www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Verzije preprostih radijskih sprejemnikov

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
s57j
Član
Član



Pridružen-a: Pet 01 Jan 2016 23:01
Prispevkov: 14
Aktiv.: 0.14
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 04, 2016 11:39 pm    Naslov sporočila:  Verzije preprostih radijskih sprejemnikov Odgovori s citatom

Tole se navezuje na to temo.

Branez je napisal/a:
Nadaljujem z elektronko..........................


Jaz sem lani naredil dve tri verzije s po dvema 6AK5, ki jih imam kar nekaj na zalogi, podnožij zanje pa precej manj. Anodna napetost 12 V. Enak radio sem naredil tudi z ruskima 12Ž1L, ki jih tudi imam kakih 50 kosov, vendar nobenega podnožja, ki je LOCTAL. Tako sem tudi podnožji naredil sam. 12Ž1L še lepše deluje z 12 V anodne napetosti. Moji sprejemniki pa so kratkovalovni, od 3 do 7 MHz.

Sem pa te sprejemnike delal v odmorih pri izdelavi replik radijskih sprejemno oddajnih postaj, ki so jih konstrtuirali in izdelovali v Slovenskih PArtizanskih Radijskih Delavnicah - SPARD v letih 1943-44.

http://www.s57j.com/janez/index.php?option=com_content&view=category&id=12&Itemid=32&lang=sl

_________________
LP Janez, S57J
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 05, 2016 1:06 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Odlično Janez, tudi jaz delam sprejemnik s 6Ž1P-EV. Je že pripravljeno, vendar še ne objavljeno. Prvo moram še nekaj stvari urediti in napisati nekaj o samem sprejemniku. NF del je z LM386, kajti visokoomske slušalke je danes težko nabaviti, medtem pa se zvočnikov najde kolikor hočeš. Tiskanina je tudi pripravljena, tako da skoraj ni ovir več.

Izgleda nekako tako. To je samo slika iz računalnika, originalne slike v naravi še ne bom objavil. Vsi deli so natisnjeni s 3D tiskalnikom.






_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
s57j
Član
Član



Pridružen-a: Pet 01 Jan 2016 23:01
Prispevkov: 14
Aktiv.: 0.14
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 05, 2016 10:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz pa svojega nisem nobenega slikal, enega sem že delno razstavil. Bom probal sestaviti nazaj in poslikati. Visokoomskih ruskih (1600 ohm) slušalk se še kar dobi. Jaz sem namesto modernih čipov v avdio stopnji uporabil transformatorček, ki sem ga kupil za dva evra v HTE in ima na eni strani 2300 omov, na drugi pa 38, kar naj bi bilo dovolj podobno navadnim računalniškim slušalkam. Na boljšjaku pa sem potem po en evro kupil ša nekaj trafotov dimenzij 41x35x28 mm, napetosti 230 na 12 in 14 v ločena sekundarja. Primar ima 2 kilo, 12 V ima 18,5 oma, 14 V pa 29 omov. Seveda je možno najti tudi kak trafo iz vsaj 1 kilo na 4 ali 8 omov za zvočnike, le ojačanje elektronke je za zvočnik bolj bogo.
_________________
LP Janez, S57J
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 05, 2016 5:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ravno zaradi tega...
s57j je napisal/a:
... Seveda je možno najti tudi kak trafo iz vsaj 1 kilo na 4 ali 8 omov za zvočnike, le ojačanje elektronke je za zvočnik bolj bogo.
...sem se jaz odločil za integrirani NF ojačevalnik. Takšen (samo z eno elektronko) ne troši toliko energije kot z dvema ali celo tremi elektronkami. Vse skupaj je na baterijskem napajanju tako, da ni potrebno iskati kakršnih koli transformatorjev po bolšjakih (pa še nevarnih visokih napetosti ni!).

Oba sprejemnika nista mišljena kot neka replika sprejemnika iz medvojnih let, ampak kot primer kako se da z enostavnimi sredstvi narediti sprejemnik za srednje in kratke valove, ki dela brez antene. Saj v današnjih časih ljudje niti ne pomislijo na to, da bi preklopili kam drugam kakor na FM.



Tako pa izgleda še nedokončan sprejemnik.

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
s57j
Član
Član



Pridružen-a: Pet 01 Jan 2016 23:01
Prispevkov: 14
Aktiv.: 0.14
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 06, 2016 12:58 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Branez je napisal/a:
Ravno zaradi tega...
s57j je napisal/a:
... Seveda je možno najti tudi kak trafo iz vsaj 1 kilo na 4 ali 8 omov za zvočnike, le ojačanje elektronke je za zvočnik bolj bogo.
...sem se jaz odločil za integrirani NF ojačevalnik. Takšen (samo z eno elektronko) ne troši toliko energije kot z dvema ali celo tremi elektronkami. Vse skupaj je na baterijskem napajanju tako, da ni potrebno iskati kakršnih koli transformatorjev po bolšjakih (pa še nevarnih visokih napetosti ni!).

Oba sprejemnika nista mišljena kot neka replika sprejemnika iz medvojnih let, ampak kot primer kako se da z enostavnimi sredstvi narediti sprejemnik za srednje in kratke valove, ki dela brez antene. Saj v današnjih časih ljudje niti ne pomislijo na to, da bi preklopili kam drugam kakor na FM.


Jaz bi moral v trgovino po integrirani ojačevalec, saj ga nimam doma, na boljšjaku pa ga tudi zagotovo ne bi dobil. Torej, če moram nekaj iti nekam nabavit, je vseeno kaj bom nabavil. Zapisal sem tudi, da elektronke v omenjenem sprejemniku delujejo na anodno napetost 12 V. Torej ni prav nobenih nevarnih visokih napetosti. Very Happy

Še slike



Avdion 1.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  113.12 KB
 Pogledana:  10 krat

Avdion 1.jpg



Avdion 2.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  156.93 KB
 Pogledana:  13 krat

Avdion 2.jpg



ef95.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  22.35 KB
 Pogledana:  21 krat

ef95.JPG



_________________
LP Janez, S57J
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 06, 2016 12:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Takšnih sprejemnikov in eksperimentiranje z elektronkami je na tej povezavi zelo dosti. Mogoče bi bilo dobro narediti kaj podobnega kot je ta kit.
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group