www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

AUX kabel in HiFi

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
aokorn
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Dec 2014 11:09
Prispevkov: 16
Aktiv.: 0.14
Kraj: dobrova

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 24, 2017 7:01 pm    Naslov sporočila:  AUX kabel in HiFi Odgovori s citatom

Veliko in rad poslušam streaminge iz raznih internetnih radiev. Fascinira me, da lahko v trenutku vključiš prenos recimo iz južne poloble, kjer je sedaj poletje, pri nas pa trda zima...
Izhod iz računalnika imam podprt s primernim Equilizerjem in preko AUX kabla na Klass D ojačevalec Nobsound (Kitajski 50W+50W+100W) NS-09G. Ojačevalec ima možnost povezave z računalnikom (izvorom) tudi preko Bluetootha 4.0. To možnost sem dalj časa tudi uporabljal, vse dokler si nisem kupil nove zvočnike DALI FAZON MICRO.
Naenkrat sem slišal, kako pri visokih frekvencah zvok zrni, klenka, je kovinski. Takoj sem pomislil na povezavo Bluetooth. Spomnil sem se na kabel AUX, ki sem ga imel nekje v predalu (2x3,5). To je bil nek 1,5m dolg 'no name' kabel za 3€. Ko sem zadevi povezal sem naenkrat slišal mnogo več. Visoki toni niso bili več tako zrnasti in zveneči, vse je bilo bolj definirano...
In kot nalašč sem v firmi v košu za odpadke (električne) našel še en tak kabel, ki pa ga je nekdo vrgel stran. Bil je starejšega datuma, vendar solidno izdelan in na plašču je imel označenega proizvajalca (!) in oznako kabla. Ko sem ga doma vključil, sem videl, da je res vse, kar pišejo o teh analognih povezavah. Kot dan in noč, vam povem! Ni bil samo subjektivni občutek. Garant. Stereo efekt je bil veliko bolj prisoten in nobenega klenkanja, značilnega za ojačevalce v d klasi! Menim, da so se pri starih kablih veliko bolj potrudili pri mrežnem ovoju in da sta levi in desni kanal tu bila ločeno omrežena, da ne pride do presluhov med njima. Pri novejših pa varčujejo in leva in desna žila poteka skupaj, pod isto omrežo.
Ves navdušen (vse je že tako ok slišati) sem po internetu naročil kabel za 10€, ki obljublja vrhunske rezultate - če bom dosegel subjektivnih 10% boljši zvok, se je že splačalo...
Hočem reči s tem prispevkom, da če imate malo boljše boxe in dober ojačevalnik, posvetite dobršno mero pozornosti tudi analogni povezavi! Pri streamingih 192 in 320 M/sek se splača, saj je izvor zvoka že zelo kvaliteten...Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 25, 2017 11:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Odvisno od vrste digitalne povezave in nadaljnje uporabe signala.
Če npr. kopiramo Audio CD, je bolje napravi povezati z digitalno povezavo (coax ali optika). Na ta način se znebimo dveh pretvorb signala in poskrbimo, da je kopija (načeloma) enaka originalu.
Bluetooth ima manjšo pasovno širino, poleg tega pa je še vprašljiva pretvorba pri poceni napravah.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aokorn
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Dec 2014 11:09
Prispevkov: 16
Aktiv.: 0.14
Kraj: dobrova

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 25, 2017 6:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No, v mojem primeru pride v poštev samo analogna povezava. Le-to pogojuje AUX, ki je po moje tudi neke vrste koaksialna povezava, saj sta levi in desni kanal omotana s ščitom (maso). Pri dobrih kablih vsaka zase, sicer pa skupaj - v tem primeru je presluh večji.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7772
Aktiv.: 34.86
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 25, 2017 7:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@aokorn Prečitaj si tole v prilogi.
aokorn je napisal/a:
...
Hočem reči s tem prispevkom, da če imate malo boljše boxe in dober ojačevalnik, posvetite dobršno mero pozornosti tudi analogni povezavi! Pri streamingih 192 in 320 M/sek se splača, saj je izvor zvoka že zelo kvaliteten...Lp

Imam in ne poslušam streaminga!



How to become an hi-end guru.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  How to become an hi-end guru.pdf
 Velikost datoteke:  23.52 KB
 Downloadano:  16 krat


_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein


Nazadnje urejal/a Branez Sre Jan 25, 2017 10:03 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.89
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 25, 2017 7:42 pm    Naslov sporočila:  Re: AUX kabel in HiFi Odgovori s citatom

aokorn je napisal/a:
.........posvetite dobršno mero pozornosti tudi analogni povezavi! Pri streamingih 192 in 320 M/sek se splača, saj je izvor zvoka že zelo kvaliteten...Lp
Toda še vedno manj kvaliteten (tudi če je 320k, verjetno Kilo in ne Mega) od navadne telefonske parice.
To kar si napisal, spada na kakšen Hi-Fi (oz. audiofilski) forum, da ne bi zopet debatirali o subjektivnih občutkih, kdaj se bolje sliši.
Počasi si preberi pdf, ki ga je prilepil Brane, kajti moje mnenje je, da v njem kar vse drži, spodaj je prilepljen samo del, ki govori o kablih.

In seveda, se popolnoma strinjam, dražje so zadeve bolje se sliši, saj se mora, a ne .



Kabli.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  91.96 KB
 Pogledana:  5 krat

Kabli.JPG



_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.63
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 26, 2017 8:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaka, če smo pošteni tole ne paše niti na "h" od hifi-ja. Namreč, že izvor zvoka je daleč stran, kaj šele PC v veji, pa ojačevalnik v D klasi... Če bi se pojavil s tem na kakšnem resnem hifi forumu bi ga linčali...
V tem primeru je očitno zelo slab bluetooth modul, ki kot kaže ni namenjen dobrim zvočnikom ampak poceni kitajskim škripalnikom.

Sicer je pa tako: poslušal sem glasbo preko kabla za 10 evrov ter takoj zatem preko kabla za 2500 evrov (sistem je bil reda 30k€+). Jaz sem (kot kaže) gluh, ker razlike (razen v žepu) nisem slišal.
Sem pa slišal konkretno razliko med CD in mp3, kodirano v največji možni kvaliteti - razlika je konkretna, seveda na dobrem sistemu (no, tukaj ni nujno 30k€, dovolj je par k€).
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
aokorn
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Dec 2014 11:09
Prispevkov: 16
Aktiv.: 0.14
Kraj: dobrova

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 26, 2017 12:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz vsekakor nisem kakšen hifi guru. Tudi se ne mislim pojavljati na katerih takšnih in podobnih forumih. Oni imajo svojo filozofijo. In da filozofirajo jim ni žal denarja. Moja filozofija je sledeča. Mislim, da nisem sam v tem 'klubu': Kako z najmanj vloženimi sredstvi priti do kvalitetnega zvoka. Saj to je lahko tudi ena filozofija, ali ne? Tudi mi ni pod čast uporabiti kakšnega kitajčka v ta namen. Pa užitek j že v tem, da kabe za 3€ zamenjaš za kabel za 10€ in gledaš (poslušaš), kaj se dogaja na izhodu. Saj, če smo iskreni je kvaliteta (teoretična zmožnost prenašanja količine podatkov v časovni enoti) telefonske parice daleč nad današnjimi tehnologijami, ki jih niti še ne poznamo...Se spomnim, da smo včasih (pred desetletji) poslušali famozni Gorenje GC 201A in bili (vsaj jaz) očarani nad kvaliteto, ki jo je imel. Sedaj dobiš za nekaj d€ kitajski ojačevalnik v d klasi, ki Gorenjevega daleč prekaša po kvaliteti in po moči. Če ti pa morda ne odgovarja (toliko posluha že imam), ga pa zamenjaš, starega pa komu podariš... Boo hoo!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.89
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 26, 2017 12:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

protoncek je napisal/a:
Jaka, če smo pošteni tole ne paše niti na "h" od hifi-ja......
Drži!
Imel sem znanca, ki je trdil, da sliši razliko med različnimi povezovalnimi kabli in smo šli stavit.
Prinesel je kable s pozlačenimi in posrebrenimi činči, mi smo pa pripravili še dva para povezovalnih kablov z navadnimi činči s tem, da je bil en par narejen z belo-modro telefonsko parico. Za slednji par je možakar ugotovil, da je najboljši.
Tako ali tako je zadel samo posrebreni par (verjetno naključno) in kišta pira je bila osvojena Dancing .
Seveda mu pivo ni pasalo, ko smo mu razkrili izsledke preizkusa d'oh! .
In tudi nikoli več nismo debatirali o kakršnih koli audio sistemih, kar se kvalitete tiče!

In bistvo pdfja, ki ga je prilepil Brane so ravno k€, to se pravi, več daš za te zadeve bolje se mora slišati Brick wall.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7772
Aktiv.: 34.86
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 26, 2017 12:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz uporabljam striktno samo FURUTECH XLR Digital kable. Drugo ne pride v poštev.

Slišim...

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.89
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 26, 2017 2:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Branez je napisal/a:
Jaz uporabljam striktno samo FURUTECH XLR Digital kable. Drugo ne pride v poštev...
Brick wall
Imam celo enega ali dva taka konektorja še izpred let, ko so prišli do "dobroslišcev".
Ima 2 pina, ni mi pa jasno, kaj je v tisti škatli vmes. Po moje suho zlato .
Kabel je pa tako ali tako specialen, koaksialni kabel z dodano ekstra trdo izolirano žico pri čemer je širm v zraku , ta dodana žica pa je masa.
V bistvu je plastični (PVC) činč, ki izgleda takole:


Ja ga, ne razumem Brick wall .

PS vidim, da niso enaki konektorji, ti iz moje slike so avstralski, prav tako dragi kot žafran, ampak menda slišijo odlično .

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebastjan.kamensek
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Jul 2008 11:04
Prispevkov: 1021
Aktiv.: 5.33
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 26, 2017 3:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole sliči na enega od bivših direktorjev neke radijske postaje pri nas, ki je trdil da preko radijskega sprejemnika lahko slišiš razliko med MP3 256 kbps in WAV. Isto naredimo test in on ravno zamenja formata med sabo (boljši mu je bil MP3) od takrat naprej smo rolali samo še MP3 Wink
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7772
Aktiv.: 34.86
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 26, 2017 3:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@Jaka57 Ne razumeš?! Prilkluči ga na streaming radio pa boš slišal, ne samo razumel.
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
oldtimer 65
Član
Član



Pridružen-a: Sob 14 Jul 2012 15:53
Prispevkov: 234
Aktiv.: 1.63
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 26, 2017 4:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Branez je napisal/a:
Jaz uporabljam striktno samo FURUTECH XLR Digital kable. Drugo ne pride v poštev.

Slišim...


Very Happy ... jasna stvar, itak, ... oni tanartaboljši pa slišijo tudi http://www.audio-kontakt.com/forum/viewtopic.php?t=2395 (vpliv šuma lastnega telesa na hi-fi izkušnjo)


Priznam, da po 30+ letih dela v proizvodnji nimam več tovrstnih problemov ... Whistle
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7772
Aktiv.: 34.86
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 26, 2017 4:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Branez je napisal/a:
Jaz uporabljam striktno samo FURUTECH XLR Digital kable. Drugo ne pride v poštev.

Slišim...
...kako trava raste in to v največji burji!
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.63
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 26, 2017 8:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No, pozabili smo omeniti še, da "pravi" hifi guruji slišijo razsekan zvok na CDju, torej so nadljudje, saj so sposobni slišati 44kHz Shocked iz tega razloga oni poslušajo samo gramofon...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 75 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group