www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Optična izolacija SPI komunikacije

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 793
Aktiv.: 3.92
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 19, 2017 11:38 pm    Naslov sporočila:  Optična izolacija SPI komunikacije Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Počasi nadaljujem s projektom z regulacijo napetosti pri serverskem napajalniku in sem prišel do težave.

Pri digitalnih potenciometrih moram SPI komunikacijo optično izlolirati ( CS, SCK, MOSI).
Za CS linijo bo verjetno dober skoraj vsak tranzistorski optocoupler, kaj pa za SCK in MOSI?

Doma ima nekaj komadov 4N27 in 6N137 . Bi bili primerni, ali so prepočasni?
Predlagate kaj drugega?

Hitrost komunikacije zame sicer ni pomembna, samo, ali jo je mogoče v arduinotu softwarsko zmanjšati?

lp
Uroš

_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
japek
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Feb 2004 22:50
Prispevkov: 780
Aktiv.: 3.50
Kraj: Radenci

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 20, 2017 8:37 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem delal vmesnike za komunikacijo z radijsko postajo, res je, da sem testiral do hitrosti 9600, z 6N136. Vezava optocouplerja kot TUKAJ , naprej sem pa jaz imel MAX232.
_________________
73 de S55WT, Janko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 793
Aktiv.: 3.92
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 22, 2017 11:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

In sem pri novi težavi Confused

Pri testiranju se trudim z opto 6N137 (digitalni izhod, čas preklopa nekaj nS)

Če preko optospojnika peljem CLK signal, še vedno komunikacija deluje, če pa čez peljem tudi SDI signal, pa komunikacija pade. Razlog? Ne vem.

V arduinotu sem poizkusil vse načine (SPIMode0-SPI Mode3, MSBFirst, LSBFirst, SPI ferkvenco sem spustil na 0,5MHz). Neuspešno. Zanimivo mi je to, da je signal preko optospojnika gledan na oscilogramu v bistvu skoraj lepši kot na izhodu arduinota (medtem ko CLk signal je nekoliko popačen - z motnjami), a komunikacije ne deluje.

Je mogoče razlog ker 6N137 signal invertira? Samo, saj je tudi CLK je invertiran (ali pa ne, v obeh primerih deluje)?

Če je to zadnje razlog, kako bi ta signal dobil v prvotni obliki?

lp
Uroš

_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.04

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 23, 2017 12:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zakaj bi optosklopnik invertiral signal?
Obstajata dve vezavi, ki obrneta signal ter dve vezavi, ki ga ne.

Na vhodni strani je dioda, ki je lahko vezana na dva načina.
Prvi način:
IzhodMCU)-----[upor]-----l<l-----(+5V
Kadar je izhodMCU na "0", dioda sveti. Kadar je izhod na "1", pa ne.

Drugi način:
IzhodMCU)-----[upor]-----l>l----(GND
Kadar je izhodMCU na "1", dioda sveti. Kadar je izhod na "0", pa ne.

Na izhodni strani sta Kolektor in Emitor NPN tranzistorja, ki ga lahko vežeš na dva načina.
Prvi način:
+5V)----[pull.up.upor]----*----[kolektor>>>emitor]----(GND
In iz točke * še odcep naprej do drugega čipa. Kadar vhodna dioda sveti, je tranzistor odprt in povleče točko * na GND. Kadar dioda ne sveti, je točka * na +5V.

Drugi način:
+5V)----[kolektor>>>emitor]----*----[pull.down.upor]----(GND
In iz točke * še odcep naprej do drugega čipa. Kadar vhodna dioda sveti, je tranzistor odprt in povleče točko * na +5V. Kadar dioda ne sveti, je točka * na GND.

Glede na zahteve in želje si potem izbereš kombinacijo vhodne in izhodne vezave optosklopnika, da bo sprejemna stran pravilno sprejela in razumela stanja na izhodu MCU.

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
matjazkariz
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Nov 2004 18:09
Prispevkov: 1026
Aktiv.: 4.60

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 23, 2017 1:20 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zakaj pričakuješ, da če invertiraš signal, da bo SPI vseeno deloval? To, da ti deluje z invertiranim CLK, je izjema in ne pravilo. Včasih se pri nekaterih SPI čipih zgodi, da tudi, če nastaviš napačen SPI mode, lahko komunikacija vseeno deluje, ampak deluje na meji.
Naredi neinvertirajočo vezavo z optosklopniki, ali uporabi digitalne izolatorje. Na primer SI8641, ali ISO7641, ali ADUM7441...

_________________
LP, Matjaž
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 793
Aktiv.: 3.92
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 23, 2017 8:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Zakaj pričakuješ, da če invertiraš signal, da bo SPI vseeno deloval?


Ne vem. Nekako sem razmišljal, da, če gre CLK iz HIGH to LOW in se ob tem robu spremeni v isti smeri tudi SDI, da bi bilo isto, če se spremeni iz CLK iz LOW to HIGH in se SDI spremeni v isti smeri, da bi to moralo delovati. A očitno sem si napak razlagal princip delovanja.
Je pa res, da sem pomislil na nedelovanje zaradi invertiranega signala šele ob koncu pisanja prejšnjega bosta (sicer bi to že poizkusil).

In ja, hvala Igo, za namig ( vprašanje je, če bi se spomnil, da lahko na vhodu zamenjam način vezave). Namreč 6N137 ima digitalni izhod in ni klasični tranzistor.

lp
uroš

_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.04

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 23, 2017 11:37 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nisem preverjal datasheeta, temveč sem kar na slepo napisal za izhodni del Rolling Eyes

Važno, da boš usposobil zadevo Applause .

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 73 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group