www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Rušenje latch-ov

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.34
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 29, 2004 7:27 pm    Naslov sporočila:  Rušenje latch-ov Odgovori s citatom

Razvijam mikroprocesorsko aplikacijo. Zaradi pomanjkanja izhodov sem se odločil uporabiti dva latch-a 74LS573 s katerim krmilim direktno dva transistorska niza ULN2803 z njima pa 16 relejev. Stvar funkcionira tako kot mora začne pa blesti ko z releji začnem vključevati bremena. Motorčki ca 100W 230V 50Hz. Na vse čipovje neposredno na pine imam prilotane 100n kondenzatorje. Stvar sem poskušal direktno brez CPU tako, da sem ugotovil, da so vzroki latchi. Tudi ko sem na primer pri "napolnjenim" latchu- le temu pin latch enable dal direkt na maso ter le vključeval ter izključeval breme, ki je bilo na vključenem releju se je latch porušil. Shocked Crying or Very sad Z osciloskopom ne vidim nobene motnje. Mogoče kak nasvet.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
snoopy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 11 Maj 2003 1:17
Prispevkov: 222
Aktiv.: 1.00
Kraj: Radovljica

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 29, 2004 8:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ponavadi je tako da na mizi zadeva deluje, ko pa jo daš v moteče okolje
pa se zadeve čudno obnašajo.

Pri takih izhodnih krmiljih jaz vedno optično ločim rele od procesorja na kontakte releja dam kakšen RC filter , tudi kakšen filter na napajanju za
procesor ne bi škodil.

Včasih pomaga že samo ena stvar ,včasih pa je potreba narediti še kaj več.

Upam da boš rešil problem

LP
Bojan
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.34
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 29, 2004 8:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Problem je v tem, da ne pride do motenj procesorja ampak 74LS573. Moram reci, da sicer imam kar nekaj izkušenj z "onesnaženim" okoljem (kar nekaj lastnih mikroprocesorskih aplikacij teče brez problema v industrijskem okolju ) ampak tole presega meje mojega znanja Sad
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
snoopy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 11 Maj 2003 1:17
Prispevkov: 222
Aktiv.: 1.00
Kraj: Radovljica

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 29, 2004 10:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Verjetno ga na vsak način zmoti štart motorja, kje pride motnja boš verjetno težko našel , če pride po napajanju probaj še s tantalom 4,7yF direktno na 10 in 20 nogico.

Če pa boš spreminjal dizajn priporočam zero cross opto + triak mogoče
reši zadevo.

Bojan
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Maj 2003 12:20
Prispevkov: 2279
Aktiv.: 10.23
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 29, 2004 10:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tako je. Zero cross opto v mnogih primerih reši probleme, pa seveda triak namesto releja, saj brez težav vklaplja tudi motorje, seveda ne take s prevelikim zagonskim tokom. Naj bo triak vsaj 8 ali 16A.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Nace
Član
Član



Pridružen-a: Pon 12 Maj 2003 0:12
Prispevkov: 828
Aktiv.: 3.72
Kraj: Zagorje ob Savi

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 29, 2004 11:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo, priključi med + in zemljo(ozemljitveno sponko) ter med - in zemljo kondenzatorja 100nF. Meni je velikokrat ta vezava odpravila takšne težave.
LP Nace
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marko11
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Dec 2003 17:47
Prispevkov: 866
Aktiv.: 3.89
Kraj: Dobrepolje

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 29, 2004 11:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo, jaz sem imel tudi podobne težave. Probaj z RC členom na motorju, tako kot je v prilogi. Ko sem zvezal tako je zadeva zašpilala.

LP,marko



Motnje(1).jpg
 Opis:
RC filter
 Velikost datoteke:  46.11 KB
 Pogledana:  23 krat

Motnje(1).jpg



_________________
Če ne veš kam greš, se ne moreš zgubiti.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.34
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 01, 2004 12:04 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za kar nekaj idej. Bom poskusil čez teden. O rezutatih poročam. Izvedba s trici zaradi rabe več kontaktov ni možna. Navedel bom še eno zanimivost. Koliko sem opazil ni problem zagonski tok ampak nekaj drugega - ne vem kaj. Recimo mikrokontrolerja nimam vstavlenega. Na vhode latcha dovedem visoko stanje ter latch "zaklenem" LE postavim direkt na minus. Torej sedaj bi ne glede na to kar se dogaja na vhodih moralo na izhodih stanje ostati. Recimo rele je pritegnjen - motor se je vključil.... do sedaj lepo in prav. Recimo stvar ki jo motor poganja je prišla do končnega stikala. Le to je izključilo motor. V tem trenutku se je zgodilo "čudo" nekotrolirano vklaplanje izklapljanje latchov, če prav je LE direkt na minusu. Torej vpis v latch ni možen. Kaj se dogaja ? Na mesto motorja sem dal hitro spajkalo z transformatorjem. Isto Confused
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.11
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 08, 2004 6:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kam imaš pa vezan pin 10 ULN2803?

Pred časom sem naredil eno cikel mašino, ki je vsakih 5 minut zamenjala breme -> halogensko žarnico. Čisto enostavno 555 za časovnik in 4017 za izhode. Isto sem krmilil releje s tranzistorji. Moč žarnice 410W pri 82V. Testiral sem vzdržljivost diode na vklopne tokove. Tuljavice relejev sem imel klasično blokirane z diodami, kontakte pa z varistorjem. Zadeva je delovala preko 14dni brez napake. Aja pa še en varistor je bil na vhodu transformatorja napajanja elektronike.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 68 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group