www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Težava z elektroniko hladilnika

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Mitja320
Član
Član



Pridružen-a: Pet 19 Mar 2010 21:24
Prispevkov: 74
Aktiv.: 0.43
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 04, 2018 2:29 pm    Naslov sporočila:  Težava z elektroniko hladilnika Odgovori s citatom

Poizkušam ugotoviti, zakaj ne vklopi kompresor in mi ne gre Brick wall

Na sliki je del elektronike hladilnika. Pregledal sem datasheet za BTA212B, ampak se ne spoznam dovolj, da bi vedel če deluje pravilno.

Pina 1&3 sta 220V napajanje elektronike. Srednji pin 2 je izhod na bimetal štartnega stikala kompresorja.

Med pinoma 1&3 logično dobim 220V.
Med pinoma 1&2 dobim 220V, poizkusil sem tudi z žarnico in zasveti.
Med pinoma 2&3 ne dobim napetosti.

Tudi če je je stikalo za vklop hladilnika na 0 je zadeva enaka.

Predvideval sem, da BTA212 deluje kot mosfet, se pravi da ima source in drain, ampak izgleda ni tako.



hladilnik.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  218.61 KB
 Pogledana:  16 krat

hladilnik.jpg


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lipa
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Sep 2009 9:39
Prispevkov: 734
Aktiv.: 4.14
Kraj: Lipa Beltinci

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 04, 2018 3:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zadeva deluje kot triak, na pin 1 in 2 daj kratki stik, ne žarnico.
_________________
Lep pozdrav!
Boris Z.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mitja320
Član
Član



Pridružen-a: Pet 19 Mar 2010 21:24
Prispevkov: 74
Aktiv.: 0.43
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 04, 2018 6:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem našel napako. Med preverjanjem PTC stikala sem obrnil kable. Tako sem dobil 220V med pinoma 1&2 preko tuljave kompresorja.

Enkrat vmes sem najverjeneje tudi uničil triak. Sedaj dobim 220V signal na G, ampak triak ne sklene kroga. Enkrat sem dobil ca 100V. Bom probal zamenjati da vidim če je samo to, ali je "kurilo" še kam naprej.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mitja320
Član
Član



Pridružen-a: Pet 19 Mar 2010 21:24
Prispevkov: 74
Aktiv.: 0.43
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 04, 2018 8:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zmanjkalo mi je idej. Poizkusil sem z drugim triakom, ampak 9 od 10x triak ni sklenil delovnih pinov. Na gate pinu triaka imam vedno 220V, na pinu 2 pa zaznam samo nekaj malega napetosti.

Prilagam še sliko celotnega vezja. Na drugi strani sta samo dva kondenzatorja, upor in potencijometer. Sicer sem amater, ampak ne glede na ostale komponente bi predvideval, da če pride napetost na gate, bi moral triak vklopiti.



hladilnik12.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  736.1 KB
 Pogledana:  49 krat

hladilnik12.jpg


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1615
Aktiv.: 8.16
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 05, 2018 9:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Napajalni del deluje brezhibno? Kakšna je napetost na izhodu napajalnika? Oziroma na napajalnih pinih čipa-mikrokrmilnika?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mitja320
Član
Član



Pridružen-a: Pet 19 Mar 2010 21:24
Prispevkov: 74
Aktiv.: 0.43
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 06, 2018 9:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

5V linija deluje. Tudi tipka deluje, tako da nisem dvomil v PIC. Preverjal sem bolj na začetku, ker sem lažje prišel zraven. Direktno na čipu nisem upal meriti. Naročil sem pravi triak, tisti katerega sem imel za test je bil prvi ki sem ga našel. Ko bom menjal bom dolotal še podaljške na napajalne pine. Potem bom pa počasi obupal.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mitja320
Član
Član



Pridružen-a: Pet 19 Mar 2010 21:24
Prispevkov: 74
Aktiv.: 0.43
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 07, 2018 9:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj bi bila 4 pinska komponenta z oznako 271? Na sliki malo nižje od vezice ali tipke.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eldi2011
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Sep 2014 15:55
Prispevkov: 257
Aktiv.: 2.21

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 07, 2018 9:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Resistor array 4x270 E. Pa jaz vidim 8 pinov...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mitja320
Član
Član



Pridružen-a: Pet 19 Mar 2010 21:24
Prispevkov: 74
Aktiv.: 0.43
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 07, 2018 9:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala, seveda ima 8 pinov d'oh! Dovolj bo za danes Laughing
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 74 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group