www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Arduino DIY

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Programiranje embedded sistemov
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Mihc87
Član
Član



Pridružen-a: Tor 25 Jan 2011 11:58
Prispevkov: 189
Aktiv.: 1.18
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 26, 2014 11:49 pm    Naslov sporočila:  Arduino DIY Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

želel bi narediti lastno vezje na katerega bi prispajkal v osnovi Arduinota in vse dodatne senzorje.
V osnovi sem na ploščo Arduino Leonardo pripeljal vse senzorje in sprogramiral, da deluje po mojih pričakovanjih. Sedaj pa bi želel to spraviti skupaj v čimmanjšo celoto.

V osnovi me skrbi slednje:
1. načrtovanje vezja zaradi dveh plasti in ali kakšen program že vsebuje določene elemente ali je potrebno vse natančno izmeriti iz narisati
2. je mogoče klasično spajkanje mikrokontrolerja (v moje primeru ATMega32u4)
3. prenos bootloaderja s pomočjo obstoječega Arduinota

Glede prenosa sem na spletu zasledil veliko vodičev, ampak tudi veliko težav. Tako, da me zanima ali ima kdo kakšne pozitivne/negativne izkušnje s tem?

Mogoče preveč kompliciram (spet), ampak bi prosil za kakršnekoli nasvete preden se lotim tega projekta.
Zadeva me zanima predvsem ker se želim nekaj naučiti in seveda ker sem si nekako tako zamislil projekt. Bom pa vesel vsakega predloga ali drugačne zamisli.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SkunkyLee
Član
Član



Pridružen-a: Čet 12 Feb 2009 16:59
Prispevkov: 198
Aktiv.: 1.08
Kraj: Maribor, Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 27, 2014 12:29 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mogoče bi ti predlagal, da se loti projekta, nato pa pridi nazaj ko se ti bo ustavilo, s kakšnim bolj konkretnim vprašanjem. Smile

Verjetno boš hotel izrisati in izjedkati lastno tiskano vezje, o katerem je bilo že kar nekaj govora na forumu.

Tako, kot si dotično temo zastavil te v bistvu zanima en ogromen spekter stvari, na katere ti (vsaj jaz) težko odgovorim, ker ne vem niti kaj točno te zanima.

P.S.
Pa ne vzemi tega kot slabo, ti radi pomagamo, samo precej lažje je odgovarjat na konkretna vprašanja. Razz

1. Poglej si kakšen zastonj program za risanje tiskanih vezij. Bolj popularni so Eagle in KiCAD, DipTrace, DesignSpark... V elementi se nahajajo v knjižnicah teh programov, za take popularne zadeve kot je Arduino ti jih zagotovo ne bo treba na roko risat. Se moraš pa lotiti spoznavanja teh programov korak za korakom, počasi in premišljeno. V parih urah ne boš ekspert. V veliko pomoč ti bo Google, izkoristi ga. Zdaleč najbolj popularen program z največ podpore, tutoriali in knjižnicami je Eagle, tako da morda lahko začneš z njim.
2. Seveda je klasično spajkanje možno, čeprov mogoče ni najbolj primerno za prvi projekt, še posebej če delaš vse solo, brez nadzora ali koga ki bi ti malo pokazal spakanje SMD elementov. Youtube ima dobro serijo tutorial videov o spajkanju tako THT kot SMD elementov (EEVBlog).
3. To naj ti pa odgovori kdo, ki se bolj spozna na arduino kot jaz. Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 27, 2014 10:00 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

1. Za načrtovanje vezij ti priporočam Target 3001 (http://server.ibfriedrich.com/wiki/ibfwikien/index.php?title=Main_Page) - je res enostaven za uporabo in omogoča veliko že v brezplačni verziji, plačljive pa so tudi "normalno" ocenjene ...
Obvezno najprej naredi "hiter tečaj" preko videa (http://server.ibfriedrich.com/wiki/ibfwikien/index.php?title=First_steps - poglej mini project, pa naprintaj si tisti dvostranski PDF, kjer imaš zbrane vse potrebne ukaze). Če se ti bo kaj zataknilo pa kar vprašaj!

2. Seveda, ni problema.

3. Bootloader ne rabiš "prenašati": ti samo predvidi ISP pine za programiranje (najpogosteje se uporabi 2x3 letvico in AVR ISP "standardni" pinout (http://www.batsocks.co.uk/readme/isp_headers.htm) ) preko katerega lahko nato direktno priklopiš AVR programator. Če želiš programirati preko bootloaderja, potem seveda rabiš ven speljati tudi UART (TX/RX/GND) pine.

LP, g

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
solomojster
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Maj 2010 12:26
Prispevkov: 845
Aktiv.: 5.01
Kraj: NOVA GORICA

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 27, 2014 10:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sam bi se lotil zadeve z fritzingom.
http://www.youtube.com/watch?v=Hxhd4HKrWpg
Enostavno narediš sendvič za leonardo ali pa si omisliš arduino promini in mu izdelaš podstavno ploščico z tvojimi potrebami.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mihc87
Član
Član



Pridružen-a: Tor 25 Jan 2011 11:58
Prispevkov: 189
Aktiv.: 1.18
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 27, 2014 11:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala vsem za nasvete. Za začetek sem dobil več kot dovolj informacij.
Tale Fritzing je res zanimiva zadeva in jo bom preveril. Sicer verjetno se bom poskušal poslužiti tudi katerega drugega programa, da bo učenje bolj zanimivo in večji izziv Smile

SMD elementov res še nisem spajkal, bom pogledal kakšne tutoriale in vem da na forumu obstajajo teme iz tega področja. Nekaj sem že prebiral, vendar se bom moral lotiti ponovno preden začnem z delom.

mucek AVR programator bi verjetno prišlo kaj takega v poštev?
http://www.ebay.com/itm/USBasp-AVR-Programming-Device-for-ATMEL-proccessors-/151258385562?pt=Radio_Control_Parts_Accessories&hash=item2337b3cc9a

Upam, da se naslednjič oglasim že z prvo skico sheme.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 27, 2014 11:21 pm    Naslov sporočila:  Re: Arduino DIY Odgovori s citatom

@solomojster: verjetno nisi prebral, kaj je napisal!
Mihc87 je napisal/a:
V osnovi sem na ploščo Arduino Leonardo pripeljal vse senzorje in sprogramiral, da deluje po mojih pričakovanjih. Sedaj pa bi želel to spraviti skupaj v čimmanjšo celoto........

Zadeve okoli Arduina so mu jasne in mu delajo, sedaj pa bi se želel naučiti narediti tiskano vezje, na katerem ne bo nepotrebnih stvari!
@muckovemu odgovoru bi dodal, da je možno programirati, tudi z zunanjim FTDI (ali podobnim) vmesnikom. Seveda, če pa boš programiral z zunanjim ISP programatorjem, kakor je predlagal @Mucek, boš lahko le tega uporabljal tudi drugje, pa še nekaj kar je bilo že omenjeno, ker v tem primeru ne potrebuješ bootloaderja, dobiš več programskega prostora (najmanj 1k, če se uporablja Optiboot bootloader).

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Programiranje embedded sistemov Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group