www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

LED namizna svetilka

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zbirka projektov
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
sebastjan.kamensek
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Jul 2008 11:04
Prispevkov: 1010
Aktiv.: 5.29
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 27, 2009 3:42 pm    Naslov sporočila:  LED namizna svetilka Odgovori s citatom

LED namizna svetilka:

Kategorija projekta:

Optična tehnika (IR, laser, LED)
Razsvetljava, svetlobni efekti

težavnost: 2
tehnologija: 2
potrebno predznanje: 2

predviden čas za izdelavo: 5 ur

predvidena orodja in oprema: Stružnica, rezkarica, vrtalni stroj, spajkalnik, pištola za vroče leplenje.

kosovnica:

    - transdormator 230VAC/15VAC 2,3VA -> lahko vzamete tudi močnejšega ali z višjo napetostjo na sekundarju
    - gretz (skoraj vsak bo dober, ki zdrži 300mA toka, jaz sem vzel b125c1500 -> kar je čisto preveč, ampak tega sem imel pri roki. Za informacijo omenjeni mostiček zdrži 1,5A toka)
    - gladilni kondenzator -> elektrolitski 1000 microF; 35V
    - led diode:
    - topla bela klik : 60 kosov
    - hladna bela klik : 10 kosov
    - potenciometra -> jaz sem vzel linearnega z osjo z nazivno uporanostjo 10 Kohmov
    - 2 gumba -> jaz sem jih izdelal sam, slike in risbe so dodane
    - plošča z ležišči za led diode -> izdelal sam, risba dodana
    - osnovna luč za predelavo -> pri meni Ferotehna - gx 2104 20W

shema:
Sheme zase nisem risal lahko pa opišem kako si sledi vrstni red. Najprej priprava enosmerne napetosti. Iz sekundarja gredo vodniki na usmerniški mostič nato pa na eno od linij dodamo varovalko (500mA) in nato vežemo na gladilni kondenzator. (Kako si sledijo pini je potrebno pogledat v datasheet od usmerniškega mostiča.) Iz gladilenga kondenzatorja vzamemo + vod in ga vežemo na oba potenciometra vzporedno. Tako dobimo dve + liniji katere upravljamo vsako z svojim potenciometrom. Nato na potenciometer prilotamo vodnike , ki gredo do končne ploščice. Na - pol gladilnega kondenzatorja pa prilotamo še en odnik, ki bo skupen za obe veji led diod. Če smo prav zvezali, bi morali dobiti pri plošči z led diodami 2x + linijo in 1x - linijo. Sedaj pa sledi vezava led diod. [slovenščina je zame španska vas] sem vezal tople bele led diode po 6 zaporedno in neto 10 linij vzporedno. Na vsako linijo je prišel 68ohm upor za omejevanje toka. Za hladno belo, pa sem vezal po 5 diod zaporedno in 2 liniji vzporedno. Na vsako linijo je prišel upor 180 ohmov. Sedaj pa sem samo še povezal vsakega od + vodov na svojo vrsto led diod (en + vod na linijo topla bela in en + vod na linijo hladna bela), - vod pa je skupen.

montažna shema: Za montažo sem potreboval kar nekaj časa, saj je bil problem v vodnikih (keri kablih) saj sem potreboval do ploščice z led diodami 3 vodnike obstajala pa sta samo 2, zato sem moram potegniti še en dodaten vodnik, kar pa je bilo vse prej kot lahko, saj je bilo potrebno razdreti kompletno luč in to z olfa nožem, ker je bil vrat svetilke enostavno zlepljen in je bilo potrebno po šivu porezati zvar in po vstavljanju nove napeljave ponovno zalimati vrat svetilke.

izgled in mehanske zahteve: Potrebno je bilo izdelati gumbe za potenciometre in pa ploščo z ležišči za led diode. Tehnične rizbe in slike so dodane.


koristne informacije: Material sem naročal tule klik

avtor in viri: Sebastjan Kamenšek
Viri ; internet + član tega foruma trully1
fotografije in drugo gradivo:



IMG_4635.JPG
 Opis:
montiranje potenciometrov
 Velikost datoteke:  312.49 KB
 Pogledana:  5 krat

IMG_4635.JPG



IMG_4636.JPG
 Opis:
montirane vse led diode
 Velikost datoteke:  270.36 KB
 Pogledana:  15 krat

IMG_4636.JPG



gumb_skupej.jpg
 Opis:
Slika izdelanega gumba za potenciometer
 Velikost datoteke:  301.01 KB
 Pogledana:  4 krat

gumb_skupej.jpg



knof.pdf
 Opis:
tehnična slika gumba

Download
 Ime datoteke:  knof.pdf
 Velikost datoteke:  67.57 KB
 Downloadano:  39 krat


plosca_luc.pdf
 Opis:
tehnična slika plošče

Download
 Ime datoteke:  plosca_luc.pdf
 Velikost datoteke:  61.67 KB
 Downloadano:  65 krat

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zbirka projektov Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group