www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Zagon elektromotorja ... kateri je ugodnejši?
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
iskra
Član
Član



Pridružen-a: Tor 14 Okt 2003 10:13
Prispevkov: 791
Aktiv.: 3.55
Kraj: Lokev ,Boa , KOPER

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 10, 2006 6:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
iskra je napisal/a:
...Za trofazne motorje uporabimo dve taki vezji (eno fazo direktno vežemo)...


Bolj ko to gledam manj mi je jasno Confused Kako priklopiš trofazen motor ? Vezja ne moreš dati kar "vmes?" Mogoče takole:K1/K3 =0 (zvezdišče motorja) K2 (na eni fazi, drugo vezje na drugi fazi) K4 na motor (recimo eden U drugi na V)
Motor imamo vezan v zvezdo. Iskra do kake moči motor si zaganjal tako?


Recimo da označimo faze z U, W Z ( tu sem bolj na kratko Confused ) , priključiš to vezje na U in Z (dva enaka se razume) W pa kar direktno na motor. Vežeš pa motor kar direktno v trikot.(sprva sem napravil kar tri take module in jih vezal , potem pa sem videl enega "originalnega" in ugotovil zakaj uporabljajo samo dva na treh fazah.)
Priključil pa sem motor 2,2 KW . (čeprav sem uporabil 40 A triake - pač me je samo zanimalo ali to res dela .)
Poizkusil sem ga tudi s "Tirolitko " , Evil or Very Mad ker mi je vsakokrat ko sem jo vklopil , hotela pobegniti Exclamation . Very Happy Potem pa se je obnašala kot krotka "mucika" Wink

_________________
L.P. iskra
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
janez03
Član
Član



Pridružen-a: Čet 02 Sep 2004 9:43
Prispevkov: 143
Aktiv.: 0.64
Kraj: tržič

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 10, 2006 7:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Koliko pa je sicer pametno predimenzionirati triake - npr. na 2-kratni nazivni tok motorja ali bolje več? Ali drugače na koliko-kratnik nazivnega toka tako vezje omeji max. zagonski tok?

L.p.; Janez
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
iskra
Član
Član



Pridružen-a: Tor 14 Okt 2003 10:13
Prispevkov: 791
Aktiv.: 3.55
Kraj: Lokev ,Boa , KOPER

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 10, 2006 8:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kritičen je zagonski tok -tega tudi omejujemo- tako , da niso potrebni kakšni mnogokratniki (potrebno je paziti na Ptot - napetosti so cca 400 V). 40 A triake sem uporabil - ker sem jih dobil zelo poceni Confused in zato ker ima včasih strah velike oči Laughing
_________________
L.P. iskra
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.31
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 19, 2006 3:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

iskra je napisal/a:
Kar nekaj časa nazaj sem se igral s to stvarco in moram reči , da deluje odlično. Za trofazne motorje uporabimo dve taki vezji (eno fazo direktno vežemo). Profesionalne izvedbe imajo procesorje in vektorsko krmiljenje in mnogo večjo ceno Confused . Zelo lepo se vidi delovanje "mehkega starta " , če na vezje priključimo navadno žarnico.

Ima mogoče kdo izkušnje kako na to vezje (ali pa če je uporabljen U2008B) priključiti optokopler?
Pri tipičnih varijantah je potrebno še vedno pripeljat 220v iz nekega stikala ali kontaktorja. Če bi uporabil otokopler bi bila napajalna napetost stalno priključena, vklop in izklop pa bi se lahko izvedela z optokoplerjem, ki bi ga krmilil procesor.

Zamislil sem si dve varijanti. V prvi bi preko optokoplerja odklopil napetost iz potenciometra P1 v pin 3 - Control, v drugi pa bi "stisnil" napajalno napetost preko tranzistorja in optokoplerja.

Katera varijanta bi bila boljša po vašem mnenju?



U2008B Varijanta2.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  65.15 KB
 Pogledana:  46 krat

U2008B Varijanta2.jpg



U2008B Varijanta1.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  61.94 KB
 Pogledana:  31 krat

U2008B Varijanta1.jpg


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.28
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 19, 2006 4:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še bolj enostavno bi bilo vzeti osciloskop ter ugotoviti kako sploh to vezje deluje (kaj prihaja ven na pinu, ki krmili triac) ter potem vse to "spakat" v mikrokontroler.
Če ima vezje kdo sestavljeno, ter ima možnost, da posname oscilogram izhoda za proženje triaca naj ga pripne na forum) Tole bi po moje šlo izvesti že z najpreprostejšim mikrokontrolerjem.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.31
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 19, 2006 8:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
Še bolj enostavno bi bilo vzeti osciloskop ter ugotoviti kako sploh to vezje deluje (kaj prihaja ven na pinu, ki krmili triac) ter potem vse to "spakat" v mikrokontroler.
Če ima vezje kdo sestavljeno, ter ima možnost, da posname oscilogram izhoda za proženje triaca naj ga pripne na forum) Tole bi po moje šlo izvesti že z najpreprostejšim mikrokontrolerjem.

Besede mojstra, ki ima PICe v malem prstu Exclamation ... Very Happy

Glede na to, da bom tisti optokopler krmilil s PICem se bom mogoče res odločil za tvoj predlog. Se pa zna zgoditi, da bom program sestavljal dlje, kot če bi šel peš iskat tisti U2008B v HTE (15km v eno stran) ... Embarassed Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
iskra
Član
Član



Pridružen-a: Tor 14 Okt 2003 10:13
Prispevkov: 791
Aktiv.: 3.55
Kraj: Lokev ,Boa , KOPER

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 19, 2006 9:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
Še bolj enostavno bi bilo vzeti osciloskop ter ugotoviti kako sploh to vezje deluje (kaj prihaja ven na pinu, ki krmili triac) ter potem vse to "spakat" v mikrokontroler.
Če ima vezje kdo sestavljeno, ter ima možnost, da posname oscilogram izhoda za proženje triaca naj ga pripne na forum) Tole bi po moje šlo izvesti že z najpreprostejšim mikrokontrolerjem.

Verjetno najboljša rešitev.
To bi lahko napravil tako : prvo bi popolnoma odprl triak za nekaj period ( startni sunek za elektromotor) nato pa bi zmanjšal moč na 20 % in vsako priodo povečal za nekaj procentov. Tako bi ob prehodu skozi ničlo sprožil tajmer , vrednost tajmerja pa bi ob vsaki periodi zmanjšal , tako bi na koncu stalno imel odprt triak. (drugo vezje bi pa zamaknil za 240 stopinj- 120 stopinj po fazi, da ne bo treba detektirati vseh faz.)
Govorimo pa o frekvenci 50 Hz Very Happy

_________________
L.P. iskra
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
Stran 3 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 74 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group