www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Pomoč pri nalogah 1. stopnje FE

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Naloge, izpiti, seminarske
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Amat3r
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 10 Jan 2014 17:19
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.05

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 31, 2014 4:28 pm    Naslov sporočila:  Pomoč pri nalogah 1. stopnje FE Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Pripravljam se za sprejemni izpit na FE 2.stopnjo in sem naletel na problem pri nekaterih nalogah. Več katero sem rešil na pol oziroma do konca, a rezultat se ne ujema...Če kdorkoli ve in zna razložiti zakaj je posamezna trditev pravilna oziroma nepravilna, se mu lepo zahvaljujem za pomoč Smile

1. Trditev: negativna povratna zveza v linearnem elektronskem vezju zoži njegovo frekvenčno mejo
(ne drži).

2. http://s1.postimg.org/8aud26fbz/image.jpg

3. V prostoru je v trenutku t0 = 0 s, ko priključimo grelec z močjo P = 1kW, temperatura T0 = 5° C.
Naraščanje temperature opisuje eksponentna funkcija. Ob času t1 = 2 h znaša temperatura
T1 =11,3° C, končna – ustaljena – temperatura pa je Tkoncna =15°C.
Trditev: odvisnost temperature v prostoru od časa opisuje funkcija T(t)=Tkoncna*(1-e^(t*ln0,37/τ)),
pri čemer je konstanta τ = 2 s (ne drži).

4. Trditev: pretok vektorskega polja E = (2x, y, 2z)  skozi plašč kocke [0,1]×[0, 1]×[0,1] je enak 5
(drži).

5. Trditev: Fourierova transformacija funkcije f(t)=e^(-t^2) je realna funkcija (drži).

6. Točka S je spojišče treh vej. V spojišče vstopa skozi prvo vejo tok i1=10*cos(wt) A, skozi drugo vejo pa tok i2=10*sin(wt-pi/6) A.
Trditev: skozi tretjo vejo izstopa iz spojišča tok i3=10*sin(wt+pi/6) A (drži).

7. Besedilo k trditvama 26 in 27: delovanje sistema z vhodnim signalom u(t) in odzivom y(t) opisuje naslednja diferencialna enačba: 0,5y'(t)+y(t)=u(t).

26. Trditev: odziv tega sistema se pri vzbujanju s stopničastim signalom amplitude 1 ustali na vrednosti 0,5 (glej gornje besedilo) (ne drži).
27. Trditev: začetno stanje sistema vpliva na odziv sistema v ustaljenem stanju, če sistem vzbujamo s stopničastim signalom amplitude 3 (glej gornje besedilo) (ne drži).

8. Trditev: frekvenčni spekter periodičnih signalov je lahko zvezen (ne drži).

9. Trditev: amplitude višjih harmonskih komponent pravokotnega signala naraščajo linearno s frekvenco pravokotnega signala (ne drži).

10. Trditev: izgubna moč CMOS digitalne logične celice narašča kvadratno s frekvenco preklopov (ne drži).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
hribo
Član
Član



Pridružen-a: Sob 12 Nov 2011 13:38
Prispevkov: 150
Aktiv.: 0.99
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 31, 2014 6:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

1. Na frekvenco vezja vplivajo elementi vezja(RLC)
2. Z = 1-3j, I = U/Z
3. Enačba že izgleda da nekaj ni v redu, ker ne vsebuje začetne temperature. Za naravni algoritem bi moral nekako vedeti da je ln(0,37) = -1( če zaokrožiš). Potem vstavljaš vrednosti noter.
4. Gledaš vsako stranico posebaj in izračunaš pretok glede na površino, ne pozabi da imamo 6 stranic Smile
5.Matematika 4
6. Pretvori cos v sinus, razlika je 90 stopinj

Ostale naj ti pomagajo še drugi.

_________________
Failing to plan is planning to fail.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Amat3r
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 10 Jan 2014 17:19
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.05

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 01, 2014 4:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

hribo je napisal/a:
1. Na frekvenco vezja vplivajo elementi vezja(RLC)
2. Z = 1-3j, I = U/Z
3. Enačba že izgleda da nekaj ni v redu, ker ne vsebuje začetne temperature. Za naravni algoritem bi moral nekako vedeti da je ln(0,37) = -1( če zaokrožiš). Potem vstavljaš vrednosti noter.
4. Gledaš vsako stranico posebaj in izračunaš pretok glede na površino, ne pozabi da imamo 6 stranic Smile
5.Matematika 4
6. Pretvori cos v sinus, razlika je 90 stopinj

Ostale naj ti pomagajo še drugi.


Najprej hvala za tvoj trud Smile

1. Na kaj pa vpliva negativna povratna zanka v vezju?
4. Sploh se je ne znam lotiti. Namig prosim?

Ostalo mi je zdaj jasno.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.05
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 01, 2014 8:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Opažam novo veličino, ki je mi nismo poznali. Zato sprašujem:

Kaj je fazor?

_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.05
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 01, 2014 8:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aha, sem že našel: (Google, hvala ti!)

To je čisto navadno kompleksno število, ki ima realno in imaginarno komponento. Drži?

_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.05
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 01, 2014 8:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

vilko je napisal/a:
Aha, sem že našel: (Google, hvala ti!)

To je čisto navadno kompleksno število, ki ima realno in imaginarno komponento. Drži?


Ali je ta izraz ( fazor) mednarodno uporabljen, ali je to naša lokalna pogruntavščina?

_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Drago_G
Član
Član



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2010 15:12
Prispevkov: 288
Aktiv.: 1.77
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 01, 2014 9:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glede na znano spletno enciklopedijo gre pri fazorju za poslovenjenje besede phasor. Torej le ni naša pogruntavščina.

Še dokaz: Phasor [/img]
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BluPhenix
Član
Član



Pridružen-a: Pet 05 Mar 2004 12:54
Prispevkov: 1018
Aktiv.: 4.57
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 02, 2014 12:38 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Včasih (10 let od tega) se je bolj uporabljalo fazni vektor, verjetno je pa danes bolj odvisno od profesorja. Ni pa to neka nova stvar, samo tako poimenovanje, da je takoj jasno za kaj gre.
_________________
Exclamation Pravilo št. 1: Pišite slovensko, velja za vse.

TA SUHI ŠKAFEC PUŠČA. Saj ni tako težko, no!
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Doctorslo
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 30 Nov 2013 18:39
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.05

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 02, 2014 5:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Živjo,

zanima me kako se pri drugi točki izračuna Z:
Citiram:
2. Z = 1-3j, I = U/Z


V nalogi je omenjen fazor U, ki ima vrednost 230 V. Kako potem U deliš z Z, oz. kakšna je imaginarna komponenta U-ja?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
hribo
Član
Član



Pridružen-a: Sob 12 Nov 2011 13:38
Prispevkov: 150
Aktiv.: 0.99
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 02, 2014 5:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Fazor je beseda, ki se uporablja na faksu. Za kaj se uporablja, že vsi veste. Mislim, da so na faksu preveč obsedeni s prevajanjem vsake tujke v Slovenščino in rezultat da dobimo čudne zveze. Na faksu sem se temu najbolj nasmejal, ko sem ugotovil, da je profesor ko je omenjal fazno drhtenje govoril o jittru .

Ne me razumeti narobe, slovenščina je pomembna, ampak mislim da bi v stroki morali uporabljati tuje izraze, ker je znanje angleščine nuja za inženirje.

Povratne vezave. Da bi jih lažje razumel si poglej delovanje ojačevalnikov . Poznamo pozitvno in negativno povratno vezavo.

Glede četrte točke, Kocko postavi v koordinatno izhodišče. In boš brez računanja ugotovil da teče po x smeri 2, po y 1 in po z 2. Skupaj je 5. Se mi zdi pa čudno da ni enot, ali si jih mogoče pozabil napisati?

_________________
Failing to plan is planning to fail.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
hribo
Član
Član



Pridružen-a: Sob 12 Nov 2011 13:38
Prispevkov: 150
Aktiv.: 0.99
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 02, 2014 5:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Doctorslo je napisal/a:
Živjo,

zanima me kako se pri drugi točki izračuna Z:
Citiram:
2. Z = 1-3j, I = U/Z


V nalogi je omenjen fazor U, ki ima vrednost 230 V. Kako potem U deliš z Z, oz. kakšna je imaginarna komponenta U-ja?


U = 230 + j0

_________________
Failing to plan is planning to fail.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Doctorslo
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 30 Nov 2013 18:39
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.05

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 02, 2014 5:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

hribo je napisal/a:

U = 230 + j0


Hvala, I sem uspel izračunat Very Happy
(to bi se lahko sam spomnil Brick wall Mr. Green )

Kako pa izračunaš Z? Jaz po svojih izračunih dobim 1 + j0,003.

Z = R + 1/jωC
= R + (1/jωC) * (jωC/jωC) =
= R + j(ωC)/(ω^2*C^2)

Kaj delam narobe?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Doctorslo
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 30 Nov 2013 18:39
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.05

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 02, 2014 6:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

OK, sem rešil zadevo.
Nekje sem "mili" pozabil upoštevat.

(ni gumba za brisanje)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Naloge, izpiti, seminarske Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 66 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group