www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Krmiljenje porabnikov različnih napetostnih nivojev

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
hamm
Član
Član



Pridružen-a: Sob 27 Okt 2012 21:47
Prispevkov: 216
Aktiv.: 1.55
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 18, 2017 6:50 pm    Naslov sporočila:  Krmiljenje porabnikov različnih napetostnih nivojev Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Zanima me, kako naj na najbolj eleganten in čim manj potraten način rešim napajanje večih DC porabnikov, vsak različne napetosti, od 3 do 12V...
Namreč za potrebe jaslic imam nekaj 12V lučk, potem DC črpalke za vodo, elektromotorček za mlin in še kup ostale šare.

Ker skoraj vsakemu porabniku reguliram napetost (lučkam svetlobo, črpalki pretok, mlinu hitrost), ima vsak sklop svoj napetostni regulator.

Zamislil sem si, da bi imel nek dovolj močan enosmerni vir napetosti, npr 15V 10A.
Potem pa za vsak sklop svoj kitajski buck pretvornik (torej tak za 3, 6, 9 in 12V), na katerega bi potem priklopil regulator. Nekako takole:

12V
|
-------BUCK (3V) ------Regulator (0-3)
|
-------BUCK (6V) -------Regulator (0-6V)
|
-------BUCK (9V) -------Regulator (0-9V)
|
-------BUCK (12V) -----Regulator (0-12V)

Bi bilo to v redu, ali je preveč razčlenjeno? Res ne bi rad kupoval 3V, 6V, 9V in 12V napajalnik...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
polkic
Član
Član



Pridružen-a: Pon 04 Dec 2017 20:27
Prispevkov: 68
Aktiv.: 0.88

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 18, 2017 7:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mogoče kakšen napetostni delilnik, za stalne napetosti (s potenciometerom za fino/grobo regulacijo)?

Lep pozdrav.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Matko5
Član
Član



Pridružen-a: Tor 04 Mar 2014 22:53
Prispevkov: 120
Aktiv.: 0.98
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 18, 2017 8:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bodo DC step down moduli delovali čisto v redu, in bolje od napetostnega delilnika, vendar pomeri tokove skozi porabnike, ker te pretvorniki po izkušnjah sodeče ne prenesejo velikih napetosti in tokov, četudi so za 1/4 manjši od maksimalnih podanih.

P.s. Nisem pa prepričan, če jih boš od Kitajcev dobil do božiča. Whistle

Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
hamm
Član
Član



Pridružen-a: Sob 27 Okt 2012 21:47
Prispevkov: 216
Aktiv.: 1.55
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 18, 2017 8:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Napetostni delilnik bi bil v redu, če ne bi bili tokovi reda nekaj A. Npr. za razsvetljavo potrebujem vsaj 12V/2A (imam klasične žarnice, podnožje E10), raje več za rezervo. Za DC črpalke (imam jih več) pa še več.

Nekaj pretvornikov sem naročil že jeseni (taka šara se vedno potrebuje), tako da to imam. Zanimalo me je samo, če obstaja še kakšna druga pot, za katero ne vem Very Happy

Mimogrede, ali priporočate kakšen dober napetostni regulator? Mora imeti možnost regulacije s potenciometrom. Imam nekaj linearnih na osnovi LM317, vendar so malo prešibki, kar me najbolj moti pa je to, da se grejejo.
Vsak predlog je dobrodošel (za naslednje leto Very Happy )
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 18, 2017 8:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tvoja zamisel je dobra, ti kar kitajske step-down porabi, le pazi na obremenitev... kar napiše kitajček, ga več kot 50% nikar ne obremenjuj na dolgi rok. "Kitajčke" lahko obremeniš za nekaj sekund brez težav tudi na 100%, ne pa za stalno. Če ti bo zmanjkalo, lahko prideš do mene imam na zalogi majhne do 2A, 3A in tudi 8A.
_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 18, 2017 8:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa enega takega?
_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.81
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 18, 2017 10:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Samo opozorilo. Stikalni usmerniki ne marajo ravno elektromotorčkov . Ponavadi jim je ustrežejo z zadovoljivimi zagonskimi tokovi. Zelo rada prime tokovna zaščita in slaba volja je tu.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
hamm
Član
Član



Pridružen-a: Sob 27 Okt 2012 21:47
Prispevkov: 216
Aktiv.: 1.55
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 19, 2017 12:20 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@Jaka57 Hehehe, ravno teden dni nazaj sem ga naročil, sicer prek ebay-a, ampak 3015 Very Happy
Bo pa v funkciji testnega/laboratorijskega napajalnika. Za potrebe konkretnega problema ne pride v poštev, ker bi jih potreboval 5 (regulacija svetlosti, hitrosti elektromotorjev, DC črpalk različnih napetosti,...)

@Mond Mislim da za te male elektromotorčke ne bo problema, sicer imam za glavno napajanje 12V 10A stikalni napajalnik, upam da bo dovolj.

Hvala vsem za nasvete, bom rešil zadevo s step-down pretvorniki, vse skupaj za napajalnikom vred pa bom vgradil v eno veliko ohišje (z luknjami za zračenje).
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group