www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Adruino - Težava
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Osnove programiranja AVR-jev
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 24, 2014 6:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Peter123 je napisal/a:
Če imaš potrebo po arduino bootloaderju (naprimer da le tega zbrišeš ali pa nabaviš MCU brez tega) potem potrebuješ v večini primerov programator ali imaš kakšen drug nasvet?
Čak, čak @Peter123 potem to ni več Arduino ampak, recimo mega328 na neki tiskanini, ampak tvoje vprašanje, ki si mi ga zastavil, je popolnoma brezpredmetno, zakaj? Zato, ker ne bila prva stvar, ki sem jo kupil, daleč pred Arduino platkami ISP programator, ki ga pa dejansko ne potrebuješ za Arduino, saj ne moreš povozit njegovega BootLoaderja, oz. drugače, razloži mi, kako ga boš pobrisal!?
_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
galjotj
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Nov 2012 15:08
Prispevkov: 231
Aktiv.: 1.66
Kraj: Zgornji Brnik

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 24, 2014 8:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@Peter123 in @Jaka57, z vajino debato sta precej odaljila moj post za rešitev za moja Arduina Sad .

Platki se tako očitno bližata "kanti" d'oh!

Janez

_________________
Pa sam programirat sem hotu!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
korosecs
Član
Član



Pridružen-a: Sob 22 Jan 2011 23:27
Prispevkov: 191
Aktiv.: 1.19
Kraj: Ribnica

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 24, 2014 10:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hmm pojma nimam kaj bi se lahko zgodilo...
Nič pa te ne stane če poizkusiš še enkrat naložiti bootloader:
http://make.kosakalab.com/make/electronic-work/burn_bootloader_uno_en/


lp
S
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
galjotj
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Nov 2012 15:08
Prispevkov: 231
Aktiv.: 1.66
Kraj: Zgornji Brnik

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 24, 2014 11:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

korosecs je napisal/a:
Hmm pojma nimam kaj bi se lahko zgodilo...
Nič pa te ne stane če poizkusiš še enkrat naložiti bootloader:
http://make.kosakalab.com/make/electronic-work/burn_bootloader_uno_en/


lp
S


Ni težava v glavnem MCU-ju, pač pa v ATMEGA8u2 (16u2), ki skrbi za serijsko komunikacijo preko USB-ja.

USB je mrtev v vseh načinih Brick wall .

Janez

_________________
Pa sam programirat sem hotu!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 25, 2014 9:14 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@galjot: se opravičujem, ker se spregledal tvoj prispevek (pa tako velik je Brick wall ), kaj naj bi se zgodilo se mi tudi slučajno ne sanja, seveda pa niso platke za v smeti. Ne vem ali sem mogoče spregledal, toda, ko si bral 8u2(16u2) ali je bil na platko priključen samo programator ali še kakšen drug vir napajanja?
Lahko poizkusiš, če gre v DFU oz. probaš ponovno naložiti FW v 8U2(16U2). Kako imaš opisano tukaj.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
galjotj
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Nov 2012 15:08
Prispevkov: 231
Aktiv.: 1.66
Kraj: Zgornji Brnik

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 25, 2014 12:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaka57 je napisal/a:
@galjot: se opravičujem, ker se spregledal tvoj prispevek (pa tako velik je Brick wall ), kaj naj bi se zgodilo se mi tudi slučajno ne sanja, seveda pa niso platke za v smeti. Ne vem ali sem mogoče spregledal, toda, ko si bral 8u2(16u2) ali je bil na platko priključen samo programator ali še kakšen drug vir napajanja?
Lahko poizkusiš, če gre v DFU oz. probaš ponovno naložiti FW v 8U2(16U2). Kako imaš opisano tukaj.


DFU mode ne deluje, ICSP pa javlja ID 0x000000 - očitno sta čipa mrtva Exclamation

Je bil samo programator priključen, brez kakršnega koli zunanjega napajanja.

Tudi nisem nič programiral, le ID-je preko ICSP-jev sem bral.

Mogoče, da sem samo kdaj "preštekaval" programator, ko je bil ta priključen še na ICSP... Confused

Sicer pa programator ni nič posebnega, saj vsebuje ATMEGA8L in nekaj uporov ter diod. Vse je strogo 5V in skoraj ni teorije, da bi se lahko kaj skurilo.

Je pa res, da v dekleraciji ni navedene podpore za 8U2(16U2), le za 16(L).

Bo pač treba "zalaufat" vroč zrak... Boo hoo!

Imam mogoče kdo na zalogi kaj MEGA16u2 (ZS) Question

Janez

_________________
Pa sam programirat sem hotu!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 25, 2014 9:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@galjot: kaj pa, če je progisp vseeno kaj zapisal v kontroler?

Tukaj si preberi predzadnji prispevek.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
korosecs
Član
Član



Pridružen-a: Sob 22 Jan 2011 23:27
Prispevkov: 191
Aktiv.: 1.19
Kraj: Ribnica

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 26, 2014 11:02 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@galjotj moja poanta ni bil glavni mcu ampak ponovno nalaganje FW v 8U2(16U2).
Če to ne pomaga nimam drugih idej.

lp
S

_________________
Lp, Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
galjotj
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Nov 2012 15:08
Prispevkov: 231
Aktiv.: 1.66
Kraj: Zgornji Brnik

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 30, 2014 2:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Evo, mel malce intervala zaradi obmorskega vikenda.

@korosecs: pač DFU mode je izven dosega... Je pa zanimiv članek, da se enostavno naredi iz 16U2 programator Applause.

@Jaka57: V članku gre za primer, ki ga neposredno nimam. Bo pa verjetno domneva, da gre za težavo s konfiguracijskimi nastavitvami (Fuses) kar na mestu Dancing.
Bom iskanje nadaljeval v tej smeri....

Hvala obema

Jnaez

_________________
Pa sam programirat sem hotu!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dejko1
Član
Član



Pridružen-a: Ned 16 Mar 2008 0:21
Prispevkov: 265
Aktiv.: 1.36
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 14, 2014 8:02 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Preveri če kristal na 16U2 / 8U2 teče, če ne teče je precej verjetno da si spremenil fuse bite... Lahko poskusiš speljat uro iz kristala na M328 na vhod 8U2 kot če bi imel sprogramiran eksterni oscilator (na čipu je XTAL2 izhod, XTAL1 vhod) in potem poskusiš s programatorjem. Alternativa je zunanji oscilator z nižjo frekvenco.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
galjotj
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Nov 2012 15:08
Prispevkov: 231
Aktiv.: 1.66
Kraj: Zgornji Brnik

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 14, 2014 9:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi sam menim, da gre verjetno za fuse bite. Se mi zdi manjša verjetnost, da bi ceneni kitajski programator 16u2 skuril.

Sem poizkusil z menjavo kristalov in sicer z 8mhz in 4mhz, a brez uspeha.

Bom probal še predlagano...


Sicer pa prilagam v info dve zadevi, ki sem jih našel in izdelal zaradi težav s kitajskim programatorjm-verjetno je bilo kje na forumu kaj takega že objavljeno, a ponovitev ne bi smela škodovati (načrtov pa na webu kar mrgoli).

Namreč, cenenih in težavnih kitajskih programatorjev ni treba nabavljati, ker se dober programator izdela kar iz Arduina samega.

Na sliki je ArduinoMega spremenjen v ISCP programator in je koda za FW v ArduiniIDE samem (Primeri->ArduinoISP).
Pozor: V primeru ArduinoMEGA FW iz IDE 1.0 ne deluje dobro (iz 1.0.5-r2 je OK).

Programira se z AVRDUDE ali grafičnim AVRDUDESS.

Bootloader v Arduino s tem vpišeš BP.


Druga zadeva je "prva pomoč", če odpove čip MEGA 16u2 na Arduinu.

Komuniciranje ali vpis FW, namesto preko vgrajenega USB, izvedemo preko serijskega pretvornika Max232.

Sem predelal tistega, ki sem ga uporabljal za delo s PIC-i in sicer je treba le malce spremeniti RESET.

Načeloma pri programiranju tega programatorskega reseta niti ne rabiš, ker ob začetku postopka lahko sam stisneš reset tipko na Arduinu.


V vednost in ravnanje

Janez



ArduinoMEGA ISP.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  367.03 KB
 Pogledana:  0 krat

ArduinoMEGA ISP.jpg



ArduinoMEGA and Max232.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  349.9 KB
 Pogledana:  0 krat

ArduinoMEGA and Max232.jpg



_________________
Pa sam programirat sem hotu!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dejko1
Član
Član



Pridružen-a: Ned 16 Mar 2008 0:21
Prispevkov: 265
Aktiv.: 1.36
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 15, 2014 9:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Namesto MAX232 se lahko uporabi tudi USB->RS232 (TTL nivoji 5V/3.3V) pretvornik z DTR izhodom za reset. Z MAX232 oz. USB pretvornikom se znebiš še težav z windows certified driverji (sicer nisem siguren če so te še prisotne, ampak ko sem dobil nov W8 računalnik je bilo kar nekaj iskanja preden sem našel certified driver)...

Nekatere arduino ploščice imajo že tako vgrajen usb->rs232 konverter (pl2303, cp2102, ft232, ch340), ki ni 16U2/8U2.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Osnove programiranja AVR-jev Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group