www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Priklop "neznanega" transforatorja?
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.32
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 04, 2005 12:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@ Iztok

V življenju sem nabasal na vse sorte transformatorjev, precej sem jih navil sam, še več pa je bilo že navitih. Nisem mislil na mikro trafeljce 1-2 VA, ampak na kar konkreten trafo, ki ima večje število sekundarjev z različnimi napetostmi in za različne tokovne obremenitve. Med njimi je lahko tudi tako, kot sem ga opisal, seveda pa nikakor ni nujno.
Reciva, da imava trafo 300 VA, z dvema primarnima navitjema, oz bolje rečeno z primarnim navitjem z odcepom 110-220 v na eni strani, ter pet sekundarnih, med sabo ločenih navitij. 50 V /100 VA ; ; 25 V/ 100 VA ; 15 V 50 VA; 30 V/ 45 VA in 10 V /1VA. Projektant si je pač takega zamislil (Bog vedi zakaj), sem že naletel na podobne, pa ga greva preskušat z 100 W žarnico. Z malo "sreče", bova tisto navitje 10 V/ 1 VA skurila. Res pa je, da takih transformatorjev ne srečaš ravno vsak dan.
Pri klasičnih transformatorjih, ki jih izdelujejo dandanašnji, torej primar in eno ali mogoče dve sekundarni navitji, pa se metoda z žarnico vsekakor dobro obnese.
Pri transformatorju malce večje moči, s prestavnim razmerjem 2:1 ali manj , preskušanim z malo švohnejšo žarnico, pa razlika v svetenju ne bo ravno zelo opazna.
Opozoril sem samo, na kaj je treba biti pozoren, da dobimo relevanten rezultat preiskusa, ter da ne naredimo nepotrebne škode.
Midva veva kako se je stvari treba lotiti, vsi pa mogoče ne. Very Happy


lp


Nazadnje urejal/a Slowfly Tor Okt 04, 2005 1:02 am; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.32
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 04, 2005 12:58 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@ Egomez


Če se prav spomnim, smo včasih računali, da je približna moč EI transformatorja presek stebra (srednjega dela E pločevin) na kvadrat ( v centimetrih), torej koliko kvadratnih centimetrov ima steber jedra, toliko(približno) VA zdrži. Velja za transformatorje od nekje 50 VA pa do 400- 500 VA. Pri manjših je moč na kvadratni centimeter manjša, pri večjih pa večja od 1VA.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.33
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 04, 2005 1:08 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jože, tako "pisanega" transformatorja res še nisem srečal kljub svoji četrt stoletni štromarski praksi ... kot sem rekel: teoretično in specijalno je še vedno vse mogoče. Smile
V takem primeru bi 1VA navitje res skuril, a le pod pogojem da bi tok 100w žarnice držal na njemu nekaj res dooooolgih sekund in zvedavo poslušal cvrčanje ... Shocked Very Happy

@egomez, ko daš veliko transformatorjev čez svoj delovni "ponk" dobiš skoraj tako prakso, da zadostuje za približno oceno tudi potežkanje v roki kot to počnejo branjevke na trgu ... malo za šalo, malo pa tudi zares. Smile
Drugače pa si na brzino pomagaš lahko tudi s kakšno tako stranjo ... *KLIK*
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.33
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 04, 2005 1:17 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Slowfly je napisal/a:
@ Egomez


Če se prav spomnim, smo včasih računali, da je približna moč EI transformatorja presek stebra (srednjega dela E pločevin) na kvadrat ( v centimetrih), torej koliko kvadratnih centimetrov ima steber jedra, toliko(približno) VA zdrži. Velja za transformatorje od nekje 50 VA pa do 400- 500 VA. Pri manjših je moč na kvadratni centimeter manjša, pri večjih pa večja od 1VA.

Verjetno si se malo zatipkal ... zelo okvirno naj bi bil za ta rang moči transformatorjev pravilo 1cm² jedra = 10 do 20VA. Wink
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.32
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 04, 2005 1:19 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kot sem omenil, s svojim pisanjem nisem imel namena "učiti" tebe, je pa na forumu kar precej takih, ki ne vedo čisto za kaj gre, mogoče bi pa kateri res poslušal cvrčanje, nikoli ne veš. Sicer pa pri takšnem "navitjecu" ne cvrči prav dolgo, pa tudi hudo na glas ne, navadno hitro slišimo "pk" ali "ck" ali nekaj podobnega, potem pa je že vseeno. Very Happy


lp
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.33
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 04, 2005 1:23 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi jaz nimam namena učiti ali "učiti" tebe ... temu rečem in mislim kot usklajevanje mnenj ljudi iz prakse. Very Happy
Takšna "usklajevanja" pa še raje kot na forumu delam v praksi ob :union: ali :lasko: .

LP
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.32
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 04, 2005 1:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iztok, prav imaš, vpliv "zgodnje" ure. Tudi črke na tastaturi so se mi začele "skrivati"
Računali smo 10 VA / cm2. Hvala za opozorilo.


lp Jože ( in lahko noč)

p.s. Raje imam drugega, pač moč navade in malo lokalpatriotizma (sem namreč Štajerc) Very Happy
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.33
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 04, 2005 1:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

... događa se i boljima - vsaj tako pravim jaz. Smile

Jože tudi tebi lahko noč ... brezposelni imamo pač čas še malo potegnit ... Wink


Se opravičujem adminu in ostalim za chat ... sva pač malo zaplavala v tej pozni uri. Angel
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sokrat
Član
Član



Pridružen-a: Čet 25 Avg 2005 11:00
Prispevkov: 5584
Aktiv.: 25.07

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 04, 2005 9:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Slowfly je napisal/a:
@ Sokrat

Če se tvoje vprašanje nanaša na moj odgovor (nisem Slawc, ampak Jože - Slowfly), potem samo še enkrat pozorno preberi, kaj sem napisal. Obstajajo namreč različni transformatorji, tudi taki, ki imajo po več sekundarnuh navitij, za različne napetosti in obremenitve, navita pa so lahko z debelimi ali pa s tankimi žicami, odvisno pač kaj potrebujemo, oz. si je izdelovalec-projektant zamislil.


Ce bi delili nagrade za vec ustreljenih kozlov naenkrat bi jo vceraj jaz zagotovo dobil - zelo nenatancno sem prebral tist sporocilo in spregledal tisti stavek na sredini. Hvala za pojasnilo!
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.32
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 04, 2005 3:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sploh ni problema. Tudi sam sem včasih raztresen, površno preberem in potem kakšno ustrelim. Kot je rekel že Iztok " Događa se i boljima" Very Happy Very Happy


lp Jože
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group