www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kaj trenutno počnem Julij 2016
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 08, 2016 3:11 pm    Naslov sporočila:  Kaj trenutno počnem Julij 2016 Odgovori s citatom

Danes sem malo bolj podrobno pogledal račun za elektriko. (dobavitelj ECE) Račun imajo lepo razčlenjen, zato sem "peš" zračunal kak bi bil finančni prihranek, če bi recimo mesečno porabo zmanjšal za 50kwh (kar je skoraj nemogoče doseči)
Računanje peš je malo nerodno, zato sem spisal programček. (v prilogi) Prevzeti podatki so za enotarifno merjenje in 10kW obračunske moči.
Ja, sam plačujem energijo pavšalno z mesečno porabo 353KWh kar znese 65.2€
Če bi porabo zmanjšal na 300kWh, bi bil račun manjši za 7€. Nič kaj dosti Sad Sama električna energija je poceni in znaša dobro tretjino cene. Preostali dve tretjini pa so dajatve Sad Račun brez porabe bi bil dobrih 19€ Brick wall




energija.zip
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  energija.zip
 Velikost datoteke:  317.06 KB
 Downloadano:  10 krat


_________________
lp
Silvo


Nazadnje urejal/a Silvo Pet Jul 08, 2016 7:58 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matjay
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Dec 2004 22:07
Prispevkov: 513
Aktiv.: 2.31
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 08, 2016 3:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tem električarjem je pa hudo.

LP
Matjaz
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Spajky
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jun 2010 0:05
Prispevkov: 1095
Aktiv.: 6.54
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 08, 2016 5:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Cena energije je zelo mala-dobavitelj ! Nanese priključna moč-ElektroCE-distributer, ter vsi davki in prispevki ter DDV-ji državi. Tvoj trenutni dobavitelj je verjetno eCe.doo Wink , ki je v 100% lasti ElektroCE ... zamenjaj dobavitelja!

npr.: http://www.pocenielektrika.si/za-dom/poceni-elektrika/izračunajte-svoj-prihranek/# in http://www.agen-rs.si/go/elektricna-energija ...

Nikakor NE niti poskušat zmanjšat "moči varovalke" ... boš prej doživel živčni zlom, kot ti bo ratalo ... sem probal to jest ... Dočim za jo povečat, ni čudno noben problem d'oh! ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3220
Aktiv.: 33.18

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 09, 2016 12:45 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj počnem? Gledam "maljon" linkov na TI-jeve ref. načrte:
https://www.datasheetpro.com/reference-designs

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 09, 2016 11:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

(Sporočilo se nanaša na moje prvo sporočilo)
Danes sem naredil zanimiv test. Naredil sem "standby" porabo hiše. Torej vse električne naprave, ki obratujejo občasno so stale (pralni stroj, štedilnik, TC, hladilnik, TV...) Vključena je ostala vsa mrežna računalniška oprema, en nettop, televizorji so ostali v standbay-ju vključeni so ostali razni dongli za polnilne naprave, ki so stalno vključeni - sesalec, zobna ščetka... pa razni napajalniki za električne ključavnice, kamere itd... Meritev sem izvedel tako, da sem štopal vrtenje števca (star mehanski števec 120zasukov =1KWh)
Pravzaprav sem bil nad "standby" porabo presenečen. Nisem pričakoval, da je tolikšna. Znaša namreč 155Wh oz. 3.7KWh na dan oz. 115Kwh na mesec. Na računu to doprinese 15€ Shocked

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Spajky
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jun 2010 0:05
Prispevkov: 1095
Aktiv.: 6.54
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 09, 2016 6:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Si siguren? Moj dvotarifni enofazni predpotopni Iskra v bloku je 600v/kWh! Pozabil si mogoče izklopit bojler ali ti je takrat glih vklopilo kompresor od klime, ko si štopal? ... ali pa imaš trifaznega in zna bit defekten ... mogoče toliko v resnici!
Še enkrat ponovi vajo za vsak slučaj; mogoče pa imaš res toliko potrošnje Rolling Eyes ... Luxus stane Dancing ... jest sem bolj skromen z napravami Angel
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
solomojster
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Maj 2010 12:26
Prispevkov: 845
Aktiv.: 5.01
Kraj: NOVA GORICA

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 10, 2016 6:06 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Res imaš nekoliko velik račun. Sam sem na polovički.
Boj kot to je mogoče zanimiv pripy-jev sistem.
http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?p=340504&highlight=pirpy#340504

Pripy ,a tole deluje v praksi ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.38
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 10, 2016 11:08 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hmm. Silvo ima torej "Standby" porabe 155W. Trije 50W FV moduli pri prodajalcu na nemškem (iz te teme) na ebayu stanejo cca. 200€ s poštnino. Grid tie inverter od 90 - 120€. Prišteti je treba še ceno konstrukcije, kablov... Recimo, da mu uspe vse skupaj narediti za cca. 500€, najbrž bo nekaj več. Lastno delo in čas sevda zanemarimo, sicer smo hitro na 1000+ €.
Sonce seveda ne sveti cel dan 24/7, tudi tisti čas ko sveti, ne sveti enako (oziroma sonce sveti ves čas enako, le na določeni točki površine zemlje se osvetljenost zaradi sonca stalno spreminja) zaradi raznih vplivov. Dan - noč, oblačnost, letni čas...
Pa recimo, da bi s to svojo FV elektrarnico uspel pokriti cca 10 - 15 % povprečnih letnih potreb od tistih 155W, se pravi nekje od 130 pa do dobrih 200 kWh letno. Silvotova "standby" letna poraba znaša 1380 kWh. Torej bi na finančno nulo prišel v osemnajstih do sedemindvajsetih letih. Verjetno bližje slednjemu. Pa predpostavimo, da je življenska doba FV panelov optimističnih 20 let...
Kolikor poznam Silvota, tudi slučajno ni neumen.

Vem, skoraj nikoli ni poraba v hiši samo toliko, kot prispevajo naprave na standby-u. Torej povečanje moči FV elektrarne. Še vedno pa s tem ni rešena težava, da FV ne prispeva nič, ko ni osončena. Pa dodajmo akumulatorje, kot je to naredil Pirpy. Super!
Ampak cena takega sistema bo narasla na nekaj k€, paziti je treba, da sistem ne proizvede več energije kot se je trenutno porabi, sicer bo treba plačati tudi to.
Seveda je Silvo toliko strokovnjak, da bi vse te težave zelo verjetno uspešno rešil.
Vprašanje je le, ali ima smisel.

_________________
Še dobro, da bitje srca in dihanje nadzoruje vegetativno živčevje. V nasprotnem primeru nekateri ne bi preživeli niti 24 ur.


Nazadnje urejal/a Slowfly Ned Jul 10, 2016 11:36 am; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 10, 2016 11:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Danes "iščem" glavnega krivca . Nekaj naprav, ki so v vtičnicah sem že testiral.
- dve kameri 2x5W
- tv komunikator 9W
- nettop 20w
- ruter 3x 5W
-modem 8W
-raspbery 4W
(sem že mislil da sem našel glavega požeruha -TV-ja eden namreč ob izklopu kuri ca 23W drugi pa 16 a v popoln stendbay gresta po par minutah takrat je poraba pod wat.)
Za kakih 20-30W je verjetno naprav ki so stalno priključene. Še vedno gre za kakih 50-60W navskriž. Bom danes popoldan izvedel še eno marjenje.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 10, 2016 11:51 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se pa strinjam z Jožetom. Glede na trenutno ceno električne energije se sončni paneli nikakor ne izidejo. Mislim, da se ne izidejo niti sončni kolekotorji proti toplotni črpalki voda-voda. (razen v primeru recimo gretja vode v bazenu)
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1735
Aktiv.: 12.55
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 10, 2016 12:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
Danes "iščem" glavnega krivca . Nekaj naprav, ki so v vtičnicah sem že testiral.
- dve kameri 2x5W
- tv komunikator 9W
- nettop 20w
- ruter 3x 5W
-modem 8W
-raspbery 4W
(sem že mislil da sem našel glavega požeruha -TV-ja eden namreč ob izklopu kuri ca 23W drugi pa 16 a v popoln stendbay gresta po par minutah takrat je poraba pod wat.)
Za kakih 20-30W je verjetno naprav ki so stalno priključene. Še vedno gre za kakih 50-60W navskriž. Bom danes popoldan izvedel še eno marjenje.

Če te prav razumem si za eno uro izklopil glavne porabnike in tisto uro štel impulze ali pač odčital števec.
Prav veliko porabnikov ni več ostalo, a recimo 5 njih po cca. 8 W nanese stalnih 40W:
morebitni oljni gorilec
obtočna črpalka
klima
skrinja
računalnik
tiskalnik/multipraktik
mikrovalovka
napajalnik za telefon/usb
polnilec za baterije
brezžična zobna ščetka
ura/budilka/radio
alarmna naprava
domofon
...

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mujo
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Jan 2005 19:24
Prispevkov: 722
Aktiv.: 3.25
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 10, 2016 5:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V pripogi je zanimivi del mojega računa. Situacija je enaka - energija je 1/3 zneska računa. Imam pa nizko priključno moč (6 kW).
Je pa res, da se mi poraba ne zdi pretirana (pečica pogosto dela, klima je precej časa prižgana, ...).



Screen Shot 2016-07-10 at 17.16.58 copy.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  390.2 KB
 Pogledana:  35 krat

Screen Shot 2016-07-10 at 17.16.58 copy.jpg


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Spajky
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jun 2010 0:05
Prispevkov: 1095
Aktiv.: 6.54
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 10, 2016 6:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja enih 10% večjo porabo imaš kot jest; ma če bo tako vroče, mi bo klima spila to mojo manjšo porabo od tvoje Rolling Eyes
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pobesneli
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Jan 2008 1:24
Prispevkov: 1070
Aktiv.: 5.41
Kraj: Ajdovščina

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 10, 2016 8:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bolj ko gledam te vaše račune, manj razumem moje odčitke. Namreč dobil sem poračun da me je en mesec glava bolela. V hiši živiva v dveh, skoraj cel dan sva v službi in porabiva 345KWh elektrike. razen 4 tih raspberry pi ni priključno nič kar ne bi imelo normalno gospodinjstvo.

A je že kdo odčitaval energijo prek tiste led diode na števcu? namreč rad bi videl dejansko dnevno porabo. Ali obstaja še kakšen način da bi logiral porabo?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 10, 2016 8:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

DusanK je napisal/a:

...
Če te prav razumem si za eno uro izklopil glavne porabnike in tisto uro štel impulze ali pač odčital števec.
Prav veliko porabnikov ni več ostalo, a recimo 5 njih po cca. 8 W nanese stalnih 40W:
morebitni oljni gorilec
obtočna črpalka
klima
skrinja
računalnik
tiskalnik/multipraktik
mikrovalovka
napajalnik za telefon/usb
polnilec za baterije
brezžična zobna ščetka
ura/budilka/radio
alarmna naprava
domofon
...



Tako je glavni porabniki so bili izključeni. V vtičnicah je ostalo tisto, kar je stalno vključeno. Prav tako so ostali priključeni vsi trajno priključeni porabniki - recimo razne senzorske svetilke in podobno. Števec je še mehanski. Na števcu piše, da je 120 obratov indikatorja 1KWh. Torej štopal sem koliko časta traja en obrat in tega pomnožil s 120. Tako sem dobil čas v katerem se bo porabil 1KWh.

No "velikega" porabnika še nisem našal. Poskusil sem izklopit zaščitno stikalo - števec stoji. Izvedel sem tudi merjenje toka po posameznih varovalkah. Ker nimam preveč natančnih klešč, te meritve niso preveč verodostojne. Nisem pa nameril več kot 300mA skupnega toka, kar bi ustrezalo tistemu, kar je vključeno ne pa tudi izmerjenemu.(bom vajo ponovil, ko dobim bolj natančne klešče)

Sprašujem se, a je možna okvara števca? Bom jutri dal na eno vtičnico porabnik znane moči - ostalo pa bom izklopil. Bom videl, kaj bo pokazal števec.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group