www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Razsvetljava na 12V - kako?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
PPG78
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jul 2003 14:09
Prispevkov: 2321
Aktiv.: 10.42
Kraj: Gorenjska

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 02, 2004 4:02 pm    Naslov sporočila:  Razsvetljava na 12V - kako? Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Najprej vsem želim zdravo in srečno leto 2004 in čim več uspešno zaključenih elektro projektov.

Zanima me kaj priporočate za razsvetljavo na 12V? Na voljo imam (za sedaj) dve rešitvi:
- varčna žarnica za 12V
- fluorescenčna žarnica (20W) za 230V + lastna izdelava switcherja

Menim da bi s fluorescenčno žarnico dosegel boljšo osvetljenost prostora, ampak me skrbi sama poraba.
Ali ima mogoče kdo kakšen link do cenika za 12V varčne žarnice, Kon Tiki Solar nima nič.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.33
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 02, 2004 4:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mogoče bi bolj podrobno opisal problem. Je edini trajni vir 12V ali imaš na razpolago tudi 230V? kaka bo max. moč porabnika? Zakaj me to zanima;, če imaš tudi 230V bi mogoče lahko uporabil kar UPS - potem izbira svetilnega telesa ne bi bila problem. Če imaš le 12V ter eventuelno rabiš več kot 100W ti priporočam pretvornik 12/230V nekje tukaj sem napisal kataloško iz conrada. Sam imam narejen preprosti pretvornik 12/230 tam do 20W le ta ti bi lepo poganjal tisto 7W varčno žarnico. Moram spravit na papir. Če bom pri volji te dni bom pripel.

lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PPG78
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jul 2003 14:09
Prispevkov: 2321
Aktiv.: 10.42
Kraj: Gorenjska

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 02, 2004 6:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Žal je na voljo le 12V vir elektrike. Gre se za osvetljitev reklamnih tabel. Predvsem me na začetku zanima kakšne 12V varčne žarnice se sploh da dobiti, da ne bi slučajno tople vode odkrival.
Drugače pa mislim da bi bila fluorescenčna žarnica 18W/590mm več kot dovolj. Bo pa treba eksperimentirati kar se tiče osvetlitve.

LP, Peter
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.33
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 02, 2004 7:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Peter,
Je tale vir "trajen" ali je akumolator. To me zanima pred vsem zaradi izgub.
Če imaš trajen vir ter ti poraba ni preveč kritična ti priporočam nabavo ali izdelavo pretvornika 12-230V Izbira svetila potem ne bo problem.

lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Maj 2003 12:20
Prispevkov: 2279
Aktiv.: 10.23
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 02, 2004 8:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pravzaprav so fluo žarnice - varčne žarnice. Kon tiki solar ima na prodaj vezje za 12V, nanj se priključi navadna fluo cev, katere moči pa imajo na voljo pa trenutno ne vem točno. Ko sem bil pri njih v Kamniku sem videl, da imajo, cena je cca 5ksit, je switcher s feritnim transformatorjem E25, zelo lepo narejeno. Sem že hotel nabaviti, za vzorec, pa sem se premislil, kasneje mi je bilo žal. Ko bom naslednjič v tistem koncu, oziroma, ko bom šel po sončne celice, bom najbrž kar kupil enega, če se mi bo zdel primeren za "vzorec"
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ferdo
Član
Član



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:10
Prispevkov: 340
Aktiv.: 1.53
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 03, 2004 9:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če pokličeš v Kon- Tiki, ti pošljejo katalog s cenikom v par dnevih brez problema; vsaj meni so ga.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
marko11
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Dec 2003 17:47
Prispevkov: 866
Aktiv.: 3.89
Kraj: Dobrepolje

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 07, 2004 8:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Živjo

Tukaj v prilogi imaš enkraten preprost načrt za samo izdelavo, je zelo enostavno vse skupaj. Za žarnico lahko uporabiš PREGORENO neonko.
Pri izdelavi tuljave uporabi feritno palico, ki jo lahko vzameš iz kakega tranzistorja ali pa naviješ v feritni lonček ali pa kot klasičen trafo, samo da se ujemajo ovoji.
Paziti pa je treba da začetki tuljav številke z piko prilotaš tja kjer je narisano. To lahko naviješ kar z roko, pa na izolacijo med navitji ne pozabi.

LP,marko



Neon Elektronik(1).jpg
 Opis:
Načrt vezja
 Velikost datoteke:  161.97 KB
 Pogledana:  111 krat

Neon Elektronik(1).jpg



_________________
Če ne veš kam greš, se ne moreš zgubiti.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.33
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 11, 2004 3:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V prilogi res preprosti pretvornik s katerega se lahko izvleče kakih 10W za pogon varčne žarnice mogoče za pogon električnega pastirja, ki je sicer za 230V. Uporabljen je cmos-ov astabil/monostabil 4047 z RC oscilatorjem. Vrednosti v načrtu generirajo frekvenco 50hz. Kot driver je uporabljen L293, ki je sicer namenjen za pogon koračnih motorjev. Če bo deloval v polni obremenitvi ga je potrebno hladiti. (če bi želeli močnejši pretvornik je pač potrebno končno stopnjo izvesti z transistorji)

PS
Na samo tiskanino spodaj sem naknadno prilotal zaščitne diode, kajti na osciloskopu sem opazil "špice" ki bi znale poškodovati L293

lp
Silvo



P1110001.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  409.88 KB
 Pogledana:  32 krat

P1110001.JPG



P1110003.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  416.99 KB
 Pogledana:  21 krat

P1110003.JPG



pretvornik_PCB.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  pretvornik_PCB.pdf
 Velikost datoteke:  16.39 KB
 Downloadano:  23 krat


razpored.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  razpored.pdf
 Velikost datoteke:  21.69 KB
 Downloadano:  29 krat


_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group