|
www.elektronik.si Forum o elektrotehniki in računalništvu
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
silvo22 Član
Pridružen-a: Tor 10 Avg 2010 18:25 Prispevkov: 510 Aktiv.: 3.06 Kraj: Nova Gorica
|
Objavljeno: Sre Sep 21, 2011 11:49 pm Naslov sporočila: Meje parcele in GPS |
|
|
Ali kdo ve s katerim GPS bi šlo izmerit mejo parcele? Seveda bi morala biti zadeva natančna na nekaj 10 cm. Koliko so natančni ročni pohodniški GPS za cca 100-200 eur? Koordinate parcel so znane po PISO-tu.
LP |
|
Nazaj na vrh |
|
|
CCC Član
Pridružen-a: Čet 08 Dec 2005 23:16 Prispevkov: 119 Aktiv.: 0.53 Kraj: Poljčane
|
Objavljeno: Čet Sep 22, 2011 4:14 am Naslov sporočila: Re: Meje parcele in GPS |
|
|
silvo22 je napisal/a: |
Ali kdo ve s katerim GPS bi šlo izmerit mejo parcele?
|
na primer -> http://www.leica-geosystems.com/en/Leica-Viva-NetRover_86426.htm
silvo22 je napisal/a: |
Koliko so natančni ročni pohodniški GPS za cca 100-200 eur?
|
Daaaaleč od zahtevane natančnosti.
LP, _________________ Vojteh |
|
Nazaj na vrh |
|
|
arksi Član
Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19 Prispevkov: 741 Aktiv.: 3.89 Kraj: Dolenjska
|
|
Nazaj na vrh |
|
|
silvo22 Član
Pridružen-a: Tor 10 Avg 2010 18:25 Prispevkov: 510 Aktiv.: 3.06 Kraj: Nova Gorica
|
Objavljeno: Čet Sep 22, 2011 10:36 am Naslov sporočila: |
|
|
To pa zna biti dražje od vrednosti parcele. Če bi šlo z cenenim GPSjem tam nekje do metra bi bilo zadovoljivo. Sicer bo treba z busolo po starem... |
|
Nazaj na vrh |
|
|
arksi Član
Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19 Prispevkov: 741 Aktiv.: 3.89 Kraj: Dolenjska
|
Objavljeno: Čet Sep 22, 2011 11:47 am Naslov sporočila: |
|
|
Točno tako Silvo22, natančni GPS merilniki so "pregrešno" dragi. Tudi sam sem pred časom razmišljal, da bi na tak način vsaj približno izmeril parcelo pa sem obupal, ravno zaradi dragih profi GPS sprejemnikov.
Še to: preveri ali je mogoče kakšen ceneni GPS priklopiti na GSM telefon in potem preko internetne povezave (GPRS prenos podatkov) pretakati podatke iz strežnika http://www.gu-signal.si/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1 . Podatki iz stacionarnih GPS postaj potem v ročnem oz. prenosnem GPS bistveno izboljšajo natančnost zemeljske pozicije. Na takem principu delujejo profesionalni geodetski GPS sprejemniki.
Sam še tega nisem preverjal, bi pa taka informacija tudi mene zanimala. Če boš prišel do kakšnih novih odkritij bi bilo zelo zaželjeno, da to objaviš . |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Dorijan Član
Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48 Prispevkov: 2481 Aktiv.: 12.86 Kraj: južnoprimorska
|
Objavljeno: Čet Sep 22, 2011 12:15 pm Naslov sporočila: |
|
|
Mi smo se predlani odločili urediti vse papirje, glede parcel, stavb itd. Vpis v zemljiško knjigo parcel, ki so bile prodane z ustno pogodbo, vpis starih poslopij itd.
Pa mislim, da njihove meritve tudi uradno veljajo a ne vem pa če ti lahko pridejo merit če nisi lastnik(če npr kupuješ).
In so nam prišli iz sežane (GPS - Geodetsko podjetje Sežana )in so nam izmerili vse mejnike, mislim da celo do cm točno. Se pa ne splača za 3mejnike jih klicat, ker ti so potem stroški preveliki. Mi smo jih kar nekaj dali izmeriti, da so označili tudi tam kjer bi lahko v bližnji/daljni prihodnosti prišlo do kakih kreganj z sosedi(bolje sprečiti nego lječiti).
Če te zanima bom vprašal naše koliko je prišlo in za koliko mejnikov. Čeprav verjetno so v kakem imeniku in jih kar pokličeš boš najbolje zvedel. _________________ Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
SimonS Član
Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18 Prispevkov: 4592 Aktiv.: 20.59 Kraj: Kobarid
|
Objavljeno: Čet Sep 22, 2011 3:02 pm Naslov sporočila: |
|
|
Enak problem.
Ko sem kupil parcelo nisem vedel točnih mej. Sem klical geodete in so za urejanje mej (1ha) hoteli 700€ (+ddv) pa me je minilo. Poklical sem somejaše vsak je prinesel še kako pivo s seboj in smo šli po meji. Vsi zadovoljni. _________________ Lep dan
Simon |
|
Nazaj na vrh |
|
|
krapar Član
Pridružen-a: Pet 23 Apr 2010 23:41 Prispevkov: 37 Aktiv.: 0.22 Kraj: Šedem
|
|
Nazaj na vrh |
|
|
silvo22 Član
Pridružen-a: Tor 10 Avg 2010 18:25 Prispevkov: 510 Aktiv.: 3.06 Kraj: Nova Gorica
|
Objavljeno: Čet Sep 22, 2011 5:47 pm Naslov sporočila: |
|
|
Kakršno koli zapravljanje v smislu geodetskih storitev odpade. Gre se le za to da ko vžgem motorko ta ne zažaga preveč v sosedovo... |
|
Nazaj na vrh |
|
|
RUros Član
Pridružen-a: Čet 09 Mar 2006 22:26 Prispevkov: 1030 Aktiv.: 4.67
|
Objavljeno: Čet Sep 22, 2011 5:53 pm Naslov sporočila: |
|
|
Če se gre le za mejo v gozdu, pokliči revirnega gozdarja, ki je odgovoren za vaše območje. Le-ta ti lahko informacijsko pove kje je meja z GPS-om. Točnost je nekje 1m. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
krapar Član
Pridružen-a: Pet 23 Apr 2010 23:41 Prispevkov: 37 Aktiv.: 0.22 Kraj: Šedem
|
Objavljeno: Čet Sep 22, 2011 5:59 pm Naslov sporočila: |
|
|
Natančno jo bo brez geodetov določiti zelo težko. Tile GPS-i, ki jih uporabljajo so zelo natančni (GPS preko satelita dobi podatke, potem pa preko interneta pošlje podatke do postaje, postaja mu nato pošlje popravke in on natančno določi kje se nahaja) in dragi.
Aha še to, natančnost je nekje 2cm.
Če ne želiš plačevati geodetov pa preprosto pokliči sosede in se dogovorite.
P.S: kakšno ceno pa postavijo pa je odvisno od geodeta do geodeta. Nekateri ti priznajo nekaj popusta, nekateri žal ne. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
watts Član
Pridružen-a: Sob 06 Nov 2010 17:59 Prispevkov: 422 Aktiv.: 2.57 Kraj: Knežak
|
Objavljeno: Čet Sep 22, 2011 6:02 pm Naslov sporočila: |
|
|
Vzameš "soseda" ter poznanega gozdarja, najdete "tirmene" ter se jih držite... ne more biti tako težko. razen če ste si ti, "sosed" ter gozdar skočili malo v lase.
lahko pa tudi ti in "sosed" gresta v gozd, ter se razgledata ter se prijazno pogovorita kje gre tirmen.
PS: sixpack za soseda ter začetek čistke v sredini svoje parcele bi bila verjetno dobra ideja. poleg tega imamo doma srečo, da so vse meje naših parcel določene z vlakami.
Težko gre za 10cm |
|
Nazaj na vrh |
|
|
aly Član
Pridružen-a: Tor 28 Sep 2004 14:51 Prispevkov: 9407 Aktiv.: 42.19 Kraj: Kranj - struževo
|
Objavljeno: Čet Sep 22, 2011 6:26 pm Naslov sporočila: |
|
|
arksi je napisal/a: |
Se da pa potem tegale GS20 povezati preko GSM omrežja (gprs) na strežnik in potem z kordinatami iz stacionarnih postaj, ki so enakomerno razdeljena po Sloveniji, pridobiti še boljšo natančnost. |
Temu se reče DGPS. Diferencialni GPS. Iz lastnega GPS sprejemnika dobi lokacijo, preko povezave na fiksne GPS sprejemnike pa trenutno vrednost in smer napake GPS sistema. To je že zelo star način, a še vedno dobro funkcionira.
Varianta je tudi, da vzameš en navaden GPS sprejemnik s podatkovnim izhodom, ga priključiš na računalnik in potem na računalniku rišeš točke in računaš povprečje. Po moje bi moralo biti 15-minutno povprečje (skupno 900 meritev) že kar blizu točne lokacije. Mogoče meritev še enkrat ponoviš čez en dan, pa ugotoviš točnost te metode. _________________ I'm going to stand outside, so if anyone asks, I'm outstanding |
|
Nazaj na vrh |
|
|
siljo Član
Pridružen-a: Tor 28 Okt 2003 8:08 Prispevkov: 1035 Aktiv.: 4.64 Kraj: Ribn'ca
|
Objavljeno: Čet Sep 22, 2011 10:25 pm Naslov sporočila: |
|
|
mislim, da ne gre za napake ..... oz. gre za "napake"!
"napake" so iz varnostnih razlogov namesko vnešene ... s posebno naročnino in pogodbo pa se preko GPRS ti "popravki" upoštevajo pri meritvah! Taka naročnina kot pravi Aly DGPS je mislim nekaj čez 100eur/mesec! _________________ Lep pozdrav! |
|
Nazaj na vrh |
|
|
mucek Član
Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47 Prispevkov: 5337 Aktiv.: 24.72 Kraj: Domzale
|
Objavljeno: Čet Sep 22, 2011 10:35 pm Naslov sporočila: |
|
|
Namerno motenje je bilo umaknjeno že nekaj let nazaj. Kot je Aly pravilno napisal, gre za sprejem korekcij, ki nastanejo zaradi "napak" na poti radijskega signala od satelita do sprejemnika (vpliv ionosfere itd.)
To napako se da računsko do neke mere odpraviti v primeru sprejemanja dveh različnih frekvenc (pregrešno dragi dvofrekvenčni GPSi) oz. korigirati preko zemeljskih postaj (prenos korekcij preko GPRS). (he, he, nastane pa lahko problem - kot npr. pri nas na vikendici, ko ni na voljo GSM signala ... )
Pomaga tudi uporaba korekcijskih satelitov (WAAS/EGNOS - nad 33), kar uporabljajo že praktično vsi običajni sprejemniki.
Lp, g _________________ ...lahko pa se tudi motim ... |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu
|
Uptime: 76 dni
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|