www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Brezvijačna stikala/vtičnice
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
gm80
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 30 Sep 2016 9:52
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.05

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 30, 2016 10:23 am    Naslov sporočila:  Brezvijačna stikala/vtičnice Odgovori s citatom

Kar nekaj sem preiskal na to temo, pa ne najdem nič konkretnega.

Nabavil sem stikala in vtičnice z brezvijačno pritrditvijo vodnika in mehke vodnike.
Rečeno mi je bilo, da na vodnik stisnem votlico in je zadeva kompatibilna.

Nekako sem ugotovil, da vodnik z nameščeno votlico ne gre v sponko.

So te sponke sploh kompatibilne z mehko žilo? Na kakšen način rešujete to kombinacijo?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.32
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 30, 2016 11:56 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tako kot si ti poskusil. Imam pa klešče, ki votlice ne stisnejo v obliko kvadrata, ampak bolj ploščato. Gre brez težav.
_________________
Še dobro, da bitje srca in dihanje nadzoruje vegetativno živčevje. V nasprotnem primeru nekateri ne bi preživeli niti 24 ur.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gm80
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 30 Sep 2016 9:52
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.05

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 30, 2016 12:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz imam klešče, ki stisnejo v šestkotnik. Pozabil sem še povedati, da je vodnik in vtičnica 2.5mm2.
Očitno bom moral v trgovino in probat z različnimi kleščami Sad
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1366
Aktiv.: 7.35
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 30, 2016 12:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tale kombinacija z mehkimi vodniki, votlico in vzmetno sponko NI dobra.
Votlice so namenjene vijačenju. Mislim da tole nebo dolgoročna rešitev.

Ponavadi pri večžičnih žicah pritisneš na jeziček (če je) in nato potisneš žico v konektor ter na koncu spustiš jeziček.

Vsak naj se sam odloči, verjetno je pa res če prižigaš kakšno luč ne bo razlike, v primeru bojlerja pa ???
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.32
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 30, 2016 12:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Peter to ti misliš. Prvič sem to kombinacijo uporabil za celotno hišno instalacijo, ki sem jo naredil pred 16 imi leti. Do danes nobenih težav. Tudi v firmi kjer smo delali nadgradnje komunalnih vozil se dela precej na ta način. Torej mehkožilni kabli, votlice in nato v sponke. Nekaj v vijačne, precej pa v brezvijačne. Če bi bile s tem kakršnekoli težave gotovo ne bi dolgo delali na ta način.
_________________
Še dobro, da bitje srca in dihanje nadzoruje vegetativno živčevje. V nasprotnem primeru nekateri ne bi preživeli niti 24 ur.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gm80
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 30 Sep 2016 9:52
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.05

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 30, 2016 12:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi sam se že pomisli, da bi probal brez votlice, sigurno je boljši stik kot z votlico.
Zato tudi sprašujem, kako rešujete, da ne bom tople vode odkrival.
Vse več se dela z mehko žico in vse težje je dobiti vtičnice/stikala na vijak, pa sem mislil, da že mora obstajati neka splošno znana rešitev za to kombinacijo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RobiStrom
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Mar 2015 22:00
Prispevkov: 209
Aktiv.: 1.88
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 30, 2016 12:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če imaš votlice s plastično zaščito se včasih zgodi, da je koviski del prekratek - ne pride do vzmeti. Če imaš eno ali dve se plastiko odreže, za več je pa zoprno.
_________________
LP Robi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3353
Aktiv.: 16.96

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 30, 2016 1:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na eni škatli od sponk sem videl narisano, da vanjo potisneš samo olupljen vodnik, brez votlice in tudi brez povijanja žičk.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gm80
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 30 Sep 2016 9:52
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.05

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 30, 2016 2:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sej najbrž je to tud pravilna rešitev pa po nepotrebnem kompliciram.
Standard nikjer ne zahteva uporabo votlic, je pa lepše, da je žica zaključena.
Bom sprobal še kako drži v sponki če jo vstavim brez votlice.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ElGrigon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jul 2006 22:38
Prispevkov: 3880
Aktiv.: 17.97
Kraj: okolica Lenarta

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 30, 2016 9:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V vzmetne sponke se daje brez votlic. Takšna so priporočila weidmuller sponk in tudi ostalih.
Težavno je le pri signalnih kablih raznih senzorjev, kjer je vodnik 0.35 mm*2, tam se uporabi votlica saj spoj ni močnostni.

Pri močnostnih tokokrogih namreč votlica ustvari majhno naležno površino na vzmetnem kontaktu in tak spoj tokovno ni toliko zmogljiv kot brez votlice.

V praksi se običajno uporablja na vzmetnih sponkah (vrstne sponke, krmilniki,...itd) od 0.5 mm*2 dalje in vse do 16 mm*2 brez votlic. Večji preseki pa se že koristi vijačenje.

_________________
lp, ElGrigon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gm80
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 30 Sep 2016 9:52
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.05

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 30, 2016 10:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem sprobal in gre lepo skupaj. Stisneš jeziček in vstaviš žico. Ne vem zakaj nisem že prej probal.
Hvala vsem za odgovore.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.32
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 30, 2016 11:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Stikala in vtičnice, ki sem jih montiral so bila predvidena za trdo žilo in brez jezička s katerim bi razprl kontakte. Res bi rad videl junaka, ki bi v tisto brezvijačno sponko spravil licne brez votlice. Da sem spravil žico z votlico v sponko, sem moral uporabiti zavite koničaste klešče, saj je bila potrebna kar precejšnj sila, da se je vzmetni kontakt toliko razprl, da je šla votlica noter.
_________________
Še dobro, da bitje srca in dihanje nadzoruje vegetativno živčevje. V nasprotnem primeru nekateri ne bi preživeli niti 24 ur.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ElGrigon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jul 2006 22:38
Prispevkov: 3880
Aktiv.: 17.97
Kraj: okolica Lenarta

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 01, 2016 10:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V inštalacijah se za stikala in vtičnice uporablja trda žica. Tam je zadeva drugačna.
_________________
lp, ElGrigon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.32
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 01, 2016 11:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bejž, ne me basat! Si ti slučajno prebral naslov teme, prvo sporočilo v tej temi in potem še moja dva odgovora?
Očitno ne, sicer ne bi pisal bedarije.

_________________
Še dobro, da bitje srca in dihanje nadzoruje vegetativno živčevje. V nasprotnem primeru nekateri ne bi preživeli niti 24 ur.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2057
Aktiv.: 11.97
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 02, 2016 12:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ElGrigon je napisal/a:
V inštalacijah se za stikala in vtičnice uporablja trda žica. Tam je zadeva drugačna.


Rad bi to videl na primorsko - goriško - bovškem koncu. Mr. Green
Za tole "hiško" , upam trditi, da je 80% na mehki. Se ne spomnim vsega, saj je že vsaj 10 let od tega, kar sem tukajle "enih par" vtičnic in stikal zvezal - na mehko!

_________________
Če bi nekateri padli z višine svojega ega na višino svoje inteligence, bi se ubili. (Je pa res, da se meni ne smilijo!) Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group