www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Poganjanje dveh koračnih motorjev

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
MaryaN
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 13 Jul 2017 11:39
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.06

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 15, 2017 2:07 am    Naslov sporočila:  Poganjanje dveh koračnih motorjev Odgovori s citatom

Zdravo!
Sicer sem računalničar, ampak v elektroniki sem pa čisto nov.

Pomagam pri umetniškem projektu, kjer bi radi premikali dve kljuki od vrat tako nekako, kot bi nekdo živčno kljukal, torej dokaj hitro dol in gor in z neenakomernimi hitrostmi. Za krmiljenje bom uporabil Raspberry Pi 3, ker potrebujem ok procesor in WiFi za ostale stvari, glede samih motorjev sem pa malo izgubljen.

Gledam tale koračni motor, ampak ne znam ugotovit če je dovolj zmogljiv za tako premikanje in pa kakšen driver in napajanje potrebujem za gnanje dveh takih motorčkov?

Vsak nasvet dobrodošel Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matjazkariz
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Nov 2004 18:09
Prispevkov: 1026
Aktiv.: 4.61

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 15, 2017 9:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne, mislim da z NEMA17 motorji ne boš ravno živčno kljukal. Vzemi raje NEMA23. Driver tudi vzemi bolj močen, ne kakšnih z DRV8825 ali A4988 iz ebaya, ker bodo prešvoh.
Drugi problem je ta, da koračni motorji tudi spuščajo zvok in vibracije. Če je to moteče, potem moraš to ustrezno blažit in dušit. Nikakor motorja ne montiraj na vrata, ker bo slišati še bolj.
Mogoče bi bila bolj primerna kakšna dovolj močna elektromagnetna kotva?

_________________
LP, Matjaž
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MaryaN
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 13 Jul 2017 11:39
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.06

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 15, 2017 11:36 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Uf ja, gledam zdaj da je ta stepper tudi med NEMA 17 med najmanj močnimi (350mA, 20N cm). Smo imeli namen dodat zobniški prenos če bi bilo samo gibanje prepočasno, ampak čisto verjamem da nima dovolj moči da bi lahko hitro premaknil kljuko.

Kotva = nekaj takega? Za en drug del projekta mislim da bom res šel s tem, tako da hvala da si omenil, ampak za kljuko pa potrebujemo tudi nekaj nadzora nad hitrostjo in položajem.

Moj tretji problem je pa da v slovenskih spletnih štacunah ne vidim kaj dosti izbire. Pozna kdo kako firmo/trgovino, z dobro izbiro motorčkov in aktuatorjev? Za kitajce smo že pozni, pa tudi sicer bi raje kupil tu, ker pri teh projektih včasih komplicirajo pri računih iz tujine.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5332
Aktiv.: 24.73
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 15, 2017 5:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa kaksen oversized modelarski servomotor? Dobis take s priklopom na 12 V in konkretnimi navori ter hitrostmi. Tudi krmiljenje preko rpi bo mala malica, sigurno je kak library za to ze spisan. Poglej na hobbyking.com in eu skladisce oz. katerega od nasih rc prodajalcev pobaraj. Saj kljuka je lahko brez vzmeti nasajena gor in sile ne bodo megalomanske.
_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MaryaN
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 13 Jul 2017 11:39
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.06

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 15, 2017 6:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, kljuka bo brez vzmeti, tako da ne bo težka.

Slišal sem, da je pri servotih težko dobiti ven različne hitrosti gibanja in bi znalo gibanje izgledati preveč enakomerno. Sicer sem pa odprt za to, ker je lažje.

... nimam pa nobenega občutka kakšen motor vzeti da bo dovolj zmogljiv, to me še vedno najbolj daje Smile

P.S. če bo kdo iskal... solenoid / kotva / ... sem na koncu našel v slovenskih trgovinah pod imenom dvižni magnet
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.33
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 15, 2017 7:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za modelarski servomehanizem si narobe slišal, lahko dela zelo hitro, ali pa zelo počasi, elektromagnet - kotva pa pritegne praktično v trenutku.
_________________
Še dobro, da bitje srca in dihanje nadzoruje vegetativno živčevje. V nasprotnem primeru nekateri ne bi preživeli niti 24 ur.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MaryaN
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 13 Jul 2017 11:39
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.06

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 15, 2017 9:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glede nadzora hitrosti servota sem mislil v primerjavi s stepperjem. Elektromagnet bom uporabil za nekaj drugega.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.33
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 15, 2017 10:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Servo je bistveno lažje krmiliti kot stepper. Samo s širino krmilnih impuzov 1-2 ms, ki se ponavljajo na vsakih 20 - 50 ms. Dober servo je v stanju premakniti ročico iz enega v drugi skrajni položaj (cca 180° zasuka) v cca 0,5 - 0,6 sekunde. Za tvojo aplikacijo pa poterebuješ nekje od 45 - 60° zasuka krmilne ročice. Lahko si izračunaš kako hitro se bo to zgodilo. Primeren servo se dobi že za manj kot 10€.
_________________
Še dobro, da bitje srca in dihanje nadzoruje vegetativno živčevje. V nasprotnem primeru nekateri ne bi preživeli niti 24 ur.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MaryaN
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 13 Jul 2017 11:39
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.06

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 16, 2017 4:33 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Phew, sliši se super! Ko sem gledal stroške dveh stepperjev z driverji in napajalnikom me je že malo zaskrbelo za budget projekta.

Timing se izide, ampak je pa to brez bremena. Kako pa ugotovim kako velik motor vzet, da ga kljuka ne bo preveč upočasnila?
Verjetno se nekako da iz no load hitrosti in stall navora (kjer se ustavi), pa je potem nekje vmes hitrost pri obremenitvi ki jo povzroča kljuka.
Pa recimo da je "živčno kljukanje" 2krat/s pokljukat in je kot kljuke 50° -> 200°/s

... na tej točki bo bolje da grem spat in upoštevam muckov nasvet: oversized servo Very Happy
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.33
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 16, 2017 1:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tukaj bi skorajda moral najti kaj primernega.
_________________
Še dobro, da bitje srca in dihanje nadzoruje vegetativno živčevje. V nasprotnem primeru nekateri ne bi preživeli niti 24 ur.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
thetilko
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jul 2009 16:03
Prispevkov: 175
Aktiv.: 0.97
Kraj: Celovec

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 19, 2017 10:50 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Koracni Motor se ne da enostavno nekom priklopit, potrebujes se krmilnik in napajalnik, oboje dimenzionirano glede na motor.

Jaz bi prej uporabil pneumatiko in enostavno preklapljal ventil z razlicnimi frekvencami.

Ce pa kljuke ni treba odpreti in jo je treba samo tresti, pa enostavno priklopi navadni motor in menjavaj smer. Morda dodaj se en Ventilator, da se ne bo pregrel, glede na to, da se ne bo obracal.

Torej:
Za koracni Motor + Pi potrebujes se krmilnik in napajalnik

Za pneumatiko cilinder + preklopni ventil --> Najdi rabljeno

Za navadni motor, ki samo trese Motor + rele (za smer) + napajalnik/Adapter (lahko kak zavrzen adapter)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
shmandi
Član
Član



Pridružen-a: Čet 09 Maj 2013 9:20
Prispevkov: 634
Aktiv.: 4.76
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 20, 2017 6:23 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa, če bi uporabil rotacijski elektromagnet?


DSCN1453.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  898.3 KB
 Pogledana:  6 krat

DSCN1453.JPG


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 66 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group