www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

podatki ELES
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 772
Aktiv.: 3.46
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 21, 2017 8:57 pm    Naslov sporočila:  podatki ELES Odgovori s citatom

Lp,
Ali ima ELES podatke o manjkih in viških energije kje na netu?
Ali je dovolj, da merim frekvenco in če je nad 50 Hz je generirane energije preveč,sicer premalo.? Na kmetiji imam namreč nekatere porabnike, ki jih moram vklopiti enkrat ali 2 x na dan in je popolnoma vseeno kdaj. Ker imam enotarifno merjenje je tudi meni vseeno a ker jih vklapljam z računalnikom bi lahko naredil, da jih vklopim ko je energije preveč. Če bi ELES to nekje na spletu objavljal.

mnenja prosim
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2544
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 21, 2017 9:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če ponoči prižgeš, nimaš kaj falit.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NN365
Član
Član



Pridružen-a: Ned 08 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 51
Aktiv.: 0.45
Kraj: Okolica MB

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 21, 2017 10:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Takšnega podatka ni nikjer, to je živ podatek, ki se urno spreminja.
Viške energije "kompenzirajo" vodne elektrarne in črpalna elektrarna.
Takšne porabe, ki jo ima ena kemtija, je za eles zanemarljivo, ker je pri teh meritvah večja napaka, kot jo potroši ena ali dve kmetiji.
To se gre za več MW. manjke rešujejo z izklopi elektro peči, manjke rešujejo tudi plinski bloki v Brestanici itn....
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 772
Aktiv.: 3.46
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 21, 2017 10:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No to me zanima, ta podatek bi moral biti vsem na voljo, ena kmetija je pljunek v morje a če bi bil podatek na voljo vsem bi se začele na trgu pojavljat pametne naprave, ki bi upoštevale faktor manjka ali viška energije ter seveda več tarifni sistem.
Bom poslal mail na ELES, da vidim kaj porečejo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1615
Aktiv.: 8.16
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 21, 2017 11:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zagotovo je po Sloveniji največja poraba med 11. in 14. uro, ko vsi kuhajo kosila Wink
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1751
Aktiv.: 12.59
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 22, 2017 1:20 am    Naslov sporočila:  Re: podatki ELES Odgovori s citatom

pirpy je napisal/a:
Lp,
Ali ima ELES podatke o manjkih in viških energije kje na netu?
Ali je dovolj, da merim frekvenco in če je nad 50 Hz je generirane energije preveč,sicer premalo.? Na kmetiji imam namreč nekatere porabnike, ki jih moram vklopiti enkrat ali 2 x na dan in je popolnoma vseeno kdaj. Ker imam enotarifno merjenje je tudi meni vseeno a ker jih vklapljam z računalnikom bi lahko naredil, da jih vklopim ko je energije preveč. Če bi ELES to nekje na spletu objavljal.
mnenja prosim

Saj imaš javno, samo ti bolj malo koristi, saj se to dogaja trenutno, ne samo urno. Imaš dopoldansko in večerno konico. Vmes je kake 2-3 ure manjša poraba a vseeno dokaj velika. Kot je omenil @qwertz najmanj fališ in bremeniš, če vklapljaš ponoči od 00:00 do 6:00.
Primer za 21.3.2017:

Vir: https://www.eles.si/zemljevid-proizvodnja-in-prevzem



Eles_pregled_21_03_2017.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  158.63 KB
 Pogledana:  13 krat

Eles_pregled_21_03_2017.jpg



_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
oldtimer 65
Član
Član



Pridružen-a: Sob 14 Jul 2012 15:53
Prispevkov: 234
Aktiv.: 1.63
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 22, 2017 1:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

za EU je podatek o manjkih oz. viških recimo tole http://www.mainsfrequency.com/ ... če pride kaj prav Whistle ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
faznprifer
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Okt 2012 9:36
Prispevkov: 173
Aktiv.: 1.23
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 22, 2017 10:07 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nekje na spletu sem že zasledil stran kjer je to lepo prikazano ampak trenutno ne najdem. Bil je 24 urni graf in je lepo kazalo kakšna je potrebna in dejanska moč ob določeni uri. Za naslednji dan se je pa že izrisal predviden graf porabe glede da prejšnje dni.
_________________
L.p. faznprifer
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 772
Aktiv.: 3.46
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 22, 2017 10:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@DusanK
Podatki so statistični in mi ne pomagajo kaj dosti, jaz rabim sekundne podatke.
Preden so mi uradno priklopili samooskrbo sem sekundno popravljal polnjenje avta in nekaterih grelcev, da mi elektrika ni preveč uhajala v omrežje (kljub temu mi je ušlo 800kWh Smile
Sedaj pa ko imam samooskrbo je ta pametna instalacija brez pomena, razen, če najdem sekundni podatek na elesu. Frekvenca je že dober pokazatelj, vendar kot piše na drugi povezavi je to za cel kontinent in ne pove ali slovenija kupuje drago elektriko oziroma jo prodaja pod ceno sosedom ker je je preveč.

Drugače pa je frekvenca zelo dober pokazatelj trenutne porabe in proizvodnje.
Torej bi morala vsaka polnilnica za ev imeti možnost uravnavanja frekvence, naprimer imam avto priklopljen in vem, da mora biti napolnjen do jutri, lahko stisnem gumb uravnavanje frekvence in polnilnica bi spreminjala moč polnjenja glede na frekvencoin če bi bilo na polnilnice priklopljenih 1 miljon avtov vsak z možnostjo uravnavanja polnilne moči glede na frekvenco ali še boljše, polnilno moč bi uravnavali kontrolorji na elesu, bi bilo uravnavanje frekvence in razmerje poraba proizvodnja rešeno.
Rabim sekundni podatek za slovenijo. Sicer bom gledal frekvenco Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.04

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 22, 2017 1:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Besedna zveza "sekundni odzivi" je nadvse super idealna, popoln besedni par, dokler ves sistem ne zaniha.

Takrat se šele opazi pomen vseh tisočev ton mase generatorskih rotorjev na 3000 rpm, katerih vztrajnostni moment se neposredno odraža kot blaženje hitrih sprememb frekvence.

Sami razsmerniki bi se brez omenjenih generatorjev že zdavnaj medsebojno uničili, ali preobremenili daljnovode z divjim prečrpavanjem energije med priklopljenimi baterijami, omrežna napetost pa bi bila trapezne oblike. Vsak razsmernik namreč želi v omrežje potisniti tok tako, da rahlo dvigne napetost nad obstoječo sinusoido, pri čemer je temenska napetost omejena, zato je absolutni dvig napetosti možen le pred in za temenom.

"Preveč pametno" omrežje lahko naredi več škode kot koristi. Regulacija mora poleg frekvence spremljati še lokalne napetosti in prisotnost harmonikov. Tega pa ne zmore in niti sme početi vsak razsmernik posebej, temveč jim mora izhodne parametre ukazovati regijska ali območna regulacijska enota. Vsaj tako si jaz predstavljam t.i. "pametno omrežje".

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2544
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 22, 2017 1:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Spremeni svoje navade in delaj vse podnevi, da pokuris cim ves svoje energije.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 22, 2017 2:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na ELES ponuja 10-minutne podatke pod Obratovanje prenosnega omrežja. Ni sekundno, je pa 6x bolje kot urno. Prikazane so tudi moči daljnovodov znotraj Slovenije, torej lahko sklepaš na porabo v posameznem delu. Žal so podatki kar v istem HTML, samo preko HTTPS. Pod Tržni podatki pa so zbrani pretoki preko meja, žal samo urno, kot kaže.
Poleg frekvence bi lahko spremljal napetost, ki je bolj lokalno odvisna.

Mogoče bi bilo enostavneje, da bi minimiziral prenos preko svojega priključka, torej porabljal predvsem glede na svojo proizvodnjo.

PS: Ali si potem projekt prenosa energije med fazami iz teme Power mosfet brez diode opustil?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 772
Aktiv.: 3.46
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 22, 2017 3:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

igo je napisal/a:
Besedna zveza "sekundni odzivi" je nadvse super idealna, popoln besedni par, dokler ves sistem ne zaniha.

Takrat se šele opazi pomen vseh tisočev ton mase generatorskih rotorjev na 3000 rpm, katerih vztrajnostni moment se neposredno odraža kot blaženje hitrih sprememb frekvence.

Sami razsmerniki bi se brez omenjenih generatorjev že zdavnaj medsebojno uničili, ali preobremenili daljnovode z divjim prečrpavanjem energije med priklopljenimi baterijami, omrežna napetost pa bi bila trapezne oblike. Vsak razsmernik namreč želi v omrežje potisniti tok tako, da rahlo dvigne napetost nad obstoječo sinusoido, pri čemer je temenska napetost omejena, zato je absolutni dvig napetosti možen le pred in za temenom.

"Preveč pametno" omrežje lahko naredi več škode kot koristi. Regulacija mora poleg frekvence spremljati še lokalne napetosti in prisotnost harmonikov. Tega pa ne zmore in niti sme početi vsak razsmernik posebej, temveč jim mora izhodne parametre ukazovati regijska ali območna regulacijska enota. Vsaj tako si jaz predstavljam t.i. "pametno omrežje".


Moj enofazni solarni razsmernik dviguje napetost povsem sinusno in ne dela trapeza, če napetost naraste nad 264 V pa se enostavno izklopi iz omrežja.

Moj novi 3 fazni razsmernik pa dela malo drugače, ima neke vrste regulacijo frekvence že vgrajeno saj sem zadnič testiral kako deluje skupaj z generatorjem, generator sem nastavil na 49 hz in po vklopu je elektrarna dvignila frekvenco na okoli 50 hz hkrati je generirala 6 kw, Če pa sem nastavil frekvenco prostega teka generatorja na 50 hz pa je po vklopu elektrarna dajala komaj 2 kw in ni dvignila frekvence višje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 772
Aktiv.: 3.46
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 22, 2017 3:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

qwertz je napisal/a:
Spremeni svoje navade in delaj vse podnevi, da pokuris cim ves svoje energije.


Dokler je v igri samooskrba je zame vseeno kdaj kurim.

To bom delal potem ko se zakon spremeni in bo treba omrežnino plačevati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 772
Aktiv.: 3.46
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 22, 2017 3:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bostjang je napisal/a:

PS: Ali si potem projekt prenosa energije med fazami iz teme Power mosfet brez diode opustil?


Prenos med fazami je še v igri, vendar ne dokler je samooskrba.
Imam pripravljene kontaktorje in kondenzatorje 25 uF , vsak kondenzator prenese okoli 400 W na naslednjo fazo, problem, mogoče ker imam omarico kjer sem testiral napravo okoli 30 m daleč od števca, je da je izguba na kablu vsaj 50 W za en kondenzator.
Torej če medfazno priključim en 25 uF kondenzator mi sicer res prenese 400 w na naslednjo fazo vendar iz prejšnje faze povleče vsaj 450 W kar pa spet ni smiselno.
Se pravi to spet pride na vrsto ko se bo spremenil zakon in bo potrebno plačevati omrežje.

Verzijo z mosfeti pa sem zaenkrat opustil.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 74 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group