www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Pomoč za ramps 1.4, servo ne dela

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Arduino sekcija
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Mislincan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 11 Okt 2009 12:55
Prispevkov: 30
Aktiv.: 0.17
Kraj: Mislinja

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 11, 2017 11:54 am    Naslov sporočila:  Pomoč za ramps 1.4, servo ne dela Odgovori s citatom

Na Ramps 1.4 sem priključil servo motor na kontakte spodaj levo, ki so predvideni posebej zato. Ker mi po nastavitvah v Marlin programu, servo ni delal, sem najprej pognal priložen demo za servo, prav tako brez uspeha. Nato sem gotovil , da na kontaktih sploh nimam 5V napetosti. Kaj sem spregledal?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mislincan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 11 Okt 2009 12:55
Prispevkov: 30
Aktiv.: 0.17
Kraj: Mislinja

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 12, 2017 11:47 am    Naslov sporočila:  Rešitev Odgovori s citatom

Po celodnevnem iskanju s pomočjo "strica" sem našel rešitev.[/img]


Slika tudi za servo.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  45.92 KB
 Pogledana:  46 krat

Slika tudi za servo.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Traflc
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Dec 2003 21:48
Prispevkov: 365
Aktiv.: 1.64
Kraj: Javornik Jesenice

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 12, 2017 1:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem na svojem printerju kar iz napajalnika pripeljal 5V, ker sem bral da naj arduino nebi dovajal dovolj toka še za servo in sem že v štartu ustrezno pripravil ATX napajalnik.
_________________
Lp. Traflc
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Mislincan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 11 Okt 2009 12:55
Prispevkov: 30
Aktiv.: 0.17
Kraj: Mislinja

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 13, 2017 12:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Malo si me Traflc prehitel. Kajti pri preskušanju sem ugotovil, da zadeva dela, če imam priključeno oboje, zunanji 12V napajalnik in USB iz računalnika. Če pa USB izklopim, ne dela.
Ali lahko opišeš, kako si opravil omenjeno prevezavo?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mislincan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 11 Okt 2009 12:55
Prispevkov: 30
Aktiv.: 0.17
Kraj: Mislinja

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 13, 2017 12:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Našel sem naslednjo sliko. Vendar iz slike ni razvidno ali je na servo pripeljano 12 ali 5V. Uporabljam servo tip:SG-5010 ki ima delovno napetost 4.8V do 6V DC max (5V works well), zato bi moral uporabiti regulator ali pa na ramps 1.4 poiskati 5V, če je možno.


Priklop servo motorjev.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  81.19 KB
 Pogledana:  4 krat

Priklop servo motorjev.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mislincan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 11 Okt 2009 12:55
Prispevkov: 30
Aktiv.: 0.17
Kraj: Mislinja

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 13, 2017 1:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam še eno vprašanje. Ali je možno 12V iz napajalnika pripeljati tudi na jack Arduina Mega 2560, ker ima notri pretvornik na 5 V. Ali bo ta pretvornik dovolj močan za pogon enega servo motorja. Applause
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Traflc
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Dec 2003 21:48
Prispevkov: 365
Aktiv.: 1.64
Kraj: Javornik Jesenice

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 13, 2017 3:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če imaš ATX napajalnik kar od tam pripelji na servo 5V, da se ti wne bo arduino sesuval.
Jaz sem iz napajalnika odlotal vse žice potem pa ven peljal samo vklop 12V in 5V ter minus.
Lahko pa da ti bo delalo odvisno koliko toka ti požre servo
Mislim da imam MG92 ali nekaj takega in potegne kar konkretno toka
Najbrž je premočan za tisto stikalo ampak tega sem pač imel pri roki Very Happy

_________________
Lp. Traflc
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 13, 2017 4:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mislincan je napisal/a:
........ Ali je možno 12V iz napajalnika pripeljati tudi na jack Arduina Mega 2560, ker ima notri pretvornik na 5 V. Ali bo ta pretvornik dovolj močan za pogon enega servo motorja. Applause
Tudi to je možno, čeprav mi ni jasno, zakaj bi to naredil, saj gre pin 12V iz RAMPSa na vhodni pin 12V Mege 2560.
Ima pa Mega 2560 tako ali tako probleme s segrevanjem regulatorja pri vhodni napetosti 12V, kako bi bilo, če bi priklopil servo, ne bi vedel, toda Mega na 3D tiskalniku Troublemaker, ga fura z lahkoto,
saj je to praktično edini večji porabnik povezan na 5V, pa čeprav mi ni čisto jasno, kakšen naj bi bil ta konkretni tok, kot je napisal Traflc?

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mislincan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 11 Okt 2009 12:55
Prispevkov: 30
Aktiv.: 0.17
Kraj: Mislinja

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 13, 2017 5:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Očitno bo treba narediti nekaj podobnega, kot predlaga Traflc in pripeljati na 5V posebej na servo dovod. Kajti očitno se regulator na Mega 2560 sesede, ko pri izklopljenem USB-ju moj testni program vključi servo. Takrat mi enostavno sklop Mega, ramps in LCD zaslon resetira. Hvala za pomoč.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Traflc
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Dec 2003 21:48
Prispevkov: 365
Aktiv.: 1.64
Kraj: Javornik Jesenice

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 13, 2017 7:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Konkretnega toka nisem meril
Sem pa bral na nekem forumu da bi znal bit problem s tokom zato sem se že v štartu hotel izogniti morebitnim nevšečnostim in servo priklopil na napajalnik.
Imam servo MG90 ki je čisto premočen za ta namen. Iz specifikacij je razbrati da tok doseže tudi do 430mA.
Sem pač imel ta servo in sem ga porabil za stikalo.
Če pa vam vaši servotki delujejo na rampsu pa tudi lepo Very Happy
Čisto tako kot zanimivost imam dva MG90 servota vgrajena v mini wingu in mi sesujeta regulator 1A ko ju naviram. Zato sem moral zamenjat regulator z močnejšim in dodat 3300uF kondenzator da pogladi špice in mi ne sesuva več sistema.

_________________
Lp. Traflc
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 13, 2017 8:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Traflc je napisal/a:
....Če pa vam vaši servotki delujejo na rampsu pa tudi lepo Very Happy....
Tudi na RAMPSu, vendar imam na Megi2560 namesto originalneha linearnega regulatorja NCP1117ST gor DC/DC 2A regulator in s servom ni problemov.
V naših lesenih 3D tiskalnikih je gor DC/DC regulator.
In še enkrat, ni problem v RAMPSu ampak v Megi2560!

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Traflc
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Dec 2003 21:48
Prispevkov: 365
Aktiv.: 1.64
Kraj: Javornik Jesenice

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 13, 2017 11:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aha no to potem pojasni vse
Ce bi imel ta regulator bi ga tudi uporabil
No sedaj vem za naslednji projekt
Hvala za idejo Very Happy

_________________
Lp. Traflc
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Mislincan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 11 Okt 2009 12:55
Prispevkov: 30
Aktiv.: 0.17
Kraj: Mislinja

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 14, 2017 9:37 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaka 57 je zapisal:
" vendar imam na Megi2560 namesto originalnega linearnega regulatorja NCP1117ST gor DC/DC 2A regulator"

No, sedaj pa vem, zakaj je lahko pred tem zapisal, da pa njemu dela servo na Megi2560 brez problema. Tudi meni bi delal brez problema!! Very Happy Very Happy
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 14, 2017 11:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mislincan je napisal/a:
No, sedaj pa vem, zakaj je lahko pred tem zapisal, da pa njemu dela servo na Megi2560 brez problema. Tudi meni bi delal brez problema!! Very Happy Very Happy
Ta mali servo je tudi z originalnim regulatorjem delal ok, le na sponke 5V za servo sem dal elektrolit in 0.1u kondenzator.
Vendar, kot sem napisal, se Mega2560 pri vhodni napetosti 12V segreva, za moje pojme, preveč, zato sem na spodnjo stran Mege dal DC/DC poceni kitajski regulator.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mislincan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 11 Okt 2009 12:55
Prispevkov: 30
Aktiv.: 0.17
Kraj: Mislinja

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 15, 2017 9:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za podatek, sem si LM2596 DC-DC že naročil.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Arduino sekcija Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group