www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Mini CNC kako urediti odsesavanje?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.36
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 26, 2016 2:50 pm    Naslov sporočila:  Mini CNC kako urediti odsesavanje? Odgovori s citatom

Glede na to, da sem prejšni teden rezkal aluminij in sem potem še dva dni čistil delavnico, sem se odločil, da preden ne uredim odsesavanje CNC ne bo videl aluminija ali lesa.

Prva ideja je bila izvedba po vzoru industrijskega lesnoobdelovalnega CNC-ja. Ščit sem naredil iz ščetin metle. Stvar sem sicer dokončal, a se ni obnesla kot bi pričakoval. Prva slabost je, da nisem videl rezkarja, druga da ščetine niso dovolj prožne pri večjem hodu - golobini, tretja pa problem fiksiranja ščetin.

Izgled:
[img]https://www.elektronik.si/phpBB2/album_thumbnail.php?pic_id=5522[/img]

Potem je padla druga ideja. Tole bom opisal v slikah.
Zrisal in sprintal sem ustrezno konzolo.

[img]https://www.elektronik.si/phpBB2/album_thumbnail.php?pic_id=5523[/img]

Vzel sem dve prozorni plastenki in ju izrezal kot na fotografiji.

[img]https://www.elektronik.si/phpBB2/album_thumbnail.php?pic_id=5526[/img] [img]https://www.elektronik.si/phpBB2/album_thumbnail.php?pic_id=5525[/img]

Izrezano sem po višini zarezal ca 3/4 na ca 5mm ter jo prerezal, da sem dobil trak.

[img]https://www.elektronik.si/phpBB2/album_thumbnail.php?pic_id=5524[/img]

oba traka sem z obojestranskim selotejpom prilepil na iztiskano konzolo. V pripravljeno odprino sem porinil konec instalacijske gibljive cevi.
[img]https://www.elektronik.si/phpBB2/album_thumbnail.php?pic_id=5527[/img]

In vse skupaj montiral na spindel CNC-ja. Priključil sesalec in odsesavanje je pripravljeno za prvi test
[img]https://www.elektronik.si/phpBB2/album_thumbnail.php?pic_id=5528[/img]

Prvi test je bil presenetlivo dober. Ni bilo nobenih sledi prahu ali ostružkov. V naslednih dneh poslusim še aluminij.

[img]https://www.elektronik.si/phpBB2/album_thumbnail.php?pic_id=5529[/img]


Skupni čas izdelave ca 2h od tega pol ure risanja, uro printanja ter pol ure sestave.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mirkatmir
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jul 2003 9:14
Prispevkov: 1876
Aktiv.: 8.42
Kraj: Ribnica (JN75IR)

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 26, 2016 3:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dobro tole Applause Sam sem tudi že razmišljal o tvoji prvi izvedbi. No druga je toliko boljša, materiala za izdelavo pa je v vsaki kanti dovolj. Mr. Green
_________________
lp, Miran (Miro - S51SK)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.36
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 26, 2016 3:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mirkatmir je napisal/a:
Dobro tole Applause Sam sem tudi že razmišljal o tvoji prvi izvedbi. No druga je toliko boljša, materiala za izdelavo pa je v vsaki kanti dovolj. Mr. Green


Druga je ok, ker se vidi rezkar. Pa seveda cenovno ugodna.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Nace
Član
Član



Pridružen-a: Pon 12 Maj 2003 0:12
Prispevkov: 828
Aktiv.: 3.72
Kraj: Zagorje ob Savi

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 26, 2016 4:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Izgleda super, kakšen sesalec pa si gor priklopil? Kako bi se pa obnesel sesalec za sesanje pepela?
_________________
LP Nace
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
andrejj
Član
Član



Pridružen-a: Ned 21 Mar 2004 15:06
Prispevkov: 4250
Aktiv.: 19.08
Kraj: 8232 Šentrupert

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 26, 2016 6:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dobra ideja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.36
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 26, 2016 6:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nace je napisal/a:
Izgleda super, kakšen sesalec pa si gor priklopil? Kako bi se pa obnesel sesalec za sesanje pepela?


Čisto običajen hišni kärcher-jev sesalec.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mars
Član
Član



Pridružen-a: Čet 27 Mar 2008 13:03
Prispevkov: 88
Aktiv.: 0.45
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 26, 2016 10:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Rezkanje aluminija je super zadeva Very Happy. Opilke imaš lahko čisto vsepovsod.
Jaz sem si del CNC-ja ogradil s plexi stenami. Te so pritrjene z magnetki na železno ploščo, ki služi kot nosilec primeža. Okoli imam še plošče iz stirodura, ki jih prilagajam situaciji. Ker so operacije večinoma kratke sem vedno zraven stroja in rezkar zalivam z WD40. Večino ostružkov ustavi že plexi stena, ostalo pa stirodur. Ker je vse mokro ni aluminijastega praha, ki ni najboljši za zdravje.
Pri lesu uporabljam industrijski sesalec z vrečo. Če rezkam 2.5D imam ogrado iz ščetin, za nek razgiban 3D sem zraven s cevjo. Ščetine se kupi na metre, tako da ni potrebno žaganje metle. Izbiraš lahko različne gostote, trdote, dolžino..Montaža takih ščetin je enostavna.
Močno se izogibam rezkanju MDF. Mislim, da ga ni materiala, ki bi naredil večje sranje.
Pri tvojem načinu vidim problem v tem, da ti trda plastika lahko poškoduje les. Jaz sem poskusil narediti zavese iz tanke prozorne gume, da se vidi rezkar. Tanka guma se je lepo prilagajala terenu, jo je pa lahko sesalec potegnil noter. Debelejša mi je poškodovala les. Me zanima kako ti bo sesalec pobiral aluminij. Moj ni bil ravno uspešen. 100% zaščite ni, tako da se je najboljše čimprej privadit na umazanijo. Še industrijski CNC- ji za kovine, ki imajo komoro in enormne količine emulzije postanejo brez rednega čiščenja hudo umazani. Naoljene špene zaidejo na vse mogoče in nemogoče lokacije Very Happy
Tudi mene zanima kako poteka v praksi vzdrževanje CNC- jev ki so v obratovanju non stop. Konkretno me zanima čiščenje špen in maščobe.

lp
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mars
Član
Član



Pridružen-a: Čet 27 Mar 2008 13:03
Prispevkov: 88
Aktiv.: 0.45
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 26, 2016 10:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

še slika


primez.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.86 MB
 Pogledana:  24 krat

primez.jpg


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4049
Aktiv.: 18.18
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 27, 2016 1:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Močno se izogibam rezkanju MDF. Mislim, da ga ni materiala, ki bi naredil večje sranje.


kolega mizar ima na rezkar natisnjen propeler ki odsesuje prah ali iverko in hkrati čisti obdelovanec.

glede na visoke obrate rezkarja je precej učinkovit , okoli njega pa zavesa iz metlic

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
solomojster
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Maj 2010 12:26
Prispevkov: 845
Aktiv.: 4.99
Kraj: NOVA GORICA

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 27, 2016 5:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanimive rešitve z reciklirano plastenko. Dobra rešitev se mi zdi tudi tale , ker ima uporabljene dve cevi manjših presekov.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 67 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group