www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Prevare serviserjev ali delavcev Gorenja

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Pranger
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
s54jp
Član
Član



Pridružen-a: Pet 21 Nov 2008 16:57
Prispevkov: 865
Aktiv.: 4.63
Kraj: Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 20, 2014 7:05 pm    Naslov sporočila:  Prevare serviserjev ali delavcev Gorenja Odgovori s citatom

Prejšnji teden sem imel polne roke dela, tako da nisem imel kaj dosti časa za forum in internet.
Slišal sem za veliko zanimivih prevar katere ne bom sedaj opisoval, ampak ta katera se je zgodila pri meni pred 20-timi leti.

Za kaj jo sedaj vlečem na plano?

Za to ker sem jo odkril prejšnji teden.
Za kaj gre?

Renoviral sem kuhinjo, staro odstranil, hladilnik pa samo prestavil na drugi plac in ga vključil v drugo vtičnico da me ne moti, prek podaljška.

Vtičnica ispravna, podaljšek tudi. To sem naredil v sredo zvečer, v četrtek vjutro žena ugotovi da se je preko noči hladilnik začel odtajati, in da ne dela, lučka ne sveti.
Nekaj sem preklel, rekel sem sam sebi na glas, "a ni mogel delati še en dan če je delal 20 let dokler ne inštaliramo novega".

Ja, nič mi ni ostalo drugega kot poskusiti popraviti starega, (novega še nimam doma) poln je hrane, nekaj bi lahko dal v skrinjico, vse pa ne gre za zamrzniti.

Prvo poskusim ugotoviti za kaj lučka ne sveti (ispravna).

Na kompresorju dol snamem plastični pokrovček, takoj zagledam rjavo žico od dovodnega kabla povito selotejpom.

Nič mi ni bilo jasno prvi moment.

Rumenozelena od dovodnega kabla je pa bila povezana na rjavo na hladilniku. Modra od kabla na modro na hladilniku.

Hladilnik povezan na samo dve žici? (in to brez rjave)

Po moje bi morala biti rumenozelena na ohišju!

Potem se pa vprašam kako je to mogoče da je hladilnik deloval 20 let tako povezan, in za kaj je tako?

In za kaj sedaj ne deluje če je deloval?
Kaj je vzrok nedelovanja?
Sem kaj pokvaril ko sem ga prestavljal?
NE.

Odgovor: bil je brez faze.

Če bi samo obrnil vtikač in ga potisnil v vtičnico bi hladilnik deloval. Dobil bi po modri žici fazo, nulo pa bi dobil preko uzemljitvenega vodnika (rumenozeleni).

Fid stikala v bloku nimamo, verjetno je nula in uzemljitev povezana skupaj, tako da je v trenutku nedelovanja imel dve nuli, in takrat ne deluje, kar je logično.

Če bi tak hladilnik priklopil pri sebi doma, (v hiši) tam je FID stikalo, bi ga vrglo ven.
Faza bi prišla ( ali nula, odvisno kako bi obrnil vtikač) na uzemljitev (preko navitja kompresorja), hladilnik je pod garancijo, ne smeš ga šlatati, moraš klicati uradni servis, pride "pametnjakovič" odvije selotejp iz rjavega vodnika na kablu, poveže na rjavi na kompresorju, rumenozelenega na ohišje, in to je to.

On je zadevo popravil, pitaj boga kaj bi napisal kot uradno popravilo, jaz bi bil zadovoljen da je napaka odpravljena, ker ne plačujem popravila (garancija!) sploh ne gledam na nalog, in podpišem.

Jaz zadovoljen, serviser tudi, firma pa opeharjena.

Kaj bi bilo da je slučajno koga ubilo, če bi faza prebila na ohišje, a ohišje je bilo brez uzemljitve?

Hladilnik ni nikoli bil popravljan, ali servisiran, sem prvi lastnik, tako da sem ga jaz osebno razpakiral in vključil v vtičnico... delal je 20 let brez uzemljitve, za kar nisem imel pojma da je tako. Imel sem srečo (ali nesrečo) da sem vtikač obrnil tako da je dobil fazo po modrem vodniku.

Kaj bi bilo če bi tak hladilnik pred 20 let kupil novi lastnik, kateri ima FID v hiši?

Ne bi mu preostalo drugega kot klicanje servisa.

Kakšne bi šele jaz imel težave če bi mi slučajno ta hladilnik ubil kakšnega člana družine?
Vsi vejo da rad "stikam" po elektriki, prvo bi bilo: to je on nekaj naredil, namerno ali nenamerno.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Pranger Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group