www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

UV LED Box in izdelava tiskanih vezij

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
borzon
Član
Član



Pridružen-a: Čet 17 Sep 2015 23:14
Prispevkov: 150
Aktiv.: 1.44
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 22, 2017 10:10 am    Naslov sporočila:  UV LED Box in izdelava tiskanih vezij Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Po vrsto letih abstinence se spet vracam v svet elektronike, zato iman nekaj vprasanjza mojstre iz tega podrocja.
- Kateri je aktualno najboljsi program za izdelavo tiskanih vezij, da normalno deluje na operacijskem sistemu Windovs 10 ali Linux Kubuntu 17.04? Kaj vi uporabljate?

- Zaradi nasprotijocih se informacij na spletu me zanima katera je optimalna valovna dolzina svetlobe UV-B za osvetljevanje pri preslikavi nacrta na bakreno ploscico?

- Ali je se vedno najboljsi in najbolj aktualen postopek preslikave nacrta na bakreno ploscico s pomocjo fotopostopka? Nekje sem zasledil, da nekateri bolj hvalijo nek postopek s pomocjo gretja s "pegleznom". Tega postopka ne poznam.

- Ker bom najverjetneje pricel z izdelavo UV LED box-a me zanima, kje priporocate nakup oziroma kje sploh drzijo UV LED diode ki bi bile primerne za osvetljevanje pri fotopostopku?

Zavedam se, da so bile te teme ze najverjetneje nekje obdelane, ampak jih ne najdem zato vas naprosam za konstruktivne in konkretne odgovore.

Hvala za pomoc
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.35
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 22, 2017 1:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

KiCad dela na obojem, gEDA dela na Linuxu oz. kot v virtualki pod Windowsi.

Na ebayu kupi najcenejšo škatlo za manikuro za utrjevanje UV laka za nohte.

Postopek s prenosom tonerja. Potrebuješ laserski tiskalnik na katerega zrcalno natisneš tisk na foto ali reklamni papir. Zadevo z natisnjeno stranjo navzdol proti bakru zagreješ, da se „pigment” dobro prime ploščice. Potem daš močiti v vodo, da papir odstopi. Popraviš napake in daš jedkat.

Za UV box glej drugo postavko. Ne splača se ti ubadat z sestavljanjem ustreznih LED, raje energijo usmeri v izdelavo časovnega releja kateremu boš nastavil čas po katerem naj luč izklopi.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
borzon
Član
Član



Pridružen-a: Čet 17 Sep 2015 23:14
Prispevkov: 150
Aktiv.: 1.44
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 22, 2017 5:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kobranka je napisal/a:
KiCad dela na obojem, gEDA dela na Linuxu oz. kot v virtualki pod Windowsi.

Na ebayu kupi najcenejšo škatlo za manikuro za utrjevanje UV laka za nohte.

Postopek s prenosom tonerja. Potrebuješ laserski tiskalnik na katerega zrcalno natisneš tisk na foto ali reklamni papir. Zadevo z natisnjeno stranjo navzdol proti bakru zagreješ, da se „pigment” dobro prime ploščice. Potem daš močiti v vodo, da papir odstopi. Popraviš napake in daš jedkat.

Za UV box glej drugo postavko. Ne splača se ti ubadat z sestavljanjem ustreznih LED, raje energijo usmeri v izdelavo časovnega releja kateremu boš nastavil čas po katerem naj luč izklopi.


Zanima me sledeče. Ali je pri postopku s prenosom tonerja potrebno imeti nanesen fotolak na bakreni ploščici ali mora biti ploščica povsem čista necistoč in fotolaka?

Ker imam kar nekaj ploščic z že nameščenim fotolakom pod folijo me zanima s čim gre ta fotolak najlažje dol oziroma v kateri snovi je topljiv?

Hvala


Nazadnje urejal/a borzon Sob Apr 22, 2017 6:11 pm; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7770
Aktiv.: 34.88
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 22, 2017 5:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

borzon je napisal/a:
...Zanima me spedece...
Kaj je to?
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
borzon
Član
Član



Pridružen-a: Čet 17 Sep 2015 23:14
Prispevkov: 150
Aktiv.: 1.44
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 22, 2017 6:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Branez je napisal/a:
borzon je napisal/a:
...Zanima me spedece...
Kaj je to?


Pozdravljen,

Smile ker sem pisal preko telefona je prišlo do tipkarske oziroma pravopisne napake. Napisati sem želel "Zanima me sledeče..." Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.35
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 22, 2017 6:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri postopku s prenosom tonerja mora biti baker na ploščici čimbolj čist. V tem primeru bi ga verjetno lahko očistil kar z acetonom, ker je precej agresivno topilo, čene pa jih izpostavi soncu in operi z Cevosanom.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozede
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jul 2014 18:32
Prispevkov: 342
Aktiv.: 2.88
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 22, 2017 6:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljen borzon
Glede programa za izdelovanje vezij; v tej temi je bil http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=46771 omenjen program Target3001
Sem ga sprobal, in je zelo priročen, v parih dneh sem narisal shemo in enostransko tiskano vezje. Se ravno tako že dolgo časa nisem ukvarjal z vezji, ta program je res super. Trenutno imam instaliranega na Win7 in dela brez težav. Sem instaliral tudi Kicad pa mi nekaj ni šlo tako , da ne vem, kje sem naredil napako
Glede prenosa tonerja na ploščico, je v tej temi kar nakaj napisanega.
http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=6612&postdays=0&postorder=asc&start=0
in še http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=6390
lp Jože
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 68 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group