www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Grundig stereomeister 300

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
sg1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Avg 2013 9:28
Prispevkov: 198
Aktiv.: 1.53
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 06, 2017 12:13 pm    Naslov sporočila:  Grundig stereomeister 300 Odgovori s citatom

Pred kratkim sem nabavil v naslovu omenjen radio na elektronke, ki je na videz odlično ohranjen, tako da ga vizualno sploh ne bo treba obnavljat.
Je imel pa več težav s samo elektroniko - brum, ki ga je odpravila menjava napajalnih elektrolitov pa eno slabo izhodno elektronko, ki je povzročala šum, našel sem tudi ravno toliko zažgan anodni upor od ECC 85 v FM VF delu, da je imel 68 K namesto 15, kot je na shemi (v prilogi je načrt in tudi opis delovanja) in na njem napisano.
Po odpravi teh napak ojačevalni in AM del delujeta kot je treba, ostala pa je ena zanimiva težava kakršne še nisem srečal:
ko na FM področju nastavljam postajo, je ob približevanju njeni točni frekvenci od zgoraj ali od spodaj sprejem in zvok normalen, ko pa je nastavljena v centru (magično oko dobro deluje) pa se glasnost zmanjša in zvok popači.
Mono se da postaje poslušat čisto normalno (pač nastavim postajo malo iz centra), stereo pa gre le za silo na dveh najmočnejših postajah - logično - le ko je signal dovolj močan tudi če ni točno pocentrirana.
Se je že kdo srečal s čim podobnim ?



SM-300.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  SM-300.pdf
 Velikost datoteke:  1.29 MB
 Downloadano:  27 krat

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Ivor
Član
Član



Pridružen-a: Pet 15 Feb 2008 19:49
Prispevkov: 195
Aktiv.: 0.99

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 06, 2017 1:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Preveri elektrolitski kondenzator C29 10µF.
_________________
Mirno spim na lovorikah že 16 let.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sg1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Avg 2013 9:28
Prispevkov: 198
Aktiv.: 1.53
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 08, 2017 7:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ta je bil tudi meni sumljiv, tako da sem ga zamenjal pa še vse ostale elektrolite tudi.
No stanje glede popačenja v centru se s tem ni popravilo. Po nekaj surfanja sem pa prišel do zanimive strani o cevnih sprejemnikih (sem kar presenečen, da je hobi - njihovo popravljanje in restavriranje tako razširjen) kjer je pa bilo napisano tole:
If the FM reception is distorted in transmitter center, the ratio detector must be recalibrated.
Zadetek žebljice na glavico, le izvesti to je bila kar umetnost, saj sem komaj ugotovil, da se jedro tuljave vrti skozi luknjico v trimer potenciometru, ker je trimer v isti osi nad tuljavo. Torej majhen izvijač za nastavljanje trimerja in mikro ampak dolg izvijač, ki se ga da potisniti skozi trimer do jedra tuljave.
Ko sem uspel oba elementa nastavit je sprejemnik začel delat kot je treba.

Še eno idejo bom poskusil realizirat, saj sem po menjavi selenskega usmernika s silicijevim moral dodat kar 500 ohmski upor v napajanje (sicer super,ker sem lahko dodal še eno stopnjo glajenja), da so anodne napetosti v redu, kljub temu da je mrežni trafo nastavljen na 240 V in ta ideja je stabilizirano napajanje. Trenutno se napetosti razumljivo precej spreminjajo glede na obremenitev, ki je pa odvisna ali je vključen le ojačevalec ali pa tudi AM ali še FM sprejemnii del. Saj je že po shemi tako, ampak ob vklopu na prazno gre do 300 V, kar je pa na meji zdravja elektronk.

Je kakšna ideja za izvedbo stabiliziranega usmernika 250 V 135 mA ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group