www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kosmaj 49
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 08, 2014 12:33 am    Naslov sporočila:  Kosmaj 49 Odgovori s citatom

V pregled oz. popravilo sem dobil Kosmaja 49. Radio je v skoraj vrhunskem stanju, najbolj preseneča pa njegova originalnost, saj so vsi elementi notri še originalni, originalna je tudi priključna vrvica (žal potrebna menjave) in vtikač. Ohišje je tudi odlično ohranjeno, prav tako je ohranjena zadnja stranica, ki je skoraj kot nova, na gumbih pa je nek papir, ki bi lahko bil gor še od novega.

Aparat je kolegov, ki ga želi usposobiti, deloval pa zagotovo že ni več kot 20-30 let, zato bo najprej potrebno pregledati in zamenjati elektrolite.

Potreboval bi kakšno dobro shemo, saj Google najde le takšno, ki nima označenih vrednosti elementov.



2014-12-07 21.15.22.jpg
 Opis:
Ohišje
 Velikost datoteke:  1.84 MB
 Pogledana:  18 krat

2014-12-07 21.15.22.jpg



2014-12-07 21.14.45.jpg
 Opis:
Zadaj
 Velikost datoteke:  2.01 MB
 Pogledana:  27 krat

2014-12-07 21.14.45.jpg



2014-12-07 21.14.53.jpg
 Opis:
Detajl notri, potrebno čiščenja
 Velikost datoteke:  1.94 MB
 Pogledana:  10 krat

2014-12-07 21.14.53.jpg



2014-12-07 21.15.40.jpg
 Opis:
Gumb in zaščita
 Velikost datoteke:  2.01 MB
 Pogledana:  3 krat

2014-12-07 21.15.40.jpg



2014-12-07 21.15.33.jpg
 Opis:
Zgornja stranica, v resnici je videti dosti bolje
 Velikost datoteke:  1.71 MB
 Pogledana:  2 krat

2014-12-07 21.15.33.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 08, 2014 4:08 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem našel eno shemo, ki je sicer zelo dobra, ampak žal ne čisto prava: http://www.elektronik.si/phpBB2/download.php?id=19616

Če ima kdo boljšo, jo naj prilepi.

Ugotovil sem tudi, da se vrtljiv kondenzator zelo giblje - domnevam, da je bil na nekakšnih gumijastih nosilcih, ki so razpadli?

Se bi dalo kje dobiti reprodukcijo napajalnega kabla (vrvice), da bo čimbolj takšna kot originalna?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozede
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jul 2014 18:32
Prispevkov: 342
Aktiv.: 2.90
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 08, 2014 8:13 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Priključni kabel je še najbolj podoben kablu za likalnike, ki imajo kabel opleten s tkanino.
Gumice pri kondenzatorju bi bile najbrž zamenljive z kakšnimi tesnili za vovovodne ventile, sicer jih je možno izsekati iz gume, seveda pa zato rabiš ustrezne prebijače in gumo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Ivor
Član
Član



Pridružen-a: Pet 15 Feb 2008 19:49
Prispevkov: 195
Aktiv.: 0.99

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 08, 2014 9:12 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Žal trenutno še ne morem odpreti sheme in ne vem kaj ji manjka.
Tale je iz Židanove knjige in bi morala biti v redu.
Imam originalne, dobro ohranjene gumice za stare radie (za vrtljivi kondenzator, luknje na šasiji za žičke - zaščita izolacije - in podobno). Lahko pošljem.



Kosmaj.jpg
 Opis:
Kosmaj 49, 52 in podobni
 Velikost datoteke:  419.77 KB
 Pogledana:  79 krat

Kosmaj.jpg



_________________
Mirno spim na lovorikah že 16 let.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 08, 2014 3:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glede gumic še sporočim. Mi je pa kar malo škoda radio popravljati, saj je videti, da ima še čisto vse komponente originalne, razen morda lamp.

Sem pa našel še eno bolj berljivo shemo:



kosmaj-shema.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  kosmaj-shema.pdf
 Velikost datoteke:  273.66 KB
 Downloadano:  65 krat

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 09, 2014 6:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Radio sem usposobil. Menjati je bilo potrebno le zgornji kondenzator (22nF, vezan med anodo srednjim odvodom trafota), saj je bil zelo vroč po cca. 5 minutah in je začel celo malo izlivati katran. Elektroliti so začuda še vedno dobri in radio igra brez kakršnega koli bruma, seveda sem pa glavni elektrolit počasi zaganjal in spremljal porabo radia (notri pustil le usmerjevalko). Spodaj pa tudi nisem zaenkrat menjal nobenih kondenzatorjev - te bom menjal po potrebi. Menjal sem tudi napajalni kabel in očistil kontakte stikala.

Dobro lovi in nasplošno dobro dela, celo na dolgem valu sem našel eno postajo. Tudi gramofonski vhod dela BP.

Ni mi pa jasno čemu služi 100uF 125V elektrolit, saj je na njem napetost le okrog 6V. Drugače se mi zdi pa tudi malo nizka napetost na glavnih elektrolitih, saj je okrog 260V, morala bi biti pa 355V po shemi.. je to OK?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 09, 2014 7:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mitchW je napisal/a:
........... Drugače se mi zdi pa tudi malo nizka napetost na glavnih elektrolitih, saj je okrog 260V, morala bi biti pa 355V po shemi.. je to OK?
Kakor jaz vidim, na shemi piše 270V, torej bo kar OK (<5%).
_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Ivor
Član
Član



Pridružen-a: Pet 15 Feb 2008 19:49
Prispevkov: 195
Aktiv.: 0.99

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 10, 2014 9:44 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mitchW je napisal/a:
Ni mi pa jasno čemu služi 100uF 125V elektrolit, saj je na njem napetost le okrog 6V. Drugače se mi zdi pa tudi malo nizka napetost na glavnih elektrolitih, saj je okrog 260V, morala bi biti pa 355V po shemi.. je to OK?
Elektrolit 100uF je za 12,5V (ne za 125V!). Služi za filtriranje negativne prednapetosti za mrežice NF elektronk (-5,3V na shemi).
Za anodno napetost piše +270V med delovanjem, elektrolit pa prenese do 355V (rezerva).

_________________
Mirno spim na lovorikah že 16 let.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 10, 2014 7:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se mi je zdel malo majhen za 125V. Da, na njem je -5,3V.

Glede na to, da ima radio selektor za izbiro vhodne napetosti, mi priporočate, da je na 220V ali na 245V?
Ker zaenkrat sem ga imel kar na 245V, da je bila čim nižja izhodna napetost, napetosti so bile pa 255V in 230V, ter na 100uF elektrolitu 5,3V.

Prej sem pa premaknil selektor na 220V, zdaj so napetosti 273V in 245V na glavnem elektrolitu, -6,3V pa na 100uF elektrolitu, kurjava pa je 6,7V. V samem delovanju sicer ni opaziti razlike, mogoče malenkost bolj na glas igra zdaj. Seveda bi bilo najboljše, če bi obstajal selektor na 230V Very Happy

EDIT: Kaj priporočate za osvežitev lesa ohišja? Nekaj, kar bi lak osvežilo in ga zaščitilo... Lahko uporabim kar vroče lepilo tam, kjer je vrtljivi kondenzator spojen s podlago? Gumice so namreč čisto trde, kot smo že prej ugotovili in kondenzator skače levo in desno.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Ivor
Član
Član



Pridružen-a: Pet 15 Feb 2008 19:49
Prispevkov: 195
Aktiv.: 0.99

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 11, 2014 10:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mitchW je napisal/a:
Glede na to, da ima radio selektor za izbiro vhodne napetosti, mi priporočate, da je na 220V ali na 245V?
Selektor primarne napetosti na 245V je varnejši. Mislim, da bo tako čisto v redu. Na 220V se poveča poraba in omrežni trafo se bolj greje. Preveri če se trafo pregreva, ko doseže stacionarno temperaturo (to je lahko čez 1 uro ali celo več!).
Mirovni tok primarja se lahko nesorazmerno poveča, če je jedro v bližini nasičenja. To lahko preveriš, če pobereš vse elektronke ven iz podnižij in primerjaš mirovni tok primarja z miliampermetrom za ~ tok, pri obeh položajih selektorja.
mitchW je napisal/a:
Lahko uporabim kar vroče lepilo tam, kjer je vrtljivi kondenzator spojen s podlago? Gumice so namreč čisto trde, kot smo že prej ugotovili in kondenzator skače levo in desno.
Poglej si malo tole temo in se sam odloči. Če se ti da razdreti radio in zamenjati gumice, jih spravim par kosov novih v kuverto in ti pošljem. Tudi potem bo radio še vedno tak kot original.
_________________
Mirno spim na lovorikah že 16 let.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 11, 2014 10:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glede na to, da je kar nekaj dela vse skupaj razdreti in nato pravilno sestaviti, mi ni ravno za menjavati gumice. Je pa res, da se konkretno giblje ta kondenzator, zato sem mislil, da bi ga z nečim fiksiral, ampak toliko, da bi še vedno imel malo "lufta", torej s kakšnim silikonskim kitom ali vročim lepilom, poleg tega v tem primeru ne bi rabil razdirati vse skupaj.

V primeru, da bom vzel gumice, koliko pa bi hotel zanje? Kolikor sem gledal, bi potreboval 3 gumice.

Prilagam še fotografije šasije spodaj.



2014-12-08 18.22.06.jpg
 Opis:
Komplet šasija
 Velikost datoteke:  2.09 MB
 Pogledana:  29 krat

2014-12-08 18.22.06.jpg



2014-12-08 18.21.39.jpg
 Opis:
Še vsi originalni kondenzatorji
 Velikost datoteke:  1.93 MB
 Pogledana:  24 krat

2014-12-08 18.21.39.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Ivor
Član
Član



Pridružen-a: Pet 15 Feb 2008 19:49
Prispevkov: 195
Aktiv.: 0.99

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 12, 2014 8:56 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mitchW je napisal/a:
V primeru, da bom vzel gumice, koliko pa bi hotel zanje? Kolikor sem gledal, bi potreboval 3 gumice.
Hotel bi točno tisto, kar sem dal, torej 0,00€. Imam jih še od takrat, ko so selili Radio klub Koper v nove prostore in si je vsak lahko vzel od tistega kar je ostalo. Eno navadno pismo bom pa ja tvegal zato da se ohrani tako lep star radio.
_________________
Mirno spim na lovorikah že 16 let.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
KlavdijC
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Avg 2009 16:26
Prispevkov: 1519
Aktiv.: 8.54
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 12, 2014 11:00 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kosmaj je "kult" v dizajnu. Z okroglo skalo res odpotuješ po svetu.
Lepa popolna klasika . Vsakega kosmaja mora se rešiti. Takrat je industrija želela dobro ljudstvu. Kosmaj je "eksotičen" izdelek..Malo je takih aparatov na okroglo skalo in nekričečega videza. Narejen svojemu namenu broadcast..rundfunk.
Čestitam ..da je v tvojih rokah.
Po svoji opremi je odličen klasičen superheterodin..prinaša topel zvok svetovnih postaj kot daljnogled oddaljenih sijočih zvezd..
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 20, 2015 6:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se spet vračam k temu Kosmaju 49.
Gumice, ki mi jih je poslal Ivor niso bile prave, zato sem se odločil narediti svoje. Bila je tudi opcija, da bi notri pustil stare, vendar so začele že razpadati. najprej sem mislil izrezati gumice iz tesnila vrat avta, vendar je guma bila pretanka. Nato sem se odločil narediti kar trakec gume iz zračnice kolesa. To se je zelo dobro obneslo, zdaj je morda celo malo preveč trden (bojda bi naj že nov imel kar nekaj "lufta").

Poleg tega sem še popravil vrvico, ki je grozno drsela na enem področju skale. Rešitev je bila, da sem tisti del vrvice opral z razmaščevalcem in zdaj ne drsi več.

Zamenjal sem še tudi napajalni kabel s takšnim, ki je ovit z blagom (naročen iz ZDA), da je zdaj videti kot pred 60 leti. Problem imam še le z vtikačem, saj je originalen še klasičen okrogel brez izrezov za šuko. Lahko bi sicer starega odpilil in ga uporabljal dalje, vendar mi ga je žal uničiti. Za zdaj sem dal gor kar klasičen šuko vtikač (retro izgled), vendar je oblikovno prevelik. Ve kdo za kakšno dobro repliko, da bo še vtikač videti retro?



2015-04-20 16.18.20.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.74 MB
 Pogledana:  5 krat

2015-04-20 16.18.20.jpg



2015-04-20 16.18.28.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.73 MB
 Pogledana:  4 krat

2015-04-20 16.18.28.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
borut000
trgovec



Pridružen-a: Tor 15 Nov 2005 23:50
Prispevkov: 229
Aktiv.: 1.03
Kraj: Hraše

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 20, 2015 10:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem si naredil podaljšek - na eni strani šuko vtikač na drugi stara vtičnica.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group