www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

informcije o elektro fakulteti

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Naloge, izpiti, seminarske
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mango
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 19 Maj 2015 23:00
Prispevkov: 2
Aktiv.: 0.02

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 19, 2015 11:24 pm    Naslov sporočila:  informcije o elektro fakulteti Odgovori s citatom

Pozdravljeni!
Sem študent prvega letnika FE LJ- Uni in me zanima če bi mi lahko kdo, ki je v kratkem končal to smer odgovoril na par vprašanj (seveda so dobrodošle informacije tudi od drugih).
Zanima me namreč kako je z praktičnim znanjem po končanem šolanju, saj sem do sedaj dobil občutek, da bomo ven prišli čisti teoretiki in me bo sram izjavit pred kom, da sem "štromar", saj bom znal samo teoretizirat, za to pa bi šel lahko tudi na filofaks... Res je, da vsi pravijo da mora vsak delat doma, če se hoče kaj naučit, vendar zakaj smo se potem vpisali na faks?

Zato razmišljam, da bi zdaj dokončal prvi letnik in nato nadaljeval na VS programu, kjer imajo tudi prakso... Kako bi se pa kasneje obrestovala ta odločitev, ker imam namen naredit še 2. stopnjo oz. "magisterij" in nočem da bi potem obžaloval.

Hvala za vaša mnenja!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.30
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 20, 2015 6:36 am    Naslov sporočila:  Re: informcije o elektro fakulteti Odgovori s citatom

mango je napisal/a:
Res je, da vsi pravijo da mora vsak delat doma, če se hoče kaj naučit, vendar zakaj smo se potem vpisali na faks?

Zakaj si se vpisal v določen program, moraš razčistit sam pri sebi.

Elektronika zajema precej široko področje.
Med študenti po zaključku študija so razlike v znanju veliko večje od razlik v ocenah.
Izpite se da narediti in naslednji teden pozabit, da si snov sploh kdaj videl.
Podobno je s prakso.
Lahko jo pač opraviš.
Lahko pa te zanima, kaj in zakaj tako. Samo če si res uporaben za podjetje, se boš med prakso morda tudi sam kaj naučil.

Ena pomembnejših veščin je, da znaš sam pristopit k problemu, ter poiskat in preučit manjkajoče koščke.
Ti so večkrat lahko tudi izven okvirov elektronike.

Če ti UNI program ni pretežak in bi rad nadaljeval študij, ostani na UNI.

_________________
Kdor ni skregan, ni Slovenc !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 20, 2015 8:40 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nekaj več prakse pride v višjih letnikih, je pa tako, da boš največ prakse dobil s "hobi udejstvovanjem" in domačimi projekti. Nekaj projektov pa je tudi na faksu samem, pobaraj kakšnega profesorja (mogoče Jankovca?), kje bi se dalo kaj praktično sodelovati.

LP, g

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kranjc
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Mar 2004 20:13
Prispevkov: 223
Aktiv.: 1.00
Kraj: Cerknica

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 20, 2015 9:21 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tako na srednji elektro šoli kot na faksu je znanje, ki ga osvojiš odvisno predvsem od lastnega prizadevanja.
Poglej kaj približno te zanima in se lahko vključiš v delo kakšnega laboratorija. Da se dogovorit marsikaj.

LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Roadracer
Član
Član



Pridružen-a: Ned 16 Okt 2005 18:41
Prispevkov: 482
Aktiv.: 2.17
Kraj: LJ/Litija

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 20, 2015 9:34 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mogoče še nasvet z moje strani.

Na elektro faxu sem "živel" 11 let. Najprej sem naredil program UNI (malo podaljšal absolventa Laughing ) in nato še 4 leta podiplomski magistrski program.

Kar se tiče prakse ti je že int47 napisal, da karkoli te prisilijo drugi se te ponavadi nič ne prime (teorija ali praksa). Ker je področje elektrotehnike ogromno, se najprej odloči kaj te zanima (potem boš sproti videl kam te zanese).

Na faksu pridno študiraj kar je obvezno, v prostem času pa delaj kar te veseli. Počasi se bodo stvari začele povezovati na določenih mestih (predvsem v višjih letnikih). Ko boš imel določena praktična znanja, ti bo lažje razumeti teorijo in obratno.

Če si v elektroniki čisti začetnik (kot sem bil jaz kot gimnazijski maturant) poišči kakšnega starega štromarja v svoji bližini (tukaj na forumu jih je kar nekaj). Pridno jih cukaj za rokav in si zapisuj in čimveč zapomni. Če se bo kdaj jezil nate nad kakšno bedarijo pa pridno posluši in se iz tega spet kaj nauči. Tako boš hitro napredoval.

Na faxu pa je meni najbolj pomagal Marko Jankovec. Ko še nisem znal delat vezij sam mi je rezkal in potrpežljivo pregledoval načrte. Takrat je bil še asistent, ne vem koliko ima časa zdaj. Če profesor vidi, da te stvar zanima potem ti bo pomagal. Samo nekateri so osebnostno malo čudni, ker jim največ pomeni elektronika in so zato v odnosih posebni. To se boš navadil.

Ne postavljaj si pa prezahtevnih nalog za začetek. Če enostavna stvar dela je boljše kot da komplicirana stvar ne dela. Tudi tvoje počutje bo drugačno.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
jure94
Član
Član



Pridružen-a: Sre 05 Maj 2010 17:11
Prispevkov: 433
Aktiv.: 2.56
Kraj: Jesenice / Lj

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 20, 2015 11:08 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ternutno 2. letnik VSŠ smer avtomatika.
Na UNI bo seveda več teorije, če bi želel imeti več prakse bi se moral vpisati na VSŠ.
Glede magisterija pa razmišljam tako:
Več jih je iz UNI, ker imajo tam pač premalo prakse in se šele z magisterijem dobi neke praktične izkušnje, na VSŠ imamo pa kar nekaj praktičnih stvari in niti ni potrebe po tem. To je seveda smo moje razmišljanje, ampak nameravam iti naprej še na magisterij, pa bom takrat videl, koliko tega je res Smile.
No pa tudi mi nimamo nekih hudih praktičnih izkušenj. Še vedno je potrebno veliko sam narediti doma. Faks je le za to, da ti da neke smernice in osnove, na katerih gradiš svoje znanje sam.
Seveda se da narediti faks, ne da bi doma od daleč pogledal upor, ampak na koncu boš imel narejen faks, znal boš pa isto, kot če ga ne bi imel (in boš efektivno zapravil 3 leta življenja).
Tako, da če bi rad več delal in malo manj teoretiziral (praktičnega dela bo več, teorije pa malo manj) se sigurno prepiši na VSŠ. Mislim, da če narediš 1. letnik, da se lahko brez problema, saj so predmeti bolj ali manj enaki. Za magisterij pa tudi mislim, da ne neke razlike. Če ti bo do tega, da ga narediš ga boš, če ne pa pač ne boš in ni važno katera smer Smile .
Upam, da sem vsaj malo pomagal.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mango
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 19 Maj 2015 23:00
Prispevkov: 2
Aktiv.: 0.02

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 20, 2015 2:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za tako hitre odgovore!
Sam sem bil na tehniški gimnaziji, ki je nekakšna mešanica gimnazije in elektro šole, tako da nekaj osnov že imam. Zdaj sem si tudi kupil par komponent in bom probal sam kaj naredit, pa bom kasneje videl kako in kaj.
Ravno tega se bojim, da bom prišel ven brez vsakršnega znanja in bi tako stran vrgel najmanj 5 let brez da bi kaj od tega potegnil, takšen pa tudi nebom zanimiv za nobenega, saj delavca z diplomo in brez znanja ne rabi nihče.

Tako, da še enkrat hvala, bom najprej začel "sam" potem pa pocukam za rokav še kakšnega asistenta in seveda vas Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MitjaN
Član
Član



Pridružen-a: Sre 17 Avg 2011 15:40
Prispevkov: 91
Aktiv.: 0.59
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 20, 2015 3:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz bi ostal na univerzitetnem programu.

VS je nekoliko bolj praktično naravnan, vendar samo zaradi obvezne prakse. Kaj pa odneseš od nje je zelo odvisno od podjetja oziroma mentorja v podjetju. V okviru predmetov boš na vajah odnesel isto ali celo manj (zaradi nižje zahtevnosti in večjih skupin na vajah) kot na UNI programu. Prav tako velja za zaključno delo, ki je na VS programu v večini primerov bistveno manj zahtevno.

UNI program je sicer daljši (predvidevam da planiraš tudi 2. stopnjo) vendar imaš na drugi stopnji precej praktičnih vaj (govorim za smer Mehatronika) od katerih lahko odneseš kar precej. Še največ praktičnega znanja pa dobiš pri izdelavi zaključne naloge, ki ima na UNI programu bistveno bistveno večji obseg.

Kot pa so povedali že predhodniki, lahko praktične izkušnje pridobivaš že med študijem, samo profesorje moraš pocukati za rokav.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dumr666
Član
Član



Pridružen-a: Tor 31 Jan 2012 23:30
Prispevkov: 409
Aktiv.: 2.76
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 20, 2015 3:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

diplomo delajo samo še VSŠjevci. UNI ima za pogoj za diplomo samo opravljene vse izpite
_________________
Robots will steal your job. But that's OK.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jure94
Član
Član



Pridružen-a: Sre 05 Maj 2010 17:11
Prispevkov: 433
Aktiv.: 2.56
Kraj: Jesenice / Lj

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 20, 2015 5:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ampak neodvisno od programa (UNI/VSŠ), boš znal samo toliko, kolikor se boš sam naučil. Velika večina tega znanja bo pa od samostojnega dela.
Pa UNI program ni nič daljši Smile. Oba sta 3 leta, potem je pa še magisterij ampak to greš lahko tako iz UNI kot iz VSŠ (ni nobenih omejitev).
Najbolje bo, če si pogledaš predmetnike za naslednja leta, prebereš kaj se boste učili (mogoče odpreš še kakšno skripto, ker jih ima večina na spletu) in se potem odločiš, kar bo najbolj primerno zate.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.93
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 21, 2015 12:50 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem naredil 1. letnik na UNIju po tem sem se prepisal na VSŠ elektronika in je bila ena boljših odločitev. Na koncu študija sem že znal programirati mikrokrmilnke, FPGAje in LabView. Sicer zdaj se samo še z FPGA ukvarjam, ker mi še največkrat pridejo prav.
Zdaj zaključujem 2gi letnik magisterskega, sprejemne sem naredil bp. Edino kjer mi malo manjka proti UNIjevcem je, da sem se moral naučiti Matlab in ponoviti integrale.

Povzetek mojih izkušenj, če te zanima praktični del je VSŠ+MAG najboljša kombinacija. Manj se matraš za več praktičnih izkušenj.
Je še vedno precej zahtevno. Samo je precej manj dudlanja formul in izpeljav na pamet. Čeprav nekateri projekti vzamejo precej več časa , kot če bi se dalo predmet naredit s pisnim izpitom.

_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.93
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 21, 2015 12:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa še to. Za domače projekte so tudi marsikateri profesorji pripravljeni pomagat. Za povrh se je pa v 1. nadstropju letos odprl še makerlab http://www.fe.uni-lj.si/obvestila/sporocila_za_javnost/2014111811165649/
_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Naloge, izpiti, seminarske Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group