www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Napa crknila - kateri del?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
lavit
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 20 Maj 2017 7:44
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.04

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 20, 2017 7:58 am    Naslov sporočila:  Napa crknila - kateri del? Odgovori s citatom

Živjo!

Meni je crknila napa. Razstavit že znam, nisem pa prepričan kaj je crknilo.

Napa ko jo prizgem brni, ko večam hitros ventilatorja brni glasneje. Ko sem jo razstavil sem videl da ventilator hoce obrnit, a kot da nima moči, malcek ga zaguga. Ce mu pomagam z roko se celo vrti, vendar ne tako hitro kot bi se mogel.

Kaj je šlo h hudiči?

Hvala za pomoč.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cici
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Dec 2003 7:42
Prispevkov: 738
Aktiv.: 3.32
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 20, 2017 8:36 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Motor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.11

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 20, 2017 9:20 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kondenzator.

Če ga ima. Daj poslikaj motor, da se vidi izvedba motorja.
Če pihneš v ventilator, se zavrti? Če ne, se je lahko nabrala maščoba kje okrog ležaja in ovira vrtenje, kar je povečalo tok in je kondenzator predčasno izgubil lastnosti.

Omenjaš tudi večanje hitrosti ... to misliš zvezno, s potenciometrom, ali s stikalom 0-1-2-3 ?
S potenciometrom se običajno krmili motor s krtačkami in maščoba lahko ovira gibanje krtačk, da ne pritiskajo dovolj močno na komutator.

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
lavit
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 20 Maj 2017 7:44
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.04

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 20, 2017 12:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Čakam na večji izvijač, da bom dobil motor ven.

Deluje tako, da ko prizgem ventilator, ga lahko prizem na 1 2 3. Na vsaki stopnji ventilatorja ne obrne, na 3 stopnji ga malo zaguga, kot da nima dovolj moci, da bi ga zavrtel. V glavnem na kateri koli stopnji prizgem, se ventilator ne obrne, ampak brni.

Ventilator se z lahkoto obrne in se tekoče vrti, in če ga, medtem ko je vklopljen, obrnem, se bo vrtel, ampak cisto na lahko, bi rekel cca 1/10 ali 1/20 kolikor bi se mogel.

Kokr vem ima napa cca 3 večje komponente: stikala, pol je neka črna skatlica med motorjem in stikali, in motor. Kaj je največja vrjetnost, da je crknlo.

BOm pa poslikal v ponedeljek, ko bom lahko razstavil do konca (v upanju, da bi lahko celo popravil z minimalnimi stroski - kondenzator)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1325
Aktiv.: 11.93
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 20, 2017 12:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Motorji za nape so vedno brezkrtačni torej neke vrste asinhronski s kratkostično kletko. Kondenzatorja nimajo, imajo pa dušilko, ki je integrirana že v samo navitje motorja, odcepi za hitrosti so v bistvu odcepi dušilke. Hitrost se zmanjša na podlagi večjega sleepa in ne s spreminjanjem števila polov. V tem primeru ima kaj za crknit, navitij je dovolj, lahko je mednavojni stik, tako da se vrtilni moment močno zmanjša, prej omenjena dušilka omeji tok, da ne potegne kaj dosti večjega toka od nazivnega. Napaka se odpravi z menjavo motorja, lahko pa se kratkočasiš in ga previješ. Previjanje na servisu bo precej dražje kot nov motor, zato se tega nihče ne bo lotil.
_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lavit
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 20 Maj 2017 7:44
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.04

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 23, 2017 2:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

oj, mi je ratalo razstaviti.

Ko sem ponovno probaval, mi je ratalo zavrteti motor, mogoce celo na full. In sicer:

Ko prizgem napo se motor se vedno ne obrne, ga zaguga na najvišji stopnji. Če pomagam,[slovenščina je zame švedska vas] da malo veternico obrnem, se zacne vrteti. V eno stran počasi, v drugo stran (pomojem napačno) pa se vrti na oko s polno hitrostjo.

V bistvu se mi gre, da nebi kupoval motorja za brezveze (90 eu). Lahko še vedno sklepam, da je motor fuč?

Hvala za pomoč.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.11

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 23, 2017 8:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Daj poslikaj.
_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group