www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Hišni zvonec ne dela pravilno

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
dlokna
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 08 Okt 2012 13:36
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.04
Kraj: Slovenia

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 10, 2018 8:07 pm    Naslov sporočila:  Hišni zvonec ne dela pravilno Odgovori s citatom

Zdravo!
Potreboval bi pomoč pri hišnem zvoncu.
V stanovanju sem imel do sedaj nek brenčeči zvonec, ki je, če si držal tipko za zvonjenje, je ves čas zvonil. Zlomila se je plastika in ni se ga več dalo privijačiti v steno.
Zamenjal sem ga za novega. Kupil sem tega, ki dela ding-dong.
Stari je imel 2 žici, ki sem ju sedaj povezal na novega. Problem je, da zvonec naredi samo dong. In ko držim tipko, se ne zgodi nič (sliši se neko tiho brnenje) in vzmet je napeta. Ko jo spustim, udari v desno "dong", nič v levo "ding". Problem je tudi, da je zelo tih.



Video za lažjo predstavo:
https://www.dropbox.com/s/yjlcpgmpm4v1xwn/zvonec.mp4?dl=0

Kaj je narobe? Premala napetost? Premali tok? Naj raje kupim spet brenčač? Zakaj, ko držim tipko ostane vzmet stisnjena?

Hvala za pomoč.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.91
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 10, 2018 9:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ding-dong zvonec ima notri 2 zveneči ploščici (kot na ksilofonu) in elektromagnet s kladivcem. Deluje tako, da v trenutku, ko pritisneš tipko, dobi elektromagnet napetost, steče tok, jedro (kladivce) se premakne in udari "ding" ploščico... ko spustiš tipko, jedro s pomočjo vzmeti skoči nazaj in udari "dong" ploščico. Dokler tipko držiš se seveda sliši rahlo brnenje v elektromagnetu.

Zakaj ti ne dela "ding" ton? verjetno je preslaboten elektromagnet ali prenizka napetost, lahko pretrda vzmet. Kladivce preprosto ne doseže "ding" ploščice. Z vzmetjo se lahko poigraš, če boš nesel v garancijo, pazi da ne boš povedal, da si se igral z vzmetjo, naj ti dajo drug zvonec in naj ti ga probajo v trgovini, vzemi kabel s seboj... kupi raje bolj kvalitetnega.

Nisi napisal za katero napetost je zvonec, če imaš direktno na 230V nimaš kaj dosti storiti, zvonec je najbrž ustrezen. Če imaš slučajno nizkonapetostno verzijo preko transformatorja, bo treba preveriti napetosti.

Včasih so bili ding-dong zvonci kar glasni in kvalitetni, danes pa prodajajo taka skrpucala, da nič čudnega da slabo delujejo. Ploščice morajo biti kvalitetne, da lepo zazvenijo, sicer je kr-neki.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'


Nazadnje urejal/a v.j. Sre Jan 10, 2018 9:04 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1735
Aktiv.: 12.55
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 10, 2018 9:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tipke ne smeš držati kot pri navadnem zvoncu ampak samo zelo kratko pritisniti in takoj spustiti !
Če tipko držiš lahko lepo skuriš tuljavo (modro na tvoji sliki), ki magnet porine samo v eno stran in zato samo 1x udari v kovinski ploščico.
S kratkim pritiskom na tipko pa magnet lepo skoči ven in udari najprej v eno, nato pa jo vzmet pošlje nazaj v drugo kovinsko ploščico.
Preglej še nosilčka obeh ploščic, če se da kaj nastavljati (odvijati/privijati) "dušenje" udarca.
Bolj, ko sta ploščici priviti v nosilce, bolj dušen in manj glasen bo gong.

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Igor01
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Nov 2004 12:09
Prispevkov: 581
Aktiv.: 2.62
Kraj: KK

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 10, 2018 9:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zvonec obrni za 90°, če ne bo v redu pa še za 180°.
Magnet mora kotvo zabiti gor (ding), vzmet pa jo pognati dol (dong).
Pa bo ...

LP


Nazadnje urejal/a Igor01 Sre Jan 10, 2018 9:46 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dlokna
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 08 Okt 2012 13:36
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.04
Kraj: Slovenia

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 10, 2018 9:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za odgovore. NI direkt 230 V. Kupil sem točno tak zvonec:
http://www.heidemann-handel.de/details-produkte/zweiklang-gong-prisma.html

To niti slučajno ni 82 dB kot navajajo, zdi se zelo tih.

Kladivce sem probal na roke in gre v levo tudi čisto lahko.

Citiram:
Zakaj ti ne dela "ding" ton? verjetno je preslaboten elektromagnet ali prenizka napetost, lahko pretrda vzmet. Kladivce preprosto ne doseže "ding" ploščice. Z vzmetjo se lahko poigraš, če boš nesel v garancijo, pazi da ne boš povedal, da si se igral z vzmetjo, naj ti dajo drug zvonec in naj ti ga probajo v trgovini, vzemi kabel s seboj... kupi raje bolj kvalitetnega.

Če je prenizka napetost, ali bo "brenčač" delal OK, ali bo tih?

Živim v bloku. V hodniku so tri stanovanja in pozvoni se lahko na vhodu v hodnik in nato pred vsakim stanovanjem.
Kje se ponavadi najaha transformator?


Mogoče bi potem opustil ding-dong varianto in vzel klasičnega:
http://www.heidemann-handel.de/details-produkte/laeutewerk.html.

Tudi, če samo pritinsem na tipko, se sliši samo dong.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 11, 2018 10:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Preveri ustreznost napetosti. "dong"nakazuje, da nima dovolj "električne" moči, da bi skočil v "ding" položaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.30
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 11, 2018 10:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri teh zvoncih je potrebno znati pravilno zvonit.
Vsaj moj primerek je takšen, da da lep zvok le pri pravilni dolžini ON impulza.

Ker obiskovalci tega ne vedo, sem problem rešil z elektroniko, ki 3x pozvoni ne glede na to, koliko časa je pritisnjena tipka za zvonec.

_________________
Kdor ni skregan, ni Slovenc !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zoran
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Nov 2004 14:44
Prispevkov: 540
Aktiv.: 2.43
Kraj: SG

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 11, 2018 10:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na posnetku vidim, da "kladivce" sploh ne doseže leve ploščice. In če je ne, tudi ni "dong". Ali je problem z napetostjo, kot so že napisali drugi, ali pa je kaj narobe s "kladivcem". Če ga pomakneš ročno do leve ploščice lahko vidiš kako daleč mora iti v tuljavo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.91
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 11, 2018 11:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kladivce se ne sme tiščati ploščice. Kladivce ploščico le na kratko udari in se odmakne. Tudi pri tiščanju tipke bo zapel le "ding" ker bo kladivce udarilo in se malo odmaknilo, ko spustiš tipko pade na "dong" in se odmakne.
Če se kladivce tišči ploščice, ploščica ne more zveneti.

8V verzija zvonca ni nujno da je ustrezna, lahko je napetost v vašem bloku prenizka in je precej manj kot 8V, lahko pa je kakšna višja napetost in je tokovno slabotna, zato tvoja 8V tuljava sesede napetost, toka je premalo in posledično je premalo moči.

Pomeri napetost v prostem teku, rabiš seveda nekoga, da ti bo pomagal pri pritiskanju in držanju tipke. Pomeri napetost v obremenjenem stanju.

Zvonec boš v najslabšem slučaju zamenjal, lahko uporabiš tudi tega, vzameš svoje napajanje, dodaš ustrezen transformator, ki ga vklapljaš z relejem... rele pa se bo vklapljal iz obstoječega signala za zvonec. Če imaš 8V AC, to napetost usmeriš, dodaš kondenzator recimo 100uF in bo dovolj za vklop 12V releja.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ogblaz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Mar 2016 12:08
Prispevkov: 137
Aktiv.: 1.40

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 12, 2018 9:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem pri sebi izmeril 5v ac, pa takšen zvonec dela normalno. Kupil sem najcenejšega v bauhaus. Malo za orientacijo.
PS. Pozabil sem omenit da ima moj zvonec možnost uporabe z 9v baterijo. Tako da pripelješ do njega le signal, mogočr lahko pogledaš v to smer.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dlokna
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 08 Okt 2012 13:36
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.04
Kraj: Slovenia

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 31, 2018 9:33 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sklepam, da je bilo nekaj je bilo res narobe z napetostjo. Sedaj sem kupil takega, ki ima možnost uporabe z 9V baterijo. Sedaj dela.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 31, 2018 10:33 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če bi poslušal ta nasvet, nebi rabil kupovati nov zvonec... Whistle
Igor01 je napisal/a:
Zvonec obrni za 90°, če ne bo v redu pa še za 180°.
Magnet mora kotvo zabiti gor (ding), vzmet pa jo pognati dol (dong).
Pa bo ...LP

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group