www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Potenciometer
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 26, 2017 6:29 pm    Naslov sporočila:  Potenciometer Odgovori s citatom

Zdravo, imam težavo z potenciometrom:

http://www.ebay.com/itm/DC-Linear-Converter-LM317-Down-Voltage-Regulator-Board-Fan-Speed-control-Power-/182515143173?epid=781811184&hash=item2a7ec01205:g:49wAAOSwuLZY428p

Karakteristike:
Input voltage: DC 3.25-15V
Output voltage: DC1.25V-13V
Output current: 5-1500MA
Chip: overheating, over-current, short circuit protection

Priklopil sem ga na 12V adapter (preveril voltažo pred in po priklopu), izhoda nisem priklopil nikamor. Že takoj sem začutil, da se tista rebra grejejo tako hitro, da sem se po par sekundah spekel. Potem sem priklopil 2 ventilatorja (12V, 0.38A), da bi stestiral kako dela uravnavanje obratov. Prvo kar sem po zvoku ugotovil je, da je izhodna voltaža precej manjša kot bi si želel in drugo, po par sekundah se je upor pokadil, nato sem stvar izklopil.

Glede na to, da pri potenciometru nikjer ni vrednosti moči, sem predvideval da je maksimalna dovoljena moč 13V * 1.5A. Več kot očitno temu ni tako. Kje sem ga polomil ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
baresi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Jun 2005 19:14
Prispevkov: 667
Aktiv.: 3.00
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 26, 2017 7:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če ni kaj narobe z adapterjem in če nisi zamenjal + ter -, nisi ga nič polomil. Iz katerega upora se je skadilo?
_________________
lp
baresi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 26, 2017 8:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V priponki slika, kjer se vidi


20170926_200652.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.02 MB
 Pogledana:  41 krat

20170926_200652.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
baresi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Jun 2005 19:14
Prispevkov: 667
Aktiv.: 3.00
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 26, 2017 8:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To na sliki je kondenzator 10 nF, to ni upor. Verjetno tvoj adapter ima na izhodu izmenično napetost (AC). Mora biti output 12 V DC. Slikaj adapter.
_________________
lp
baresi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 26, 2017 9:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Napajalnik sem preveril z multimetrom pred priklopom (da sem pravilno povezal) in je vse kazalo ok, neobremenjen napajalnik je kazal 12.5V.

V kolikor jaz tole vezje priklopim na napetost in ga ne obremenim (se pravi povežem napajalnik, ne povežem pa ventilatorja), ali je normalno, da se tisti del kjer je heatsink segreje (in to do te mere da se spečem) ?



20170926_214908.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.18 MB
 Pogledana:  19 krat

20170926_214908.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1735
Aktiv.: 12.55
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 26, 2017 11:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kako pa sveti tista rdeča ledica, ko priklopiš ta kao 12VDC napajalnik? Sveti normalno, žari ali brli?
Kako izbereš na tem adapterju ustrezno voltažo? Ima kak preklopnik?
Na tem linku, spodaj dol je še načrt.

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
shmandi
Član
Član



Pridružen-a: Čet 09 Maj 2013 9:20
Prispevkov: 634
Aktiv.: 4.78
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 27, 2017 6:39 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če ti je kondenzator zažgalo, je očitno defekten. Pomeri ga ohmsko.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 27, 2017 5:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

DusanK: Napajalnik ima drseč gumb s katerim izberem voltažo. Sem preveril, če je bila pravilna ter zmeril z multimetrom. Po spominu je lučka gorela močno, bom pa danes še enkrat preveril, vendar z manj močnim napajalnikom, ker se bojim da bom skuril še en komplet (kupil sem namreč 3)

shmandi: Zdaj je sigurno fuč, ampak je morda bil fuč že pred priklopom in od tod težave ?

Preden ponovno priklopim, tokrat manjše napajanje, bi samo preveril .. ko priklopim napajanje, je normalno da se regulator greje še preden na njega priključim ventilator ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.81
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 27, 2017 5:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Regulator brez priključenih ventilatorjev mora biti hladen.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ule
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 20:32
Prispevkov: 1561
Aktiv.: 7.03
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 27, 2017 6:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če ima skurjen kondenzator oznako C2 (sodeč po tisti shemi) in je ob priklopu prebil (ali bil prebit), poten ni čudno da se je vseskupaj grelo. To je enako kot, da bi izhod kratko sklenil.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 27, 2017 6:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem ravnokar preveril z drugim vezjem in dela ok. Mislim pa da sem ugotovil kaj je šlo narobe s prvim vezjem, nekako takole:

Ko sem prvo vezje priklopil na napetost nisem opazil, da sta na izhodu 2 žici stisnjeni skupaj (kratek stik). To sem po par sekundah opazil ter ju dal narazen, vendar je bilo dovolj, da se je regulator precej segrel in sklepam, da tudi uničil omenjeni kondenzator. Po tem sem stvar sicer pravilno povezal ampak kot rečeno, se je iz kodenzatorja pokadilo. Sad
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.38
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 27, 2017 6:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prebit je kondenzator na izhodu LM317, torej je izhod regulatorja v kratkem stiku. Ni čudno, da se greje ko satan. Za test (slabše kot je ne more biti) odščipni stran ta skurjen kondenzator, ter poskusi še enkrat. Če imaš vsaj malo sreče, je LM preživel. Sicer pa se ta čip dobi za drobiž, tudi v ljubljanskih trgovinah. V IC-ju je naprimer 26 centov. Tam si lahko kupiš tudi kondenzatorje 100 nF.
_________________
Še dobro, da bitje srca in dihanje nadzoruje vegetativno živčevje. V nasprotnem primeru nekateri ne bi preživeli niti 24 ur.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1735
Aktiv.: 12.55
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 27, 2017 8:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sentinel66 je napisal/a:
Sem ravnokar preveril z drugim vezjem in dela ok. Mislim pa da sem ugotovil kaj je šlo narobe s prvim vezjem, nekako takole:
Ko sem prvo vezje priklopil na napetost nisem opazil, da sta na izhodu 2 žici stisnjeni skupaj (kratek stik). To sem po par sekundah opazil ter ju dal narazen, vendar je bilo dovolj, da se je regulator precej segrel in sklepam, da tudi uničil omenjeni kondenzator. Po tem sem stvar sicer pravilno povezal ampak kot rečeno, se je iz kodenzatorja pokadilo. Sad

No, lepo. Še lepše bi bilo, da bi to povedal že v uvodnem postu, brez skrivalnic...
Si te "žice" (od ventilatorja?) priklopil ti ali so bile že nataknjene gor?

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
baresi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Jun 2005 19:14
Prispevkov: 667
Aktiv.: 3.00
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 27, 2017 9:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Začetniška napaka pač. Naslednjič bo boljše.
_________________
lp
baresi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 28, 2017 1:07 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

DusanK: Te žice so bile že nataknjene gor, tako kot na sliki v priponki, levo spodaj. Nisem pa niti pomislil, da bi to lahko bilo krivo, ker sem hitro opazil in dal narazen, sem že večkrat kakšen adapter za sekundo ponesreči sklenil pa je vedno preživelo


Sem pa le preveril eno od trditev na čipu:
Chip: overheating, over-current, short circuit protection Razz



s-l500.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  35.78 KB
 Pogledana:  0 krat

s-l500.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group