www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Obnova starega sprejemnika
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Nostalgija - splošno
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Tonny
Član
Član



Pridružen-a: Sre 23 Dec 2009 11:57
Prispevkov: 289
Aktiv.: 1.66
Kraj: Vrhnika - MS

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 08, 2010 11:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni vsi na forumu!

Že kar nekaj časa prebiram ta forum, pa vendar je šele danes prišel dan, ko ga bom "onesnažil" tudi jaz. Sem študent elektrotehnike (smer elektronika). Sem velik ljubitelj tehnike, rad raziskujem, eksperimentiram... A vendar - to še zdaleč ni vse, kar me v življenju zanima. Po duši sem umetnik in velik ljubitelj narave- Lahko bi rekli kar romantik. Smile
Morda se vam zdi takšna kombinacija sumljiva, da se iz sveta bitov in pikslov sploh še lahko preklopim na povsem drugačen, miren in predvsem analogen svet. Vendar mi nekako uspeva in tako v enem, kot tudi v drugem svetu se počutim kar vredu. Smile

Dejali boste: Ja... vredu. Toda, kaj to počne pod rubriko nostalgija?
Pa da vam kar takoj odgovorim:
Ob prebiranju Nostalgije in pogledu na vse vaše oživljene lepotce prejšnjega stoletja, mi je v glavo privrel spomin, oddaljen vsaj 10-15 let, da sem na podstrešju stare hiše mojih prednikov nekoč videl en zelo zelo star radijo. Seveda me firbec ni pustil sedeti v udobnem naslonjaču pred računalnikom in res - po kakšni uri brskanja z baterijo po razdejanem podstrešju sem odkril aparat, ki je v priponki.

Ugotovil sem, da gre verjetno za model Radio Industrije Nikola Tesla KOSMAJ 47 oz 48. Letnik je 1948 (glede na oznako zadaj - KJ48).
Na internetu sem našel samo eno sliko identičnega modela, vsi ostali so "klasični" brez črnega roba na ohišju.

Ker takih starin ni na pretek, sem začutil odgovornost in obvezo, da ga rešim pred propadom. Notranjost na prvi pogled ne obeta nič dobrega, vendar sem odločen, da ga kljub velikemu pomanjkanju časa, tekom tega leta obudim od mrtvih in mu dam nov "star" videz in namen.

Verjetno oz. skoraj zagotovo bom potreboval tudi vaše nasvete, ko se bom zadeve lotil resno. Kolikor vidim, je tukaj kar nekaj mojstrov tega posla Smile

Zaenkrat sem dobil shemo vezja in dokumentacijo v cirilici. To ni najboljše, ampak če drugega ni, bomo uporabili tudi to! Smile

Ko bo zadeva začela napredovati, se pa spet oglasim!

Lep pozdrav!
Toni

Aja, še slikci:



DSC00890.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  411.43 KB
 Pogledana:  44 krat

DSC00890.JPG



DSC00888.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  361.51 KB
 Pogledana:  21 krat

DSC00888.JPG


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
s57bic
Član
Član



Pridružen-a: Sre 17 Dec 2003 8:18
Prispevkov: 615
Aktiv.: 2.77
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 09, 2010 10:51 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Poglej še sem :

http://www.topfreeforum.com/forum/esagic.html

http://www.stariradio.com/


lp, Jože.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kastaneda
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Okt 2009 11:18
Prispevkov: 458
Aktiv.: 2.61

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 09, 2010 11:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Načrt in kratka navodila za uglaševanje so v knjigi Alfreda Židana 1.del.
Link je nekje v tej temi...

P.S.:Baje jih ni bilo veliko...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s51zg
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2004 17:35
Prispevkov: 538
Aktiv.: 2.42
Kraj: JN76BC - Srednje brdo

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 09, 2010 12:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ohišje tega sprejemnika mi nekako ne izgleda tovarniško izdelano. Nevem zakaj tako razmišljam HI. Izgleda mi, kot neka samogradnja. Šasija z tistimi lampami pa je klasika za tiste čase.

lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Tonny
Član
Član



Pridružen-a: Sre 23 Dec 2009 11:57
Prispevkov: 289
Aktiv.: 1.66
Kraj: Vrhnika - MS

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 09, 2010 12:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najprej najlepša hvala za uporabne strani in za knjigo! Mi bo v veliko pomoč!

Jaz sicer nisem strokovnjak za stare radijske sprejemnike, vendar mislim da je škatla originalna, a očitno precej redka. Tudi nobenih sledi ni o kakšnih domačih posegih. Prav tako, pa sem identičen model KOSMAJA opazil tudi na tej strani:
http://jelah.com.ba/rhu/07/site.php?l=6

Izkušeni v teh zadevah bodo že vedeli kako je s tem. Mislim, da je tudi zgoraj podpisani Jože eden takih (če pravilno sklepam, da je to isti Jože kot na sbskih forumih). Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 24.01
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 09, 2010 6:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaže, da so bili že neki hudi mojstri zraven tega sprejemnika. Ciljam na sračje gnezdo, kjer bivajo trafo, usmerniški kondenzator in podnožje za usmerjevalko, ki manjka. Podnožje se ne vidi najbolje, toda če je P je z 99% verjetnosti notri bila AZ1.

Kaže, da je nekoč odpovedal mrežni trafo in je nekdo sčaral zadevo v direktni sprejemnik (brez galvanske ločitve), zato bodi pozoren tudi na to, da ne bo elektrošoka in/ali kaj skurjeno po nepotrebnem.

Ustrezen trafo bi se verjetno še našel, podnožje za usmerjevalko imaš in tako ne bo problem obnoviti originalnii izgled in funkcionalnost.

Azbuka na nekaterih shemah je pač odraz tistega časa, velika povezanost s takratno SZ. K sreči je shema zelo enostavna in tistih nekaj drugačnih črk ne moti.

Pripenjam skene shem (Vir: Zoran Jerotić: Padio prijemnici sa 500 shema, Zavod za uđžbenike i nastavna sredstva Beograd 1986) Kosmaj 48 in 49, ter kratek opis za Kosmaj 49. Mislim, da je pri vsem skupaj še največja razlika drug tip usmerjevalke (AZ1 ali AZ21, ki sta električno enaki, različno je samo podnožje).



Kosmaj48.gif
 Opis:
 Velikost datoteke:  135.46 KB
 Pogledana:  157 krat

Kosmaj48.gif



Kosma49_blok.gif
 Opis:
 Velikost datoteke:  186.56 KB
 Pogledana:  95 krat

Kosma49_blok.gif



kosmaj49_804.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  238.2 KB
 Pogledana:  22 krat

kosmaj49_804.jpg


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kosmaj
Član
Član



Pridružen-a: Pon 16 Mar 2009 22:32
Prispevkov: 123
Aktiv.: 0.67
Kraj: Logatec

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 10, 2010 12:05 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljen

Poglej če imaš trafo še v radiju. Če je skurjen se ti ga vsekakor splača previt, da boš imel original.( Trafo se nahaja pod zvočnikom in je postavljen v zato napravljeno odprtino v šasiji)
Nažalost pa sta bila že zamenjana zvočnik in pa izhodni trafo (zato trafo visi na žicah, ker je bil prvotni pritrjen na zvočniku).
Kar se pa tiče oblike škatle, pa jo štejemo za osnovno obliko modela KOSMAJ 48 (obstaja namreč še ena popolnoma drugačna oblika z enako šasijo).
PS. na tej povezavi boš pa tudi našel veliko uporabnega in tudi nekaj dobrih slik šasije http://www.topfreeforum.com/forum/viewtopic.php?t=47&mforum=esagic
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gargamel
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jan 2008 11:42
Prispevkov: 127
Aktiv.: 0.65
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 13, 2010 10:07 am    Naslov sporočila:  obnova starega sprejemnika Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Tudi jaz sem dobil star radio sprejemnik Portorož UKV. Ker stvar ne deluje vas prosim za pomoč pri popravilu. Sprejemnik se sicer prižge, vendar od sebe ne sparvi ničesar, gori le ena od žarnic, ki osvetljuje čelno ploščo kjer so napisane frekvence. Prav tako deluje tudi motorček, ki poganja ploščo gramofona.

Radio sem odprl in ga najprej nekoliko očistil, nato pa sem ga začel pregledovati za morebitnimi vizualnimi sumljivostmi, opazil sem:

1. Počen upor, ki ga je dobesedno preklalo na pol, vendar je odletel ravno tisti konec na katerem piše vrednost. (slika 2)

2. Žico, ki štrli v zraku, za katero predvidevam da naj bi bila priključena na žarnico ki osvetljuje čelno ploščo, saj je žarnica v neposredni bližini žičke, in ima odlomljen en priključek. Vendar, ko sem priklopil žičko na žarnico, je prenehala delovati še druga žarnica, ki je prej delovala.(ko odklopim pa spet deluje) (slika3).

3. Sumljivo spojena kabla, za katera nevem, ali na tem mestu kaj manjka, ali pa sta samo "vštukana". (slika 4)

4. Počen keramični kondenzator. (slika 5)

5. elektronke v radiu so nekoliko osivele (osrebrnele), so zanič ali je to vredu? (slika 6).

Prosil bi, če ima kdo omenjen sprejemnik doma, če lahko pogleda vrednosti uničenih elementov, ali pa kakšnega starega mačka, ki se na stvar spozna, če mi lahko kako pomaga. Sam se namreč prvič srečujem s tovrstnimi stvarmi, in nimam pojma kako se zadeve lotit. Prav tako nevem če bi mi pomagala kakšna shema, saj se v omenjeni "solati" elementov ne znajdem najbolje.



3.jpg
 Opis:
slika 4
 Velikost datoteke:  588.55 KB
 Pogledana:  15191 krat

3.jpg



skupno.jpg
 Opis:
slika 1
 Velikost datoteke:  1.11 MB
 Pogledana:  22 krat

skupno.jpg



1.jpg
 Opis:
slika 2
 Velikost datoteke:  660.02 KB
 Pogledana:  14 krat

1.jpg



2.jpg
 Opis:
slika 3
 Velikost datoteke:  742.04 KB
 Pogledana:  7 krat

2.jpg



4.jpg
 Opis:
slika 5
 Velikost datoteke:  789.67 KB
 Pogledana:  7 krat

4.jpg



_________________
LP Luka S53LM
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gargamel
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jan 2008 11:42
Prispevkov: 127
Aktiv.: 0.65
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 13, 2010 10:09 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

še slika elektronke


elektronka.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.85 MB
 Pogledana:  3 krat

elektronka.jpg



_________________
LP Luka S53LM
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 24.01
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 13, 2010 4:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Shema Iskra Portorož je na tem forumu.. Če se motim jo bom pripel. S shemo bo najlažje ugotoviti kakšno bi moralo biti stanje.

Pod 5. ECH81 je malo bolj zaprašena, ampak videti v redu.

Srebrno magnezijevo zrcalo mora biti - nastalo je pri izdelavi elektronke (nase je vezalo preostanek kisika po vakumiranju). Če bi bil namesto njega samo bel prah, bi bila elektronka uničena, saj bi to pomenilo, da je prišel notri zrak.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gargamel
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jan 2008 11:42
Prispevkov: 127
Aktiv.: 0.65
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 13, 2010 6:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na forumu nisem našel sheme, zato bi prosil če jo lahko pripneš. Na internetu sem našel tole shemo, vendar mislim da ni prava. Je namreč samo za Portorož brez UKV in na njej ne najdem omenjenega prekurjenega upora.

http://img243.imageshack.us/i/iskraportorozsavica63oh5.jpg/

Hvala

_________________
LP Luka S53LM
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 24.01
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 13, 2010 8:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se opravičujem, sem spregledal UKV.

Shemo, ki bi nosila prav oznako Portorož UKV nimam, zato pripenjam vse sheme sprejemnikov Iskra z UKV tunerjem. Najbolj očitne razlike so uporabljeni UKV tunerj (doseg do 100, 104 ali 108MHz) in izvedbi usmernika (EZ80, dioda ali mostič).

Imam še shemo Simfonija stereo UKV, samo je že v knjigi slaba in bo po skeniranju še slabša. Lahko pa tudi pripnem.



Triglav58in60.gif
 Opis:
 Velikost datoteke:  187.69 KB
 Pogledana:  59 krat

Triglav58in60.gif



Vesna60ukt.gif
 Opis:
 Velikost datoteke:  135.34 KB
 Pogledana:  26 krat

Vesna60ukt.gif



Soca.gif
 Opis:
 Velikost datoteke:  184.43 KB
 Pogledana:  26 krat

Soca.gif



Jadran58ukv.gif
 Opis:
 Velikost datoteke:  156.07 KB
 Pogledana:  20 krat

Jadran58ukv.gif



Ljubljana.gif
 Opis:
 Velikost datoteke:  116.37 KB
 Pogledana:  29 krat

Ljubljana.gif


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 24.01
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 13, 2010 8:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še shema Simfonija UKV:


simfonija.gif
 Opis:
 Velikost datoteke:  125.86 KB
 Pogledana:  43 krat

simfonija.gif


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gargamel
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jan 2008 11:42
Prispevkov: 127
Aktiv.: 0.65
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 13, 2010 8:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Azrael hvala za pomoč, vendar mi stvar ne izgleda prav podobno mojemu. Po podrobnejšem pregledu radia sem opazil da je bil ta upor vezan zaporedno z diodo (črno ohišje brez oznak in simbolom diode) na prevodni strani, vzporedno diodi pa je vezan en 22000pF kondenzator. Stvar se nahaja bolj nekje na napajalni strani.

V tej temi nekaj strani nazaj je že nekdo popravljal ravno tak radio, mogoče se pa on javi in pogleda v svojega, če nebom dobil prave sheme.

Hvala še enkrat

_________________
LP Luka S53LM
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lado
Član
Član



Pridružen-a: Pon 09 Feb 2004 13:22
Prispevkov: 987
Aktiv.: 4.44
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 14, 2010 8:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ni mi jasno kaj toliko komplicirate s temi shemami....vse so si skoraj identične..tako da

Jaz sem jih že veliko spravil v pogon brez shem-držiš se pač nekega vrstnega reda.

Začneš od zadaj:

Vizuelni pregled
Vklop na napetost-je gretje na vseh lampah,
Anodna napetost je...potem se že mora kaj slišat iz zvočnika-vsaj brum
Preveriš če dobro deluje NF oja (s prstom se dotakneš sredinskega odcepa potenciometra za glasnost....
In tako po korakih do vhodnih krogov

Do sedaj napogostejše napake

KONTAKTI na preklopnikih,gluhe-iztrošene lampe,prekinjeni upori, posušeni elkoti...
Najtežje pa je če je že kdo pred teboj "strokovno popravljal" in kakšen element vzel ven, potem ga pa izgubil...

Skratka ti radiji so zelo enostavni, a njvečji problem je dobiti dobre nadomestne dele-ker jih v trgovinar ravno ni na pretek...
Odvisno je tudi s kakšnim namenom popravljati tako starino saj največkrat nemo krasi kakšne police bolj kot eksponat ne pa kot radiski aparat za poslušanje ...

No še slikica mojega delujočega Kosmaj-čka...


lp
lado



13012010249.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  841.76 KB
 Pogledana:  7 krat

13012010249.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Nostalgija - splošno Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
Stran 5 od 6

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group