www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Senzor za merjenje oddaljenosti od zeleznega valja
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Merilna tehnika in senzorji
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
thetilko
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jul 2009 16:03
Prispevkov: 175
Aktiv.: 0.98
Kraj: Celovec

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 26, 2016 7:43 pm    Naslov sporočila:  Senzor za merjenje oddaljenosti od zeleznega valja Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Delam domaci projekt za strica in potrebujem senzor za merjenje polozaja jeklenega valja. Logiko programiram v Arduinu. Glavno problem je, da mora biti poceni, jaz pa poznam samo drage senzorje.

Meriti mora razliko v razdalji na ca 0.2mm natancno. Ugotoviti mora samo trend ali se valj oddaljuje ali priblizuje. Ni mu potrebno vedeti koliksen premik je bil narejen.

Jaz sem razmisljal da bi uporabil indukcijski senzor ampak nobenden meni znan ne vraca analogne vrednosti ampak samo preklopi na doloceni tocki.

Ali imate kaksen predlog?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
l3banj12
Član
Član



Pridružen-a: Čet 30 Okt 2014 23:25
Prispevkov: 167
Aktiv.: 1.46
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 26, 2016 7:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mogoče kakšen ultrazvočni senzor?

Sicer kitajski nima ravno takšne natančnosti kot jo ti hočeš, čeprav piše: .High precision: Up to 0.3cm, pa še to je potrebno jemati rahlo z rezervo.

Npr:
http://www.ebay.com/itm/2PCS-Ultrasonic-HC-SR04-Distance-Transducer-Sensor-For-Arduino-Robot-/281683048595?hash=item41959e3893:g:8v8AAOSwgkRVSKAs

Dobiš jih tudi za manj kot euro.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.11

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 26, 2016 8:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vzemi optično računalniško miško in preveri, če pravilno zaznava površino (plašč) valja.

Če se bo kurzor lepo vozil po zaslonu, kupi eno poceni miško (od 3,5eur) in se zakoplji v komunikacijski protokol. Upoštevaš samo eno smer, drugo ignoriraš. Obstajajo tudi knjižnice.

"USB mouse arduino" in podobno najde marsikaj.

Dodano:
Na miški ponavadi piše nekaj med 800 in 1600 DPI. To pomeni, da premik miške za 1 inčo povzroči premik kurzorja na zaslonu za n dots. Če imaš 1600 dots širok zaslon, in 1600 dpi miško, prideš s kurzorjem na drugo stran, če miško premakneš za 25,4 mm. Najmanjši zaznan premik je torej 25,4/1600 = 0,0159 mm.
Miške imajo tipko za preklop 1000/1600. To boš verjetno moral rešiti, da bo stalno na 1600.
Kupi tako miško na kabel, da ne boš še baterije menjaval in se mučil s samodejnim izklapljanjem (varčevanje z baterijami), pa še napajanje imaš rešeno.

Dodano2: Eh, 0,2 mm, ne pa 0,02 mm ... sem narobe gledal ... Ob vklopu je miška samodejno na manjši številki dpi in za 0,2 mm niti ni treba preklapljati na višjo ločljivost.

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor


Nazadnje urejal/a igo Ned Jun 26, 2016 8:18 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
thetilko
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jul 2009 16:03
Prispevkov: 175
Aktiv.: 0.98
Kraj: Celovec

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 26, 2016 8:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Te ultrazvocne poznam. Sem ze prebrskal aliexpress. Sem ze narocil enega, vendar dvomim da bo zadeva delovala. Je pa res da je valj gladek in da je potencial za dober odboj.

To z misko mi ni cisto jasno. Smile Jaz potrebujem oddaljenost valja in ne dolzino rotacije. Je pa svetlec jeklen valj, tako, da optika verjetno odpade.

Ali kdo pozna kaksen indukcisjki senzor, ki ne preklaplja ampak vraca analogno vrednost?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.40
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 26, 2016 8:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V industriji optika in UZ hitro nagajata, če ne vložiš v zaščito več kot so v bistvu vredni senzorji ...

https://www.conrad.de/de/induktiver-naeherungsschalter-m12-quasi-buendig-analog-spannung-contrinex-dw-as-509-m12-390-155891.html

Tehnična dokumentacija: http://www.produktinfo.conrad.com/datenblaetter/150000-174999/155891-da-01-ml-ANALOGER_SENSOR_M12_SN_0_6MM_de_en_fr.pdf


Nazadnje urejal/a Iztok Ned Jun 26, 2016 8:34 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.11

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 26, 2016 8:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nisem mislil na zaznavanje smeri, vzporedne s tangento pri vrtenju, ampak zaznavanje smeri, ki je vzporedna z osjo valja.

Če imaš optično miško, vsekakor preveri.

Ali se valja ne smeš dotikati?

Drugače pa poglej, kako deluje detektor kovin. Dve tuljavi na istem tuljavniku tvorita transformator. Medsebojni magnerni sklop med vzbujevalno in sekundarno tuljavo je odvisen od položaja valja. Če je valj bližje, bo temenska vrednost inducirane napetosti višja. Sicer ni linearna povezava položaj/napetost, se pa da določiti trend (približevanje/oddaljevanje).

Definiral si ločljivost (praktično mora biti vsaj 0,2/4 mm =0,05 mm, da lahko filtriraš šum meritev), nisi pa še definiral celotnega hoda in maksimalne hitrosti valja.

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 26, 2016 8:44 pm    Naslov sporočila:  Re: Senzor za merjenje oddaljenosti od zeleznega valja Odgovori s citatom

thetilko je napisal/a:

....

Meriti mora razliko v razdalji na ca 0.2mm natancno. Ugotoviti mora samo trend ali se valj oddaljuje ali priblizuje. Ni mu potrebno vedeti koliksen premik je bil narejen.

Jaz sem razmisljal da bi uporabil indukcijski senzor ampak nobenden meni znan ne vraca analogne vrednosti ampak samo preklopi na doloceni tocki.

Ali imate kaksen predlog?


Mogoče malo opišeš aplikacijo. Z napisanega sklepam, da želiš preklapljat gibanje valja? Če, potem ti je navaden induktiven senzor z digitalnim izhodom čisto ok. Vsi ti seznorji imajo neko histerezo med vklopom in izklopom. Programsko lahko loviš dvigajočo oz padajočo fronto. Torej pri dvigajoči fronti je razdalja najmanjša pri padajoči pa največja.

Če se senzor lahko dotika, potem lahko uporabiš namenski potenciometer.
Kaj takega ***klik***




PS
Iztok, tisto je navadna induktivna sonda

Edit
V tem ko sem pisal si popravil povezavo. Tale pa ima analogni izhod a cena je še kar ...

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.40
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 26, 2016 10:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@Silvo, že kar nekaj let nazaj sem se ukvarjal s težavo zategovalne ročke odvijalca papirja, ki je preko potenciometra krmilila frekvenčnik, da je težak kolut lepo dohajal delovanje stroja.
Namensko izdelani angleški odvijalci so imeli na vsake 3 mesece že kar serijsko napako - izrabilo je drsnik v potenciometru in je začelo trgat papir. Seveda je pomagala zamenjava potenciometra, ki je stal toliko kot tisti na tvojem linku + enouren zastoj visoko-produktivnega stroja. Sedaj pa računica 6. odvijalcev z zastoji + stroški potenciometrov 6x po štirje potenciometri na leto ... dosti dražje kot analogni elektronski senzor.

Na os nihajne ročke sem dal ekscentričen kolešček, ki je ob 90 stopinjskem zasuku približal obod analognemu induktivcu od 6mm pa do nule kar mi je dalo zveznih 10-0V.
Zadeva je potem delovala še leta brez kakršnihkoli težav ... Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
thetilko
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jul 2009 16:03
Prispevkov: 175
Aktiv.: 0.98
Kraj: Celovec

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 27, 2016 8:10 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da opisem tocno aplikacijo.

Valjs stiska skupaj materiale. Celoten hod valja navzgor je priblizno 2mm ko navozi obdelovanec. Dokler se dviguje pomeni, da ima kaj za poceti ko enkrat pade nazaj pomeni, da je presel celoten obdelovanec in mora spremeniti smer.

Torej dokler se valj dviguje ali drzi konstantno vrednost mora stroj peljati naprej, ko pa enkrat opazi, da je valj padel nazaj (presel obdelovanec) vklopi smer nazaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GUMY
trgovec



Pridružen-a: Sre 22 Sep 2010 11:03
Prispevkov: 464
Aktiv.: 2.82
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 27, 2016 8:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vsi proizvajalci induktivnih senzorjev imajo v programu tudi variante z analognim izhodom. Ponavadi se za analogne uporablja izraz "namur izhod".
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.38
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 27, 2016 8:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kakšen pa je material obdelovanca? A ne bi bilo bolj enostavno z dvema senzorjema, enim pred valji in enim za njimi, zaznavati prisotnost obdelovanca v neposredni bližini valjev?
Lahko pripneš kakšno sliko te mašine?

_________________
Še dobro, da bitje srca in dihanje nadzoruje vegetativno živčevje. V nasprotnem primeru nekateri ne bi preživeli niti 24 ur.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4045
Aktiv.: 18.22
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 27, 2016 8:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

teke reči se rešuje s kapacitivnimi senzorji in to zelooo natančno ( tarčo potrebuješ ozemljeno kar pa verjetno ni problem )

meriš pa impedanco (Xc) ki je linearna z oddaljenostjo medtem ko kapacitivnost ni

linearno odvisna s oddaljenostjo , ko si omenil arudino

https://square-the-circle.com/2013/12/08/arduino-capacitative-proximity-sensor/

oziroma
https://www.google.si/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=capacitive%20proximity%20sensor%20arduino

v tej knjigi pa mislim da so tudi primeri

https://books.google.si/books?id=Tjd2laRnO4wC&pg=PA69&lpg=PA69&dq=diy+capacitive+proximity+sensor+with+analogue+output&source=[slovenščina je zame španska vas]&ots=Nw_0mhqIU6&sig=A--Bllr9Nwy0lCoUxwG9r_v9tBQ&hl=sl&sa=X&ved=0ahUKEwjoyvnJ0cfNAhXRzRoKHUXMCSMQ6AEISjAG#v=onepage&q=diy%20capacitive%20proximity%20sensor%20with%20analogue%20output&f=false

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.40
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 27, 2016 9:51 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole se bo pa moral nekdo odločit točno kaj hoče. Najprej se omenja merjenje na 0,2mm točno, potem se to podeseteri na 2mm, nato se ugotovi potreba po nadzoru obdelovanca DA/NE za kar zadostuje digitalna enka/nula in ni potrebe po analognih senzorjih ... Dancing

Pa smo spet pri steklenih kroglah ... Laughing
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 27, 2016 10:14 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iztok je napisal/a:
@Silvo, že kar nekaj let nazaj sem se ukvarjal s težavo zategovalne ročke odvijalca papirja...


V podjetju sem imel podobno aplikacijo. Šlo je za odvijalec CPL folije. Kolut je lahko bil premera tam do pol metra. Napetost traku je uravnavala analogno krmilnjena zavora katero pa je upravljal ultrazvočni senzor. Dejansko je šlo za preprosti P regulator. Koliko naj bo folija napeta je nastavil operater. Povratne informacije ni bilo. Zadeva je brez vsakih problemov delala vsaj desetletje - deluje še danes. Šlo je za stroj dispohl - nekaj takega ***klik***

Kaj uporabit v konkretnem primeru je težko napisat. Moral bi videti kako stvar izgleda. Glede na to, da je potreben praktično digitalni izhod, bi po moje bila možna izvedba z navadnim končnim stikalom in ustrezno narejenimi vodili za nastavljat.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
thetilko
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jul 2009 16:03
Prispevkov: 175
Aktiv.: 0.98
Kraj: Celovec

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 27, 2016 11:37 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

[i]Tole se bo pa moral nekdo odločit točno kaj hoče. Najprej se omenja merjenje na 0,2mm točno, potem se to podeseteri na 2mm[/i]

2mm je celoten hod. Tocnost mora biti tam okoli 0.2mm.

Materiali so razlicni. Od plastike do zeleza in pokrit s filcem. Fotografij trenutno nimam, ker stroj ni pri meni, jih pa bom dodal ko bo koncano. Smile Stroj je deloma ze modernizirana razlicica taksnega:

http://www.njuskalo.hr/image-w920x690/strojevi-tisak/graficki-stroj-slika-42197784.jpg

Frekvencnik rocno stikalo, elektro motor... je ze vse integrirano. Samo logika se manjka.

@lucca brassi

Ali lahko najdes morda kaksen primer tega senzorja. Nekaj takega Sem imel v mislih jaz, vendar najdem na aliexpresu samo senzorje ki preklopijo. Kakor receno moram vedeti samo kdaj se valj dviguje in kdaj spusca.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Merilna tehnika in senzorji Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group