www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Vezava minusa (-) AC/DC napajalnika s PE

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
JernejVirant
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Maj 2012 14:38
Prispevkov: 31
Aktiv.: 0.21
Kraj: Golo

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 23, 2017 9:35 pm    Naslov sporočila:  Vezava minusa (-) AC/DC napajalnika s PE Odgovori s citatom

Pozdravljeni.

Zanima me v kakšnih primerih oz., če sploh kdaj se poveže minus AC/DC napajalnika s PE vodnikom. Kaj se s tem pridobi in kaj izgubi??

Hvala za odgovor.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14556
Aktiv.: 65.27
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 24, 2017 5:27 pm    Naslov sporočila:  Re: Vezava minusa (-) AC/DC napajalnika s PE Odgovori s citatom

JernejVirant je napisal/a:
Pozdravljeni.

Zanima me v kakšnih primerih oz., če sploh kdaj se poveže minus AC/DC napajalnika s PE vodnikom. Kaj se s tem pridobi in kaj izgubi??

Hvala za odgovor.


Ne vem kaj pravi sedaj zakonodaja. Kakih 10 let nazaj, ko sem še delal v industrijskem okolju je bilo s strani IVD -ja zahtevano, da se vsi nevtralni vodniki sekundarjev transformatorjev in negativni poli usmernikov ozemljijo.
Primer, ki sem ga doživel pred časom potrjuje, da je vsekakor pametno - pol ozemljiti. Naj opišem težavo. Kolega me je klical, ker je imel zelo čudno težavo z strojem, ki ga je izdeloval. V stroju je bil 24V siemensov logo. Vse skupaj se je napajalo s switcherjem (ne vem točno proizvajalca - ni pa bil orginalni siemensov).
Težava je bila sledeča: Slučajno se je dotaknil golega kontakta tipke za vklop in zadeva je startala. Shocked Tole je bilo zelo čudno. Še bolj čudno je bilo, da sem z instrumentom med maso in vhodom krmilnika nameril dobrih 60V ! Podoben napetostni potencial je bil med - napajalnika in maso. Najprej sem poskusil na kratko sklenit - na maso. Kakega iskrenja ni bilo zaznati. Kasneje sem pomeril tok med - in maso. Ta je bil ranga mi A. Očitno je šlo za indukcijo ali kako povratno vezavo v switcher-ju, ki ni optično izolirana. Skratka povezava - na maso je rešila težavo.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ElGrigon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jul 2006 22:38
Prispevkov: 3880
Aktiv.: 17.95
Kraj: okolica Lenarta

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 24, 2017 10:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam podobno izkušnjo. Imel sem en projekt avtomatizacije kjer se je komplet krmilje outputov krmilnika izklopilo preko varnostnega releja.
Minus DC napajalnika je sicer bil ozemljen ampak za relejem, inputi pa so imeli svojo krmilno vejo.
V glavnem da zadeva dela probleme sem slučajno ugotovil v mirovanju naprav ob pritisnjeni gobici-izklop v sili. Namreč vhodi DI na vseh modulih so veselo svetili vsak po svoje. Najprej sem pomislil na kakšne glodavce in stike med vodniki, kasneje sem ugotovil, da je problem v neozemljenem DC napajalniku kadar je varnosti rele izklopljen.

_________________
lp, ElGrigon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 30, 2017 4:00 pm    Naslov sporočila:  Zvezdišče transformatorja Odgovori s citatom

Kako pa je z zvezdiščem sekundarja transformatorja trikot/zvezda. Napaja se iz NN omrežja TN/CS, gre pa za znižanje napetosti 230V/115V. Se zvezdišče veže na primarno ničlo ali ozemljitev?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ElGrigon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jul 2006 22:38
Prispevkov: 3880
Aktiv.: 17.95
Kraj: okolica Lenarta

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 30, 2017 10:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nula trafota se ozemlji, če ni ločilni.
_________________
lp, ElGrigon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2544
Aktiv.: 13.14
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 31, 2017 12:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa, če je tansformator na primarju 400 V medfazne na sekundarju pa 230 V ali 24 V ali kaj podobnega? Potem se kaj ozemlji ali ne?

Zakaj ločilnega ne?

Je pa plavajoča nula tudi dobra za določene zadeve.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cici
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Dec 2003 7:42
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.32
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 31, 2017 8:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ločilni ne bi bil več ločilni, če bi ga ozemljil.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 76 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group