www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

CNC rezkanje kaka je primerna hitrost rezkarja in pomika?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 19, 2016 8:17 pm    Naslov sporočila: icon_question CNC rezkanje kaka je primerna hitrost rezkarja in pomika? Odgovori s citatom

Iz Alu 16mm nameravam narediti noslilec vodnohlajenca. Sedaj imam namreč plastičnega kateri pa je počil. G kodo sem že spesnil, ter za test nosilec izrezal iz MDF-a.


Imam rezker, ki se uporablja za profi CNC stroje, nabavljen je bil pri Fridro

Trgovec pravi, da je primeren tudi za žilav material kot je prokrom, jeklo... MDF je razal kot repo.
Zanima me, kaka je najprimernejša hitrost rezkarja in pomika. Kaka naj bo enkratna globina? Imam tudi PDF za orodje - v prilogi. Na začetku so neke formule a se na tisto ne spoznam najbolje.



VanHoornCarbide-PARA-Katalog-2012.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  VanHoornCarbide-PARA-Katalog-2012.pdf
 Velikost datoteke:  879.67 KB
 Downloadano:  25 krat


_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3220
Aktiv.: 33.18

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 20, 2016 9:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri takem lahko računaš 40 do 60 mikronov na odrez pri običajnem odrezu za primer, ko greš najprej z vijačnico v material, potem pa rezkaš s celo dolžino (power milling). Ker ne vem kakšne hitrosti lahko dosežeš s svojo mašino in koliko imaš max. obrate, si sam zračunaj hitzrost pomika iz obratov. Iz obratov določiš čas prehoda, iz časa pa dobiš hitrost pomika.
_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 21, 2016 9:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Evo rezka se že 4. par.

Sam rezker je odličen. Vrtljaji 17 000 hitrost 200. Korak po 1mm v globino. Brez mazanja. Temperatura obdelovanca na koncu rezkanja je dosegla ca 40°C. Očitno bi šel lahko še več, kajti spindle gre kot v prazno. Tok motorja pri rezkanju naraste za 0.1A.
Evo izdelek

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mkezmah
Član
Član



Pridružen-a: Sre 21 Jan 2009 16:30
Prispevkov: 220
Aktiv.: 1.19
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 22, 2016 8:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lepo zrezkano.

Koliko pa je potrebnih "ročnih intervencij"? Pod to mislim npr. odpihovanje opilkov, mazanje,...

Ko sem se trudil z rezkanjem aluminija se mi je zmeraj prilepil kak odrezek na sveder in potem se je vse skupaj pregrelo...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3220
Aktiv.: 33.18

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 22, 2016 12:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Je na odrezanem delu samo vizualno, ali je tudi dejansko malo hrapavo? Poskusi malo povišat obrate in hitrost.
_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mirkatmir
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jul 2003 9:14
Prispevkov: 1876
Aktiv.: 8.45
Kraj: Ribnica (JN75IR)

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 22, 2016 2:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa se je zgodilo na spodnjem delu na notranji desni strani? Drugače pa OK. Tudi sam sem nekako začel razkati tudi aluminij, vendar grem postopno od počasne hitrosti navzgor Whistle da kaj ne zlomim. Saj veš, nisem strojnik.
_________________
lp, Miran (Miro - S51SK)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rafaellsi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 11 Sep 2011 18:54
Prispevkov: 477
Aktiv.: 3.12
Kraj: Radovljica

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 22, 2016 7:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Čeprav že nekaj let tega nisem počel, se meni "na uč" zdi hitrost veliko premajhna za izbrane obrate ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 22, 2016 7:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mkezmah je napisal/a:
Lepo zrezkano.

Koliko pa je potrebnih "ročnih intervencij"? Pod to mislim npr. odpihovanje opilkov, mazanje,...

Ko sem se trudil z rezkanjem aluminija se mi je zmeraj prilepil kak odrezek na sveder in potem se je vse skupaj pregrelo...


Mazal nisem nič. Ko sem delal 1. komad sem sproti sesal opilke. Ta je bil gladek kot steklo. Pri naslednjem tega nisem počel več. Tole je tudi odgovor mosqito. Res je površina na posnetku nekoliko hrapava. Vzrok so opilki, ki so ostajali v žlebu. Ok hrapava površina nič ne moti, bo špindle še bolj držalo.
Miran, tisto "poškodbo" je naredil notranji komad, ki ni bil fiksiran, in je zavibriral ko ga je odrezalo stran. Naslednjega sem pritrdil, da se to ne more več zgoditi. Rezkanje je sicer še kar glasno, ker sem vse skupaj pritrdil z vijaki na mizo iz MDF-a.
Evo še en kratek posnetek
***klik***

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mato1111
Član
Član



Pridružen-a: Pet 28 Dec 2012 14:42
Prispevkov: 610
Aktiv.: 4.45
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 23, 2016 3:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Koliko časa pa ti rezka en komad?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mirkatmir
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jul 2003 9:14
Prispevkov: 1876
Aktiv.: 8.45
Kraj: Ribnica (JN75IR)

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 23, 2016 8:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Super Silvo, si kar priden in nas vedno na novo presenečaš. Nič novega pri tebi. Applause
_________________
lp, Miran (Miro - S51SK)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 23, 2016 9:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mato1111 je napisal/a:
Koliko časa pa ti rezka en komad?


1 par je bil končan v slabi uri. Glede na to sem hodil v globino po 1mm in glede na to, da se je tok motorja povečal le za 0.1A sem prepričan, da bi lahko na enkrat šel v globino vsaj 3mm. Ker pa sem imel za naredit 6 parov, tega raje nisem poskušal. Kot prvo nisem imel viška materiala in imam le en rezkar. Če bi ga zlomil, bi bilo veselja konec Sad Bom pa naslednjič to tudi preizkusil, a kot prvo moram urediti odsesavanje in narediti neko zaščito, da ostružki ne bodo leteli okoli. Sedaj namreč ne vem, kako se naj lotim čiščenja delavnice ;( Brick wall

Spindle je že na novem nosilcu.

in še tisto kar je ostalo od plastičnega naprintanega.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mirkatmir
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jul 2003 9:14
Prispevkov: 1876
Aktiv.: 8.45
Kraj: Ribnica (JN75IR)

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 23, 2016 10:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

a maš to 6mm rezkar in stročnico ER11?
Jaz si bom naredil samo kot nekakšno škatlo brez pokrova, ki jo povezneš preko celega stroja (spredaj je lahko bolj mala odprtina), da ne letijo ostružki naokoli.

_________________
lp, Miran (Miro - S51SK)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group