www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Commodore 64

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Nostalgija - splošno
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
retro-guy
Član
Član



Pridružen-a: Tor 20 Avg 2013 23:25
Prispevkov: 169
Aktiv.: 1.31
Kraj: Celje/Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 29, 2016 1:40 pm    Naslov sporočila:  Commodore 64 Odgovori s citatom

Pred nekaj časa sem dobil tale Commodore 64, ko sem ga priklopil je led gorela ampak seveda nisem dobil nobenega video signala iz njega (kompozitni signal),kar je pomenilo da je nekaj narobe.

Najverjetneje je eden izmed čipov šel po gobe.Pogosto naj bi crkoval PLA čip, ki je zadolžen za video signale, zdej pa kako to preveriti, če je res ta čip ali kakšen drugi ?

Nimam drugega C64 da bi sprobal v njem. Sad



IMG_20160801_001530.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.34 MB
 Pogledana:  9 krat

IMG_20160801_001530.jpg



IMG_20160731_222100.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.64 MB
 Pogledana:  12 krat

IMG_20160731_222100.jpg



IMG_20160801_001446.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.41 MB
 Pogledana:  11 krat

IMG_20160801_001446.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo AIM - AOL Instant - naslov Yahoo Messenger - naslov MSN Messenger - naslov
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1737
Aktiv.: 12.56
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 29, 2016 5:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Težko boš brez materiala.
Lahko pomeriš napetosti na regulatorjih +5V, +12V in če imata CPU in VIC clock (1MHz), če to špila potem za začetek malo šlataš čipe kateri se pregreva. Smile Če ni bilo slike se je zagotovo eden bolj grel od ostalih.
Po spominu iz servisnih let je bilo pri meni največkrat takole: Kernal rom 901227-01 (ta je že na podnožju), SID 6581, CPU 6510, PLA 82s100, CIA 6526, 74ls257 itd.
V prvi fazi daj povsod dil podnožja (po možnosti z luknjicami), na vseh odstranjenih čipih očisti nogice in jih poravnaj, ter previdno vstavi nazaj v podnožja.
Oba čipa 6526 lahko ostaneta zunaj (za zvočni SID 6581 nisem prepričan) in jih ne priklapljaj, nista ključna za začetno sliko.
Če se slučajno pojavi slika, ker imaš 6526 zdaj zunaj, je eden od njiju delal stik. Če so na ekranu kaki artefakti (neberljiva vsebina, barvni karakterji, utripajoče kocke itd.) potem menjaj še U13 zgornji 74LS257 (pri tebi 74HCT257) ali Character rom 901225-01. Video čip VIC 6567 sem res redko menjaval.
Če slike ni, potem začni tipat po prej odstranjenih čipih kateri se greje, navadno kar konkretno, zato previdno.

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
C-64
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Dec 2013 12:14
Prispevkov: 126
Aktiv.: 1.00
Kraj: Lesce

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 29, 2016 11:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljen

Veliko je napisal že Dušan. Kot je omenil - vgradi podnožja in lepo po vrsti. C64 se lahko zažene brez obeh CIA čipov (6526) in brez SID čipa(6581). S tem izločiš te tri čipe - vendar po mojih izkušnjah redko naredijo takšno napako, da ne bi bilo slike.
Glede ROM-ov - če imaš možnost jih lahko nadomestiš z EPROMI - BIN datoteke se dobijo na netu. Pazi - EPROM ima drug razpored pinov zato rabiš adapter. Če imaš slučajno možnost dobiti kak EPROM modul z igricami - npr. Jupiter Lander ta dela tudi če je Kernal ROM v okvari. S tem lahko najdeš okvarjen ROM - računalnik se bo lepo zagnal z igrico. Druga dva ROM-a ponavadi dasta sliko vendar ni vsebine ali pa cel kup znakov po zaslonu. Glede na to, da nimaš slike - ter glede na model, ki sem ga uspel razbrati iz slik več kot 90% sumim PLA ČIP. Vsaj zadnja leta, kar dobivam te računalnike na popravilo so ti čipi na prvem mestu med okvarami. Kot kaže leta naredijo svoje. Če boš iskal tudi glede na to, kateri čip se greje - PLA se ponavadi precej greje - tudi če je ok. Če pa zelo hitro postane zelo vroč - potem je skoraj gotovo adijo. CPU ter video čip se prav tako grejeta vendar občutno manj.
Če želiš se lahko dogovoriva, da na enem od mojih C64 preveriva tvoje čipe.

lp
Aleš

_________________
C64 je zakon.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Nostalgija - splošno Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group