www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kloniranje diska - ciljni disk je manjši od originala

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Programska oprema
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6553
Aktiv.: 29.41
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 24, 2016 11:29 pm    Naslov sporočila:  Kloniranje diska - ciljni disk je manjši od originala Odgovori s citatom

Iščem neko preizkušeno varianto (po možnosti one-pass ... in seveda brez instalacije) za kloniranje diska, kjer je ciljni disk manjši od source-a. Količina ne bo problem, problem pa so velikosti particij.

Lp, Frenki
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
besoft
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Apr 2012 10:22
Prispevkov: 585
Aktiv.: 3.99
Kraj: Žižki - Prekmurje

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 25, 2016 6:34 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Načeloma naj ne bi bil problem, če nista enake velikosti. Pri sebi sem menjal diske za SSD, ki so bili manjši od navadnih. Uporabil sem priložen program, ki je zelo enostaven in je prenesel vse podatke..prazni del je bil ustrezno manjši.

Diski so bili Kingston in je zraven CD. Uprabljal sem pa tudi CloneZila, ki dela enako, je pa malo več klikanja..ne spomnim se pa kako je če diska nista enaka.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.91
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 25, 2016 8:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Frenki, kakšne dva tedna nazaj sem to počel na svojem prenosniku, 1TB->500GB(SSD), vendar glede na to, da ne želiš inštalacije, potem to ne pride v poštev.
Kakorkoli, uporabil sem EaseUS ToDo Backup Free, ki tudi ciljni SSD pravilno razdeli.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
juremis
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 16 Apr 2013 15:11
Prispevkov: 8
Aktiv.: 0.06
Kraj: Ambrus

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 25, 2016 11:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

http://lifehacker.com/5837543/how-to-migrate-to-a-solid-state-drive-without-reinstalling-windows

Sprobal to varianto od Jake dokaj enostavna. Tud tist program se hit naloži.

V primeru da uporabljaš Okna 7 - 10 bi blo za razmislit, da vstvariš backup na novo priklopljenem disku in ga kasneje proglasiš za Main disk ? Se prav ko back up nardiš na ssd ohka starega lepo formatiraš in ga nazaj priklopiš in nan njem ustvariš oz. mu dodeliš samo nove particije


Dam v debato ...

LP,Jure

_________________
LP, Jure
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
thetilko
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jul 2009 16:03
Prispevkov: 175
Aktiv.: 0.97
Kraj: Celovec

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 27, 2016 10:07 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dvomim, da se da klon kar tako manjsati. Klon je 1:1 slika nosilca, nosilec pa ne pise vedno na zacetku. Fizicno je mogoce, da so datoteke razmetane po celotnem nosilcu. Kako fragmentacija izgleda v praksi lahko pogledas s programom defrag.

Jaz bi zadevo poizkusil tako, da bi ustvaril se en prazen Image diska na katerega hoces kopirati vsebino. Potem bi oba mountal z naprimer Daemon Tolls lite, ter prekopiral celotno vsebino iz vecjega na manjsega. Ko bi bilo to koncano bi drugi Image kloniral na nosilec.

Upam, da Sem pravilno razumel kaj hoces....
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.91
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 27, 2016 1:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

thetilko je napisal/a:
Dvomim, da se da klon kar tako manjsati. Klon je 1:1 slika nosilca, nosilec pa ne pise vedno na zacetku.........
100% gre, saj sem malo višje napisal, da sem, cca. 2 tedna nazaj, kloniral 1TB->500GB SSD in ni bilo potrebne reinštalacije Windowsov, prav tako tudi inštaliranih programov.
Seveda pa je potrebno nekaj stvari pred tem urediti, je pa vse razloženo na povezavi, ki jo je dal juremis.
Torej brez dodatnih opravkov in nekih Daemon Toolsov. EaseUS naredi vse te stvari v parih prehodih brez vsakih problemov, še SSD ti pravilno razdeli in sformatira.
Torej pri kloniranju gre za to, da se klonira skrita particija in sistemska particija (recimo disk C) in ni potrebe po reinštalaciji OSa in programov.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
thetilko
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jul 2009 16:03
Prispevkov: 175
Aktiv.: 0.97
Kraj: Celovec

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 27, 2016 2:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tehnicno to verjetno ni kloniranje ampak kopiranje na manjsi nosilec. Za zmanjsevanje diska se da uporabiti dolocene programe, ki dejansko znajo defragmentirati disk in popolnoma izprazniti del njega ter spremeniti velikost (Gparted...) in potem sledi kloniranje pomanjsanega na novi nosilec.

Gparted ima Live CD
Clonezilla tudi ima live CD

V kombinaciji bi verjetno slo brez tretjega nosilca.

Menda obstajajo neki placljivi programi, ki to kar dobro znajo, takrat ko sem to delal jaz sem nasel samo to.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.91
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 27, 2016 3:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

thetilko, če ne kloniraš, boš moral reinštalirat OS.
In s predlaganim programom gre brez tretjega nosilca!
Če si se zapičil v kloniranje, dobro, bom pa uporabil migriranje, to se pravi, migriranje OSa z vsemi inštaliranimi programi iz obstoječega klasičnega diska na SSD (ki je običajno manjši).
In ja, tudi s Clonezillo gre (nisem vedel, da obstaja Live CD, oz tudi iskal nisem), ne vem pa, če naredi particije na SSDju tako, kot morajo biti.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjan 2
Član
Član



Pridružen-a: Pon 05 Dec 2011 19:35
Prispevkov: 121
Aktiv.: 0.80
Kraj: Vače

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 28, 2016 6:57 am    Naslov sporočila:  DD Odgovori s citatom

Če še ni narejeno.. Katerikoli linux na usb ključku, dd komanda je mama vseh clonezill, gparted etc..


dd komanda



dd komanda.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  27.55 KB
 Pogledana:  26 krat

dd komanda.JPG



_________________
Ja še vedno se ne da...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
thetilko
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jul 2009 16:03
Prispevkov: 175
Aktiv.: 0.97
Kraj: Celovec

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 28, 2016 11:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja je ze res, da ce samo kopiras morda ne bo delovalo, ce boot sektor ne bo isti. Ampak vseeno je treba popolnoma sprazniti del diska pred kloniranjem.

Predvidevam da programi, ki znajo "klonirati" na manjsi nosilec klonirajo samo boot sektor, vse ostale datoteke pa defragmentirajo v taksno obliko, da pase na novi nosilec.

Pac ce nimas backupa, se ti verjetno lahko hitro zgodi, da se OS ne bo zagnal. Ampak ce se ne motim zna instalacijski medij popraviti boot Sektor. Samo na zacetku ne izberes clean install ampak repair current System ali nekaj podobnega.

V glavnem javi ce ti uspe. Sem radoveden kako, ce Nimas programa novega proizvajalca nosilca .... Smile Meni je enkrat uspelo s kombinacijo, ki sem jo omenil prej.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.91
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 28, 2016 3:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

thetilko je napisal/a:
Ja je ze res, da ce samo kopiras morda ne bo delovalo, ce boot sektor ne bo isti. Ampak vseeno je treba popolnoma sprazniti del diska pred kloniranjem.

Predvidevam da programi, ki znajo "klonirati" na manjsi nosilec klonirajo samo boot sektor, vse ostale datoteke pa defragmentirajo v taksno obliko, da pase na novi nosilec. ...........
=bemti si pa zaštrikal, preberi si kar je napisano na povezavi malo višje.
Ne gre samo za boot sektor, gre tudi za skrito sistemsko particijo (velja za Win 7 in več) in če boš zadevo samo kopiral ne bo delalo.
Postopek po katerem sem delal je bil končan v cca 1h.
Iz starega diska prestaviš vse nepotrebne stvari (dokumenti, slike ipd) na nek drugi medij, inštaliraš EaseUS, pobrišeš vso nepotrebno nesnago v Temp mapah in še kje, defragmentiraš disk, ki ga želiš klonirati, če imaš možnost, namesto CD enote vstaviš SSD disk, če te možnosti nimaš uporabiš USB-SAta konverter in gremo. Jaz nisem delal BKPja, čeprav ga priporočajo, vendar mi ni jasno zakaj, saj na starem disku ne pobrišeš nič.
Ko je disk skloniran, odstraniš starega, na njegovo mesto daš novega in štartaš sistem. Preveriš, če je zadeva OK, vrneš datoteke, ki jih potrebuješ (dokumenti, slike.....) in to je to.
Stari disk pustiš še nekaj časa pri miru, za vsak slučaj.
Sam sem kloniral 1TB disk z dvema particijama po 500GB na 500GB SSD z dvema particijama 200GB in 300GB in zadeva je bila končana bistveno hitreje, kot če bi moral na novo inštalirat vse skupaj (tudi licenčne programe).
Če bi pa vedel, da obstaja Live verzija Clonezille bi pa definitivno probal z njo.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lojz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Apr 2003 8:31
Prispevkov: 668
Aktiv.: 3.00
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 28, 2016 4:59 pm    Naslov sporočila:  Re: Kloniranje diska - ciljni disk je manjši od originala Odgovori s citatom

frenki je napisal/a:
Iščem neko preizkušeno varianto (po možnosti one-pass ... in seveda brez instalacije) za kloniranje diska, kjer je ciljni disk manjši od source-a. Količina ne bo problem, problem pa so velikosti particij.

Nisi napisal za kateri OS gre. Predvidevam, da nekaj od W7 in višje. Če je tako, potem lahko poskusiš narediti "Shrink Volume" na velikost ciljnega diska in ne bi smelo biti poblema.

_________________
LP
Lojz
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Programska oprema Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group