www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Merjenje nivoja vode v vodnjaku
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Arduino sekcija
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
LukaL
Član
Član



Pridružen-a: Pet 03 Sep 2004 15:59
Prispevkov: 304
Aktiv.: 1.37
Kraj: okolica Grosupljega

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 11, 2017 6:48 pm    Naslov sporočila:  Merjenje nivoja vode v vodnjaku Odgovori s citatom

Zdravo,
sicer sta na to temo dva topica, vendat kar precjej stara (2004) in se je vmes veliko novega zgodilo...Wink
Torej imam vodnjak cca 5m globine v katerem bi rad meril nivo vode (za zalivanje vrta in posledično, da se črpalka ne bi vrtela v prazno).
Ogledujem in razmišljam o sledečih možnostih:
1) diferencialni senzor tlaka MPX5010
2) gradnja "kondenzatorja" s pomočjo pvc cevi in ki bi imel "plošče" ločene od vode

Se mi pa pri obeh pojavljajo težave:
Ad 1
cev na katero bi bil priključen senzor bi bila dolžine cca 4,5m...kako bo zunanja temperatura vplivala na odčitek (širjenje zraka v cevi, ali je to zanemarljivo)?

Ad2
Ali je kapacitivnost tudi odvisna od temperature in "umazanosti" vode?

Iščem pa nekje ločljivost cca 25 litrov...

Če sem zakompliciral se opravičujem Wink
Seveda pa sem odprt tudi za kakšen drug predlog.

LP Luka
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 11, 2017 7:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole preverjeno deluje. In še SLIKA

Zadevo ustrezno multipliciraš, lahko daš 10, 20 ali 50 reed stikal oziroma poljubno število, na 5m dolžine bi jih lahko dal 200 in prav toliko uporov. Za linearno skalo daš vse upore enake in jih napajaš s konstantnim tokom.

Tako sem jaz naredil za merjenje vode v 200 litrskem sodu, sestavil sem najprej upore lepo enega za drugim in potem nanje nanizal še reed stikala in jih povezal na skupno žico. Čez sem nataknil skrčno bužirko in previdno vstavil v 10mm cevko, za plovček sem uporabil plovček za 10mm cevko iz ebaya, kupiš posebej ali vzameš enemu poceni plovnemu stikalu. Reed stikala sem kupil vrečko 100 kosov za nekaj dolarjev. Edina slabost teh kitajskih reed stikal je, da je steklo nekoliko krhko, zato se priključkov ne upogiba ali kakorkoli krivi, da steklo ne poči. Bolj kvalitetni, običajno zelenkaste barve steklo, ne pokajo kar tako, ampak so neprimerno dražji. Samo delovanje je zanesljivo tudi s cenenimi reed stikali.
Cevkoz vloženimi reed stikali je potrebno z obeh strani zanesljivo zatesniti, primerno je dvokomponentno lepilo. Cevka mora biti iz materiala ki ni feromagneten, lahko je inox, aluminij, medenina, umetne mase odsvetujem, ker ni nujno da bo dvokomponentno lepilo dobro prijelo. Še najbolje se obnese inox, ker je dovolj trdna tudi tankostenska cevka, pri 10mm zunanjega premera je dobro, če ostane vsaj 8mm notranjega premera, da lahko porineš notri vse upore in reed stikala.

Take nivojne senzorje imajo zelo pogosto tovornjaki v rezervoarjih za gorivo, delujejo zelo zanesljivo.

Če kdo ne zna sam ali se mu ne da, lahko naredim tudi po naročilu Wink

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
RUros
Član
Član



Pridružen-a: Čet 09 Mar 2006 22:26
Prispevkov: 1030
Aktiv.: 4.69

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 11, 2017 7:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sam imam narejeno z UZ senzorjem. Malo več komplikacije okoli algoritma in merjenja, ampak dobro deluje že 4 leta. Resolucija nekje +- 2mm na globini do 3m. Je pa metoda od v.j. bolj zanesljiva in enostavnejša.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LukaL
Član
Član



Pridružen-a: Pet 03 Sep 2004 15:59
Prispevkov: 304
Aktiv.: 1.37
Kraj: okolica Grosupljega

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 11, 2017 8:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanimivi sta obe varianti..
RUros: kako se kaj UZ obnese v cevi fi 600 mm (odboji, ipd)...?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.93
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 11, 2017 8:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sam imam že material za ultrazvočno merjenje z arduino ploščo in senzorjem hc sr04. Se mi zdi cenovno zelo ugodno, in tudi po pregledu primera programa je videti precej enostavno, kako deluje pa v praksi ti pa še ne morem povedati.
_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RUros
Član
Član



Pridružen-a: Čet 09 Mar 2006 22:26
Prispevkov: 1030
Aktiv.: 4.69

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 11, 2017 10:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Odvisno od kota širjenja UZ. Potrebno pogledati datasheet od senzorja, ki bi ga uporabil. Sam imam bolj odprt prostor. Do prve stene nekje 800mm, gre za kvadraten prostor.
Se mi pa senzor HC SR04 ni obnesel, saj je po dobrem letu crknil. No v bistvu dva. Potem, ko sem vzel zaprtega spredaj (kot avtomobilski, nima mrežice spredaj) pa je ok. Zgleda mu je vlaga škodovala.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.23
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 12, 2017 9:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če še nimaš črpalke, je najenostavneje vzeti potopno črpalko, ki ima že vgrajeno nivojsko stikalo. Ali pa mogoče samo nivojsko stikalo uporabiš, če te samo skrbi, da se črpalka ne bi vrtela v prazno.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3366
Aktiv.: 15.78
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 12, 2017 11:05 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kaj pa hidrostat pralnega stroja
_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 13:45
Prispevkov: 2008
Aktiv.: 9.04
Kraj: Krško

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 12, 2017 12:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če imaš probleme z odbojem z UZ senzorjem, ga malce usmeriš - natakneš cca 5cm dolge cevke na oddajnik in sprejemnik.
_________________
Dobrga štromarja samo slab šnops strese!
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3221
Aktiv.: 33.19

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 12, 2017 2:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa hidrostatični tlak?

Princip je razložen tule:
http://www.ti.com/lit/an/snaa127/snaa127.pdf

senzor pa lahko dobiš v
www.hyb.si

LP,
M.

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LukaL
Član
Član



Pridružen-a: Pet 03 Sep 2004 15:59
Prispevkov: 304
Aktiv.: 1.37
Kraj: okolica Grosupljega

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 12, 2017 4:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanimivi predlogi...tisto z reedi je ok, poceni in zanesljivo...

Glede na to, da bom nivo meril tudi za to, koliko vode je dejansko v vodnjaku IN hkrati še po potrebi izklapljal črpalko, se bom verjetno odločil za UZ...težava je le, ker je v vodnjaku ogromno vlage :/
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 12, 2017 5:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

LukaL je napisal/a:
...težava je le, ker je v vodnjaku ogromno vlage :/
Probaj ga izsušiti, pa ne bo vlage. Whistle
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
LukaL
Član
Član



Pridružen-a: Pet 03 Sep 2004 15:59
Prispevkov: 304
Aktiv.: 1.37
Kraj: okolica Grosupljega

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 12, 2017 8:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Branez je napisal/a:
LukaL je napisal/a:
...težava je le, ker je v vodnjaku ogromno vlage :/
Probaj ga izsušiti, pa ne bo vlage. Whistle


Bom probal ja Wink
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 12, 2017 8:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sam imam v službi veliko opravka z merjenjem nivoja tekočin. Najdejo se variante podobne kot jo je opisal Vili, pa ultrazvočni merilci. Od vseh variant se najbolje obnesejo hidrostatični merilniki nivoja. ***klik*** Žal so cene kar visoke. MPS100 za fekalne vode 0-6m je okrog 400€ Če boš čel v samogradnjo varianto z reed releji, potem ti raje priporočam hall -ove sonde. Na zadnje sem jih v NH kupil 10kom za dober €. Trenutno jih v spletni trgovini ne najdem. Našel pa sem jih na Pollin.de ***klik***
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 13, 2017 12:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hall senzorji npr A3144 so poceni, pri kitajcih že za cca 5eur/100kos. Hall ima svoje prednosti in tudi slabosti. Ker ima omenjeni senzor open collector izhod, ga lahko vežemo zelo podobno kot reed v primeru vezave v verigo.

Med prednosti bi štel dejstvo, da ima lahko (verjetno) neomejeno preklopov, po drugi strani reed ima tudi ogromno število preklopov, ampak res ogromno, za uporabo v vodnjaku lahko rečemo neomejeno. Vseeno bi si upal trditi, da je hall bolj zanesljiv, ima svoje prednosti. Ne smemo pozabiti tudi na napetost zasičenja NPN tranzistorja na ihodu hall, ki lahko vpliva na meritev in je treba upoštevati.

Med slabosti bi štel lastno porabo, ki je sicer majhna če gre za en sam senzor do nekje nekaj kosov, pri količini 50 ali 100 kos je poraba temu primerno večja. Reed nima lastne porabe. Ker se nivo vode v vodnjaku spreminja počasi, ni potrebe da se meritev izvaja neprekinjeno. Meritev se lahko izvaja periodično na nekaj minut za sekundo ali dve, s tem bo povprečna poraba vezja majhna.
Orientacija hall senzorja je pomembna, za primerjavo reed je lahko zasukan kakor hoče okoli svoje osi. Sestaviti dolgo verigo senzorjev na žicah bo s hall najbrž precej težavna zadeva, z reed pa enostavna.

Strinjam se, da je fino, če imamo točno informacijo o nivoju, se pa postavi resno vprašanje, če je to res potrebno, ker bo za zanesljivo in točno delovanje cena precej visoka. Smiselno je torej razmisliti o kompromisu, mogoče bo že ločljivost 20 korakov zadostovala.

V primeru izdelave senzorja z reed ali hall vezanih v verigo, je potrebno zagotoviti, da bo magnet dovolj velik oziroma dolg, da bo na katerikoli poziciji dosegel najmanj en preklopni element, na prehodu to pomeni dva preklopna elementa. Če ni vklopljen vsaj en preklopni element, to pomeni nedefiniran položaj, ki brez spominskega vezja ali po izpadu napajanja ne bo mogoče vedeti kje se nahaja plovec.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Arduino sekcija Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group