www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Napajanje alarma
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
gregaa
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Jun 2009 16:46
Prispevkov: 107
Aktiv.: 0.59
Kraj: Slov.Bistrica

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 06, 2015 1:32 pm    Naslov sporočila:  Napajanje alarma Odgovori s citatom

Pozdravljeni,
pred kratkim sem si izedal alarmni sistem z arduino mego. Trenutno sistem napajam z adapterjem 12V 2A. Ker bi rad, da je sistem zanesljiv tudi ob izpadu elektrike, razmišljam v tej smeri da bi dodal svinčeni akumulator 12V 4-10Ah. Polnilec bi pa izdelal z LM317 1,5A. Zanima me ali naj uporabim konstantno ali avtomatsko polnjenje akumulatorja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mato1111
Član
Član



Pridružen-a: Pet 28 Dec 2012 14:42
Prispevkov: 610
Aktiv.: 4.45
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 06, 2015 1:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi sam izdelujem svoj alarmni sistem. Za napajanje svinčenega akumulatorja sem uporabil 2x LM317 nastavljena na konstantno napetost 13,7V.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vpeter
Član
Član



Pridružen-a: Pon 11 Jun 2012 16:05
Prispevkov: 337
Aktiv.: 2.35
Kraj: Maribor okolica

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 06, 2015 2:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mato1111, in kako napajaš elektroniko? Direkt iz akumulatorja? Ali imaš vmes še kakšno vezje za preklop?
Sam namreč iščem eno rešitev za napajanje multifunkcionalnega routerja (12V/2-3A) za kratek čas. Toliko, da se varno ugasne.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gregaa
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Jun 2009 16:46
Prispevkov: 107
Aktiv.: 0.59
Kraj: Slov.Bistrica

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 07, 2015 8:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mato1111, si mogoče uporabil Tracking Preregulator, primer ki je v datasheetu od lm317.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1869
Aktiv.: 8.42
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 07, 2015 10:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

MeanWell ima v ponudbi tudi "12V UPS" napajalnike. Wink

Za mojo ropotijo skrbi: http://www.ip-sa.com.pl/mean-well-switching-power-supply-p-1490.html

_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vpeter
Član
Član



Pridružen-a: Pon 11 Jun 2012 16:05
Prispevkov: 337
Aktiv.: 2.35
Kraj: Maribor okolica

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 08, 2015 10:27 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

robert, kakšna pa je izhodna napetost tega napajalnika? Vidim 13.8V, kar je verjetno za polnjenje akumulatorja, in možnost nastavitve 12~14.5V. Bo za napajanje naprave vedno 12V (jaz bom napajal tudi trdi disk)? Nekako ne najdem kakšnega datasheeta zanj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ule
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 20:32
Prispevkov: 1561
Aktiv.: 7.03
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 08, 2015 11:03 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Uporabiš 2xLM317. Enega uporabiš za omejitev toka, drugega pa za omejitev napetosti.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
mato1111
Član
Član



Pridružen-a: Pet 28 Dec 2012 14:42
Prispevkov: 610
Aktiv.: 4.45
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 09, 2015 6:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz imam narejeno podobno kot na tej shemi vendar sem uporabil samo dva LM317T vezana vzporedno.
Namesto potenciometra imam upor 2200 ohm/1%. Razmerje med uporom 220ohm in 2200ohm ti da ven napetost 13,8V, to je vzdrževalna napetost svinčenega 12V akumulatorja, saj pri alarmnih napravah oz. sistemih ni cikličnega polnenja/praznenja ampak samo občasno zmanjka elektrike in takrat prazniš akumulator. Pomembno je tudi da svinčenega akumulatorja preveč ne izprazniš saj ga lahko trajno poškoduješ, jaz ga ne izpraznim pod 11V. Trafo imam 18V 3A. Za 22uF kondenzatorjem imam vezano varovalko in nato na akumulator, med kondenzatorjem in varovalko pa odcep za napajanje elektronike oz. porabnikov.



lm317 parallel.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  45.26 KB
 Pogledana:  3 krat

lm317 parallel.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 09, 2015 7:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mato1111 je napisal/a:
Pomembno je tudi da svinčenega akumulatorja preveč ne izprazniš saj ga lahko trajno poškoduješ,


Zato je pa priporočeno, da alarmna centrala dela nadzor nad napetostjo accuja. Prvo zato, da ve, kdaj je zanič in to javi (čeprav v tem primeru ne smeš accuja priklopit paralelno napajalniku, ampak preko diode in upora, sicer accu "ne bo nikoli zanič") ter zato, da sama sebe izklopi, ko napetost accuja pade pod kritično mejo - recimo preko mosfeta v negativni veji.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mato1111
Član
Član



Pridružen-a: Pet 28 Dec 2012 14:42
Prispevkov: 610
Aktiv.: 4.45
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 09, 2015 8:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz imam to rešeno z ADC, ki mi meri napetost akumulatorja in ko pade na 11V mi rele odklopi akumulator. Preverjanje ali je akumulator zanič pa sem si zamislil tako da mi napajalna napetost na vsake toliko iz 13,8V pade pod 11V tam okoli 10,8V, takoj pomerim njegovo napetost počakam nekaj časa da se akumulator prazne in spet pomerim njegovo napetost in če je napetost v tem času prehitro padla naj bi bilo nekaj narobe z akumulatorjem. Med tem breme ves čas ostane priklopljeno saj naprave pri 10,8V še zmeraj delujejo če bi se akumulator toliko izpraznil.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 09, 2015 8:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To je sicer v redu, lahko pa se edino zakomplicira, če je accu čisto zanič - v tem primeru v momentu odklopa (začetek testiranja) zadeva hipno izgubi napajanje. Zato je to bolje meriti med delovanjem na elektriko.
Če se prav spomnim, imajo nekatere centrale to rešeno tako, da se accu polni iz 13.8V preko upora, kontra čez upor pa je dioda, da v primeru napajanja iz accuja ni padca na uporu. Če umre celica v accuju, je padec na uporu večji, napetost accuja pa manjša in takrat centrala javi slab accu. Brez upora bi namreč v tem primeru accuj potegnil velik tok - posledično bi lahko napajalnik izklopil zaradi tokovne zaščite ali pa bi se accu pregrel (se je že zgodilo, da je zanič accu stopil ohišje centrale...)
V tvojem primeru bi jaz v celem ciklu testiranja ves čas meril napetost, ne samo na začetku in čez nekaj časa. Je bolj varno.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mato1111
Član
Član



Pridružen-a: Pet 28 Dec 2012 14:42
Prispevkov: 610
Aktiv.: 4.45
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 09, 2015 9:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja testiranje se izvaja samo kadar je prisotna omrežna napetost saj tudi če je aku čisto zanič napetost na porabnikih ne bo padla pod 10,8V ker med ciklom testiranja napajalno napetost iz 13,8V spustim na 10,8V. Ko pa zmanjka elektrike pa tako konstantno preverjam napetost akumulatorja da ne pade pod 11V. Če bi aku potegnil prevelik tok bi pa tako odletela varovalka. Saj merim napetost v celem ciklu testiranja samo razliko med prvo in zadnjo meritvijo v ciklu obdelujem.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 09, 2015 10:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ok, v tem primeru moraš samo pazit, da je v času testiranja na senzorjih vseeno dovolj velika napetost - da ni preveč padca na žicah (če so predolge). Sem že imel problem, da so bili senzorji na meji napajanja in so naključni prožili alarm.
Si pa ubral zanimiv sistem testiranja...tole z nižanjem napetosti...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
gregaa
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Jun 2009 16:46
Prispevkov: 107
Aktiv.: 0.59
Kraj: Slov.Bistrica

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 10, 2015 4:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

hvala za obširne odgovore. mato1111 in protoncek sta že povedala nekaj o nadzoru napetosti na akumulatorju. zanima me kako bi lahko najenostavnejše rešil ta problem. Na googlu sem našel tole:

http://powersupply33.com/battery-discharge-monitor.html
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mato1111
Član
Član



Pridružen-a: Pet 28 Dec 2012 14:42
Prispevkov: 610
Aktiv.: 4.45
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 08, 2017 9:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Moje "na glas" razmišljanje:
Načrtujem neko elektroniko rad pa bi imel tudi rezervno napajanje z 12V akumulatorjem ranga nekje do max 7,2Ah, vendar sem zaradi dimenzij ohišja in dimenzij tiskanega vezja omejen z prostorom zato imam za napajanje vezja in polnenje akumulatorja v mislih "omrežni napajalnik oziroma adapter" 12V 2A ali 15V 2A.
Kot sem že pred časom izvedel naj bi se taki akumulatorji za rezervno napajanje napajali z stalno vzdrževalno napetostjo okoli 13,8V zato se mi mi napajalnik 12V 2A ne zdi primeren ker ima premajhno napetost sem si izbral 15V 2A ki pa ima preveliko napetost zato bi uporabil dve diodi (naprimer 1N5401 ki je 3A) da bi napetost padla na okoli 13,6V kar se mi zdi zadovoljivo.
Predvidevam da je 2A dovolj tudi za polnenje akumulatorja glede na to da naj bi bila poraba samih elementov na vezju max 900mA tako mi v teoriji za polnenje akumulatorja ostane približno 1A.

No zdaj pa me zanima ali je vredu če akumulator priklopim samo preko 1A varovalke ali dam zaporedno upor za omejitev polnilnega toka naprimer 47R 5W?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group