www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Popravila matične plošče
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
tr00g33k
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 15 Jun 2014 10:08
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.05
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 15, 2014 10:14 am    Naslov sporočila:  Popravila matične plošče Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Sem nov na tem forumu in bi imel prošnjo oziroma vprašanje, če je kdo na tem forumu ki se ukvarja s popravilom matičnih plošč prenosnikov/PC-jov.
In sicer imam veliko željo se naučiti vsaj nekaj osnovnih stvari popravil plošč. Večina napak na matičnih ki se splača popravila so ali grafični čip ali napajalni del vezja, vsaj po mojih izkušnjah.

Sam znam odlotati in prilotati kakšen slab kondenzator, priklop za napajanje, pogreti grafični čip ali pa dati matično v pečico, kar velikokrat reši težavo.

Imam kar nekaj izkušenj s servisiranjem prenosnikov in namiznih PC-jev, vendar pa mi je že od nekdaj velika želja se naučiti popravljati matične plošče, sem pa slabše podkovan na področju elektrotehnike.

In sicer moja prošnja je če bi kdo bil pripravljen mi na tem področju kaj pomagati z učenjem, v zameno mu lahko pomagam s servisom prenosnikov/pcjov, tako programsko ali strojno diagnostiko. Pripravljen sem tudi plačati za dobre inštrukcije, lahko se dogovorimo preko privat sporočil ali kar tukaj.

Vnaprej hvala za vse odgovore.

Lep pozdrav
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grsovlan
Član
Član



Pridružen-a: Pet 17 Jul 2009 17:47
Prispevkov: 391
Aktiv.: 2.19
Kraj: 3311 Šempeter

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 15, 2014 10:29 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

...jaz ti inštrukcij te vrste ne morem ponuditi, lahko pa ti ponudim "delovna sredstva" za tovrstno početje. Na voljo imam kar nekaj starejših računalniških komponent (napajalniki, matične, grafične, mrežne...)
Načeloma vse skupaj PODARIM, čre pa si pripravljen odšteti kakšen €pa bom zelo vesel Laughing Laughing



20131027_135520.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  506.06 KB
 Pogledana:  33 krat

20131027_135520.jpg



20131027_140015.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  454.53 KB
 Pogledana:  11 krat

20131027_140015.jpg



20131027_140335.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  437.95 KB
 Pogledana:  6 krat

20131027_140335.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tr00g33k
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 15 Jun 2014 10:08
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.05
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 15, 2014 10:34 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za ponudbo, vendar imam tega tudi sam toliko da stran mečem Very Happy vseeno še enkrat hvala za ponudbo, ampak jaz bi potreboval "inštrukcije"
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 15, 2014 11:08 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glede popravil je tako, kot si že ugotovil: velikokrat je problem v napajalnem delu, kjer so največkrat problem slabi kondenzatorji (kar pa za seboj potegne lahko še tudi kak drug skurjen element!).

Za samo menjavo BGA čipov pa se zadeve zakomplicirajo: najprej v sami potrebni opremi (1k EUR je nekje minimum) in znanju, pa tudi v sami dobavljivosti določenih čipov, ki so "custom" izdelave. In ko enkrat zadevo popraviš ... Lahko da še vedno ne deluje, ker BGA "domače" cinjenje ni vedno kot se šika ali pa je problem še kje drugje. Je na forumu član, ki se je malo bolj vrgel v to (BGA) in bo verjetno kaj napisal na to temo.

Moje mnenje je, da je itak v 80+ procentih napaka banalna (kondenzatorji, kaka skurjena dioda, slab stik na konektorju, odlomljen konektor ...), za ostala "resna" popravila pa menim, da se finančno ne izidejo (moraš v ceno uspešnih popravil vkalkulirati tudi vse neuspešne!).

Lp, g

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 15, 2014 11:09 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aja, še to - za popravilo napajalnikov je bil svoj čas objavljen en super SMPS repair guide ... V priponki ...

LP, g



SMPS repair notebook.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  SMPS repair notebook.pdf
 Velikost datoteke:  15.02 MB
 Downloadano:  187 krat


_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tr00g33k
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 15 Jun 2014 10:08
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.05
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 15, 2014 11:40 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Super, hvala za odgovor, že za same banalne stvari, bi potreboval kakšen nasvet, ker sam sem kar se tiče elektronike res na zelo nizkem nivoju znanja, vsaj toliko bi rad znal, da bi vedel kako premeriti te stvari ki se jih splača popravljati, oziroma vsaj ugotoviti kje je napaka na katerem čipu, da bi premeril vse od priklopa napajanja do same napake. Znam že pomeriti napetost, tok itd,..

Vendar bi rad da mi kdo pokaže kako se pomeri kompleten napajalni del od čipov do vsega, vsaj da prideš do napake oziroma ugotoviš težavo. Se pa to želim naučiti zaradi svojega zadovoljstva, ne zaradi profita.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
[g0ran24]
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Avg 2005 11:27
Prispevkov: 503
Aktiv.: 2.27
Kraj: Brežice

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 18, 2014 7:20 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Popravilo matičnih ni enostavno še posebej če nimaš vsaj osnovnega znanja ter seveda opreme. Sam sem vložil okoli 1k€ v opremo (AHCI-IR PRO , BGA šablone, kuglice različnih dimenzij, pravega fluxa, in še nekaj drobnarij).

Samo popravilo ni vedno uspešno tudi če se naredi reball GPU-ja northbirdga ali katerega drugega chipseta ker je možno da je samo integrirano vezje fuč. Potem je treba ali preko ebaya ali z kakšne stare plošče dol pobirati materjal ter pripravit sam čip očistit od cina ter preko šablone nanovo nanesti kuglice jih segreti na tališče da se sprimejo samega BGA čipa ter šele potem se lahko na očiščeno matično ploščo položi BGA ter se ga prispajka nazaj na matično.

Seveda za vse to mora imeti tudi mašina sprogramirane profile za spajkanje z svincem ali brez saj je tališče različno pri obeh spajkah. Najhuje je če dobiš kakšno ploščo kje jo je kdo z kakšnim vročim zrakom ali celo navadno pečjo poskušal popravljati. Tisto načeloma niti ne jemljem v popravilo edino če odkupim prenosnik.

Če to bo kaj zanimalo lahko vprašaš. Je pa tako da moraš imeti časa tudi kar je
pri meni težava saj imam dva mala otroka in je treba njim posvečati večino prostega časa.

Spodaj je tudi nekaj slik postopka odstranitve čipa. Ko bom imel časa (mogoče med poletjem ko bo dopust) bom posnel video ter celoten postopek od začetka do konca.



DSC_0065.jpg
 Opis:
Pripravljeno okolje za odstranitev
 Velikost datoteke:  1.63 MB
 Pogledana:  28 krat

DSC_0065.jpg



DSC_0066.jpg
 Opis:
Odstranjen BGA
 Velikost datoteke:  1.29 MB
 Pogledana:  25 krat

DSC_0066.jpg



DSC_0067.jpg
 Opis:
"Kuglanje" postavljanje kuglic preko šablone
 Velikost datoteke:  1.4 MB
 Pogledana:  42 krat

DSC_0067.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
tr00g33k
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 15 Jun 2014 10:08
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.05
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 20, 2014 4:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala lepa za ponujeno pomoč, v kolikor jo bom potreboval se bom zagotovo oglasil tukaj na forumu, sem pa dobil pomoč od nekoga, ki mi je v zelo veliko pomoč in mi pomaga pri razumevanju delovanja celotne matične plošče.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vpeter
Član
Član



Pridružen-a: Pon 11 Jun 2012 16:05
Prispevkov: 337
Aktiv.: 2.35
Kraj: Maribor okolica

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 20, 2014 4:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Je kdo kakšen mojster iz okolice Maribora za popravilo plošč? Imam eno Xtreamer Ultra 2 ploščo, ki se ne boota. Ker vsebuje SSD in wifi/bt mi jo je škoda za keson.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matic_scetinec
Član
Član



Pridružen-a: Tor 15 Jan 2008 17:11
Prispevkov: 993
Aktiv.: 5.03
Kraj: Brezovica pri Ljubljani

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 19, 2014 2:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdravo!

@ g0ran24 kateri fluks pa uporabljaš za spajkanje BGA-jev, če ni skrivnost?

Hvala in lp,
Matic
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
[g0ran24]
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Avg 2005 11:27
Prispevkov: 503
Aktiv.: 2.27
Kraj: Brežice

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 22, 2014 10:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

matic_scetinec je napisal/a:
Zdravo!

@ g0ran24 kateri fluks pa uporabljaš za spajkanje BGA-jev, če ni skrivnost?

Hvala in lp,
Matic


Bom preveril konec tedna ker sem trenutno na morju pa sporocim.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
[g0ran24]
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Avg 2005 11:27
Prispevkov: 503
Aktiv.: 2.27
Kraj: Brežice

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 27, 2014 12:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

matic_scetinec je napisal/a:
Zdravo!

@ g0ran24 kateri fluks pa uporabljaš za spajkanje BGA-jev, če ni skrivnost?

Hvala in lp,
Matic


Amtech flux



DSC_0203.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.32 MB
 Pogledana:  4 krat

DSC_0203.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
matic_scetinec
Član
Član



Pridružen-a: Tor 15 Jan 2008 17:11
Prispevkov: 993
Aktiv.: 5.03
Kraj: Brezovica pri Ljubljani

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 27, 2014 6:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdravo!

Hvala za info.

Tudi sam se bom resneje lotil BGA-jev. Mašina je že naročena iz Ebay.
Flux pa že imam (slika v priponki), ker sem pred časom nekaj manjših BGA-jev položil z vročim zrakom.

Lp, Matic



SANY0819.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.4 MB
 Pogledana:  7 krat

SANY0819.JPG


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
[g0ran24]
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Avg 2005 11:27
Prispevkov: 503
Aktiv.: 2.27
Kraj: Brežice

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 27, 2014 6:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

matic_scetinec je napisal/a:
Zdravo!

Hvala za info.

Tudi sam se bom resneje lotil BGA-jev. Mašina je že naročena iz Ebay.
Flux pa že imam (slika v priponki), ker sem pred časom nekaj manjših BGA-jev položil z vročim zrakom.

Lp, Matic


Manjša BGA se da enostavno samo z vročim zrakom prispajkat. Večje bga pa večje tiskanine pa nikakor saj je samo tiskanino potrebno predhodno segreti. Jaz ponavadi segrejem od 150c do 160c in ko so te pogoji ustvarjeni potem zgornja glava začne segrevati sam BGA.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
vitjak
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2014 22:03
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.01

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 03, 2014 10:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni! Potreboval bi nasvet glede matične plošče prenosnika - http://www.asus.com/Notebooks_Ultrabooks/Eee_PC_1215N/. Pri popravilu adapterja( menjal sem konektor) sem zamenjal plus in maso (vem, bedak sem). Ko sem adapter priključil na napajanje in ga vtaknil v računalnik, je ta takoj ugasnil in od takrat se več ne prižge. Računalnik sem odprl, vzel ploščo ven in jo s kolegom, ki servisira računalnike, pregledal. Na plošči ni opaziti nobene "ožganine". Mogoče kdo ve, kaj se v takem primeru zgodi na vezju? Kdo popravlja takšne okvare in koliko stanejo takšna popravila? Prosim za pomoč. LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 1 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group