www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kako namestiti Linux na USB ključek ali PC ?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Linux, unix razprave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 417
Aktiv.: 4.30
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 18, 2016 9:34 pm    Naslov sporočila:  Kako namestiti Linux na USB ključek ali PC ? Odgovori s citatom

Za brskanje po internetu, pregledovanje vremena, pisanje kratkih email sporočil, javljanje preko Skypa, shranjevanje fotografij na potovanju... Skratka na dopustu najraje uporabljam majhne prenosnike. Zelo mi je všeč Lenovo s10/2, ki z novo baterijo zdrži celo 7ur. Ko je Microsoft ukinil podporo za XPje je malček postajal vse počasnejši. Na novo naloženi Win7 so bili za uboga 2Gb rama in majhen procesor preveliko breme, ki ga enostavno ni zmogel. Praktično je bil mali PC za odpis dokler nisem nanj naložil Linuxa.

Pred nekaj leti sem tako začel uporabljati na domačih računalnikih Linux. Firefox kot najbolj razširjen odprtokodni brskalnik pa uporabljam praktično od nastanka v 2004, ko ga je moj sosed Aleks prevedel v slovenski jezik. Z UBUNTUJEM PA JE MOJ ODPISANI MALČEK s10/2 ZNOVA OBUJEN V ŽIVLJENJE IN DELUJE KLJUB STAROSTI KOT NOVEJŠI PCJI Z OKORNIMI IN DRAGIMI WINDOWSI! Linux je tudi zakon za dostop do interneta preko GSMa saj nekontrolirano in brez moje volje ne downloada ničesar zaradi česar bi me kasneje zaradi visokega računa bolela glava.

Spletni ogled UBUNTUja...

LINUX OPERACIJSKI SISTEM slovenski UBUNTU
Linux operacijski sistem je skompajliran na več različnih načinov (derivatov) kateri so prilagojeni uporabnikovim zahtevam. Za osebno rabo je najenostavnejši in najbolj razširjen UBUNTU. Trenutno je to različica UBUNTU 14.04 LTS (Long Term Support) katerega sila enostavno nameščanje bom tukaj opisal. V pomoč in hitro uvajanje vam je lahko priročnik Linux UBUNTU na namizju.

1. Na računalnik PRENESI UBUNTU tukaj... Slovensko različico namestiš kasneje ob nadgradnji. Vse te sistem vpraša po zagonu tako, da je sila enostavno namestiti slovenski jezik.
- izberi 64 bitno verzijo za novejše PCje
- izberi 32 bitno verzijo za starejše prenosnike z do 2Gb RAMa
- potrdi DOWNLOAD
- klikni "Not now, take me to the download" in shrani na računalnik

2. Priprava USB ključka
Za namestitev sistema potrebujete minimalno 2Gb velik USB ključek. Uporabite kakšne kvalitetne ključke, kajti s Kitajskimi so težave saj imajo dostikrat prikazano več spomina kot ga je fizično na voljo. Na večjem ključku lahko na del katerega določiš ob kreiranju uporabljaš za svoje delovne datoteke. Tovrstni ključek vedno nosim v denarnici in na potovanju lahko vsak PC v hipu postane kot moj domači.

3. Nameščanje programa pod windowsi za ustvarjanje zagonskega ključka z LINUX sistemom.
S pomočjo "Univerzal USB Installer" programa, UBUNTU datoteke in USB ključka bomo pripravili USB ključek, ki ima vse kar potrebujemo za zagon in začasno uporabo Ubuntuja na katerem koli PC ali pa za stalno namestitev na računalnik samostojno ali poleg windowsov (dual boot). Ključek omogoča vse variante uporabe.

- Prenesi Universal USB Installer Easy...
- Vstavi prazen USB ključek v PC
- izberi "Download UUI"
- Po prenosu izberi in brez strahu zaženi "Universal-USB-Installer-1.9.5.8.exe". Računalnik te bo trikrat opozoril, da nameščaš nelicenčno opremo...ali si siguren... ali res?? .. ignorirajte MS fore.
- V UUI potrdi AGREE
- v 1. okencu izberi UBUNTU
- v 2. koraku klikni "BROWSE" in v raziskovalcu poišči datoteko s prenešenim UBUNTUjem.
- v3. koraku izberi USB ključek na katerega želiš namestiti sistem.
- v kolikor ključek ni formatiran na FAT32 obvezno postavi kljukico na "FORMAT/.."
- V kolikor imaš dovolj velik ključek lahko na ključku izbereš koliko spomina dovoliš svojim podatkom zasesti. Na kratko. Ključek postane vaš prenosni računalnik katerega lahko celo v internet caffeju vstavite v USB in varno delate na svojem sistemu z vsemi svojimi nastavitvami, dokumenti, zaznamki. skratka kot, da imate v denarnici SVOJ OSEBNI RAČUNALNIK.
- izberi "create"
- zagonski USB ključek se bo naložil s sistemom Linux Ubuntu.

ZAGONSKI KLJUČEK VSTAVI V KATERIKOLI PC in začni uporabljat LINUX UBUNTU. V sistemu imaš že vsa orodja in osnovne driverje za brskanje po internetu (Firefox), pisanje dokumentov (Libre office) za večino uporabnikov to zadostuje ostali pa si lahko naložijo še ostale programe preko programskega središča v Ubuntuju podobno kot je to na Android Market ali google playu... Če ti bo sistem všeč pa si ga lahko z ISTIM ključkom naložiš na katerikoli PC trajno, samostojno ali kot dual boot - poleg windowsov.
Upam, da je postopek opisan dovolj poljudno, da se tega ne bodo ustrašili niti manj vešči in obudili v življenje morda že odpisan prenosnik ali PC.

Lep pozdrav
Iztok Š.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RGorazd
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Maj 2004 15:57
Prispevkov: 1712
Aktiv.: 7.71
Kraj: Ig

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 18, 2016 10:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V linuxu pa uporabiš ukaz dd..

dd if=pot/do/linux.img of = /dev/sdx (kjer je x črka USB pogona)

primer:

dd if=/temp/ubuntu64.img of = /dev/sde bs=4096

Ali pa greš popolnoma grafično:

desni klik na ubuntu64.img -> odpri s programom Zapisovalnik odtisov, v oknu izbereš pot do USB diska in daš OK.

LP G

_________________
.
._. _ _ ._. _.__. _|
[ (_](_)[ (_] /_(_]
._|
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
webmartin
Član
Član



Pridružen-a: Sre 04 Feb 2004 16:19
Prispevkov: 375
Aktiv.: 1.69
Kraj: Zg. Polskava

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 19, 2016 12:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To kar pogosto uporabljam in mi je zelo všeč.

Imam pa eno nerazjasnjeno vprašanje.

Kaj se zgodi, če s tem ključkom ali pa iz dual-boota naletiš na kakšno virozo ali kakšno drugo nevšečnost (spyware, razne Tesle crypt..) na internetu vse pa poganjaš na PC-ju, ki ima v osnovi nameščene tudi Windowse.

ALi so takšne viroze itd. sposobne "preskočiti" iz Linuxa v Dual bootu na windowse (isto vprašanje se mi postavlja pri uporabi virtualnih mašin...npr. iz VirtualBox-a)?

Namreč, pri dual boot-u lahko vidiš tudi mape od Widowsow....

_________________
Lep pozdrav,
webmartin
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Blisk1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 04 Maj 2011 10:22
Prispevkov: 362
Aktiv.: 2.30
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 19, 2016 12:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

če je virus narejen za windows ne more delati nič na linuxu in obratno!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
webmartin
Član
Član



Pridružen-a: Sre 04 Feb 2004 16:19
Prispevkov: 375
Aktiv.: 1.69
Kraj: Zg. Polskava

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 24, 2016 6:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

OK, to je bolj ali manj logično.

Kaj pa "vstop" v win mape preko linuxa?...to pa je mogoče tudi z zlonamerno kodo "od daleč"; saj lahko to delam tudi lokalno....
Torej, dual boot/ ali VM ni "bullet proof"- kar se tiče prehajanja med Linuxom in windowsi na istem disku in posledično prekritega instaliranja razne nesnage; t.j. virusov in cryptov.

Po moje je 100% sigurno le tako, da odklopiš HDD in PC boot-aš iz Linuxa na USB ključku ali še bolje iz bootable CD-ja....ali pa da imaš na HDD-ju le Linux.

_________________
Lep pozdrav,
webmartin
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
pomar
Član
Član



Pridružen-a: Čet 04 Dec 2008 21:15
Prispevkov: 242
Aktiv.: 1.30
Kraj: okolica Ptuja

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 03, 2018 8:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po navodilih sem posnel ubuntu na USB ključek. Računalnik sem zagnal z USB ključka (ubuntu) brez inštalacije. Ne deluje mi brskalnik. Verjetno bo potrebno inštalirat driver na USB vendar kako?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
drVrh
Član
Član



Pridružen-a: Sre 20 Feb 2008 20:17
Prispevkov: 918
Aktiv.: 4.68
Kraj: Slovenija-Koroska-Prevalje-Lese

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 05, 2018 10:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zakaj rabiš driver če je brskalnik software in nima neke hude povezave s hardwerom.

Če ga s konzolo odpreš, ti izpiše napako. Tisto napako prilimiaj sem ali pa poguglaš kaj je narobe.

Mislim, da ima ubuntu privzet brskalnik firefox. Torej v terminalu napiši ukaz firefox in poglej kakšna napaka se ti je izpisala.

Pa še nekaj zakaj ubuntu? Če imaš laptop, ki je omejen z resourci, daj gor Debian, ki je bolj optmiziran, ubuntujev unity desktop manager je ful požrešne sorte. Debian z GNOME ali XFCE je bolj primern za sto let stare laptope.

_________________
Iz dneva v dan sem se spraševal kaj je to elektrika, vendar nisem našel odgovora ... in še vedno si postavljam to vprašanje
LP
Grega
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
hocancan
Član
Član



Pridružen-a: Tor 27 Apr 2010 10:54
Prispevkov: 386
Aktiv.: 2.28

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 08, 2018 9:23 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali lahko namesto USB ključa uporabim SD kartico?
_________________
Lep pozdrav, Milan
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Merlin
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Dec 2007 0:47
Prispevkov: 289
Aktiv.: 1.46

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 09, 2018 9:19 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V Debianu uporabljam program Write an ISO file to multiple USB devices at once.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 417
Aktiv.: 4.30
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 02, 2018 10:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zagon linuxa iz SD kartice je možen na enak način kot iz USB ključka v kolikor v BIOSU nastaviš vrstni red zagona (boot order) tako, da bo najprej preveril SD kartico pred HDD. Najprej poskusi kot je opisano za USB ključek, kajti precej prenosnikov zazna SD kartico kot USB device.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
plesasta_pevka
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 26 Feb 2018 14:43
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.01

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 06, 2018 11:28 pm    Naslov sporočila:  Rufus Odgovori s citatom

Kje bi lahko dobil programsko opremo Rufus?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1735
Aktiv.: 12.55
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 07, 2018 12:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Poizkusi tako, da zadnjo besedo v tvojem stavku odtipkaš v iskalniku Google. Bo šlo?
_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 07, 2018 5:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iztok_Š je napisal/a:
Zagon linuxa iz SD kartice je možen na enak način kot iz USB ključka v kolikor v BIOSU nastaviš vrstni red zagona (boot order) tako,........
Če je resnično stara mašina, potem je potrebno to narediti, večina novih mašin (kaj je novo je vprašanje), pa omogoče stisk tipke, kjer se ti pokaže možnost zagona, npr pri HPju je to <F9>.
Imam čarunalnike starejše od 10 let, ki so to že imeli (Lenovo, HP, Dell, za to lahko trdim), torej je popolnoma nepotrebno nekaj spreminjati v Biosu.
In kot je Dušan napisal, Rufus in neka Livecd distribucija Linuxa in to je to (ni pa nujno, da špila, lahko se zatakne pri grafiki ali nekem specifičnem HDWju, če ne pa neko drugo distribucijo Live cd).

V glavnem, stvari so običajno enostavne, toda Slovenci znamo biti pametnejši od ostalih
in kot ponavadi nastane tukaj težava.
Čisto po slovenjceljsko Wink .

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Merlin
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Dec 2007 0:47
Prispevkov: 289
Aktiv.: 1.46

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 26, 2019 10:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V glavnem, stvari so običajno enostavne, toda Slovenci znamo biti pametnejši od ostalih
in kot ponavadi nastane tukaj težava.
Čisto po slovenjceljsko Wink .

Jaka, tu se popolnoma strinjam s tabo Dancing :
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
k1re66
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 06 Dec 2020 17:50
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.07
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 06, 2020 6:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zelo uporabna zadeva, sam sem na odslužen prenosnik naložil linux Mint. In mi že par let odlicno služi za surfanje po internetu.

l.p
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Linux, unix razprave Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group