www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Veterna elektrarna
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
matejcek81
Član
Član



Pridružen-a: Pon 16 Mar 2009 12:32
Prispevkov: 1526
Aktiv.: 8.30
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 11, 2012 11:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Včeraj sva testirala regulator za vetrnno elektrarno. Deluje kot urica. Napetost akumulatorja je nastavljiva od 6V do 30V. PWM, 10kHz.
V kratkem stiku, zavira generator kar močno.

@zamot1:

Tale tvoja vetrnica stoji kje?
Res me zanima, kako imaš izveden furling. Mogoče kakšna slika/opis?
Glede na to, da uporabljaš motor od pralnega stroja, si mogoče pomeril moč oz. napetost/tok polnjenja akumulatorjev?

LP

_________________
Če ne gre - ne obstaja!
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zamot1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 28 Feb 2007 15:11
Prispevkov: 148
Aktiv.: 0.71

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 13, 2012 4:42 pm    Naslov sporočila:  Dežuje! Odgovori s citatom

No ob takem vremenu je pa tudi čas za PC.
Furling: moj mehanizem omogoča odklanjanje vetrnice navzdol (repni del pa gor) in s tem dobim isti efekt kot pri tistem z odlkonom levo alo desno od smeri vetra. Na prejšni lokaciji je bilo več vetra kot na sedanji vendar ne več kot 10m/s (merilnik meteorološke postaje). Moj cil je da pri teh hitrostih vetra dobim že nekaj toka(???) za polnenje pa če bo to tudi samo par deset watov. Delam sistem v kombinaciji z solarnim 30 W modulom. Za polnenje akusa uporabljam kar polnilec za solarni sistem ki prenese na vhodu največ 60 V DC in tok 30A h kateremu sem paralelno vezal vetrni generator narejen iz DD motorja za PS z predelanim navitjem (trifazni motor). Zaradi slabe mehanske izvedbe ga ne morem maximalno bremeniti - namesto vetrnice mi ga poganja vrtalni stroj (simulacija vetrnice) z regulacijo vrtljajev od nič dio max. Neobremenjen generator mi ne da ven več kot 60 V DC v razponu vrtljajev od 1 Hz do 8 Hz.
Pri 1Hz približno 20 V in pri 2,5 Hz 53 V in prime prva elektronska prestava, druga mi prime pri 5Hz pri napetosti 55 V in tretja prestava pri 8 Hz, to so seveda samo približne vrednosti. Tok pa se z vsako prestavo veča takole: prva prestava 1x, druga 2x, tretja 4x . Realne vrednosti toka bojo znane kasneje ko bom uredil mehaniko in naredil večjo vetrnico z vsaj 2m premera.
Kdo bi to razumel razen Tesle Laughing
Sem v fazi boljšega oležajenja generatorja in izdelavi večje vetrnice.
LP Zamot
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zamot1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 28 Feb 2007 15:11
Prispevkov: 148
Aktiv.: 0.71

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 27, 2012 6:03 pm    Naslov sporočila:  Končni izdelek! Odgovori s citatom

Mi je ratalo skupaj spravit direkt drive motor z preklopljivimi poli in 16 krako vetrnico iz odtočne cevi. Čakam samo še konkreten veter, pri 2m/s mi jo še ne obrne- vetrnice


DDM.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  146.39 KB
 Pogledana:  50 krat

DDM.jpg



DDM1.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  93.55 KB
 Pogledana:  39 krat

DDM1.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 63.87
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 27, 2012 9:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kakšna je korelacija med številom krakov in izkoristkom ?
_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Wrecker
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Feb 2011 22:43
Prispevkov: 250
Aktiv.: 1.56

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 27, 2012 11:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A misliš da bo v tem gozdu dovolj vetra?
LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zamot1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 28 Feb 2007 15:11
Prispevkov: 148
Aktiv.: 0.71

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 28, 2012 6:27 am    Naslov sporočila:  Bo. Odgovori s citatom

Preveč dela.
Iščem kombinacijo ki bo dala nekaj od sebe že pri 10m/s- komercijalne vetrnice imajo cutin pri 5m/s o vatih pa nič ne govorijo ali pa jih je zelo malo (ve se kako se izračuna moč vetra), s takim vetrom imam povečini opravk na tej lokaciji, kar bo več je pa vse dobrodošlo. Pridejo pa problemi pri večji hitrosti vetra da ti vetrnico raznese če furling ne dela. Generator mi da pri enem obratu ven 21V in ko pride do 50V prime prva " prestava" in mi zmanjša napetost na polovico obremenitev pa se lahko poveča za še enkrat (debelina žice določa amperažo).
V skrajni sili bom povečal premer vetrnice, iz odtočne cevi je poceni in enostavno za naredit.
LP Zamot
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zamot1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 28 Feb 2007 15:11
Prispevkov: 148
Aktiv.: 0.71

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 29, 2012 5:50 am    Naslov sporočila:  Uporovna vetrnica! Odgovori s citatom

Pri uporovni vetrnici, kat tale je, je po mojih predvidevanjih njena moč odvisna od površine (tudi oblike) lopatic. Počasi vrteče ameriške vetrnjače imajo tudi veliko število lopatic -krakov.
LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cholt45
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 14 Jun 2012 0:44
Prispevkov: 9
Aktiv.: 0.06
Kraj: Mutale

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 14, 2012 8:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Fantje lepo vam gre to. Sam se tudi spravljam delat eno manjšo testno vetrnico in bi rabil neodym magnete. A ima kdo idejo kje bi jih najlažje in seveda najceneje dobil?




VolkD je napisal/a:
Kakšna je korelacija med številom krakov in izkoristkom ?


Kar se tiče izkoristka bi naj bile 3 krake najbolj optimalne, ampak je vse odvisno od oblike vetrnic.
Je pa tudi generalno načelo (vsaj koliko berem po neu zadnji teden), da več vetrnic imaš počasneje se bo vrtelo, vendar bo večji navor.
Imaš pa, kot je že pred menoj omenil, vzgonski in uporovni način delovanja vetrnic.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gregoral
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Nov 2006 9:42
Prispevkov: 688
Aktiv.: 3.25
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 14, 2012 2:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Magnete naročiš na ebay ali pa kakšnem aliexpress ali podobno.
Kitajci jih pošiljajo in niso hudimano dragi (manjši in standardnih (kvadri, valji) oblik).

Če rabiš pa magnete specialnih oblik bo pa težje.

Če rabiš iz evrope potem pa ne vem, mogoče: http://www.magnet-shop.net/

LP, Gregor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cholt45
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 14 Jun 2012 0:44
Prispevkov: 9
Aktiv.: 0.06
Kraj: Mutale

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 14, 2012 3:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja sem gledal ebay, samo so dostavni roki iz kitajske cca 1 mesec.
Veš kako je, ko bi rad čimprej nekaj delal, ne čakaš rad Very Happy .
Sicer pa načrtujem da bom prvo naredil nekaj manjšega in predvsem iz lesa/kovina in max 50cm lopatice (verjetno pvc), če se bo design obnesel pa naredim pravo stvar.

Hvala za te linke, predvsem za aliexpress sem prvič slišal. Bom poročal kako kaj napreduje projekt.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zamot1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 28 Feb 2007 15:11
Prispevkov: 148
Aktiv.: 0.71

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 15, 2012 7:50 am    Naslov sporočila:  PVC. Odgovori s citatom

Vzemi odtočno cev ORANŽNO je delana v sendvič sistemu in po razrezu obdrži obliko. Sem naredil 2metrsko pa mi jo še ni razgonil. Imam možnost dodati še stiri krake. V Slo imaš dva ponudnika magnetov, solidni, sem že kupil, na strojniškem forumu si lahko ogledaš zametke mojega AFPM generatorja(vetrne elektrarne tretjič)
LP Zamot



dvometrska.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  87.77 KB
 Pogledana:  33 krat

dvometrska.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PZUFIC
Vseved



Pridružen-a: Sob 17 Nov 2007 19:06
Prispevkov: 6987
Aktiv.: 34.95
Kraj: Rakek

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 08, 2012 11:10 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Je možno kje v Sloveniji kupit regulator za 3f veterni generator s katerim bi se polnilo 12V akumulator? Gledam po Googlu pa v SLO nič ne najdem.
_________________
Ne čakaj, da se bo nekaj premaknilo pojdi in nekaj premakni.
Lp Primož
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
zamot1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 28 Feb 2007 15:11
Prispevkov: 148
Aktiv.: 0.71

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 16, 2012 11:17 am    Naslov sporočila:  Usmeriš itd Odgovori s citatom

Taprvo usmeriš napetost (pazi na moč usmernika in max napetost) potem pa izbereš regulator glede na moč ki jo pričakuješ plus 10%.
Kakšno moč pričakuješ in kakšne akuse boš polnil?
LP Zamot
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group