www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

natančno rezanje stirodura?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
alina
Članica
Članica



Pridružen-a: Pon 31 Maj 2010 12:52
Prispevkov: 2
Aktiv.: 0.01
Kraj: kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 31, 2010 1:00 pm    Naslov sporočila:  natančno rezanje stirodura? Odgovori s citatom

Sem nova na tem forumu, pa verjetno ena redkih punc, ampak saj ni važno.
No, nekako sem prišla na idejo da bi začela izdelovati reklamne table iz stirodura, imam pa problem kako ta stirodur natančno odrezati. Ker sem ravno na porodniškem dopustu moj mali pa mi pušča nekaj časa zase, bi se zadeve rada lotila resno. Vem, da je stirodur najlažje natančno razrezati na CNC mašini, kar sem videla, ko sem delala v podjetju ki se s tem tudi ukvarja. Problem je v tem, ker te mašine stanejo ogromno, sama pa nimam financ za to in iščem cenejši način. No, kupila sem ročno napravico z nožem ki se segreje na 600 stopinj, ki sicer zelo dobro reže stirodur, ampak seveda ker se vsakemu roka vsaj malo trese in ker nož ni vpet na obe strani ta izrez ni natančen oz. je zelo kriv, kar pa seveda ni lepo za pogledat. Sprašujem vas, ki ste bolj domači na tem področju, kako bi se še dalo lepo izrezati stirodur, kakšni načini sploh še obstajajo in ali je samo CNC edina natačna varianta? Vsem že vnaprej hvala za odgovore!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Unknown_User
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Nov 2009 13:31
Prispevkov: 481
Aktiv.: 2.74
Kraj: UFO iz Butal pri T''minu

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 31, 2010 1:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja eden od načinov je DIY CNC da si ga narediš sama, ne vem koliko ti je pa to v interesu. To je še najcenejša vatianta in dokaj natančna.

No ja lahko ti ga tudi kdo drug naredi. Zadeve pa izgledajo drugače na pogled lahko kar preprosto narejene. Sicer ne vem kakšno oblikovanje je bilo mišljeno ampak do neke mere se da iz pen rezati da imaš na 4-ih oseh napeto žico. Dve osi(vodili) po vodoravni in na to posajeno pod devedeset stopin še en par vodil(narobe obrnjan T posajen ob stranice, na steaneh mize), vmes pa napeta segreta žica. Potom vreten gnano na koračnih motorjih s štiri kanalnik koračnim gonilnikom iz računalnika se premika segreta žica in topi stirodur pred seboj. Toliko na grobo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dyfan
Član
Član



Pridružen-a: Sob 05 Maj 2007 9:54
Prispevkov: 652
Aktiv.: 3.17

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 31, 2010 1:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

En od načinov za ravni rez bi lahko bil "cirkular" sistem.
Ta tvoj ročni nož je treba nekako pritrditi na mizo, paralelno nožu pa letev, ki služi kot vodilo. Z razdaljo med nožem in vodilom določaš širino odrezane plošče. Stirodur režeš tako, da ga pelješ ob letvi.

LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
trot
Član
Član



Pridružen-a: Čet 18 Jan 2007 20:25
Prispevkov: 1270
Aktiv.: 6.07
Kraj: glej fogl

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 31, 2010 1:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem se pred časom lotil izdelave takega rezalnika (takole zgleda)... ampak je zelo malo v uporabi... mogoče bi ti ustrezal Cool
_________________
lp, Klemen
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
TECHNIC
Član
Član



Pridružen-a: Tor 31 Okt 2006 11:18
Prispevkov: 582
Aktiv.: 2.75
Kraj: Senovo

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 31, 2010 1:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa s pomočjo kake šablone? Karton za manjše in kakšen les/aluminij za večje serije. Izrez je najlažji preko namizne žage, nekaj takega kot to:



Šablona na eni strani skrbi za pravo obliko, vpeta žica pa poskrbi, da je rez pravokoten.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
.
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 01 Okt 2004 1:17
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.00

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 31, 2010 2:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Unknown_User
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Nov 2009 13:31
Prispevkov: 481
Aktiv.: 2.74
Kraj: UFO iz Butal pri T''minu

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 31, 2010 4:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kroko, ali smem vprašati kaj oz. skom si takrat reguliral izhodno napetost (predusem me zanima tisti potenciameter)? Imam dva računalniška napajalca v razsuli in bi mi njih trafota vzporedno vezana zadoščala v kombinaciji z tistim potenciametrom. Če pa mi kje uspe stakniti digitalni ampermeter oz. voltmeter pa še toliko bolje.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.17
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 31, 2010 6:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po mojih izkušnjah, je najtežje izvesti enakomeren pomik, ki tudi določa širino odvzemanja materiala.

Če ravno ne razmišljaš o CNC mašinah se bi dalo z nekaj truda izdelati vsaj podajalno mizo:

Rabiš primerno dolga vodila za predale - na njih pripneš premikajočo mizo, ki teče mimo tvoje žice. Na to mizo potem fiksiraš tvoj obdelovanec.
Če hočeš rezati pod kotom, mizo narediš iz 2 kosov, ki ju na strani žice spneš s tečaji. Tako lahko en del mize dvigneš skupaj z obdelovancem na željen kot.

Problem ostaja še enakomeren pomik, za katerega pa skoraj rabiš motor in neke vrste prenos, da bo premikal mizo naprej oz. nazaj. Mogoče tudi kakšna utež z zračno zavoro.

Vse napisano velja le za ravne reze. Za krive pomaga le CNC ali pa zelo mirna roka. Wink

_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
alina
Članica
Članica



Pridružen-a: Pon 31 Maj 2010 12:52
Prispevkov: 2
Aktiv.: 0.01
Kraj: kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 01, 2010 8:33 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ja, sem bolj razmišljala o CNC-ju, ker bi bilo veliko krivin in ne toliko ravnih rezov. Sem gledala te homemade mašine in morem rečt da ste res profiji-kapo dol. Bi jst se tudi na kej takega osredotočila, samo nimam kakega posebnega znanja elektronike.
A je tista doma narejena CNC mašina dovolj, da izreže v višino 1,5m, ker jst bi rabila izreze tja do 1,5 m, sej to če delaš novo mašino se da verjetno prilagodit višino izreza?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
.
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 01 Okt 2004 1:17
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.00

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 01, 2010 12:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.


foam.png
 Opis:
S pomočjo CNC USB kontrolerja je rezanje sploh enostavno saj dobro podpira tak tip mašine.
 Velikost datoteke:  47.59 KB
 Pogledana:  24 krat

foam.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group