www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Vibrabot ali kakšna boljša ideja?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Robotika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
vici
Članica
Članica



Pridružen-a: Pet 06 Nov 2015 16:47
Prispevkov: 9
Aktiv.: 0.09

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 06, 2015 5:38 pm    Naslov sporočila:  Vibrabot ali kakšna boljša ideja? Odgovori s citatom

Pozdravljeni forumaši...potrebujem vašo pomoč.

Sem nova na temle forumu in čisto nepodkovana v elektroniki, računalništvu, robotiki in vsemu kar pritiče zato vas prosim za pomoč in...razumevanje ob morebitnih nesmislih.

Že nekaj časa mi ne da miru ideja, ki se mi je porodila ob opazovanju moje domače mačke. Je precej lena in nezainteresirana za igro, razen ko se pojavi kakšno gibanje (namerno ali ji pač zadogaja v glavi Smile) npr. pod tepihom ali odejo. Očitno gre za čisto nagonsko stvar, kjer si pač domišlja da je spodaj miš ali kakšna žuža in se ji čisto zmeša. Malo sem raziskovala, opazovala in provocirala sosedove mačke in rezultat je bil vedno isti...skrivnostno gibanje pod površino jih čisto zmeša.

Ker na trgu ne obstajajo "migajoči tepihi za mačke" sem doma naredila kvazi prototip, kjer sem nad okroglo izrezano penasto ploščo (armafleks) napela rjuho in vmes dala vibrabot (hexbugov nano potem poskusila še z larvo) in učinek je bil presenetljivo dober.

Ker bi rada izdelala estetsko lep in učinkovit produkt so težave naslednje:
- Teža tkanine in oblika kupljenih vibrabotov otežujeta enakomerno gibanje vibrabota pod tkanino (ali je smiselno izdelat lasten vibrabot z močnejšim vibracijskim motorčkom in bolj ergonomično obliko?)
- Želela bi, da se vibrabot aktivira (in ugasne) samodejno ob dotiku ali na gibanje, ker je drugače potrebno vibrabot vsakič vzet iz tepiha in ga ročno prižgat oz. ugasnit (????)

Joj, kako sem tole "zaštrikala", upam, da je kdo razumel kaj bi rada dosegla in ima kakšno pametno idejo ali nasvet. Mogoče pa sem se zataknila pri teh vibrabotih in obstaja kakšna enostavnejša in elegantnejša rešitev?

vesela bom vsakega odziva...in prosim, če se vam zdi ideja neizvedljiva, prezahtevna ali nesmiselna kar povejte!

Lep pozdrav vsem!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
elson2k
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Okt 2009 18:09
Prispevkov: 1660
Aktiv.: 9.45
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 06, 2015 5:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdravo,

ideja sploh ni slaba, je zanimiva tudi meni oziroma za moje mačke Mr. Green

Sklepam da se vibrabot "zatika" med gibanjem pod tkanino; verjetno bi ga bilo potrebno "obleč" v kako bolj primerno obliko (miška recimo), kar se pa tkanine tiče, uporabit nekaj poliestrskega - gladko in drseče za objekte.

Hm, bom zaćel še sam tuhtat kako in kaj... Moje mačke so predebele in bi rabile malo aktivnosti

LP

_________________
As every cat owner knows, nobody owns a cat.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo AIM - AOL Instant - naslov MSN Messenger - naslov
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.11

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 06, 2015 6:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ha, ha,... odlična ideja! Applause

Ker imajo mačke precej ostre kremplje in zobe, je treba uporabiti tkanino, ki je neoprijemljiva in se posledično ne more poškodovati.
Malo bi si ogledal različne vrste predpražnikov.
Morda tudi kak dovolj gosto pleten kevlar. Vsekakor je treba najti nekaj, kar bo za večkratno uporabo, preden se bo pojavila prva luknjica.

Glede "miške" bi težave z drsnostjo na vrhu odpravila s skodeličnim ležajem.
skodelični ležaji

Potem pa še x/y pogon in mali mikrokontroler z dovolj "igrivim" programom, 12V adapter.

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
vici
Članica
Članica



Pridružen-a: Pet 06 Nov 2015 16:47
Prispevkov: 9
Aktiv.: 0.09

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 06, 2015 6:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Me veseli, da se ti zdi ideja zanimiva! Sem jo že predstavila nekaj ljudem (predvsem mačkoljubcem) in vsi so bili navdušeni...mogoče celo zanimiva kickstarter ideja...no, malo me je zaneslo Smile

Res je, vibrabot se zatika in (notranja) tkanina bi morala gladka po drugi strani pa dobro napeta, da se vibrabot ne obrne med igro. Spet drug problem pa so mačji kremplji, zato razmišljam še o vrhnji tkanini a to žal spet doda težo...zato ideja o močnejšem motorčku, kot jih imajo kupljeni vibraboti.
Videla sem že tutoriale kako izdelati svoj vibrabot in komponente ni težko kupiti, skrbi me le oblika ogrodja, čeprav bi tudi to verjetno lahko naštudirala in naredila par 3d printov...

Kako pa bi se sam lahko aktiviral? V smislu, da mačka stopi na tepih ali v njegovo bližino? Zanima me zato, ker bi želela, da stvar funkcionira tudi ko mene ni doma...je mogoče?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vici
Članica
Članica



Pridružen-a: Pet 06 Nov 2015 16:47
Prispevkov: 9
Aktiv.: 0.09

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 06, 2015 6:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

O, hvala Igor za idejo...ravno sem oddala svoj odgovor, ko je prispel tvoj. grem pogledat pripet link.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vici
Članica
Članica



Pridružen-a: Pet 06 Nov 2015 16:47
Prispevkov: 9
Aktiv.: 0.09

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 06, 2015 6:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Super, da sem se obrnila na tale forum...v moji bližini se namreč nahajajo predvsem humanisti in filozofi zato je precej težko brainstormat na tole temo Smile

No...sej tudi jaz nisem kaj bolj tehnično podkovana zato grem pogooglat kaj pomeni x/y pogon in mali mikrokontroler...Smile Sej bom naštudirala, obljubim Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.11

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 06, 2015 7:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pravokotnik ima x (dolžino) in y (širino) stranico.
Miška pod pravokotno tkanino se bo gibala v x in y smeri.
Lahko ima samostojen pogon ali pa jo vlečejo vrvice, napete iz vogalov okvirja (na vrhu katerega je tkanina). Treba je torej še naštudirati zasnovo x/y mehanizma, ki bo premikal miško.
Morda bi bila samostojna najboljša, ker bi jo lahko dal tudi pod domačo preprogo ali odejo, a bi bilo veselja konec ob prvih luknjah. To bi kupci počeli na lastno odgovornost. Normalno bi se uporabljalo pod namensko tkanino.

Mikrokontroler je programirljiv čip. Noter vpišemo program (ni tak bav-bav), kaj naj počne.
Se malo vozi po x in y, malo počaka, se čisto malo premakne , ... to je stvar domišljije, kaj naj počne. Po domače ... tukaj omejitev ni.
V skladu s programom se potem spreminjajo izhodi čipa, ki naprej krmilijo motorčke (en za x, en za y in en, da malo zavibrira, da pritegne pozornost).

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
vici
Članica
Članica



Pridružen-a: Pet 06 Nov 2015 16:47
Prispevkov: 9
Aktiv.: 0.09

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 06, 2015 10:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aha, razumem...sprogramiraš njegovo gibanje.

Na to sploh nisem pomislila zato, ker če prav razumem je gibanje vibrabotov oz. bristlebotov posledica vrtenja uteži v mikrovibracijskih motorčkih oz. pagerjih...to tresenje pa skupaj z oblikovanim ohišjem in nogicami povzroča navidezno naključno gibanje oz. smer gibanja. Sem pa opazila da se hexabugov nano giblje v eno smer dokler se ne zaleti v prepreko šele potem smer spremeni, medtem ko ima model larva najbrž nek senzor, ker se tik pred prepreko ustavi in smer zamenja...vse skupaj pa izgleda zelo naključno.

Kako misliš, da bi se sprogramirano gibanje obneslo, glede na to, da bi mačka to zadevico konstantno napadala. Se ustavi, ponovi program ali nadaljuje po določeni poti?

Hvala in Lp,

Vida
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vici
Članica
Članica



Pridružen-a: Pet 06 Nov 2015 16:47
Prispevkov: 9
Aktiv.: 0.09

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 06, 2015 10:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Joj, še kar mi ne zmanjka vprašanj... Think

Če je recimo tepih okrogle oblike (ker nočem, da se, recimo ji miška, zatakne v vogale) in je premera npr. 100cm, kako se obnaša x/y pogon, glede na to, da je lahko določena razdalja glede na izhodišče predolga...torej da se zaleti v rob, še preden je konec razdalje x oz y. Se ustavi? Rine naprej? Ali se da tudi to sprogramirat? Kaj pa da se sama ugasne po določenem času, najbrž se da tudi to, kajne?

Zdaj pa res neham z vprašanji...za danes Silenced

Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.11

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 07, 2015 12:08 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Radovednost je lepa čednost.

S tipalom za zaznavanje trka v rob ne bi kompliciral (za pokrivanje 360° je kar zahtevna mehanika).
Boljše bi bilo zaznavati tok motorja, da se v primeru preobremenitve ustavi, malo počaka in spremeni smer. Preobremenitev namreč lahko nastopi tudi, če mačka čepi na miški, da se ne more premakniti.

Program je stvar domišljije in idej - tu praktično ni ovir.
Mikrokrmilnik gre lahko v spanje (sleep mode - takorekoč nična poraba energije - mikroamperi), se parkrat na dan zbudi in naredi malo cirkusa in kravala. Par minut. Nato gre spat naprej. Lahko tudi v stilu aktualnih popotresnih sunkov, da si po glavnem kravalu čedalje krajši in šibkejši "sunki" sledijo v vse daljšem časovnem razmaku. Toliko, da mačka ne more vedeti, kdaj lahko v miru zaspi.


Torej okrogel tloris. Zgoraj na sredi skodeličast ležaj.
Namesto x/y obstaja boljši način pogona. Spodaj bi bila dva ozka pogonska koleščka postavljena čim bolj narazen. V tretjem in četrtem vogalu bi bili teflonski ploščici (guglaj dastaflon medvode). Nekako v stilu robotka za nogomet. Dva modelarska motorčka z reduktorjem.
Vsak motorček ima možnost vrtenja od -max do 0 in naprej do +max hitrosti. Za zavijanje se samo en upočasni, pospeši, ustavi ali spremeni smer, če se potorčka vrtita v nasprotno smer, pa se miška zavrti povsem na mestu. Pri okrogli obliki je čisto vseeno, kje je spredaj ali zadaj. Ozko kolo ne nudi odpora, če miruje in ga vrtenje drugega kolesa zasuka po navpični osi.
Polnilne baterije, polnjenje preko USB. Dva H-bridge gonilnika za pogon motorčkov. Mali motorček (iz modelarske trgovine) z ekscentrično utežjo za vibriranje - vpet tako, da se poleg vibracij tudi hrup prenese na ohišje. Morda kak mali piezo zvočnik za "cviljenje miši". En mikrokrmilnik, napajalni sistem, ...

Luštkan projekt.

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
vici
Članica
Članica



Pridružen-a: Pet 06 Nov 2015 16:47
Prispevkov: 9
Aktiv.: 0.09

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 07, 2015 1:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aaaaa, zdej sem pa čist not padla!

Hvala Igor za nazorno predstavljeno idejo! Mislim, da bi super funkcioniralo in seveda sleep mode za varčevanje baterije in zanimiv, nepredvidljiv program gibanja, tresenja in mogoče celo cviljenja Smile Super!

Seveda sem morala najprej razvozlati robotsko latovščino, ampak se mi vedno bolj dozdeva, da razumem kako vse to poteka, v teoriji seveda...

Si precej dobro predstavljam kako bi naj ta miška bila sestavljena oz. izgledala, ampak kako vse skupaj tako lično asamblirat v majhen paketek okrogle oz. ovalne oblike?
Spodnja plošča, odprtine za mala kolesa, mogoče na tretji osi kroglični ležaj, med kolesi h-bridge pogon (velikost?) in motorčka (velikost?), nekam je treba dat še mikrokrmilnik oz. čip (velikost?) in še vibracijski motorček ter piezo piskač (R:40mm), in da ne pozabim baterije (okej lahko okrogle, ena na drugo) na vrhu pa še en kroglični ležaj oz ohišje sferične oblike. Misliš, da bi šlo? Bi bilo treba najbržprecej dobro naštudirat...

Malo sem brskala po spletu in me je očarala oblika in velikost tegale malega robotka http://www.ozobot.com/ sicer malo drugačen namen, ampak vseeno programljiv...Vem, da kaj takšnega ni mogoče sestavit v domači delavnici...tako za navdih

Hvala!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vici
Članica
Članica



Pridružen-a: Pet 06 Nov 2015 16:47
Prispevkov: 9
Aktiv.: 0.09

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 07, 2015 1:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Okej, stran je malo zatrokirala...1xno navdušenje Laughing


Urejeno Whistle
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 07, 2015 1:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

vici je napisal/a:
...Vem, da kaj takšnega ni mogoče sestavit v domači delavnici...tako za navdih...
Še kaj več se da doma narediti.
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
vici
Članica
Članica



Pridružen-a: Pet 06 Nov 2015 16:47
Prispevkov: 9
Aktiv.: 0.09

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 07, 2015 2:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Oooo, verjamem!
Verjetno se tudi večina izumov rodi prav tam.
Moja domača delavnica je predvsem kuhinja, zato sem na tem področju bosa. Smile Me pa veseli vsako novo pridobljeno znanje in čeprav mogoče ne bom sama uspela izdelati kaj podobnega, je super da vsaj približno skušam razumeti kako stvar deluje.

Lp,
Vida
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Robotika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group