www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Linux in tar.gz

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Linux, unix razprave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
zoki
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Nov 2003 21:50
Prispevkov: 119
Aktiv.: 0.53

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 10, 2004 10:50 am    Naslov sporočila:  Linux in tar.gz Odgovori s citatom

Zdravo!

Zanima me,kako uporabiš datoteko z gonilniki,ki ima pripono "tar.gz"
Dobil sem namreč gonilnike za moj "winmodem" vendar jih ne znam uporabiti!
Frenki,če imaš čas bi prosil,da mi to razložiš.Nekaj sem bral o tem vendar mi ni nič razumljivo.Mislil sem ,da bo ptrebno smo klikniti na datoteko in se bo instaliralo,vendar ni tako.

Prilagam tudi datoteko.



pctel-0.9.6.tar.gz
 Opis:
To je ta datoteka

Download
 Ime datoteke:  pctel-0.9.6.tar.gz
 Velikost datoteke:  1.31 MB
 Downloadano:  5 krat

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Madmartin
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 23 Dec 2003 13:29
Prispevkov: 8
Aktiv.: 0.04

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 10, 2004 12:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ce se spomnim prav gre nekako takole:

tar xvzf foo.tar.gz
cd foo
./configure
make
su 'postati moras root preden vpises make install'
make install

kaj vec ti nevem povedat.

ps. katero distribucijo uporabljas?

lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6555
Aktiv.: 29.41
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 10, 2004 3:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sicer ne ravno v tem kontekstu, vendar sem nekaj stvari o kompresiranih arhivih s končnicami .tgz oziroma v tvojem primeru tar.gz napisal tule. Če pa bo še kako vprašanje, bom poskusil odgovorit.

Lp, Frenki
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
zoki
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Nov 2003 21:50
Prispevkov: 119
Aktiv.: 0.53

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 16, 2004 8:12 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdravo!

Frenki,prosim napiši mi,kako naj se lotim problema z modemom?
Kaj moram najprej nastaviti ?Tisti tar.gz sem skompeliral,vendar sedaj ne vem kaj z njim.Če mi lahko na kratko opišeš,ali me napotiš ,kako naj to izvedem,bi bilo zelo super.Kako naj sploh preverim,če poravilno dela?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6555
Aktiv.: 29.41
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 16, 2004 8:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V tem primeru gre za instalacijo kernel modula, kar pomeni da sama instalacija ni dovolj. V priloženih datotekah imaš načeloma kar lepo razložen postopek, ki bi zelo na kratko izgledal takole:
Koda:
$ tar zxvf /tmp/pctel-0.9.6.tar.gz
$ cd pctel-0.9.6
$ ./configure --with-hal=via686a   (navedi svoj modem)
$ make clean
$ make
$ su
$ make install
$ insmod pctel
$ insmod ptserial
$ tail /var/log/messages
$ uname -a

Seveda potem, ko je stvar uspešno razpakirana na nekem direktoriju šele nadaljuješ. Pri uporabi "configure" je potrebno navesti tip modema (opisane imaš v datoteki Install). Potrebno je pazljivo spremljati vse eventuelne napake, ki so javljene v posameznih korakih. Faze ponavljaš dokler ne gredo uspešno skoz. Če se stvar ustavi med prevajanjem, je priporočljivo po odpravi napake pognati "make clean" in šele nato ponoviti "make". Pozorno spremljaj ukaze "insmod" in dobro preglej vsebino "/var/log/messages". Če ti "insmod"-i gredo skozi, si na kar dobri poti, da bo stvar delala. Če si prišel uspešno do te faze, bi moral linux modem poznati, in ostane ti še konfiguracija dial-up in internet dostopa. To načeloma lahko izvedeš s kakim od administracijskih orodij, ki so priložena distribuciji.

Napiši do katere faze si uspešno prišel, oziroma na katerih napakah se je stvar ustavila. Mogoče lahko naredimo kaj tudi na ta način. Glede na to, da imaš uspešno mountane windows diske, ti ne bi smel biti problem pripeti javljenih napak. Mimogrede, k vsakemu od omenjenih ukazov lahko (če želiš shranit rezultat) na konec pripneš nekaj takega:
Koda:
 >> /tmp/napake.log 2>&1


Lp, Frenki
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
zoki
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Nov 2003 21:50
Prispevkov: 119
Aktiv.: 0.53

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 16, 2004 10:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Frenki ,tvoji odgovori so super,vendar z mano ni nič. Embarassed
Problem je ,da naletim na težavo,recimo različen gcc(ali nekaj podobnega) in spet ne vem kako naprej.Ko želim pisati na forum,moram spet v windows,med tem časom pa pozabim,kaj je napisalo(sporočilo).Mislim ,da sam ne bom uspel nastaviti modem,vsaj tako ne-preko foruma.Zadeva je veliko bolj zakomplicirana,vsaj zame-začetnika.Morda bi bilo bolje ,če bi ti dobil mašino v roke,potem bi delovalo.Tako pa bo trajalo še kar nekaj časa,preden bom v linuxu na internetu.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6555
Aktiv.: 29.41
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 16, 2004 11:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No, če bi skupaj sedela ob stroju bi šlo verjetno res hitreje, kot pa z dopisovanjem Wink . Da se pa tudi takole, če je le volja. Pa še ena prednost tega je - zelo veliko se lahko naučimo skupaj. Pa k problemu. Da imaš instaliran "različen" gcc je po moje majhna verjetnost. Veliko verjetneje je, da ti manjka instalacija kakega paketa programja. V primeru kot je tvoj so to običajno "kernel sources" ali "kernel header files". Če je primer ta, bo to potrebno naredit pred nadaljevanjem. Lepa lastnost "configure" skripte je, da kar izdatno opiše, kaj se pravzaprav dogaja in kje je problem. Na področju, kamor si razpakiral source distribucijo bi moral po izvajanju "configure" dobiti datoteko "config.log" in "config.status", pa še nekatere druge. V njej so napisane tudi napake, na katere je naletel. Mogoče še v zvezi s sporočanjem. Pri takšnih delih je papir "zakon" Wink - veliko boljši spomin ima, kot pa bi si lahko mislil. Sicer pa ne bi smelo biti problema:
Koda:
$ mkdir /mnt/winC/temp_lx
$ cp config.log /mnt/winC/temp_lx/config.log
$ cp config.status /mnt/winC/temp_lx/config.sta

Restartaš, se prijaviš in pripneš, pa poskusimo najti pot naprej.

Lp, Frenki
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
zoki
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Nov 2003 21:50
Prispevkov: 119
Aktiv.: 0.53

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 24, 2004 9:29 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No sedaj,pa sem uspel?!! Rolling Eyes Ko zaženem pingo linux se mi ustavi ko pride do vrstice :"Vzpostavljam povezavo ppp0" in čaka ,lahko ga smo resetiram in nič drugega.Prej še poskuša eth0,vendar javi ,da je [slovenščina je zame španska vas] prekinjen.
Ali naj ponovno naložim linux,ali se da kako obiti internetno povezavo. Embarassed Question
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6555
Aktiv.: 29.41
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 24, 2004 10:00 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zaradi tega ni potrebno nalagati ponovno. Verjetno si nastavil kak dhcp in ga zadeva išče. Če boš počakal dovolj dolgo bi se morala stvar zbuditi kljub temu. Nekoliko več bom napisal popoldne.

Lp, Frenki
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
zoki
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Nov 2003 21:50
Prispevkov: 119
Aktiv.: 0.53

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 24, 2004 9:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdravo!
Ti bom citiral vrstice, ker bo morda tako lažje resiti problem:
"Vklaplja se vmesnik eth0:"
"Ugotavljajo se podatki Ip za eth0.....Spodletel;povezave ni. Preverite kabel?"
SPODLETELO
"Vklaplja se vmesnik ppp0: _"
IN čaka .
No glede mrežne kartice se ne sekiram ,ker ni priključena nikamor.Jo pač ne uporabljam in čaka na boljše čase ,ko bom morda imel ADSL.
Moti me tisti ppp0:
Res je tudi da nisem čakal več,kot 2ali tri minute ,potem sem resetiral.
A ja,imam tudi Mandrake na hdb10,tako da bi si lahko z njim pomagal,ali morda Knoppix.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6555
Aktiv.: 29.41
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 25, 2004 11:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prva varianta, ki mi pade na pamet je, da ob promptu "lilo:" ali "Linux" (če gre za menu boot-managerja) vpišeš single. To ti zbudi "singeuser mode" (init 1) kjer se network ne starta. Popravi konfiguracijo in restartaj. Delati bi moralo brez problema.

Lp, Frenki
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
zoki
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Nov 2003 21:50
Prispevkov: 119
Aktiv.: 0.53

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 26, 2004 9:37 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj naj popravim,ko niti ne vem kaj je narobe?Bom raje povozil pa znova ,ker nimam nič takšnega .Tudi v Win sem ,ko sem se učil kar nekajkrat intaliral.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6555
Aktiv.: 29.41
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 26, 2004 8:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Saj ti verjamem, da je to najenostavnejša varianta. Je pa tak način dela problematičen, ko bo konfiguracija postala nekoliko zahtevnejša. Splača se vsaj poskusit z reševanjem, ker se ob tem lahko največ naučiš. Pred časom sem nekje na forumu pisal o tem, kakšen je postopek zbujanja. Poglej si recimo "man init" in pa vsebino "/etc/rc.d" direktorija, pa sem prepričan, da boš našel veliko zanimivega branja. Če zadeva ne starta, kot je to v tvojem primeru, problematičen servis ustaviš oziroma izključiš njegov start analogno windows operacijskemu sistemu. Pogledaš log datoteke in se kasneje spustiš v popravljanje. Vsaj po mojih izkušnjah gre pri Linux-u redko tako narobe, da je potrebna ponovna instalacija. Izjema je lahko kak crash diska. Sicer pa je običajno možno rešiti stvari brez kakih radikalnih ukrepov.

Lp, Frenki
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Linux, unix razprave Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 73 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group