www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Raspberry pi kot rc FPV kamera

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Raspberry Pi sekcija
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
galp
Član
Član



Pridružen-a: Pet 27 Dec 2013 19:47
Prispevkov: 21
Aktiv.: 0.17
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 28, 2014 3:10 pm    Naslov sporočila:  Raspberry pi kot rc FPV kamera Odgovori s citatom

Raspberry pi lahko uporabimo kot kamero, ki sliko pošilja na računalnik. Za to potrebujemo kamero (modul) in usb wireless. Jaz sem uporabil najcenejši usb wifi ključek na mimovrste. Pametno je uporabiti usb wifi ključ z zunanjo anteno. Pri ločljivosti 1024x768 in bitratu 5Mb/s je zamika od 0,1-0,2s.

Najprej na sd kartico naložimo operacijski sistem Raspbian: navodila.

Raspberry nato priključimo na tlevizijo ali monitor preko hdmi-ja, zato da bomo nastavili statičen IP naslov za kasnejšo uporabo. Potrebujemo tudi usb tipkovnico.
Pred-nastavljeno uporabniško ime je pi, geslo pa raspberry. Po prijavi zagledamo terminalsko okno.

V terminal vpišemo komando za spreminjanje datoteke z internetnimi nastavitvami.
Koda:
sudo nano /etc/network/interfaces

Odpre se urejevalnik besedila. Vanj vpišemo željene nastavitve. Moje nastavitve zgledajo takole:

Koda:
auto lo

iface lo inet loopback
iface eth0 inet static
        address 192.168.1.120
        netmask 255.255.255.0
        gateway 192.168.1.254

allow-hotplug wlan0
iface wlan0 inet static
        address 192.168.1.121
        netmask 255.255.255.0
        gateway 192.168.1.254
wpa-conf /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf
iface default inet dhcp

Za izhod iz urejevalnika datoteke pritisnemo ctrl+x in nato y za potrditev sprememb.
Statična IP-ja sta nastavljena. Sedaj je potrebno nastaviti še wifi.
Za urejanje datoteke z wifi nastavitvami vpišemo naslednjo komando.
Koda:
sudo nano /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf

Zopet se nam odpre urejevalnik. Vanj vpišemo potrebne podatke.
Koda:
ctrl_interface=DIR=/var/run/wpa_supplicant GROUP=netdev
update_config=1
network={
ssid="ime brezžične dost. točke""
psk="geslo"

# Protocol type can be: RSN (for WP2) and WPA (for WPA1)
proto=RSN

# Key management type can be: WPA-PSK or WPA-EAP (Pre-Shared or Enterprise)
key_mgmt=WPA-PSK

# Pairwise can be CCMP or TKIP (for WPA2 or WPA1)
pairwise=TKIP

#Authorization option should be OPEN for both WPA1/WPA2 (in less commonly used $
auth_alg=OPEN
}

Malino nato rebootamo.
Za naslednji korak bomo potrebovali program Tera term, ki omogoča daljinsko upravljanje maline.
V program vpišemo IP, ki smo ga pred tem nastavili na malini. Kliknemo ok, nato se prijavimo z istim uporabniškim imenom in geslom, kot prej.

Pridemo do istega terminala, kot prej na televiziji/monitorju.

Kamero je potrebno omogočiti v nastavitvah. Tu lahko spremenite tudi geslo. Najprej poskrbimo da imamo vse posodobljeno.
Koda:
sudo apt-get update

Koda:
sudo apt-get upgrade


Nato vpišemo ukaz za dostop do nastavitev. V nastavitvah omogočimo kamero.
Koda:
sudo raspi-config


Ko končamo malino ponovno zaženemo. S tem smo končali z nastavljanjem Raspberry-ja.[/code]

Za predvajanje videa potrebujemo m-player in netcat, ki sta v priponki. Datoteko kamera.zip odzipamo, tako da je mapa "pi" diektno na c disku, torej C:\pi\. To je potrebno zato, da se ujemajo vse poti v batch datotekah. V datoteki !ukazi.txt v mapi pi se nahaja nekaj ukazov, za različne resolucije videa. Za ogled videa najprej zaženemo datoteko !video.bat nato pa si iz !ukazi.txt izberemo željen format videa. Ta ukaz skopiramo v program Tera term, ki je povezan z malino. Ko malina dobi ukaz, bo začela z oddajanjem videa.

V datoteki !ukazi.txt je potrebno spremeniti IP naslov. Ta ip naslov mora biti IP vašega računalnika, zato da malina ve, kam mora oddajat.
Če ne veste IP naslova vašega računalnika:
1. okno+r
2. cmd
3. ipconfig

Brezžični usmerjevalnik (ruter) in računalnik, na katerem gledate video morata biti med sabo povezana. Bolje preko žice, lahko tudi prek wifija. Za dodaten "domet" lahko uporabite usmerjene antene.

Za kamero sem izdelal ohišje in ji namestil tudi fisheye converter iz ebaya za širši kot slike.


Primer videa pri ločljivosti 1024x768 in bitratu 5Mb/s:
http://pixli.frogvillage.info/rpi/sample.png
Ostrina pri robovih peša zaradi fisheye konverterja.

Zdaj pa hitro po 2 malini in oculus rift.

Če je kaj ne jasno me lahko vprašate tu ali na zs.



kamera.zip
 Opis:
Vse potrebno za gledanje videa.

Download
 Ime datoteke:  kamera.zip
 Velikost datoteke:  16.19 MB
 Downloadano:  11 krat

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.38
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 28, 2014 3:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Koliko je teža tega čuda, ter uporaben domet?
_________________
Še dobro, da bitje srca in dihanje nadzoruje vegetativno živčevje. V nasprotnem primeru nekateri ne bi preživeli niti 24 ur.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
galp
Član
Član



Pridružen-a: Pet 27 Dec 2013 19:47
Prispevkov: 21
Aktiv.: 0.17
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 28, 2014 3:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Teža je 165g, domet je pa odvisen od wifi modula. Z navadnim ruterjem v hiši lovi do nekje 20m iz hiše. Če bi ruter postavil ven in uporabil usmerjeno anteno se bi domet bistveno povečal. Testeral sem na modelu avtomobila.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
red_mamba
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Feb 2005 17:56
Prispevkov: 1486
Aktiv.: 6.69
Kraj: Yogyakarta

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 29, 2014 3:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ohisje za kamero si sam narisal?
Ker bi rabil tudi sam nekaj podobnega za svoj projekt

fisheye si na ebay-u nabavil?

_________________
Bad things happen to good people all the time for no reason!
Blog
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Tomazp
Član
Član



Pridružen-a: Sob 02 Feb 2008 13:24
Prispevkov: 559
Aktiv.: 2.84
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 29, 2014 4:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lepo opisan postopek.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
galp
Član
Član



Pridružen-a: Pet 27 Dec 2013 19:47
Prispevkov: 21
Aktiv.: 0.17
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 29, 2014 5:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tako je, ohišje sem sam narisal in zrezkal, objektiv pa je bil kupljen na ebayu.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Tomaž
Član
Član



Pridružen-a: Sre 08 Feb 2006 15:23
Prispevkov: 47
Aktiv.: 0.21
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 03, 2014 9:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanima me ali je pri tebi povezava preko Wifi-ja stabilna? Sam sem namreč sestavil nekaj podobnega vendar sem moral vsaj enkrat tedensko resetirati Wifi dongle. To sem sicer lahko storil kar preko Ethernet priključka.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Spajky
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jun 2010 0:05
Prispevkov: 1095
Aktiv.: 6.54
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 04, 2014 1:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Moje izkušnje z wifi ključki:

1. wifi driverji za Linux so ponavadi švoh, razen izjem, ki so izdani s strani proizvajalcev čipsetov (slaba občutljivost na signal in pomanjkanje "finih" nastavitev za wifi
2. dostikrat manjka nastavitev za šparanje z energijo : fast power saving : ključek pije pol manj štroma in se temu primerno manj greje in bistveno manjkrat zatrokira (potreba za reset!).
3. ključki z zunanjo antenco: če je snemljiva Ok, če ne ni v redu : tanovi imajo TX/RX karakteristike/domet enake z antenco kot prastari stari ključki z interno chip keramično antenco notri in starem wifi G-chipsetu izpred 10 let.

Če je ključek "pod streho", mu je pametno navrtat ohišje, da se bolje hladi, ker se znajo precej gret interno! Če je možno nastavit Tx mode na vsaj BG-mix mode in nastavit npr.TxRate hitrost 2Mbit/s; bo povezava zadosti hitra za gornji namen in bistveno bolj stabilna in dlje bo neslo (boljša občutljivost, posebej še na B-only!!!); lahko se mu zmanjša oddajna moč na sprejemni strani na manj kot 40mW ali obeh. Se bo spet vse manj grelo.

Če že zatrokira rado kljub vsemu, se za par € nabavi pri kamera delu Dig.Timer in naštima, da izklopi štrom za 1 minuto ponoči vsak dan, da se stvar resetira. Jaz sem enega takega za 230V 6€ nabavil pred mesecem v Merkurju ...

Za domet povečat, pa kakšna DIY zadeva ala konzerva enhancerji okoli antence/ključka takoj pomaga (+6Db). Škoda da je elektro-n forum predlani šel k vragu in se ni postavil nazaj, so bili tam moji članki o teh enhancerjih za wifi za linkat ...

Halo Reber, bo kaj že kdaj s tistim tvojim forumom nazaj OL ali ne Question ... lenoba jedna ... Eh? ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
diehart
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Apr 2004 17:46
Prispevkov: 501
Aktiv.: 2.26
Kraj: okolica I G

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 04, 2014 1:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Spajky je napisal/a:

Halo Reber, bo kaj že kdaj s tistim tvojim forumom nazaj OL ali ne Question ... lenoba jedna ... Eh? ...


Lenoba jedna.

Klik.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1781
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 04, 2014 5:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lepo narejena zadeva, verjetno uporabna za marsikaj, ni pa uporabna za FPV.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Spajky
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jun 2010 0:05
Prispevkov: 1095
Aktiv.: 6.54
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 04, 2014 8:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

diehart je napisal/a:
Lenoba jedna.
d'oh! Ups, nisem vedel, je zgleda še relativno na frišno (mi Reber ni javil na mejl, sam pa nisem že kak mesec pogledal, če že spet dela) TNX Angel

Evo moja DIY wifi antenska "zbrana dela" , če komu ne nese zadosti daleč : http://www.elektron.si/forum/viewtopic.php?t=1202&highlight=
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pRimo87
Član
Član



Pridružen-a: Tor 11 Feb 2014 14:57
Prispevkov: 31
Aktiv.: 0.25
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 11, 2014 3:39 pm    Naslov sporočila:  Re: Raspberry pi kot rc FPV kamera Odgovori s citatom

galp je napisal/a:
Raspberry pi lahko uporabimo kot kamero, ki sliko pošilja na računalnik. Za to potrebujemo kamero (modul) in usb wireless. Jaz sem uporabil najcenejši usb wifi ključek na mimovrste. Pametno je uporabiti usb wifi ključ z zunanjo anteno. Pri ločljivosti 1024x768 in bitratu 5Mb/s je zamika od 0,1-0,2s.


zdravo zanimiv projekt rad bi preizkusil pa me zanima, ker še nimam rPi kamere misliš, da deluje tudi z usb web kamero?
verjetno bom kr preizkusil in poročam če deluje:)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
red_mamba
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Feb 2005 17:56
Prispevkov: 1486
Aktiv.: 6.69
Kraj: Yogyakarta

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 13, 2014 7:38 pm    Naslov sporočila:  Re: Raspberry pi kot rc FPV kamera Odgovori s citatom

pRimo87 je napisal/a:
galp je napisal/a:
Raspberry pi lahko uporabimo kot kamero, ki sliko pošilja na računalnik. Za to potrebujemo kamero (modul) in usb wireless. Jaz sem uporabil najcenejši usb wifi ključek na mimovrste. Pametno je uporabiti usb wifi ključ z zunanjo anteno. Pri ločljivosti 1024x768 in bitratu 5Mb/s je zamika od 0,1-0,2s.


zdravo zanimiv projekt rad bi preizkusil pa me zanima, ker še nimam rPi kamere misliš, da deluje tudi z usb web kamero?
verjetno bom kr preizkusil in poročam če deluje:)


USB kamera dela samo ne s tem programom. Pa tudi ko sem jaz testiral je bila prekleto pocasna. rPi kamera moras vedet da gre slika direkt na gpu in processor. Pri USBji mora pa se prek USBja in en kup drajverjev predno jo lahk procesor in GPU obdela. Tako da priporocam rPi kamero.

_________________
Bad things happen to good people all the time for no reason!
Blog
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Fantocci
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Jul 2009 10:52
Prispevkov: 330
Aktiv.: 1.84

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 22, 2023 9:32 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

So ta navodila še aktualna? Nisem ravno vešč v programiranju maline.

Mi leži ena 3B+ doma pa sem naročil tako kamerco, da se malo poigram s tem:
https://www.aliexpress.com/item/1005003386791483.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.58.6ccd1802WnMQME
(model 160°)

Končna želja je, da bi mi delala kot nadzorna kamera preko VPN, ki naj bo tudi v sklopu maline. Želim se namreč izogniti kitajskim serverjem za dostop do videa, zato tiste običajne nadzorne kamere odpadejo.

Bi to šlo?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Raspberry Pi sekcija Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group