www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Temperatura spajkanja
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Ankete
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  

Pri spajkanju SMD komponent je moja temperatura spajkalnika
280 - 300 °C
3%
 3%  [ 4 ]
300 - 320 °C
11%
 11%  [ 12 ]
320 - 340 °C
25%
 25%  [ 27 ]
340 - 360 °C
34%
 34%  [ 37 ]
360 - 380 °C
10%
 10%  [ 11 ]
380 - 400 °C
10%
 10%  [ 11 ]
več kot 400 °C
3%
 3%  [ 4 ]
Skupaj glasov : 106

Avtor Sporočilo
program_er
Član
Član



Pridružen-a: Sob 08 Mar 2008 13:47
Prispevkov: 2173
Aktiv.: 11.08
Kraj: Maribor (Pohorje)

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 13, 2013 2:08 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To se je tudi meni že zgodilo, vendar pomotoma - iCon se namreč včasih precej hitro da v Idle (240°C, nato sledi spanje 60°). Ampak sem skoraj takoj opazil, saj ne gre tako hitro lotati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.30

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 13, 2013 6:08 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

VolkD je napisal/a:
tonko je napisal/a:
Imam občutek da eni malo zavajate s temi extremno nizkimi temperaturami.
Prav nič. Pri teh (240 - 270 °C) se je treba učiti spajkat. Šele ko to znaš greš lahko višje, ker si potem dovolj spreten da ne pokuriš vsega živega.

Ali mogoče kdo ve, kje bi dobil stari pertinaks, ki je imel še zelo slabo lepilo za baker. Tisto bi bilo kot nalašč za učenje spajkanja.

Morda je pri meni (pa tonko je najbrž tudi tak) "problem" ravno to, da sem se učil spajkati prav na omenjenem pertinaksu, a pri temperaturah nekje blizu 450°C (stari iskrini spajkalniki 80, 40 in končno 25W, pa 100W koprske cin-pištole, vse brez regulacije-no, pištole so že imele PWM Smile , 40 in 25W iskre pa so v nadaljevanju dobile po eno 1N4007 za zmanjšanje moči ).

Sicer pa tudi današnji tak pertinaks, ki se ga dobi v obliki taužntlukenjplat (protoboard), ni boljši od 30+ let starega. Nedolgo nazaj se je dobilo v konradu, tudi ic-elect, nenazadnje jih še prodajajo kitajci na ebayu.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Krampus
Član
Član



Pridružen-a: Pon 08 Sep 2008 13:07
Prispevkov: 1826
Aktiv.: 9.61

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 13, 2013 8:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@VolkD, če najdem, prinesem, meni se zdi, da še imam nekaj starega pertinaksa.
_________________
Nisem ravno najbolj pameten na svetu, tu in tam pa imam kakšno idejo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
PZUFIC
Vseved



Pridružen-a: Sob 17 Nov 2007 19:06
Prispevkov: 6987
Aktiv.: 34.97
Kraj: Rakek

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 13, 2013 11:36 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

O tista temno rjava smrdeča zadeva, pri kateri je uspeh, če ti uspe zamenjati THT element brez, da bi pad odstopil.Mr. Green

Kakšen košček bi se mogoče še našel.

_________________
Ne čakaj, da se bo nekaj premaknilo pojdi in nekaj premakni.
Lp Primož
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.69
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 13, 2013 12:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

program_er je napisal/a:
...iCon se namreč včasih precej hitro da v Idle (240°C, nato sledi spanje 60°)...


hm--- natanko takrat, ko je določeno in na temperature, ki jih nastaviš. Vse si nastaviš sam v menijih. Potem zadeva gleda gibanje ročke. Ko stoji v stojalu nastavljen čas (ali če ga držiš pri miru, nenazadnje), gre v standby. Meni osebno se to zdi ena boljših funkcij iCona.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
tesla95
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Okt 2012 10:52
Prispevkov: 470
Aktiv.: 3.36
Kraj: Vas ne zanima

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 15, 2013 4:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz imam samo navaden Voltcreftov spajkalnik in seveda vse spajkam na 400°C, ker ni nastavitve za temperaturo, do sedaj se mi zdi, da so še vse komponente delovale po spajkanju.

Uporabljam pa tale cin: S-Sn60 Pb39 Cu1 debeline 1.5mm

Pa še enega, za katerega nimam podatkov... debeline 1mm

Lp
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lado
Član
Član



Pridružen-a: Pon 09 Feb 2004 13:22
Prispevkov: 987
Aktiv.: 4.43
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 15, 2013 7:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

VolkD je napisal/a:
Jaz sem danes pri krokotu demonstriral spajkanje pri 240 stopinjah. Spoji so lepi in gladki, nikjer nobenih iglic.



Kako so že rekli včasih "Če znaš lahko tudi s kozo orješ"
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7769
Aktiv.: 34.89
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 15, 2013 7:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Že leta uporabljam tele "taužntlukenjplate (protoboard)", pa še nikoli nisem imel problemov z odpadanjem bakra!

Točno tako kot je rekel Lado o tisti kozi. Whistle

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
sebastiant
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Jul 2006 11:43
Prispevkov: 1814
Aktiv.: 8.40
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 15, 2013 7:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

PZUFIC je napisal/a:
O tista temno rjava smrdeča zadeva, pri kateri je uspeh, če ti uspe zamenjati THT element brez, da bi pad odstopil.Mr. Green .


No, meni pa prav lepo diši in nikoli mi ni nič odstopilo. Lepo ga lahko žagam na cirkularček brez strahu za "zobke". Se priporočam za take stare plošče. Very Happy

_________________
LP Sebastian
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.36
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 17, 2013 1:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sveto zaupate prikazovalniku temperature na spajkalni postaji (v koliko ga ima, oz. skali potenciometra) ?

Imam dve low cost spajkalni postaji. Prva na forumu večkrat omenjena voltcraftova LA50 Druga pa ZD937. Prvo uporabljam za "vse živo" Drugo pa samo za SMD. (No sedaj sem dokupil še rezervno ročko, tako da ne bo treba menjat konice ampak bom zamenjal celo ročko)
ZD937:



S prvo lotam "vse živo" pri NASTAVLJENI temperaturi 360°C. Z enako temperaturo spajkam tudi SMD. V njej je debelejša konica. Če kaj odspajkujem, oz. vezje pospajkam temperaturo nastavim na 420°C. (Postaji lahko nastavim 3 fiksne temperature za hitro nastavitev)

LS50


Na drugi imam NASTAVLJENO temperaturo na 350°C. V ročki je tanka konica. Uporablja se po večini za spajkanje SMD. SMD spajkam z Multicore cinom 60/40 -0.5mm . Na prvem uporabljam Flutin 63/37-0,5 in 1mm


Seveda sem preveril tudi dejanske temperature konic. Prva mi je ob nakupu kazala ca 10°C več kot je bila temperatura konice. Drugo sem prvič zmeril danes.

Meritev sem izvedel z multimetrom VA18 in priloženo sondo tip K. "Spajkal" sem konico sonde.
Ugotovitve:
Prikaz na novi postaji je presenetlivo točen. Izmerjena temperatura je ca 5°C nižja od nastavljene. Regulacija je stabilna. (naredil sem več meritev po tem ko sem spajkal)

Na drugi bom očitno moral zamenjat konico. Stik med grelom ter konico očitno ni več dober. (vzrok je morda tudi neorginalna konica) Temperature na konici so bile ca 40°C nižje kot so nastavljene oz prikazane. To sem pri spajkanju zadnji čas tudi opazil.

Sonda:

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matjazp
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Apr 2008 14:50
Prispevkov: 113
Aktiv.: 0.58
Kraj: Blejska Dobrava

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 28, 2013 5:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V službi uporabljamo spajkalno postajo Weller WMD-3. Temperatura spajkanja je navadno nastavljena med 330°C in 380°C. Temperatura za odspajkovanje pa 380°C. Me pa zanima način spajkanja in odspajkovanja z nižjimi temperaturami. Je trik samo v praksi in spretnosti ali v pripravi spajkanja?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Maj 2003 12:20
Prispevkov: 2279
Aktiv.: 10.23
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 28, 2013 6:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za bolj natančno merjenje temperature konice, je potrebno uporabiti približno 10mm dolgo medeninasto cevko z notranjim premerom cca 3mm. Z ene strani se v cevko vtakne konica spajkalnika, z druge strani pa temperaturno tipalo, oziroma termopar. Izmerjena temperatura na ta način je bistveno bolj blizu, kot če bi s termoparom "tipali" konico spajkalnika. Napako pri merjenju seveda prinese okoliški zrak, ki lepo kroži in se giblje mimo konice in s tem hladi tipalo, ki ima slab temperaturni spoj s konico. Poskusite, boste presenečeni Wink
Meritev na ta način sem izvajal pri različnih spajkalnikih z različnimi načini regulacije, rezultati so zanimivi in pri vseh je skupna napaka pri merjenju brez tiste cevke Smile

_________________
Obiščite me na www.reber.si ali www.elektron.si
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Ankete Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
Stran 3 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 66 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group