www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Videorekorder, ali kaj naj bi to bilo?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 794
Aktiv.: 3.92
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 04, 2014 10:07 pm    Naslov sporočila:  Videorekorder, ali kaj naj bi to bilo? Odgovori s citatom

Po službeni dolžnosti se občasno vlačim po podstrehah in sem nedavno nazaj našel nekaj podobno videorekorderju, čeprav mislim da to ni. Notri je ena kaseta (ni VHS), vse skupaj pa zgleda zelo staro.
Kaj naj bi to bilo, in koliko je približno staro?

(slikano na podstrehi s mobitelom in ročno baterijo)

Zraven pa je bil tudi en star radijski sprejemnik. Je to za zbiratelje zanimivo?

lp
uroš



2014-03-03 17.23.09small.jpg
 Opis:
Videorekorder?
 Velikost datoteke:  67.06 KB
 Pogledana:  34 krat

2014-03-03 17.23.09small.jpg



2014-03-03 17.25.21small.jpg
 Opis:
Videorekorder?
 Velikost datoteke:  75.45 KB
 Pogledana:  30 krat

2014-03-03 17.25.21small.jpg



2014-03-03 17.28.36small.jpg
 Opis:
Radijski aparat
 Velikost datoteke:  133.14 KB
 Pogledana:  17 krat

2014-03-03 17.28.36small.jpg



2014-03-03 17.28.52small.jpg
 Opis:
Radijski aparat
 Velikost datoteke:  125.55 KB
 Pogledana:  7 krat

2014-03-03 17.28.52small.jpg



_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mirkatmir
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jul 2003 9:14
Prispevkov: 1876
Aktiv.: 8.40
Kraj: Ribnica (JN75IR)

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 04, 2014 10:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

tole
_________________
lp, Miran (Miro - S51SK)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
satelitko
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Apr 2004 13:27
Prispevkov: 1753
Aktiv.: 7.85
Kraj: Radovljica

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 04, 2014 10:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

http://www.magnetbandmuseum.info/grundig-svr-4004.html
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.23

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 05, 2014 12:06 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Interesanten kos zgodovine, tale videorekorder.
Mi je ostal v bledem spominu kot mi ga je pred mnogimi leti opisal en možakar, v živo pa tega čuda tehnike nisem imel prilike videt.
Že Betamax je bil na trgu malo časa in ga skoraj nihče od mojih znancev ne pozna, tole je pa verjetno eden od parih kosov v bivši jugi Whistle
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aljoš
Član
Član



Pridružen-a: Čet 08 Sep 2005 20:03
Prispevkov: 3132
Aktiv.: 14.02
Kraj: Škofja loka-poljanska dolina

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 05, 2014 8:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Oče je imel podoben videorekorder, isto grunding... Kaseta je bila malo večja od VHS, a lahko si jo gledal na obeh straneh... ob koncu kasete si jo obrnil in gledal filme naprej. Seveda sem to povedal v OŠ sošolcem, nekateri so že imeli prve VHS naprave doma in niso verjeli...Kaseta se gleda samo na eni strani, ne moreš je obračat - so na sveto trdili... No, vsak teden jih je lahko peščica prišla k meni pogledati to čudo Grundigovo od očeta.... Smile Oznaka mislim da je bila video2000, nisem pa 100%

EDIT: Našel sliko

_________________
Najprej se je pokadilo, nato izjavi Sokrat: dva Watt-a my ass...LOOOLL:::
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
sebastiant
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Jul 2006 11:43
Prispevkov: 1814
Aktiv.: 8.37
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 05, 2014 9:29 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole bi pa imel v zbirki! Shocked
_________________
LP Sebastian
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cerovac_i
Član
Član



Pridružen-a: Sre 21 Apr 2010 10:34
Prispevkov: 559
Aktiv.: 3.27
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 05, 2014 10:38 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tisti VCR iz prvega posta definitivno ni Video 2000.
Moj prvi videorekorder je bil tale, sistem Video 2000. Kupil sem ga v Trstu na razprodaji nekje leta 1982, ko so že zdavnaj opustili ta sistem. V trgovini je ostalo nekaj zadnjih kosov ki so jih prodali po polovični ceni. Seveda sem ga moral še enkrat plačati tedanji državi v dinarjih, če sem ga hotel uvoziti. Še vedno hranim nekaj kosov iz notranjosti (omrežni trafo, magnetni oklep iz kvalitetnega magnetnega materiala), ostalo je romalo v smeti. Takrat se je še dalo kupiti prazne kasete za snemanje, posnetih filmov pa praktično ni bilo več.
Sistem Video 2000 je bil daleč bolj napreden kot vsi drugi sistemi v tistih časih. Predvideval je snemanje na polovico širine traku (zato se je dalo kaseto obrniti) in samodejni tracking video glav. Zoženje sledi za polovico so dosegli z opustitvijo dodatne longitudinalne sledi za tracking, kar je prihranilo nekaj dragocenega prostora na traku. Omogočal je video reprodukcijo s poljubno hitrostjo traku in mirno stop sliko brez vsakih motenj, samo z dvema video glavama na bobnu. To so takrat omogočali le kvalitetni profesionalni magnetoskopi na široki video trak. Ta sistem je bil razvit v Evropi z namenom konkurirati ameriškemu VHS, že takrat nedorečenemu in predpotopnemu. Če so hoteli doseči enak učinek pri VHS, so morali dati na vrtljivi boben 3, 4, 5, celo 6 video glav, da bi ohranili kompatibilnost. Žal so Američani preplavili tržišče s posnetimi VHS kasetami in tako je Video 2000 neslavno propadel dooosti pred letom 2000. Sad
Moj VCR je imel možnost sprejemanja stereo ali dual audio TV signala in dve longitudinalni stezi za stereo ali dvojezično avdio snemanje, mnooogo predno je katerikoli TV program začel oddajati stereo avdio signal pri nas in v okolici. BTW, spomnim se prve poskusne stereo TV oddaje iz oddajnika Nanos na 41. kanalu ob priliki prenosa Evrosonga iz Zagreba leta 1990. To sem pa že posnel na novi VHS VCR Blaupunkt.

_________________
Iščem zadovoljne avdiofile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
KlavdijC
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Avg 2009 16:26
Prispevkov: 1519
Aktiv.: 8.47
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 05, 2014 11:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se priporočam za loue opto za odkup..
Aha in tale videorekorde je bil lep kupček denarja. Tudi "notri" je iz vseh žanrov fizike tehnologije in sestavnih delov za dobro samokolnico,hi.
Strah in groza prvih servisnih radionica ..Ogroomno znanja za hitro "podešavanje kvara"
Lepi kosi zgodovine. Tudi lep kos aparata pod televizorjem ta vcr iz konca 70h.
Sam sem si lastil od Panasonica iz konca 70 začetek 80 vhs sistem. Teža nekaj konkretnih kilogramčkov.
Ravno tako dvigalo za kaseto. Drugače zelo privlačen kos opreme še posebno dandanes. Modri displej.. TV programe poštimal na 6..8 s potenciometri in debelo knjigo za "podešavanje memorya".
Ampak servis je pa terjal svoje. Pol dneva da si se dokopal do spodnje plate .
Tri nadstropja elektronskih vezji plus še vsega ožičenja dosestavnih delov. Ni čudno da pod 1000mark ni bilo videorekorderja.
Moram pa priznati da je ves mehanizem bil kovinski in ni nikoli zatajil. Polno elektromagnetkov,relejčkov stikalc ,senzorčkov (ena elektronska plata v nadstropju tiskanih vezji čez pol videorekorderja za sistem transporta mehanizma. Ogromno sestavnih delov samo mehanizem . Tudi mf tuljavic,trimerčkov ,oscilatorjev itd)
Danes od plastike vedno te kasete se zatikajo..
Video 2000 ( Sploh ni govora da je slab sistem kvečjemu nasprotno) je dokončno pokopal finančne težave Maxa Grundiga. Stavil je na vse ali nič.
Vendar monopola ni dobil.


Nazadnje urejal/a KlavdijC Čet Mar 06, 2014 12:16 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
carli
Član
Član



Pridružen-a: Pon 14 Nov 2011 19:02
Prispevkov: 758
Aktiv.: 4.99
Kraj: Haloze

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 05, 2014 3:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

cerovac_i je napisal/a:
Tisti VCR iz prvega posta definitivno ni Video 2000.
Moj prvi videorekorder je bil tale, sistem Video 2000.

Tudi pri meni še je eden tak, je pa nekje ostal brez prednje plošče Think očitno je šla v kosovne.
Philips je pa kompleten, ga bom enkrat poskusil vklopit.
Meni je bila najbolj zanimiva oznaka za čas na traku, ko si vstavil kaseto, vtipkal go to xx in je previl na določeno mesto.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cerovac_i
Član
Član



Pridružen-a: Sre 21 Apr 2010 10:34
Prispevkov: 559
Aktiv.: 3.27
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 05, 2014 3:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

carli je napisal/a:
Meni je bila najbolj zanimiva oznaka za čas na traku, ko si vstavil kaseto, vtipkal go to xx in je previl na določeno mesto.
To pa zato ker ni imel sledi za sinhronizacijo kjer bi lahko štel frame kot VHS, ampak je sam določil približno pozicijo traku iz razmerja hitrosti vrtenja levega in desnega koluta za navijanje. Idea
_________________
Iščem zadovoljne avdiofile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
carli
Član
Član



Pridružen-a: Pon 14 Nov 2011 19:02
Prispevkov: 758
Aktiv.: 4.99
Kraj: Haloze

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 05, 2014 4:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ni bilo približno, ko si vstavil kaseto je malo previl naprej nazaj in izpisal čas kje si. Potem pa našel točno določeno mesto s previjanjem naprej ali nazaj. Ker so bile to precej dolge kasete je ta funkcija prišla še kako prav. Kako je to delovalo, kje je prebral čas na traku pa še danes ne vem.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
KlavdijC
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Avg 2009 16:26
Prispevkov: 1519
Aktiv.: 8.47
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 06, 2014 12:03 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če imate srečo kje dobiti knjigo od avtorja Petra Poženela z naslovom "Videorekorder" (Leto izdaje 1992)
Kar dobro opisuje kar je Cerovac lepo opisal .
Od začenega razvoja, tehniških težav do zadnjega "digitalnega videorekorderja " in nazadnje compact disca.
Jih je kar nekaj in vsak je reševal svoje težave iz enega v drugi sistem..
Jih je kar nekaj standardov raznih proizvajalcev. VCR (JVC),Betamax (Sony), Betacam, Betamax hifi, betamovie, superbeta, Vhs,vhs-hifi, vhs-c, vhs-movie, vhs-hq, super vhs, video V 2000. (grundig)
Potem razni video diskovni sistemi ter digitalni diskovni sistemi in tako naprej.
Zanimivi so tudi takratni zgodnji "šolski" na enem kolutu z vrhnjega teče trak na spodnjega.(ena pogonska gred) Kot so jih imeli včasih po šolah za dokumentiranje kot učno gradivo pri predmetih.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
KlavdijC
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Avg 2009 16:26
Prispevkov: 1519
Aktiv.: 8.47
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 06, 2014 12:37 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Malenkostni povzetek..


img057.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.83 MB
 Pogledana:  17 krat

img057.jpg



img058.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.74 MB
 Pogledana:  17 krat

img058.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 87 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group