www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Usmernik iz brezkrtačnega motorja (alternator)
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Napajalniki, polnilci in baterije
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1343
Aktiv.: 7.71
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 06, 2017 11:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Si to poskusil ali samo bral?
AC DC napajalniki delajo z nazivno močjo v okviru specifikacij vhodne napetosti, za desetino nazivne moči, ki ji ti rabiš, bo pa delal tudi pri nižji vhodni napetosti. Koliko je to, moraš pa poskusiti. Greš v Trzin, daš 8 eur, prineseš modul, priklopiš in ugotoviš kaj se dogaja izven specifikacij.

_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
JKSniper
Član
Član



Pridružen-a: Čet 02 Mar 2017 13:35
Prispevkov: 37
Aktiv.: 0.43
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 07, 2017 1:21 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Energetik-m je napisal/a:
Si to poskusil ali samo bral?
AC DC napajalniki delajo z nazivno močjo v okviru specifikacij vhodne napetosti, za desetino nazivne moči, ki ji ti rabiš, bo pa delal tudi pri nižji vhodni napetosti. Koliko je to, moraš pa poskusiti. Greš v Trzin, daš 8 eur, prineseš modul, priklopiš in ugotoviš kaj se dogaja izven specifikacij.


- Prvič to ne gre skozi ker je preveliko in pretežko - imam krožni kolobar fi 60mm zunaj in fi 26mm notri in debeline ca. 30mm, od katere mi 12mm zasede sam motor.
- Drugič to ne gre skozi ker zadeva pričakuje enofazno napetost, imam pa trofazno (razen če obremnjujem samo eno fazo motorja...)
- Tretjič zadeva pričakuje 60Hz izmenično napetost, ki bo pri motorju povsem odvisna od obratov, načeloma pa veliko veliko višja kot ta deklarirana (na katero so najbrž optimirani vsi filtri in vse ostalo).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1343
Aktiv.: 7.71
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 07, 2017 1:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Samo prvi vzrok je resna težava, druga dva pa ne. Kaj pa če razdreš en mali napajalnik, ki se ga vtakne v vtičnico in da na izhodu 5V, tak za napajanje mobilnikov? Če se le da, uporabi tisto, kar je že nekdo naredil in prihrani moči za bistvo tvoje naloge.
_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
MitjaN
Član
Član



Pridružen-a: Sre 17 Avg 2011 15:40
Prispevkov: 91
Aktiv.: 0.59
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 07, 2017 2:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kot berem ima aplikacija zelo veliko omejitev (gaberiti, razpon vrtilne hitrosti, ...)

Če ti obstoječi motor (sam raje uporabljam besedo stroj) paše v mehaniko, bi lahko izhodni tok iz njega omejil z uporom, tako da v najslabšem primeru ne boš preveč napolnil baterije. Z eno zener diodo preko baterije pa poskrbi, da napetost na bateriji ne naraste preveč. Sicer se ti bo pri nizkih vrtilnih hitrostih baterija polnila bolj počasi ampak je to najenostavnejša rešitev. Samo trifazni diodni mostič, upor in Zener dioda. Pri priklopu pa moraš paziti, da priklopiš prazno baterijo, sicer se ti bo delno izpraznila preko Zener diode in jo po vsej verjetnosti tudi upepelila. Bo pa treba previti stroj.

Bolj korektna rešitev pa bi bila vrtljivi transformator (rotary transformer). Pri njem lahko zagotoviš relativno konstantno amplitudo izhodne napetosti, ne glede na obrate. Ampak potem si odpiraš novo področje konstrukcije transformatorja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JKSniper
Član
Član



Pridružen-a: Čet 02 Mar 2017 13:35
Prispevkov: 37
Aktiv.: 0.43
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 07, 2017 3:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Samo prvi vzrok je resna težava, druga dva pa ne. Kaj pa če razdreš en mali napajalnik, ki se ga vtakne v vtičnico in da na izhodu 5V, tak za napajanje mobilnikov? Če se le da, uporabi tisto, kar je že nekdo naredil in prihrani moči za bistvo tvoje naloge.

Bojim se da karkoli bom delal, bom na koncu moral narediti na svojem PCB-ju, ki bo točno po meri pasal noter, tako kot vsa ostala elektronika, ki bo merila itd. Mislil sem da bo to na nivoju par čipov, kakšne male tuljavice in nekaj pasive in je stvar rešena. In tudi tako bi bilo, če bi se naprimer omejil na območje 2000-3000 obratov, naprimer. Potem bi previl motor, naredil iz teh parih čipov zadevo in bi delovala. Razpon 500-8000RPM pa pomeni enostavno da imam pri najmanjših obratih 6V, pri najvišjih pa 100. Noben čip in noben napajalnik, modul ne deluje v takem razponu. Tudi če ga skaliram gor ali dol.

Citiram:
Kot berem ima aplikacija zelo veliko omejitev (gaberiti, razpon vrtilne hitrosti, ...)

Če ti obstoječi motor (sam raje uporabljam besedo stroj) paše v mehaniko, bi lahko izhodni tok iz njega omejil z uporom, tako da v najslabšem primeru ne boš preveč napolnil baterije. Z eno zener diodo preko baterije pa poskrbi, da napetost na bateriji ne naraste preveč. Sicer se ti bo pri nizkih vrtilnih hitrostih baterija polnila bolj počasi ampak je to najenostavnejša rešitev. Samo trifazni diodni mostič, upor in Zener dioda. Pri priklopu pa moraš paziti, da priklopiš prazno baterijo, sicer se ti bo delno izpraznila preko Zener diode in jo po vsej verjetnosti tudi upepelila. Bo pa treba previti stroj.

Bolj korektna rešitev pa bi bila vrtljivi transformator (rotary transformer). Pri njem lahko zagotoviš relativno konstantno amplitudo izhodne napetosti, ne glede na obrate. Ampak potem si odpiraš novo področje konstrukcije transformatorja.


Res je, aplikacija je pač posebna. Samo baterijskega napajanja ne morem narediti, ker ne bo stvar delala dovolj dolgo, najbrž tudi z kaj več kot 1s 40mAh li-po ne bom mogel delati... tako da nimam druge kot da stvar nekako napajam.

Uporabljena bo li-po baterija, ki je itak zelo občutljiva na vse (prepraznenje, prepolnenje, temperaturo, mehanske poškodbe...) in moram zanjo uporabiti prvič varovalno elektroniko in drugič polnilec primeren zanjo. le-ta deluje od 4.5 do 5.5V.

Pogledam tale rotary transformator! Hvala za namig!

Je pa res, da bolj kot razmišljam o vsem tem, bolj se poigravam z mislijo na induktivno polnenje, glede na to da imam idealne pogoje zanj.
http://www.ebay.de/itm/5V-12V-Couple-Wireless-Charging-Charger-Module-Power-Supply-PCB-Fur-Cell-Phone-/291698384535?hash=item43ea941e97:g:gbkAAOSw0e9UtKZr

Tema: http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=46842

Hvala vsem za namige, pomoč in podporo Smile

LP!
Jure
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1735
Aktiv.: 12.55
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 07, 2017 5:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

JKSniper je napisal/a:
...Razpon 500-8000RPM pa pomeni enostavno da imam pri najmanjših obratih 6V, pri najvišjih pa 100. Noben čip in noben napajalnik, modul ne deluje v takem razponu. Tudi če ga skaliram gor ali dol...Jure

Kaj pa LT8631, input od 6,5V-100V, output 5V 1A.
LT8630 je out 5V 0,6A.

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JKSniper
Član
Član



Pridružen-a: Čet 02 Mar 2017 13:35
Prispevkov: 37
Aktiv.: 0.43
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 07, 2017 5:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dušan, najlepša ti hvala! Kako nisem tega prej našel, pa cel farnell sem prečesal, z vsemi iskalnimi opcijami! HVALA!!!

LTC3638: 4-140V, od tega je od Vout=Vin pri Vin<5V, pomeni da bi celo od 4.5V deloval, pa vse do 140V. To je dovolj varna meja in super!!! Tudi vidm da nima 48 pinov, ni BGA in ni prezahteven za dat na vezje...

http://si.farnell.com/linear-technology/ltc3638emse-pbf/dc-dc-conv-buck-0-25a-msop-16/dp/2396696

Mislim da si mi rešil prvi in osnovni problem!!! Moram preučit datasheet, če se kje skriva kakšen "drobni tisk", ampak na prvi pogled izgleda prava terna!

HVALA! Cool Cool Cool Cool Cool
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JKSniper
Član
Član



Pridružen-a: Čet 02 Mar 2017 13:35
Prispevkov: 37
Aktiv.: 0.43
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 07, 2017 11:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zahvaljujoč Dušanu, imam izbran step-down, ki se je pojavil skoraj magično tukaj - z tako malo komponentami in odličnimi specsi. Sicer ni poceni, niti niso poceni komponente okrog njega, ampak ker je to unikaten projekt, tukaj par evrov ne igra bistvene vloge.

No, če grem po vrsti -> Motor bom moral spravit na 80-85kV, kar mi bo dalo 6-96V v razponu obratov 500-8000 brez obremenitve.

Uporabil bom shemo iz prve strani:


Izbral sem 3 komade tehle http://si.farnell.com/taiwan-semiconductor/mbs4/bridge-rectifier-1ph-0-8a-400v/dp/4084985
V najslabšem primeru bom uporabil samo dve in bo en izhod ostal neizkoriščen. Če me bo pa resno matral prostor, bom šel pa na 6 manjših posameznih diod.

V postu višje sem izbral 4-140V step-down, ki bo imel 1uF 250V in 22uF 10V oboje X7R keramične kondenzatorje.

Sedaj potrebujem še LC filter za med usmerniške diode in step-down. Obstaja za LC filter kakšna enačba? Našel sem nekaj znanstvenih pdf-jev na internetu, ki pravijo da enačbe ni, da se določa s poskušanjem, da se uporabi dobra praksa itd...?

Frekvenco bom tukaj imel spremenljivo, bo pa okrog 550Hz (500RPM) - 8.8kHz (8kRPM). Frekvenco sem določil glede na to kaj sem videl na osciloskopu, ko sem meril motor. Načeloma je imel 11polnih nihajev na fazo pri enem obratu (22 polni motor). Če spodnji vrh preslikam gor, in jih pomnožim x3, dobim 66 vrhov na obrat.

Ali ima kdo občutek kakšno tuljavo (specifikacije, link?) in kakšen kondenzator (specifikacije, link?) bi uporabil, da bo filtriralo dovolj, da bo step-down deloval pravilno?

Hvala za vsakršno pomoč pri tem Smile

LP!
Jure

Ker je skoraj nemogoče lepit slike v forumski Album in v prispeveku dati povezavo na to sliko v Albumu, sem to naredil jaz, da se ne boš mučil Very Happy
Jaka
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1735
Aktiv.: 12.55
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 08, 2017 12:07 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To pri meni je bil bolj kot ne slučaj kot pa neko globlje poznavanje.
Naletel sem na ta čip spotoma (in sem se spomnil tvojih zahtev po širokem razponu vhoda), ko občasno iščem čip v so/sot/soic-8, nek dc/dc step-up/boost usb power charge nimh controller čip z outputom 9,6V (CB5121) v tej temi, pa mi razni filtri po ala Farnell/Mouser in proizvajalčevih straneh podobnih namenskih čipov ne izpljunejo točno takega čipka.
Tako da, super zate, če bo delovalo po željah pa sploh !

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Napajalniki, polnilci in baterije Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group