dobrodošla, da "pospravi" vso pri kuhanju pridelano toploto.

Moje izkušnje so, da klima uspešno hladi tisti prostor, kjer je montirana + sosednje prostore, ki so povezani z vrati. V naslednje prostoru (stran od klime) pa ni več zadovoljivega učinka hlajenja. Zato priporočam montažo v enega od centralnih prostorov.

Primer pri nas: kuhinja s klimo - dnevna soba - moja soba.
V sobi je čez dan že prevroče, čeprav me v kuhinji zebe....
Sem že študiral, če bi si napeljal cev z mrzlim zrakom od klime v mojo sobo Very Happy
Razdalja je cca. 16 metrov. Pa "tastari" bi spet komplicirali Sad

LP, aly.

_________________
I'm going to stand outside, so if anyone asks, I'm outstanding Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
andrejj
Član
Član



Pridružen-a: Ned 21 Mar 2004 15:06
Prispevkov: 4250
Aktiv.: 19.08
Kraj: 8232 Šentrupert

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 02, 2005 12:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo,danes v časopis Dnevnik priloga Moj dom.Notri piše o klimatske naprave.Mogoče bi pomagalo.
Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.34
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 03, 2005 7:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vrjetno se bom res odločil za "split" izvedbo - treba bo le določiti mesto montaže. Kot zanimivost naj povem, da mi je trgovec v Merkurju odsetvoval nakup prenosne. kot prvo mi je rekel, da je itak ne bom premikal s prostora v prostor. (ko sem takole razmišljal, mu dajem prav), zavzame precej prostora, je hrupna...)
Sedaj pa vprašanje Iztoku ter Boris-u glede montaže:
Merkur ima prodaja dve izvedbi.
Za hlajenje in gretje, moč hlajenja 3.500 W, moč gretja 3.800 W, pretok zraka 590 m3/h, plin R 407 C, za prostore do 100 m3, enojna stenska izvedba, glasnost notranje enote 34 dB in zunanje enote 51 dB, montažni pribor: 4 m izolirane bakrene cevi, izolirni trak, termoizolacijski trak in antivibracijski kit.
in
Kombinirana, za hlajenje in gretje, moč hlajenja 3,5 kW, moč gretja 3,8 kW, pretok zraka 520 m3/h, hladilni plin R 407 C, za prostore do 112 m3, enojna stenska izvedba, notranja in zunanja enota brez povezovalnih cevi in pritrdilnega materiala, glasnost notranje enote 43 dB in zunanje enote 52 dB

Katero bi bilo za vzeti. Kako je z samo montažo. Kake so cevi? Kaka je lahko razdalja? Je v ceveh plin ali kak drug medij? Trgovec mi je namreč rekel, da je klima že napolnjena z plinom.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.33
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 03, 2005 10:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo, glede teh dveh klim ti iz teh podatkov težko kaj svetujem. Zdi se mi pa, da nobena nima funkcije gretja na principu toplotne črpalke, kar bi ti na prej opisano situacijo vsekakor prišlo prav. Klime z funkcijo obojestranske toplotne črpalke imajo običajno poleg klasičnih elementov (kompresor, notranji in zunanji "kiler", itd.) še elektromagnetne ventile, ki takorekoč obračajo smer črpanja toplote. Zato lahko takšno klimo v pomladanskem in jesenskem obdobju koristiš kot ogrevalno napravo brez uporabe klasičnega grelca z cca. 3x manjšo porabo elektrike, kot običajni kaloriferji. Zaradi tega dodatka - izboljšave niti niso veliko dražje od "enosmernih".
Pri sami montaži je ponavadi najbolj zoprna postavitev in pritrditev zunanje enote, če posebej če je kje visoko nad tlemi. Za ta namen pri nekaterih proizvajalcih dobiš posebno konzolo na katero pritrdiš zunanjo enoto. V večini slučajev pa jo moraš izdelat kar sam ali pa ti jo posebej zaračuna monter, ki jih ima vedno v zalogi. Smile Z notranjo enoto teh problemov ni, ker je konzola iz profilirane pločevine vedno priložena.
Med enotama je potem napeljan kabel in dve bakreni cevi. Debelina cevi je od 8 do 12 mm, odvisno od proizvajalca in moči. Pri nekaterih so cevi enake debeline, če je klima "dvosmerna". Navadne - "enosmerne" pa imajo običajno eno cev tanjšo od druge.
Te cevi pri večini modelov dobiš zraven in imajo na koncih plastične zamaške, da v njih ne zaide umazanija ali voda - kondenz. Če te cevi montiraš sam je lahko problem pri krajšanju in priključitvi teh cevi, ker jih je običajno treba na koncih pravilno razširiti v majhen konus, ki se pravilno uleže na priključek in pod matico. Sistem malo spominja na hidravlične spoje. Ravno priključitev in spuščanje plina preko cevi je najbolj občutljiva zadeva. Že ena kapljica vode - kondenza ti lahko naredi velike probleme in prepolovi hladilno moč. Profesionalni monterji običajno po priklopu tik pred polnjenjem sistema vse te cevi vakumirajo s posebno črpalko, da do teh težav ne pride. Seveda obstaja finta "home-made" čiščenja cevi pri klimah, ki ob prodaji že vsebujejo potrebno količino plina. Vendar bi ti jo zaradi ne prevelike zanesljivosti in izgube plina odsvetoval. Še posebej zato, ker je lahko plina že prej premalo in imaš lahko probleme z garancijo.
Mislim, da je najcenejša in najzanesljivejša varijanta montaže tako, da vse pritrdiš, izvrtaš in napelješ še pred prihodom mojstra, ki potem montažo oziroma priklop cevi, vakumiranje in kontrolo plina opravi prej kot v uri in ti zato ravno ne more zaračunat pavšala za celotno montažo, ki običajno znaša 30k sit in več ... Smile
Pa še račun o strokovno opravljenem delu dobiš, če se pojavijo kakšni problemi v garancijskem roku.

Toliko z moje strani. Če sem kaj pozabil ali ustrelil mimo pa naj napiše še borisz, ki se je s tem ukvarjal profesionalno.

LP
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.34
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 03, 2005 10:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iztok, hvala za obširno razlago.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cici
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Dec 2003 7:42
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.32
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 04, 2005 6:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da ne odpiram nove teme. Ali kdo ve, če se zunanje enote pri katerih klimah montrirajo v vodo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
.
Član
Član



Pridružen-a: Ned 19 Sep 2004 22:04
Prispevkov: 16777193
Aktiv.: 75311.10

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 05, 2005 4:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
teva
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 26 Jun 2005 23:59
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.00

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 27, 2005 12:06 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mene pa zanima, kaksna bi bila bolj cenovno ugodna resitev za 3 sobno stanovanje 70m2.
Gledal sem tole, ki je poceni sam je zato mal sumljiva. Pa kako se to pravzaprav zmontira, ker edini nacin, da je klima aktualna je, da se jo montira nad vhodna vrata v hodnik, kjer je dostop do vseh treh sob. Ampak kam potem speljat tiste cevi, oz. kam postavit zunanji del klime. Zato sem razmisljal tudi o prenosni, ampak kot berem, so zlo svoh.
Hvala
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.33
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 27, 2005 3:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če bo prebral vse poste v tej temi (2 strani) boš dobil tudi vse odgovore ... Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lojz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Apr 2003 8:31
Prispevkov: 668
Aktiv.: 3.00
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 27, 2005 4:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@teva Exclamation
Pa si sploh prebral, kaj je napisano ob tej klimatski napravi?
Lepo piše, da je za 20m2, kam se speljejo cevi, itd....
Citiram:
Zato sem razmisljal tudi o prenosni, ampak kot berem, so zlo svoh.

Tudi ta je prenosna... Wink

_________________
LP
Lojz
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
andrejj
Član
Član



Pridružen-a: Ned 21 Mar 2004 15:06
Prispevkov: 4250
Aktiv.: 19.08
Kraj: 8232 Šentrupert

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 27, 2005 7:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iztok je napisal, da je zoprno montaža klime naprave na višni.To sem videl pri meni doma.V hrvaški reviji sem videl,da najprej montira konzole,pitrdijo poseben mali škripec in to klimo napravo dvignejo brez težav..Bi to pripel,a ne morem ker je novejša revija.
Lp Andrej
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group