www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Časovno stikalo-rele....

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Nostalgija - splošno
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2057
Aktiv.: 11.95
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 13, 2014 9:37 am    Naslov sporočila:  Časovno stikalo-rele.... Odgovori s citatom

Verjetno tole najbolj spada v temo nostalgija.
Stari mački boste vedeli kako stvar deluje, za mlajše pa je tole ZF. Very Happy



Fotografija-0322.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.06 MB
 Pogledana:  20 krat

Fotografija-0322.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14557
Aktiv.: 65.25
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 13, 2014 9:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole je stopniški avtomat. V času, ko sem hodil v šolo je bil opisan v enem učbeniku. Mislim da pri električnih instalacijah.
V cevi je živo srebro. V enem koncu cevi je upor. Ko se na njega dovede napetost, segreje zrak v cevi. Le ta se razširi in potisne živo srebro v drugo stran cevi, kjer sklene kontakt.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2057
Aktiv.: 11.95
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 13, 2014 9:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Haha, saj sem ene trikrat popravljal naslov, ker nisem hotel kar direktno napisat kje je bil uporabljan....no ja, tega sem kljub trem selitvam ohranil celega in delujočega.
Zanimiv se mi zdi še zaradi tega, ker si z nastavljanjem kota cevi z živim srebrom, dokaj natančno določil čas delovanja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.26

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 13, 2014 10:19 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ijeee, koliko živega srebra se je razlilo iz takih Smile

Ja, dokaj natančna zadeva, ampak po mojih izkušnjah ne preveč trdoživa, saj so Hg pare sčasoma "pojedle" žico na grelnem uporu in zadeva je romala v smeti.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vpeter
Član
Član



Pridružen-a: Pon 11 Jun 2012 16:05
Prispevkov: 337
Aktiv.: 2.33
Kraj: Maribor okolica

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 13, 2014 10:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

MadMax je napisal/a:
po mojih izkušnjah ne preveč trdoživa, saj so Hg pare sčasoma "pojedle" žico na grelnem uporu in zadeva je romala v smeti
Torej so že takrat proizvajalci izdelkov poskrbeli, da zadeva ni držala večno. Je pa razlika z današnjimi izdelki: danes to naredijo namerno Shocked
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.30
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 13, 2014 11:46 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ko sem bil še mulc sem moral v bloku vsako leto vsaj 1x popravljat ta patent, ker je "zmanjkalo" živega srebra.

Popravilo pa je bilo enostavno in je trajalo le par minut ... Laughing
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
krko
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2012 22:19
Prispevkov: 451
Aktiv.: 3.19
Kraj: Cerknica

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 13, 2014 12:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glede na kaj pa se je določal čas delovanja?
Mogoče glede na to koliko časa se je zrak ohlajal, dokler se ni toliko skrčil, da ni bilo več stika?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PZUFIC
Vseved



Pridružen-a: Sob 17 Nov 2007 19:06
Prispevkov: 6987
Aktiv.: 34.90
Kraj: Rakek

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 13, 2014 1:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

krko je napisal/a:
Glede na kaj pa se je določal čas delovanja?
Mogoče glede na to koliko časa se je zrak ohlajal, dokler se ni toliko skrčil, da ni bilo več stika?

Malo višje imaš odgovor na tvoje vprašanje. Wink

_________________
Ne čakaj, da se bo nekaj premaknilo pojdi in nekaj premakni.
Lp Primož
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
krko
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2012 22:19
Prispevkov: 451
Aktiv.: 3.19
Kraj: Cerknica

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 13, 2014 2:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da, sem prebral, da z nastavljanjem kota, a me zanima kaj se dogaja noter, glede na različen kot.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14557
Aktiv.: 65.25
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 13, 2014 2:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

krko je napisal/a:
Da, sem prebral, da z nastavljanjem kota, a me zanima kaj se dogaja noter, glede na različen kot.


Poveča se razdalja do kontakta.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
krko
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2012 22:19
Prispevkov: 451
Aktiv.: 3.19
Kraj: Cerknica

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 13, 2014 3:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
krko je napisal/a:
Da, sem prebral, da z nastavljanjem kota, a me zanima kaj se dogaja noter, glede na različen kot.


Poveča se razdalja do kontakta.


Hvala, sedaj ni več ZF zame, čeprav sem mlad.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5774
Aktiv.: 25.88
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 13, 2014 4:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bom pa še sam nekaj dodal za mlade. Včasih je bil to nepogrešljiv del kvalitetnega oddajnika (tudi sprejemnika).


1.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.14 MB
 Pogledana:  2 krat

1.jpg



2.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.1 MB
 Pogledana:  2 krat

2.jpg



_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bbrane
Član
Član



Pridružen-a: Čet 14 Jun 2007 15:02
Prispevkov: 580
Aktiv.: 2.82
Kraj: Cerkno

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 13, 2014 6:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi jaz imam nekaj na to temo. Na sliki je termostat za bojler z živosrebrnim stikalom. Sam termostatski del je izdelovala ISKRA. Črna škatlica poleg je tamperaturna varovalka izdelek METALFLEKSA. Princip je diletacijsko rastezanje dveh različnih kovin. V cevi ki je čutilo je še ena druga kovinska šipka, ki ima drugačen temperaturni koeficient rastezanja kot sama znanja cev. Živo srebro v cevki pa predstavlja mikrostikalo. V bučki je kar lepa količina Hg. Še dobro da so ga tista leta v Idriji še kopali v velikih količinah. Temperaturno območje ima od 30-90 st. C.

Lp



20140413_180556.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.54 MB
 Pogledana:  2 krat

20140413_180556.jpg



20140413_180643.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.1 MB
 Pogledana:  1 krat

20140413_180643.jpg



_________________
En poizkus je vreden več kot tisoč strokovnih mnenj
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
KlavdijC
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Avg 2009 16:26
Prispevkov: 1519
Aktiv.: 8.49
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 13, 2014 7:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ahja Metalflex..tolminski izdelek. Vsak dan se peljem mimo omenjene industrjiske cone..Še vedno izdelujejo veliko komponent za belo gospodinjsko tehniko. Termostate, razne stikala, kontrolne lučke,tlivke, razni podsklopi ter sklopi za pralne,pomivalne stroje ter podobno opremo.
Tega artikla pa že zdavnaj ne več..
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Nostalgija - splošno Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 79 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group