www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Spajkanje utp kabla
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Strojna oprema
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 417
Aktiv.: 4.30
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 08, 2017 1:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Poskusil sem lotati oklope UTP kablov kateri so dobavljivi po dostopni ceni za hišne instalacije v Tech Trade, Watt elektro. Elektronabava... in so pakirani po 100m. Nobenemu od teh se ni dalo lotati oklopa, ki po izgledu spominja kot da je pokositran baker pod njim pa je pri nekaterih bila še alu folija. Verjamem pa da je kabel za skoraj 3€ po metru toliko boljši, da ga je možno lotat, vendar če ga rabiš 50m v kosu je to pač za posameznika ali radio klub malce prevelik zalogaj. Po logiki te teme govorimo o UTP kablu za na podstrešje, katerega so razgrizle miši in ne o eksotiki primerni zgolj za nekaj metrske podaljše. Pa upam, da ne bo zopet kdo užaljen. Wink
LP Iztok
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1869
Aktiv.: 8.42
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 08, 2017 1:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

frenki je napisal/a:
Oklop tega ali tega kabla se spajka brez težav.


Za prvega piše v PDF: SF/UTP: braid of tinned copper wire and plastic laminated aluminum foil as overall screening

Torej "laski" se lahko spajkajo Wink

_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1614
Aktiv.: 8.19
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 08, 2017 2:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali se ne dobi en poseben flux za spajkanje aluminija?
http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_nkw=aluminum+soldering+flux&_frs=1
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.36

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 08, 2017 4:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se dobi, tudi z "homeopatskimi" metodami gre, ampak za en kabel komplicirat in čakat...

Če se dajo laski spajkat jih zaspajkaš, če ne pa vse skupaj malce dlje olupiš, poviješ preko originalne z alu folijo in zapneš z nekaj vezicami.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1869
Aktiv.: 8.42
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 08, 2017 10:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Saj specialni fluxi sploh niso problem - dobi se tudi namenske objemke in predvsem f*p konektorje z podaljšanim shieldom, ki prime oklep Wink
Se ravno ukvarjam z zlatarskimi cenami Profinet kablov in ker sem do nedavno nazaj delal v IT z NET kabli mi "nekaj ne da miru" Mr. Green

_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.33
Kraj: JN66SI & JN76TM

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 09, 2017 9:04 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iztok_Š je napisal/a:
s56al je napisal/a:
...Pa prosim, naslednjič me zaradi predlaganega ni treba kregat...

Mater ste eni občutljivi, da vidite med vrsticami zadeve na katere niti z največjo domišljijo nisem pomislil še najmanj pa kaj slabega.


Glede na to, da si v ločenem samostojnem sporočilu izpostavil delni citat sicer širšega odgovora, in to brez navedka, na katerega se nanaša, pa izvoli odgovor.

Nima napisano nobene zveze z "Mater občutljivostjo enih...", ampak z osnovnimi manirami komunikacije. Ti morda napisanega res tako ne dojemaš, ampak kar napišeš, zlasti pri uporabi dvojnih ločil tipa klicaj, ali v tvojem primeru dvojni vprašaj, se bralcu hitro bere ofenzivno. Torej, v konkretnem primeru, če sprašuješ po dobavljivosti kabla, ki se mu da spajkati oklop in na vljudno sugestijo, kje tak kabel kupiti, odgovoriš z:

Iztok_Š je napisal/a:

Imaš morda vzorec?? Poskusi zalotat. Jaz sem kupil oklopljen LAN kabel na različnih koncih, pa niti enemu nisem mogel zalotat oklopa.


...si v podtonu povedal: "pojma nimaš, ne kvasi neumnosti".

Resnici na ljubo je sicer iz predhodnih sporočil jasno, da nobeden od naju konkretnega kabla ni videl v živo, sem pa za razliko od tebe prebral pripeti podatkovni list, iz katerega je razvidno, da je oklop kabla iz pocinkanega bakra. Torej, se mora dati spajkati. Če se ne, se kabel mirno vrne v trgovino. Cena je pa že drug problem. Je pa tako, da baker je drag in bakren oplet pač stane.

Pa še nekaj. Pri Ethernet kablu tipa "UTP" nimaš kaj spajkati, ker opleta niti nima (UTP = Unshielded Twisted Pair). Iščeš torej kabel tipa STP (če notranjega Alu oklopa ne potrebuješ) oz. S/F T P ali SF/UTP, če hočeš dvojni oklop, kar je bila tvoja začetna zahteva.

Kaj sicer pomenijo gornje oznake, je razloženo tu:

https://en.wikipedia.org/wiki/Twisted_pair

LP, S.

P.S.: Ker sem že načel temo, tudi sicer na tem forumu opažam splošno pomanjkanje osnovne komunikacijske kulture. Torej, če se nekdo potrudi nekomu (na njegovo prošnjo oz. povpraševanje) nekaj svetovati ali kako drugače pomagati, je vljudno v zameno vsaj zahvaliti se. Tudi, če dotičnemu povpraševalcu odgovor ni všeč ali pa vsebino odgovora postavi pod vprašaj, se to spodobi. Vsaj tako so v mojem otroštvu mene pri nas "na kmetih" učili moji starši... So me vzgajali napak? Me je pri teh rečeh že povozil čas Sad?

Še večji biseri pa so osebki, tudi teh na forumu ni malo, ki se jim v takih primerih ne da niti potruditi z povratno informacijo. Človeku na njegovo vprašanje nekaj odgovoriš, potem pa s strani "spraševalca" ne bev ne mev... Še enkrat, zadnja dva odstavka se ne nanašata na konkreten primer. Pa opravičujem se za off topic "pridigo".
.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 417
Aktiv.: 4.30
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 09, 2017 10:29 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če rečeš v eni od zgoraj naštetih trgovin prodajalcu, "STP kabel prosim.", nihče ne ve kaj pravzaprav hočeš. Če pa rečeš, "UTP kabel z oklopom prosim.", pa boš dobil kar iščeš.

Na forumih naj bi si izmenjevali praktične in ne "google" izkušnje!
Namesto da iščeš "podtone" se drži raje teme v kontekstu nitja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 09, 2017 11:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iztok_Š je napisal/a:
Če rečeš v eni od zgoraj naštetih trgovin prodajalcu, "STP kabel prosim.", nihče ne ve kaj pravzaprav hočeš. Če pa rečeš, "UTP kabel z oklopom prosim.", pa boš dobil kar iščeš..

Saj tudi, če rečeš: "vlečno sondo, prosim" jih bo 90% reklo, da nimajo. Ko pa rečeš "foršpan" pa vsi vejo in imajo...

Na to se ne zanašat, prodajalci (na žalost) v večini niso strokovnjaki področja, ampak ... hja, prodajalci.

In, ko smo že pri UTP-ju, v trgovini ne rečeš "UTP z oklopom" ampak "F T P prosim". Če boš vprašal za "UTP z oklopom" te bo vsak vprašal: "a mislite F T P?". Namreč, izraz F T P je (po celem svetu) nekako uveljavljen za ta "UTP z oklepom", zato ta izraz pozna vsak. Se pa strinjam, da ne vedo, kaj je STP, F/UTP in podobno.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 09, 2017 6:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Malo literature.


http://www.gipron.si/si/aktualno/utp-f*p-stp-kabli-kdaj-jih-uporabiti/
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.68

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 08, 2023 1:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

marko-x je napisal/a:
Če ti je kabel pregriznila kuna ti ga bo še enkrat. Menjaj kabel maš mir.
V prejšnji firmi nam je kuna v 2 tednih 3x pregriznila optiko. Ni pomagala zaščitna cev. Zadevo smo rešili z koktajlom iz kurilnega olja in NAOH (kabel smo dobro premazali Smile) Vzrok "napada" je bil da je pred tem druga kuna postila svoj "odtis" na kablu. Ko pride druga kuna pa hoče ta vonj eliminirati zato grize. Isto je z avto kabli.

Se morda kdo spomni v kakšnem razmerju ste mešali kurilno olje in pralno sodo? Je mogoče bilo tako od oka, da je še lepo pršilo iz pršilke?

_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 12, 2023 9:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam en poseben flux, prileti jutri mimo s koncem kabla, pa probava.
Aluminij se z njim lota kot baker Wink

Lp, G

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojz54
Član
Član



Pridružen-a: Čet 30 Dec 2010 15:20
Prispevkov: 145
Aktiv.: 0.90
Kraj: Portorož

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 08, 2023 8:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kakšen naziv ima ta flux .Verjetno ga bom kupil ,če ni drag?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Strojna oprema Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
Stran 3 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group